oare "dispare" si CDul?!?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Obelix »

Doua "mini-intepaturi" LOL
- La cheful la care tocmai am fost invitat (club daca nu select, cel putin scump... :mrgreen: ) muzica venea de pa un laptop Mac :mrgreen: Aviz amatorilor :mrgreen:
- "Muzica ca zgomot de fond"... e mai buna decat nimic pentru persoane care vin acasa seara, obosite, iar WEndul este acaparat de copii :x

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

Conform unui studiu, cd-ul a crescut ca vanzari in 2011 cu 1,8% dupa cativa ani de cadere in gol. Rezultatul e pus pe seama campaniilor de pret ce l-au ieftinit pe la tot felul de oferte. La noi se gasesc prin Auchan si Cora in niste cosuri mari de unde iti poti alege cu pretul intre 5-10 lei per cd....Calitatea e la noroc . mp3 ca download a crescut cu vreo 50%, iar vinilul cu vreo 38%. Toti mai multi sunt de acord ca mp3 e jalnic calitativ, - o copie de pe un cd si cu pierderi mari la compresie pe deasupra....Eu cred ca in cativa ani mp3-urile o sa sucombe dupa ce noua generatie de pusti va surzi din cauza doapelor sau cei destepti isi vor da seama de calitatea unui mp3 si se vor reintoarce la cd. (vezi intoarcerea la vinil)

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by puf »

Scriam pe prima pagina de la acest subiect despre evolutiile din viitorul apropiat.
Se pare ca acest viitor este foarte apropiat, chiar as spune ca vorbesc despre prezent.
Google a scos in teste ochelarii astia: http://www.adevarul.ro//life/viata/Oche ... 32374.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Filmuletul asta scurt este edificator: http://www.youtube.com/watch?v=9c6W4CCU9M4" onclick="window.open(this.href);return false;

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by oake »

Chiar îmi este ruşine să mă amastec în această discuţie....prea mulţi oameni competenţi au dezbătut subiectul.....oare va dispărea CD-ul?
Văd că din ce în ce mai mulţi oameni sunt atraşi de CD...ca să nu mai spun de analog.
Au fost mai multe incercări care au prezis cum că CD-ul e mort...ca sistem de ascultare, deocamdată, rămâne singurul viabil. Să nu mai spun că mulţi degustători de sunet se întorc la bandă, la casetă...nu mai spun vinil.
Se pare că suferim o regresie....vrem nu vrem ne întoarcem la adevăr, şi anume la sculele anilor 60-80.
La sculele moderne şi scumpe poate auzim prea multă rezoluţie, poate un bas nenatural, poate nişte înalte nefireşti şi în mod sigur nişte medii prea somtuase, care, din păcate, nu prea au legătură cu realitatea.
Adevăraţii ascultători s-au retras în vinil, părintele sunetului, şi se simt bine acolo...nici, nou găsita doză mooving coil, DOAMNE cât de scumpă şi căt de rezolută nu se exprimă ca o doză MM, care e mai simplă, dar,DOAMNE, mai naturală!.
Se pare că apa caldă s-a inventat demult.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by JohnnyDarkRo »

Deocamdata in UK vanzarile de muzica in format digital incep sa depaseasca vanzarile de formate clasice:

http://www.whathifi.com/news/digital-mu ... nd-records" onclick="window.open(this.href);return false;

Personal nu am dat (si nici nu voi da vreodata) bani pe mp3uri. Rar le descarc doar gratis pentru info - sa vad cum suna un artist pe care nu-l cunosc sau vreo noua aparitie discografica. Daca imi place, imi cumpar CDul sau vinilul respectiv.

Mie teoretic nu mi-ar displacea o sursa pentru formate digitale necomprimate. Atat timp cat se pastreaza cel putin calitatea CDului, nu vad care ar fi problema. Stiu ca e mai frumos sa tii bookletul CDului in mana decat sa vezi artwork-ul CDului in format digital, dar pana la urma muzica este cea care conteaza. Albumele favorite totdeauna le voi avea in formate clasice, dar ce te faci cand sunt albume pe care vrei sa le asculti "de proba", "de cultura generala", "ca sa vezi despre ce e vorba", "ca poate descoperi ceva nou" sau ce motiv vi se pare voua interesant. De asemenea ce te faci cand iti place doar o singura melodie de pe un album?

Reticenta mea de a lua o astfel de sursa, cel putin deocamdata, este ca tehnologia se schimba extrem de repede si poti investi o suma de bani intr-un aparat care odata cu aparitia unui nou format digital poate deveni uzat moral. De exemplu, formatul flac este o comprimare fara pierderi(spre deosebire de mp3 de exemplu). Dar o piesa in format flac este inca foarte mare, ocupa inca prea mult spatiu (fie in hardurile personale, fie in nor). Sunt convins ca peste o perioada de timp nu prea mare va aparea un "super-flac" (sau alta denumire) care sa fie mai rentabil din punctul de vedere al spatiului de stocare si atunci ce facem? Cumparam alte aparate? :?
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Schindler »

Spatiul de stocare nu mai e o problema in ziua de azi.
De pe majoritatea CD-urilor eu consider bune si ca merita pastrate mai putin de jumatate din piese.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Nu dispare nici un cd.. :) ..si bine face. E modul cel mai facil si calitativ la ora actuala ptr un colectionar, doar la astia ne gandim :wink: .
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by SOLO »

Eu cd-uri inca mai cumpar .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by JohnnyDarkRo »

Si eu cumpar. Si probabil toti cei care scriu aici cumpara. CDul (ca si vinilul de altfel) va avea partizanii sai intotdeauna. Doar ca iubittorii de hifi/high-end sunt minoritari procentual fata de publicul larg caruia ii sunt destinate CDurile. Iar publicul larg se pare ca isi muta preferintele spre formatele digitale. Nu am fost niciodata la o expozitie hifi in afara, dar din ce citesc, statistic, mi se pare ca sunt scoase pe piata mult mai multe streamere in ultimul timp fata de CDplayere clasice. Sau ma insel eu?!?
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Eu in vara aceasta am fost in Salzburg, m am intors acum o luna din Florenta..dupa ceva efort am reusit sa gasesc acele magazine de muzica ce fac un adevarat deliciu pasionatilor..cand intrii in ele, inima bate cu putere, stiti voi :lol: .
CD ul e reprezentat intr o proportie covarsitoare de mana cu formatul dvd.
Vinyle am gasit doar in magazine mici, uneori cat o camera de max 30 mp..
Cumparand mult de pe amazon si ebay, acolo oricine poate observa un lejer 80 % din partea cd lui si a dvd lui..deci stati linistiti, sta sanatos pe pozitii.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

De curiozitate, am intrat pe site-ul oficial Sarah Brightman si m-am uitat sa vad care sunt preturile noului album "Dreamchaser" (in regim de pre-order). La download mp3 pretul era de 13.20 $, in vreme ce CDul costa 14.85 $! Pai, nu se merita mai bine CD-ul?! :P :roll:

A fost o vreme (acum 4-5 ani) cand daduse mania download-ului de fisiere si in mine... descarcam o groaza, ardeam CD-Ruri de zor, iar de cumparat albume originale...niet! Credeam ca gata!... a apus era "aruncatului cu bani pe albume"... Pana intr-o zi cand am descoperit cu stupoare un fapt: CD-Rurile arse zaceau vrafuri, vrafuri neascultate... n-aveam nici o tragere de inima sa le mai "scutur de praf", in timp ce eu ma reintorceam si ascultam cu placere vechile mele CDuri originale; ascultam mai putine, dar placerea era mai mare! Urmarea: am reinceput sa cumpar CDuri originale, intr-un numar rezonabil chiar, in vreme ce download-urile mi-au scazut dramatic iar CD-R n-am mai ars de mai bine de 1 an! :D

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by SOLO »

Suntem 2 in aceeasi situatie .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by tatatodor »

Suntem 2,5.
Sie eu imbratisez ideea achizitionarii CD original,dar....cum procedez daca ceva ce imi place nu gasesc disponibil pe cd(sau sa fie la un pret ok pt salariile noastre) ?Si nici nu vreau sa ascult respectivul album de pe laptop/pc/tableta etc......din motivele cunoscute.
Si atunci ma vad in situatie de a arde un blank si a savura respectivul album.Si daca imi place si mai mult acel album stau cuminte si pe scaunul din bucatarie,ascultandu-l la radio pe AM.MUZICA te fura indiferent de unde s-ar auzi ea.....dar si gura producatorilor de echip. audio ar manca o paine........Ca si a celor ce produc blankuri de calitate sau Plextor.....
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Daca ar cd ar disparea, lasand gluma la o parte, toate editiile valoroase ar ajunge la preturi astromomice. Astfel colectionarii ar arunca multi bani din buzunare ptr a achizitiona ultimele exemplare :( .
Exemple cu ce inseamna nereeditarea unor albume bune

http://www.amazon.fr/Ars-Musicae-Portra ... 09&sr=1-52" onclick="window.open(this.href);return false;

alt ex>
http://www.amazon.fr/Pieces-Luth-Sur-Di ... 56&sr=1-53" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.amazon.fr/Pieces-Luth-Sur-Di ... 09&sr=1-36" onclick="window.open(this.href);return false;


http://www.amazon.de/gp/offer-listing/B ... ition=used" onclick="window.open(this.href);return false;
lista poate continua desigur :x
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

Sa ma puneti si pe mine pe lista. Acum cativa ani copiam discuri pe CD-R in fel si chip, utilizam Plextoare, calculatoare, rachete, mi-am luat si recordere standalone, etc. Nici o copie nu suna ca originalul iar alea gasite pe net pe deamoaca (adica muzica furata, orice ar spune adeptii ascunsi dupa deget) sunt... pe deamoaca, vorba aia, nu poti avea pretentii pe ceea ce capeti de pomana.
Acum teancurile de CD-R'uri zac uitate, pentru mine conteaza numai "originalele" unde mai punem ca ajutam totusi industria sa mai existe. Nu spun ca producatorii si comerciantii de muzica inregistrata nu si-au facut-o cu mana lor tinand la preturi mari (adica sunt niste porci lacomi care se duc de rapa) dar daca toti am fura, s-ar prabusi intreg sistemul.

Si sa fim clari, muzicile in FLAC gasite pe torenti reprezinta furt. Bashca mai si suna de porc; nu am auzit vreodata un sistem bazat pe DAC/PC/alta parascovenie rulatoare de fisiere care sa sune macar acceptabil pentru nivelul unui audiofil decent. Pe la expo exact aia care rulau fisiere (inclusiv "high-rez") isi bateau joc de scule scumpe si de multe ori chiar bune. Iar acum daca nustiuce Gigel mi-ar tranti in nas ca rahaturile astea suna bine, e treaba lui dar si a mea, fiecare cu scara proprie de valori.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply