EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

johndoe21ro wrote:Americanii sunt oricum penalizati la capitolul expozitii de involutia progresiva a CES-ului. Practic, Munich Hi-End a devenit, de departe, cea mai interesanta expozitie pentru cei de peste ocean ei trebuind sa se multumeasca la ei acasa cu Axpona - cea mai mare expozitie nord-americana... Una peste alta, rotitele inca se misca insa, laudele de alta data s-au imputinat in mod evident.
lasa ca in curand toate astea dispar total, ramane doar..... telefonul ("zmartul"). Vine puternic din urma generatia tanara! Astia nu cunosc NIMIC altceva inafara de telefonul pe care-l tin in mana (ca parca acolo e tot sufletul si toata mintea lor). Telefonul va inlocui total audiofilia, trancotaria, cel mai rapid va inlocui total PC-ul si televizorul, deja a inlocuit aparatul foto, in final va inlocui tot! La telefon se asculta muzica, se vad filmele, se fac platile, se cauta pe net (ceva de cumparat), telefonul este feisbucul, telefonul este tot! Nu stiu daca ai observat dar tinereii sunt total imuni si indiferenti la scularaia audio (trancotara sau audiofila nu conteaza, poate sa aiba o suta de beculete ca nici nu o vad sau se uita cu indiferenta si nu intreaba, "Ce-i aia?!", in mod evident nestiind. Dar pur si simplu nu-i intereseaza, sunt imuni, e ca si cum vaca vede acceleratul de Ciulnitza rumegand in pace). Deja telefonul a inlocuit aparatul de fotografiat, in curand aparatele foto vor avea soarta casetofoanelor si magnetofoanelor. Nu stiu daca ai observat (evident, stiu ca ai observat) de la puradel la baba si mos toti sunt fotografi si cameramani cu telefonul! Nu mai poti vedea nici ratza pe lac in parc, e acoperita toata de ecranele "zmarturilor" cu care e filmata si pozata! Multi nu mai vad nici peisajul intr-o excursie turistica... e acoperit de ecranul zmartului! Deja si babele la tzara stiu ce-i aia un "selfi". Care a inceput deja sa faca si victime, iata:
https://stirileprotv.ro/stiri/socant/mo ... elfie.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Deci, in curand la expozitiile audiofile nu vor mai conta camerele (din rigips). Toata expozitia va fi intr-o singura camera. E loc. Pentru ca se vor utiliza numai "doape" si oricum, cand asculti din telefon nu conteaza. Multi audiofili care vor vizita expozitiile viitorului vor pati ca victima din link incercand sa-si faca "selfi" mai la geam cu "sistemul audio" (adica "zmartul" ultimul model) :D

Au aparut chiar si audiofili pe strada sau in metrou care asculta "muzica" cu telefonul gujuind la maxim. Dar ideea e simpla, astia nu mai stiu altceva inafara de telefon! Apropos, chestie recenta, mi-a adus un curier un telefon, a trebuit desfacut sa semnez actele. Curierul, un baiat tanar, sub 30. Efectiv saliva la vederea telefonului! Nici eu nu faceam asa in primavara lui 1986 la vederea unui magnetofon Akai GX747! Eu imi bag p_la in el de rahat de telefon, aveam nevoie deoarece ala vechi nu se mai poate utiliza (si tare as vrea sa traiesc fara telefon dar nu se poate!...). Dar baiatul se udase tot si imi era si mila cand l-am vazut cum pleaca asa cu jind!
Deci pe noi ne asteapta lada de gunoi a istoriei! (cu harabaile noastre mari si grele!)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by SOLO »

Asta e una din placerile sa il avem pe momolo printre noi.

M-ai facut sa zambesc, deja imi imaginam viitorul descris de tine. Pentru mine este posibil dar putin probabil sa ajungem la extreme ( "dispar total", "ramane doar", "NIMIC altceva inafara de" , "va inlocui total " s.a.m.d )
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

SOLO wrote:Pentru mine este posibil dar putin probabil sa ajungem la extreme ( "dispar total", "ramane doar", "NIMIC altceva inafara de" , "va inlocui total " s.a.m.d )
nu trebuie sa iei totul mot a mot, exista metafora sau sublinierea groteasca in scopul de a evidentia ceva mai mult prin culoare si mai putin prin contur/desen.
Fara indoiala ca nu va fi chiar asa. Insa e bine sa observam la timp anumite anomalii si sa nu ramanem pasivi (in real life).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by catacore »

momolo wrote:
SOLO wrote:Pentru mine este posibil dar putin probabil sa ajungem la extreme ( "dispar total", "ramane doar", "NIMIC altceva inafara de" , "va inlocui total " s.a.m.d )
nu trebuie sa iei totul mot a mot, exista metafora sau sublinierea groteasca in scopul de a evidentia ceva mai mult prin culoare si mai putin prin contur/desen.
Fara indoiala ca nu va fi chiar asa. Insa e bine sa observam la timp anumite anomalii si sa nu ramanem pasivi (in real life).

da, da, asa am patit si eu de cand cu anunturile ca "dispare CD-ul" ca format (fizic). Am tot asteptat sa gasesc rafturi de CD-uri pe linga containerele de gunoi, cu muzica asa, pe alese. Si cand colo, anuntul se dovedeste a fi doar o mega-metafora. CD-urile au in continuare preturi de porc (chiar si cele SH), la concurenta cu vinilurile.

Asadar, streameri (si flac-ari) din toate tarile, uniti-va! Si ucideti formatul numit CD!

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by arpadgicu »

Am reusit si eu, anul asta, sa ajung la primul meu show hi-fi, la HighEnd, in Munchen.

Am incercat sa pun o poza aici, insa nu-mi prea iese, dimensiunea e prea mare, chiar daca am incercat doar 800x600 pixeli.

In principiu, mi-am facut temele de acasa, stiam cam ce vreau sa vad/ascult, aveam scoase camerele pe care sa le vizitez. Insa la fata locului lucrurile s-au dovedit a fi mai complicate (in afara de Atrium-urile 4.1 si 4.2 unde totul era organizat in camere, la parter treaba era mai amestecata. In plus, unele firme nu aveau camere de auditie, doar standuri cu ceva scule expuse, asa ca nicio sansa de auditie). La Soundsmith, de exemplu, Mr. Ledermann avea un meeting in camera de auditie. Am revenit peste vreo ora si tot meeting..., Voxativ aveau un sistem "all-in-one", o cutie de acril care stia si facea de toate (pre-power-DAC-wifi-BT-etc.) legata la doua boxe format A4 - si eu care sperasem sa ascult macar una dintre boxele lor renumite, Line Magnetic nu si-au adus boxele lor. Insa am avut si surprize placute - desi nu-mi propusesem sa intru la EAR in camera, am vazut un afis cu Lyn Stanley pe usa lor si am intrat. Si inauntru era chiar ea, cantand "peste" CD sau vinil, si explicand cum a fost cu intregistrarea ultimului ei LP, direct-to-disc, in timp ce Tim de Paravicini schimba CD-ul cu vinilul si invers. Pretul LP-ului? 140E. Cu semnatura :). Si mai era (sau ar fi trebuit sa fie) in zona si Vincent Belanger, la o sesiune de autografe, la standul unde i se vindeau LP-urile. Si astea pe la 80E. [Se pare sa sunt artisti care pun accent si pe partea audiofila a materialului pe care il inregistreaza (Anne Bison - alt exemplu), apar pe la targuri de gen, si isi "pretuiesc" formatele fizice mai mult :)]

Am stat doar sambata (fiindca doar asa am reusit sa-mi iau bilete de avion) insa am cam ajuns in camerele de interes. Nu pot zice ca am fost impresionat de ce am vazut sau auzit pe-acolo, insa incep sa-mi doresc tot mai mult sa repet experienta si la anu'.

Si, partea cea mai faina, in urma acestei experiente am tras concluzia ca trebuie sa fiu foarte multumit cu ce am acasa (ca scule-adica sunet).

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

arpadgicu wrote:Am incercat sa pun o poza aici, insa nu-mi prea iese, dimensiunea e prea mare, chiar daca am incercat doar 800x600 pixeli.
daca citesti prin acest forum in cateva minute afli de ce.

In rest, ce sa spun, dupa o vreme iti dai seama ca la expozitii nu mergi sa faci audititii. E cea mai gresita asteptare. Cateodata, rar, poate se intampla, insa nu e relevant. Conditiile la o expozitie, mai ales cea din Munchen ("hăli" de supermarket si "făbrici") nu permit calitate la auditie, iar timpul pentru expozanti e scurt, nimeni nu poate seta un sistem high-end intr-o zi si o noapte, poate doar asa sa fie cel mult decent... daca acustica permite. Ori acolo nu permite. Poate doar la fostul TAV Milano se mai putea ceva deoarece se tinea intr-un hotel construit prin anii 70 in mod conventional din beton si caramida, camerele fiind asemanatoare cu cele pe care le are omul normal acasa. Dar nici acolo nu reuseau multi, fiind timpul prea scurt si o mare harmalaie de la alti expozanti. Insa conditii ca acolo sunt rare, defapt nu stiu alt caz. Si la americani tot in "hăli" de supermarket si "făbrici" se tin sau in hoteluri mochetate din rigips gol pe dedesupt.
Orice audiofil adevarat stie ca acustica este esentiala. Fara asta nu mai conteaza ce scularaie scumpa si dichisita ai. Si mai stie ca o gramada de scule si cabluri scumpe nu creeaza automat sunetul audiofil. Ramane doar o gramada de scule scumpe. Iar la expo se pune accentul pe marketing, facut cunoscut brandul, vanzari la moment cu suprapret, discutat cu clientul potential si chemat omul la showroom dupa expo sa auda cu adevarat. Tentatia omului normal este intradevar sa judece ce aude la expo, am avut si eu problema asta insa dupa o vreme mi-am dat seama ca utilitatea vizitei e mai mult vizuala, de luat cunostinta, de facut relatii, de selectat ceea ce merita audiat ulterior in conditii normale. De aceea multi producatori nici nu-si mai bat capul sa le puna sa cante sau pun la public doar gamele ieftine in timp ce topurile stau numai de bibelouri. Mai ales intr-o harmalaie de "hăli" din sticla ca acolo la Munchen. In conditiile alea vor impresiona pe cei ne-audiofili doar sistemele gen "nunta si botez" care reusesc sa faca BUM-BUM si eventual Tzi-Tzi, unii comercianti aplicand si metoda asta deoarece exista public cu bani si pentru BUM-Tzi, BUM-Tzi (mai ales la tineret). Si de ce sa nu recunoastem un adevar, in domeniul asta aspectul/designul/numele-brandul-faima vind mai bine decat calitatea audio. (si multi cand intreaba ce sa-si aleaga de cumparat au defapt optiunea formata si cauta doar confirmare)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

arpadgicu
Posts: 64
Joined: 27 Jan 2019, 20:18

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by arpadgicu »

S-a facut anul dela HiEnd Munich 2019. Imi propusesem sa ajung si anul asta....

Asa, ca un remember, camerele care mi-au placut mie cel mai mult anul trecut (bineinteles ca am un puternic bias spre trompete):

https://www.youtube.com/watch?v=TATVOkdVFpU" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=-TQYFGZrZYs" onclick="window.open(this.href);return false;

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by puf »

La HiEnd Munich am fost in 2017, anul asta s-a anulat inca din luna februarie.
Nu este o expozitie sa faci auditii, 90% este dedicata intalnirilor de afaceri cu dealerii din toata Europa si prezentarilor de presa.
Publicul particular nu reprezinta vreun interes, pot face promovare mult mai eficienta online, nu trebuie sa plateasca sume serioase si sa faca deplasari logistice complexe pentru a arata ceva ascultatorilor.Chiar in acest an, unii din participantii traditionali renuntaseara mult inainte de anularea expozitiei, datorita costurilor nejustificate.
Acelasi fenomen se observa la IFA Berlin iar acolo este o expozitie adresata clar consumatorilor, cu de toate pentru toti, nu bussines.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Munich High End Show 2022 Detailed Report

https://soundnews.net/news/munich-high- ... ed-report/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

2023 Norway Oslo HiFi Show
Mar 13, 2023 SCANDIC ASKER

https://www.youtube.com/watch?v=2ZyQERo9myY
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

2023 UK Bristol Hi-Fi Show
Feb 27, 2023


https://www.youtube.com/watch?v=v_H6GjqsQ5M
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: EXPOZITII AUDIOFILE din toata lumea:

Post by momolo »

2023: UK Audio Show Deluxe
Mar 27, 2023 WHITTLEBURY PARK


https://www.youtube.com/watch?v=P3LRa4GgWbc
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply