oare "dispare" si CDul?!?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Ce-a ajuns si comertul cu muzica... In news feed-ul de pe facebook, observ, uimit, cateva poze de prezentare a unui mic stand (tip taraba) cu CD-uri a unei firme mai de nisha :P , instalat in holul unui mall bucurestean. Acum, detaliile astea n-ar fi problematice, insa holbandu-ma cu atentie la titlurile expuse spre vanzare, n-am putut zari decat muzica no name ambientala de adormit canarii, imblanzit pisica si calmat nevasta :mrgreen: , eventual ceva compilatii country & western, jazz de duzina si multe CDuri cu carcase metalice rotunde si colorate strident, adevarati "colaci de salvare" pentru cei ce se duc in vizita si sunt in pana de idei de cadouri...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

In japonia vanzarile de cd-uri sunt pe val si cresc an de an...Japonezii nu sunt tentati de formate digitale...Japonezii doresc sa aibe formatul fizic, sa citeasca carticica, versurile etc...asta insemna si cultura.
http://money.cnn.com/2013/08/19/news/japan-cd-music/" onclick="window.open(this.href);return false;

Pentru al doilea an consecutiv se inregistreaza o crestere a vanzarilor de cd-uri cu 2%..Probabil lumea s-a lamurit cu fisierele asa zis audiofile, de fapt copii de pe cd-uri si cum stim bine orice am face copia tot copie ramane...Daca s-ar starpi pirateria la formate digitale ar fi o crestere exploziva ptr cd-uri si viniluri ca oamenii nu pot trai fara muzica, ea face parte din viata lor.

http://blogs.marketwatch.com/thetell/20 ... cond-year/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Japonia gandeste.. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by acustik »

Gabriel_Wo si Tom Jones nu pot decat sa fiu 100% de acord cu voi. 8) CD-urile au si de acu' inainte inca muuuulte modele de CD playere de incoronat... sau de detronat :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by panzer »

Vise taica vise! Amazon a crescut ca vanzari de Mp3 cu 29% anul trecut. Itunes a ramas constant.

La cum evolueaza mecanicile de CD in cativa ani o sa va cumparati CDul si mecanica Wuzhivei la promotie - Free next day delivery! Un CD si o mecanica in acelasi pachet. (cuvantul chinezesc este inventat)

Nu era printre noi cineva care a dat 5000 euro pe un CDP si si-a mai cumparat 3 mecanici de rezerva?

PS: si eu cumpar CDuri, din ce in ce mai multe, cam tot ce apare pe SACD la noi; dar nu sunt optimist deloc.
PS2: mai cumpar si carti fizice (nu am rabdare cu iPadul in mana sa citesc decat reviste si Flipboard)

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Si, dupa cum stau lucrurile cu uzura si paraiala viniloaselor, compact discurile vor avea viata lunga!

Sa nu uitam, ca sunt inregistrari ce apar doar pe cd, cu precadere in muzica clasica, opera si jazz!

Panzer, un CDP nou te va costa intre 1100..1500 euro si referinta CDE, 2800..3000 euro.
Nu a luat nimeni asa ceva, era un exemplu dat de mine..ideea mea era, ca poti achizitiona un CDE nou si inca 2 DVD ROM de rezerva si vei sta linistit..oricum, daca mecanica iti va face figuri, inlocuirea e simpla! :) . Conteaza produsul finit, adica cum se aude..

Iar, calitatea unui mp3, Ape sau FLeAC, e buna doar ptr niste doape in urechi, adica..cand faci dush, joci de zor, un Call of Duty sau savurezi tartine.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

Gabriel_Wo wrote:Panzer, un CDP nou te va costa intre 1100..1500 euro si referinta CDE, 2800..3000 euro
asta-i direct din putzul gandirii.
Gabriel_Wo wrote:Iar, calitatea unui mp3, Ape sau FLeAC, e buna doar ptr niste doape in urechi, adica..cand faci dush, joci de zor, un Call of Duty sau savurezi tartine.
nu calitatea fisierelor este problema ci calitatea chestiilor care le transforma in semnal analog, daca ma intelegi ce voiu sa-ti spun.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by panzer »

Nu vreau sa mai incep discutia cu CD vs FLAC (inclusiv HD Tracks) cu DACuri mai scumpe sau mai putin scumpe.

Cresterea mare a pietii muzica cu licenta s-a intamplat pe MP3 si streaming legal (pandora, last FM etc) si nu pe CD sau pe versiunile DH ale acestuia (SACD, DVD A sau BD RAY audio).

Sa punem un pic in termeni economici: cand piata se extinde si tu nu - e doar o chestiune de timp pana mori. Cand piata se va contracta vei pierde. CDul moare, nu a murit inca.

Orice device din ziua de azi vine cu suport pt MP3, serviciile de streaming sunt in orice DVD player de 200 lei, orice media player chinezesc, basca cam orice TV.
Noi vb de CD playere de 3000 euro unde ca sa auzi diferenta fata de unul de 500 de euro mai ai nevoie si de restul lantului audio de 5-6000 euro (amplif, boxe, cabluri).

Sigur pot sa reziste case de discuri sa vanda CDuri ca si obiecte de lux, dar mass-market nu vor mai ajunge ca in 1996 de exemplu cand super cool era sa ai un boombox Sony cu CD! La fel cum Vinil-ul nu mai este mass market ca in 1970.

Faptul ca mai sunt 2-3 magazine de CDuri si Viniluri in Bucuresti nu va spune nimic?!

Numarul celor care au trecut de 100 cd-uri originale este f mic. Si dincolo de faptul ca mai cumpara CDuri - deja unii isi mai cumpara cate un album de pe HD Tracks dar nu vor recunoaste - ca deh FLACul e pt cei cu dopuri in urechi. :mrgreen:

Eu le fac pe toate: cumpar cd-uri, cumpar si track-uri, ascult si pe CDP si pe DAC, basca mai si downloadez muzica. E drept ca sentimentul de proprietate nu il am decat cu CDul in mana.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

Panzer, toate mecanicile de cd-uri sunt china....si asta nu de azi ci de peste 10 ani...inclusiv Sony, Philips..De ex la SACD singurul bloc optic ce se face este un Sony facut in China....Nu mecanica este problema ca o mecanica de Sony de cd este 10 euro, philips 15 euro...Asta daca nu este cdm pro ce e mai scumpa...

Acum 25-30 de ani se canta prohodul vinilului si uite ca nu a murit deloc ci chiar inregistreaza cresteri explozive de vanzari. Ideea de formate de compresie a paarut la noua generatie unde nu mai exista cultura, nu mai exista placerea de a mai citi o carte ci numai droguri si eventual o sinucidere ca sa fii la stirile de la ora 17.

In bucuresti nu se omora nimeni sa cumpere cd-uri nici cand era plin avant pentru ca ...costa bani si toata lume isi facea copii pe calculator. Azi toate formatele digitale se bazeaza pe piraterie...
Eu nu inteleg cum poti da 20$ pe un album in format digital, dar nu poti da 10$ pe un cd ce il ai si stii pe ce ai dat banii. Daca iti crapa hardul, ai pus-o!!! Formatele digitale sunt la moda ca sunt piratate la greu....

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

panzer si TomJones, in opinia mea amandoi aveti dreptate in felul personal si argumentele fiecaruia provin din modul fiecaruia de a asculta muzica acasa.
Logic si eu spun ca CD-ul tinde sa dispara din mai multe cauze, principala fiind vointa marilor case producatoare, practic a industriei muzicii in principal americane (deoarece aceasta dicteaza piata) combinata cu tendinta publicului consumator, tendinta care vine partial si din "educatia" indusa prin mass media. Practic, disparitia sau continuarea formatului CD ca format stereo de masa depinde de mai multi factori, in mare parte incontrolabili.
Eu as pleca cu estimarea de la consumatorul majoritar, acesta avand influenta decisiva asupra pietei. Consumatorul majoritar a fost acela care a condamnat LP-ul in favoarea CD-ului in anii 80 si mai cu seama in anii 90. Tot acest consumator majoritar va condamna CD-ul in favoarea formatelor digitale care nu se afla pe suport fizic, material. Tendinta consumatorului majoritar este de a depune cat mai putin efort. Ori daca acum 20 de ani punerea unei placi LP pe "tabla" si intorcerea ei dupa vreo 20 de minute presupunea mai mult efort decat introducerea unui CD in sertar si scoterea lui dupa 79 de minute, acum introducerea unui CD in sertar reprezinta mai mult efort decat clickairea unui mosuse sau alt dispozitiv digital pentru ascultarea unor serii de fisiere nesfarsite care pot fi redate fara alt efort de clickaire chiar si 10 ani fara intrerupere!
Mie unul imi este clar ca si CD-ul va dispare ca format majoritar pana la urma, lui panzer ii este si mai clar deoarece el foloseste deja si alternativa la CD si mai cred ca si lui TomJones ii este destul de clar numai ca el spera ca formatele fizice sa dureze mai mult. Practic, estimez, toti trei stim care este soarta CD-ului atat ca unii sunt mai transanti si mai directi in estimare, altii mai visatori.
La ora asta se observa foarte clar tendinta consumatorului majoritar. Cand merg cu metroul vad calatorii asezati pe sirul de scaune; daca acum un an vedeam un calator butonand un dispozitiv cu mini ecran electronic, acum ii vad aproape pe toti. Chiar aseara ma uitam la sirul de 6 scaune, toti butonau un smartphone sau o tableta. Catre asa ceva se merge. Deja piata computerelor tip desktop cu unitate centrala si monitor tinde sa scada in detrimentul pietei notebook si acum tendinta merge catre "tableta". Asta este evolutia pentru consumul de sunet stereo care merge in paralele cu cel pentru video+sunet surround. Deja se inmultesc televizorele care sunt in acelasi timp si niste computere primitive cu aplicatii media. Exista si tendinta ecologica (absolut necesara!) pentru un consum cat mai mic de energie si astfel, se merge catre un dispozitiv multi media central care sa le faca pe toate, sa redea formate video din orice, sa redea formate audio din orice caz in care CD-ul ramane un apendic atavic din cauza colectiilor de discuri acumulate de multi consumatori. Dar cu timpul fisierele vor inlocui colectiile de CD-uri asa cum CD-urile la randul lor au inlocuit in urma cu aprox. 20 de ani colectiile de LP-uri.
Iar cei care sunt pasionati de calitatea audio stereo sunt o minoritate neinsemnata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by panzer »

@TomJones - si asta cu siguranta s-a mai discutat de multe ori. Solutia mea e urmatoarea: NAS in RAID 0, back-ul pe HDD extern pe USB (ambele puse pe UPS sa nu fie afectate de variatiile de tensiune). In plus exista un HDD normal in alta casa. (anti-theft protection).
Mai degraba imi fac griji despre SACDuri care se degradeaza mai repede decat CDurile normale, si nici back-up nu pot sa le fac. Exista discutii lungi pe forumuri straine despre procesul de auto-distrugere a SACDurilor.

Nu este aici locul discutiei dar cu CDPul meu CDul se aude mai slab decat HDTrack pe ruta NAS >> Squeezebox > Dac! Vorbesc de acelasi album. (e drept ca DACul a fost 2x la pret fata de CDP)
Stiu si ca exista discutia ca anumite albume de pe site-ul cu pricina nu sunt chiar dintr-un master bun, ci mai degraba un banal upsample.

Nu am vrut sa jignesc pe nimeni cand am spus ca se mai cumpara mecanici de rezerva. Am cautat si eu pt player-ul meu dar n-am gasit in RO. Si ma enervez la culme cand il simt din ce in ce mai zgomotos pe masura ce trece timpul - zgomotul mecanicii fiind simtom clar ca nu intinereste.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

pantzer wrote:Mai degraba imi fac griji despre SACDuri care se degradeaza mai repede decat CDurile normale, si nici back-up nu pot sa le fac.
Nu stiu cum un sacd se degradeaza diferit de un cd...Eu unul am doar un singur sacd ca nu sunt fanul formatelor plus ca am cd player. SACD-ul este mai scump ca un cd si nu m-au convins. Plus ca am invatat ca nu conteaza suportul gen cd, HDCD, sacd pentru ca primordial este calitatea inregistrarii, iar la sacd exista o anumita digitalizare facuta in exces de zel ce a dus la o abrutizare a sunetului audiofil.
Eu cred ca sacd-ul se degradeaza la fel ca cd-ul adica imbatraneste plasticul, apar mici crapaturi etc...nu e bine sa-l tii in soare etc...Dar cu toate astea cred ca te tine 100 de ani fara probleme. Gandeste-te un vinil facut in anii '50 se poate auzi fara probleme in ziua de azi si inca cum, facand sa roseasca cd-ul si formatele digitale...

si inca ceva ..o firma ce face inregistrari pe benzi de magnetofon cu echipamente Studer (ma intreb de unde le mai au).
http://www.hemioliarecords.com/Hemiolia ... /Home.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Benzi de magnetofon se mai fac de fostii BASF, apoi EMTEC ce au fost vanduti unor olandezi RMG si apoi la francezii de la Pyrall
http://www.pyral.fr/englishversion/rang ... ducts.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Benzi de magnetofon Pyrall se gasesc si la noi la magazinul de pe strada Matei Basarab , aproape de Udriste (Dl. Cernat), pret pana in 100 de lei
http://www.musicbox-store.eu/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

In final nu stiu daca vor disparea sau nu cd-urile sau mai degraba cd-playerele. Cred ca mai repede vor disparea cd-playerele caci cd-uri sunt miliarde in lumea asta detinute sau stocate prin depozitele magazinelor si inca se tiparesc. In 2013 au aparut numeroase titluri de cd si sacd.
Cu siguranta nu vor disparea dvd playerele sau bluray-urile....ele citesc cd-uri bine mersi...Playstation la fel...Unitati de calculatoare...

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by panzer »

Imi pare rau ca nu gasesc acum topicul in care oamenii se plang de degradarea SACDurilor. Il caut mai atent.

Doar Linn parca a anuntat ca nu mai face CDP concentrandu-se pe network playere. Pioneer si Yamaha par sa se intoarca si la stereo de calitate. Disparitia CDPului ar insemna si disparitia CDului insa. Chiar nu vad pe cineva cumparand CDul original sa il puna pe un BluRay player Samsung de 200 lei.

Pe partea de DAC vad ca investesc din ce in ce mai multi. Pacat ca trasnporturile sunt din ce in ce mai slabe, si se indeparteaza de bit-perfect-ul playerelor mai vechi.

CDurile sunt deja (cred eu) in aceeasi nisa ca si Vinil-urile. Mai populare inca - dar tot in aceeasi barca.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Gabriel_Wo »

Poate nu vad eu bine, de la atatea cantate baroce, :x dar si canadienii de la Bryston, isi inceteaza productia de cdplayere conventionale? Cel putin, din prezentarea lor, asa imi reiese..

Cei de la Naim, stiu ca au dezvolat playere pentru fisiere digitale.

Totusi branduri de top precum Burmester, Accuphase si Esoteric, au scos modele proaspete de cdp uri. :)

S ar putea ca, japonezii sa fie ultima reduta a cd playerelor in fata anglo saxonilor, doar SONY le a nascut..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply