Vizita la In Auditu, Constanta

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

audioexpert, este interpretarea ta personala.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

doru, nu am dorit sa-mi exprim opinia despre cum consider eu (ca opinie evident personala) despre cum mi s-au parut cele doua sisteme. Ti-ai dat probabil seama, daca era ceva de lauda o spuneam din prima, insa din pacate nu am gasit nimic de lauda dar sunt si circumstante care pot cauza o parere nepozitiva.

Fiind un forum asta e si rostul, sa discutam si sa ne exprimam opiniile dar in acelasi timp trebuie sa fim atenti sa nu lezam diverse persoane din viata reala care totusi muncesc si fac ceva concret, nu numai "excreteaza" (cum face viermele in interiorul marului) vorbe (rautati, barfe, interpretari intrigante) pe forumuri (precum "audio....expert" de mai sus).

La vorbe si blabla sunt multi viteji, cu faptele e mai greu. Asa ca cine face ceva concret in viata reala, cine construieste ceva, cine are o activitate in domeniu, toti acestia trebuiesc protejati de.... vorbe (rele). Dar atentie!, nu trebuie confundata persoana cu marfa/obiectele. Din pacate se face des confuzia asta, ca si cand daca nu-mi place un obiect vandul de cutare, l-as insulta pe respectivul pentru ca nu-mi place obiectul ala.

Eu zic asa, boxele alea Apertura pe care l-am auzit (in conditii nu foarte fericite acustic ...si din alte cauze) promit ceva frumos. Totusi, desi cu aspect de floorstand sunt doar niste bookshelfuri mici pentru (evident) camere mici.... mai putin camere integral facute din rigips (unde nimic nu suna bine)....

Faptul ca au pe post de tweeter un ribbon le da finete pe inalte si alinierea cu diful mid-bas mi-a placut, adica nu se auzea fiecare difuzor de capul lui ci toate ca unul singur. Lucrul asta e dificil pentru fabricant deoarece tweeter-ele tip ribbon se aliniaza greu cu difuzoarele clasice; ribbon-ul este mai rapid si pe langa asta, necesita mai multa energie pentru miscare. De obicei asta conduce la filtre mai complicate si respectivele boxe devin mai dificil de amplificat. Dar o data amplificate corespunzator dau multa satisfactie. Amplificate prost nu-si pierd calitatea de a fi aliniate bine si asta s-a simtit.

Diful ala cu membrana transparenta l-am mai vazut si la alte branduri care sunau ok. Posibil sa fie un SEAS ceva mai scump.

Este destul de ciudata constructia acestor boxe care obliga ca difuzoarele sa fie pozitionate intr-un unghi cam ascutit decat sunt eu obisnuit. Fabricantul cere ca peretii laterali exteriori ai cutiilor sa fie paraleli cu peretii camerei caz in care difurile ajung in unghi mai ascutit decat as pozitiona eu de exemplu. Dar asta nu inseamna ca e ceva gresit, inseamna ca fabricantul a gasit solutia lui. Pentru lucrul asta ar trebui probabil puse ceva mai in valoare (ma refer la o camera mai putin proasta acustic si la un sistem audio format ceva mai bine). Trebuie mentionat ca aceste boxe au gaura BR pe spate ceea ce le face si mai dependente de camera de auditie.

Totusi, printre toate neajunsurile pe care le-am auzit la acel sistem, boxele prestau cu ceva imagine 3D si destul de multa finete chiar daca tonal era totul rasturnat in santzul audiofiliei. Stiu bine ce poate face o camera ...defecta acustic si o cablare nefericita, pot ruina si cele mai bune boxe.

Deci, in concluzie, aceste mici incinte frantuzesti promit ceva sunet (la clasa lor pitica) dar ...mai depinde si de pret pe care eu nu-l cunosc. Nu l-am aflat pentru ca eram cam critic....si pe buna dreptate, d-na Miseta a avut multa rabdare cu mine....dar si rabdarea are limitele ei ! :D

Inca ceva pozitiv de mentionat ar fi sursa North Star, unicul brand pe care-l mai auzisem inainte (insa nu modelul acesta pe care nu l-am auzit niciodata pana atunci).
Mi se pare o sursa buna care promite mult (opinia mi-am format-o si cu alte ocazii) ... care ar promite si mai mult pusa in valoare (prin cablare, alimentare de calitate si fara "dispozitive" de ..."indreptat" sunetul...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

In concluzie, acel model Apertura (adica unicul pe care l-am auzit de la brandul asta) promite ceva frumos si interesant.

Si inca ceva, doru, pentru ca-ti stiu boxele, aceste Apertura sunt foarte diferite de ceea ce ai tu acasa. Dar ca filozofie de sunet pe gustul meu (adica oarecare, altii pot avea gusturi foarte diferite) inclin sa-mi placa mai mult ale tale (care au si scule foarte bune in spate, deci nu ar fi corecta paralela) desi "frantuzoaicele" astea stau mai bine la capitolul transparentza si "aer" in sunet. Ale tale sunt mai calde acustic si mai confortabile la "drum lung". Defapt sunt pana la urma diferente de filozofie de sunet si nu se poate spune care filozofie e superioara, depinde si de gusturi, preferinte.
Insa de retinut este ca aceste incinte merita efortul de a fi audiate.

PS - Ca si sursele digitale de top de la North Star, firma italiana.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by TomJones »

Mie unul mi-a sarit in ochi ceva ce a fost un pic "dat de o parte".
Toata lumea a tabarat pe boxe si amplif, dar nu a bagat in seama ceva important si interesant in acelasi timp: conditionatorul Nightingale, o firma din 1959. Am impresia ca e modelul CR1200-CR1600. Nu inteleg de ce il tine cu o patura peste el. (nu se supraincalzeste?)

Off Topic: ce aparat ai folosit la aceste poze?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by momolo »

TomJones wrote:Mie unul mi-a sarit in ochi ceva ce a fost un pic "dat de o parte". Toata lumea a tabarat pe boxe si amplif, dar nu a bagat in seama ceva important si interesant in acelasi timp: conditionatorul Nightingale, o firma din 1959. Am impresia ca e modelul CR1200-CR1600. Nu inteleg de ce il tine cu o patura peste el. (nu se supraincalzeste?)
pai conditionatorul asta era dat la o parte la propriu. Adica era nefolosit, stins. Probabil patura era sa-l fereasca de praf.

Eu cum am intrat si vazut, prima oara am intrebat de ce e patura pe aparatul ala fara sa-mi imaginez ca.... nu era folosit.

Am povestit mai demult ca am vazut aceste conditionatoare in Italia la o expozitie de acum cativa ani, ocazie cu care am stat de vorba chiar cu inginerul proiectant (om batran, de o viata lucreaza in audio). Cu acea ocazie a luat surubelnita si mi-a desfacut unul ca sa vad ce se afla sub capota. Matzele respectivului aparat aratau grozav si mi-am exprimat admiratia. Conditionatoarele erau folosite intr-un sistem audio integral facut de aceeasi firma (cu boxe open buffle si scule integral pe tuburi) dar nu am avut ocazia sa compar cum functioneaza un sistem cu si fara acel conditionator (de tip pasiv, nu activ).

De atunci am ramas curios sa ascult/compar asa ceva dar nu am avut ocazia. Probabil d-na Miseta mi-ar da sa testez, dar ce rost ar avea deranjul din moment ce nu dispun de banii necesari sa cumpar ?! Si numai drumul dus/intors de vreo doua ori costa totusi ceva timp si parale. Daca era in Bucuresti ar fi fost alta situatia.

La vizita mea descrisa mai sus nu s-a pus problema de modificari, teste, comparatii. Sistemele erau gata formate si cei care am intrat acolo ne-am asezat si am ascultat discuri (inclusiv din cele aduse). La intrebarea mea de ce sta conditionatorul ala nefolosit ?! ...mi s-a raspuns oarecum in gluma....ca asa trebuie sa stea..... Si nu am insistat cu alte intrebari desi ma intriga chestia asta.

Ideea e urmatoarea, ca musafir nu se cade sa dai buzna peste gazda si sa presezi pentru a face schimbari si alte exchibitii. Intre noi care ne cunoastem pe aici prin Bucuresti....ne mai mutam si mobila cu ocazia unei vizite :D , dar acolo nu era cazul, nici timpul si nici momentul prielnic. Desi mi-am exprimat anumite critici personale cu privire la sunet nu am vrut sa insist pentru modificari la propriu in sistemele audio pentru ca ar fi fost lipsit de elegantza si de buna cuvinta din partea mea. Adica si asa am facut destul pe desteptul cu criticile, mai lipsea sa-mi suflec mainile si sa trec la recablare si mutare de "mobila" urmatorul pas fiind sa chem si rigipsarii sa mai trag un strat de perete. :D

Si mie mi-a parut rau ca nu am avut ocazia sa testez acel conditionator. Cum spuneam mai sus si alte dati, de la acea vizita din Italia am plecat cu o impresie buna despre aceste aparate si oamenii care stau in spatele firmei producatoare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: Vizita la In Auditu, Constanta

Post by doru »

momolo wrote:doru, nu am dorit sa-mi exprim opinia despre cum consider eu (ca opinie evident personala) despre cum mi s-au parut cele doua sisteme.
......
Eu zic asa, boxele alea Apertura pe care l-am auzit (in conditii nu foarte fericite acustic ...si din alte cauze) promit ceva frumos. ..
momolo, multumesc totusi de comentariu (intelegand circumstantele), cam asta era si parerea mea despre boxele Apertura, parere "bazata" insa exclusiv pe intuitie fiindca nu am avut ocazia sa le ascult, desi mi-as fi dorit.
De asta te-am si intrebat, eram curios daca parerea mea se va confirma afland si o opinie personala de la cineva care le-a ascultat.
Ca si multe alte scule, probabil, “asezate” la locul potrivit si-ar arata adevarata valoare, pe care altfel poti doar s-o banuiesti, sau pur si simplu sa treci pe langa ele…Nestiind ce pierzi!
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

Post Reply