Dali Helicon 400 Mk2

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Dali Helicon 400 Mk2

Post by hersorin »

Cumnatul meu si-a cumparat o pereche de boxe Dali Helicon 400 Mk2 . Acum doreste sa cumpere o amplificare si o sursa care sa se potriveasca cu aceste boxe. Daca cineva cunoaste aceste boxe sau stie mai multe la acest subiect il rog sa lase citeva sfaturi.
Multumesc
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dali Helicon 400 Mk2

Post by momolo »

Eu le-am ascultat pe un sistem complet Meridian si cum astea cam arata toate la fel nu retin indicativele.
Nu mi s-au parut boxe proaste, dimpotriva. Un pic tendinta spre exagerarea inaltei de sus dar in rest destul de tranparente.

In opinia mea, dupa ce le-am ascultat si din ce cred eu, pentru satisfactie maxima la boxele astea as cauta un amplificator integrat push-pull (si nu SE!) de minim 35...40W pe tuburi EL34 sau 6550 (dar nu KT88/66), practic una din constructiile cele mai clasice la amplificatoarele pe tuburi. Chiar si chinezesc insa din specimenele ceva mai scumpe (in China, preturile de UE sunt nesimtite), evenual un Ming Da Meixing sau Audio Space daca gaseste vreun PP printre multele modele.
In concluzie, as insista mai mult pe EL34 in PP. Exista si in variante ne-chineze unele oferte insa la preturi ceva mai mari, exemplu Unison Research P40 din cate imi amintesc indicativul.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Dali Helicon 400 Mk2

Post by hersorin »

Astazi am avut timp sa testez impreuna cu cumnatu citeva amplificari si am vazut cit de mult conteaza amplificarea pe aceste boxe. Iarasi cu cit mai puternica cu atit mai bine. As zice ca sunt destul de neutre , basul superb cu anumite amplificari au un detaliu uimitor. Din punctul meu de vedere sunt boxe foarte bune dar vor amplificare potrivita si puternica (au 300 w in 4 ohm , 88db deci trebuie forta). Sunt boxe care cu cit le dai mai bun cu atit suna mai bine.
Ramine de vazut ce va cumpara pina la urma deoarece imediat ce schimbi ceva in sistem se simte diferenta. Sincer nu as vrea sa fiu in locul lui , are de facut o alegere foarte dificila mai ales ca nu sunt prea multe persoane care sa detina boxe Dali.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Dali Helicon 400 Mk2

Post by Schindler »

Din cite stiu eu, Dali se potrivesc bine cu Denon.
"Stop hearing music. Start listening to it."

Post Reply