MAGNAT

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

MAGNAT

Post by Schindler »

Un link cu toate modelele lor :
http://www.magnat.tv/" onclick="window.open(this.href);return false;
Si o curiozitate personala : cum apreciati boxele Magnat d.p.d.v. al calitatii sunetului ?
Observ ca Magnat, Heco,Quadral si Canton se aduc frecvent din Germania pe piata SH la preturi de criza.
"Stop hearing music. Start listening to it."

puiutu
Posts: 4
Joined: 01 Oct 2009, 20:44
Location: Brasov

Re: MAGNAT

Post by puiutu »

Ce pot sa-ti spun, ca modelul Vintage 770,(150Kg,pe 5 cai),le-am avut cca 5 ani si chiar comparate cu alte marci/modele mult mai renumite si scumpe,nu au egal la anumite capitole.
Partea cea mai rea este ca trebuie sa ai bani,(eu nu am avut),pentru o amplificare pe masura lor,cea ce nu este putin,(ca exemplu,rewiev-urile au fost facute cu un final Krall FPB600).
Eu le-am ascultat cu un Pass 250 si sunetul era incredibil.Nu multe boxe din lume au bass-ul lor care coboara pina la 14Hz la +/- 3 Db si 18 Hz la 0 Db.Mediile de asemenea nu au egal...5 cai.
Concluzia mea este ca daca ai un spatiu mai mare de 35 m patrati,trebuie sa platesti poate de 10 ori pretul lor sa ai un sunet asemanator.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: MAGNAT

Post by cosmin »

Foarte interesant acest model, Vintage 770. Caracteristicile sunt exceptionale. Daca intr-adevar suna bine - pe masura caracteristicilor declarate - , atunci la banii ceruti - 5000 pe bucata - greu cred ca gasesti concurenta pe masura...
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: MAGNAT

Post by DAN_TM »

Modelul 990 trebuie sa fie si mai si.Diful de la sub are doar 75 de cm. :mrgreen:
http://www.magnat.tv/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: MAGNAT

Post by momolo »

Eu am avut perechea de bookshelfuri faimoasa care costa mai putin de 100 euro, parca Magnat Monitor 220....nu retin. Le-am cumparat din curiozitate si pentru ca erau prea ieftine.
Sunau mult peste pretul lor si chiar se poate spune ca erau placute. Magnat au demonstrat un marketing pozitiv si foarte inteligent cu aceste boxe pe care din cate am fost informat, le vindeau ori sub pretul lor, ori fara profit. Li s-a dus vestea si brandul lor a avut de castigat. Asta da marketing in loc sa cumpere "stele" prin revistele de profil cum fac majoritatea sau sa-i mituiasca in diverse moduri pe aia cu nume in audiofilie sa bage texte "de bine".

Tot atunci am ascultat pe boxele alea si statia pe lampi facuta de Magnat si pot spune ca era mai mult decat matching, era opera de arta la potrivire ceea ce arata ca nu au facut jucariile alea la intamplare.

Nu cred ca e corect sa generalizam despre un brand. De aceea am relatat ceea ce am experimentat.

Cel mai in masura sa relateze despre acest brand este userul puf care are acasa niste modele de boxe mai scumpe de la Magnat.


Totusi o generalizare tot fac - nemtii in general nu se tin de facut prostii, chiar daca productia e mutata in China. Piata lor e dura, nemiloasa, de aia sunt in general seriosi in ceea ce produc.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: MAGNAT

Post by puf »

Scuze nu am intrat de ceva vreme pe forum.
Daca pot ajuta concret cu ceva despre Magnat nu ezitati sa intrebati.
Eu am ascultat si avut multe modele din cele fabricate in ultimi 5 ani.
Acum detin modelul Quantum 1003 modelul de top "high-end" cum scriu ei pe cutie.
Am scris un text destul de lung despre acest model pe audiofil.ro si ca o concluzie as spune ca este ceva aparte, diferit, unic fata de ce am vazut si ascultat in categoria sa.

Modelele vechi inclusiv 990(in poza) le-am vazut si ascultat chiar la sediul lor din Pulheim.Au chiar un fel de muzeu unde exista si celebrele modele cu tweetere plasma.
Am vazut si urmarit cum proiecteaza, testeaza, ajusteaza, pun la punct diverse modele, acum avand in lucru seria Quantum 800.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: MAGNAT

Post by Schindler »

Interesanta poza,interesant concept. Banuiesc ca sint boxe de raft si in standuri sint integrate subwoofere.
"Stop hearing music. Start listening to it."

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: MAGNAT

Post by puf »

Boxe de raft? ... daca asa poti numi incintele pe 3 cai cu bas de 30cm.Subwooferele de jos sunt active cu difuzoare de 50cm (Agressor 5000) iar ansamblul are 200Kg pe bucata.

Asa arata o parte din camera unde se fac masuratori, ajustari si auditii intensive si extensive pentru punerea la punct finala a incintelor.

User avatar
depecher
Posts: 7
Joined: 25 Aug 2014, 21:18
Location: Bucuresti

Re: MAGNAT

Post by depecher »

Dar cele din seria Magnat All Ribbon si Mig Ribbon le-a ascultat cineva?
Care au iesit primele pe piata?
Este vreo serie mai calitativa din cele doua?

PS-Sunt tentat sa-mi cumpar o pereche.(ori una Mig -7 SAU All Ribbon 10)

Post Reply