oare "dispare" si CDul?!?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by SOLO »

Sony DADC (Digital Audio Disc Corporation) Australia is closing its Print Services business in Sydney and selling off its entire range of offset, digital and finishing equipment.

http://print21.com.au/streaming-claims- ... ces/152239" onclick="window.open(this.href);return false;


Best Buy to Pull CDs, Target Threatens to Pay Labels for CDs Only When Customers Buy Them

https://www.billboard.com/articles/busi ... -only-when" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Apropo de Sony DADC...iata cu ce "minune" m-am pricopsit aseara!... :evil: :x :|
Image

Image

Image

Nu doresc sa bat eu un cui in plus acestui format, pe care de altfel il indragesc, insa va marturisesc ca am ramas efectiv socat; discul cu pricina este practic nou, la a 5-a sau a 6-a redare, fiind al doilea disc dintr-un 2CD original Sony/BMG. Cred ca stiti ca discurile de pe un dublu-CD se extrag, de regula, mai dificil decat in cazul unuia simplu. Am experienta in asa ceva, incerc sa nu fortez inutil si nici sa indoi periculos discul... Nu mi s-a intamplat asa ceva NICIODATA de cand utilizez acest format digital, nici macar in cazul unor CD-R no name... Ba, uneori, chiar ma amuzam cand incercam sa distrug prin indoire vreun disc rebut scris eronat la cd writer si nu reuseam nici daca il indoiam la 90 grade!! :lol:

Si iata ce sa patesc cu unul original, aproape nou!... Pe moment, nici nu mi-am dat seama ca a plesnit, atata doar ca CD playerul nu il mai "vedea" absolut deloc si dura chiar destul timp pana il ejecta.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

Mi-au trecut prin ghiare mii de CD-uri si nu am patit asa ceva niciodata. Probabil a fost cu defect sau materialul e prea prost sau trancota care l-a invartit i-a facut de petrecanie, discul avand poate deja o fisura pe gaura, etc, etc. Insa o asemenea intamplare nu are nimic de-a face cu disparitia sau supravietuirea formatului CD audio clasic. Totul va depinde de MAJORITATEA oamenilor care vor sa asculte muzica. Producatorii de orice fel merg catre ce aduce cel mai mult profit. Daca formatul asta nu va mai aduce profit, adica nu va mai fi rentabil, va dispare. Deocamdata hai sa judecam logic..... cat profit aduc fisierele digitale?!?! Sula Marioarei, defapt fisierele au adus pirateria la un nivel sublim! Unica metoda sa-i taxezi pe consumatori ar fi sa le dai muzica stream pe bani...cumva. Deja se practica, oarecum, dar am mari dubii ca e prea rentabil. Cu fisierele vandute pe net.... slaba speranta! Exista, dar e naspa, unul care cumpara un fisier il poate da gratis instant la toata galaxia! Cu fisierele s-au ars nasol! (industriasii muzicali). De aia se si pompeaza propaganda in vinyl, asta era gasca care facea oua de haur, dar cand a aparut CD-ul audio au bagat-o la ciorba si s-au trezit tarziu, dupa ce povestea cu fisierele i-a lovit ca marfarul la bariera!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Kostas »

Industria muzicala s-a mai scos la liman cu concertele live, cu radiourile si fireste cu vinilurile.
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

sltraian
Posts: 73
Joined: 11 Dec 2015, 22:45
Location: Timisoara

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by sltraian »

Citeam acest topic si ascultam albumul A night at the opera de la Queen, un 2cd version, 2011 digital remaster.
Inainte ascultasem ultimul album Bon Jovi pe youtube: ce diferenta de calitate a inregistrarii !

Imi place sa cumpar CD-uri chiar noi, pentru a pune umarul la formatul acesta. Eu cred ca va ramane pentru mult timp, chiar daca pentru un segment redus, pentru ca ofera un raport pret/calitate greu se depasit.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Si eu continui sa cumpar CDuri, in ciuda incidentului neplacut mai-sus mentionat. Chiar ieri am achizitionat doua Dire Straits si un JM Jarre. Iar astazi am gasit, cu emotii la vederea lui, intr-un magazin din Bucuresti, un CD pe care il caut de ani de zile, soundtrack-ulThe Phantom of the Opera al lui Andrew Lloyd Webber, in distributia originala din 1986, cu Sarah Brightman si Michael Crawford.

Pe un sistem decent, auditia unui CD aproape ca nu are rival, atat din punct de vedere al calitatii cat si al pretului.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

brighty wrote:Pe un sistem decent, auditia unui CD aproape ca nu are rival, atat din punct de vedere al calitatii cat si al pretului.
nu stiu daca sunt de aceeasi parere aia cu Flacul (mocangeala) filtrat prin lantul de dacuri, shtiutzuri, tzutzuri, putzuri, fifi, pitzi, cocofifi, etc Ma refer la "audiofilii de computer" care in viitorul (foarte) apropiat vor fi inlocuiti de "audiofilii de telefon".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by Petrescu »

Au aparut deja audiofilii de telefon, ba chiar si producatorii s-au miscat in zona asta. https://www.stereophile.com/content/lg- ... tphone-mqa" onclick="window.open(this.href);return false;
Review-ul are chiar si masuratori.
Ba chiar este si la noi https://www.emag.ro/telefon-mobil-lg-v3 ... bEQAvD_BwE" onclick="window.open(this.href);return false;

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by kaav »

momolo wrote:
brighty wrote:Pe un sistem decent, auditia unui CD aproape ca nu are rival, atat din punct de vedere al calitatii cat si al pretului.
nu stiu daca sunt de aceeasi parere aia cu Flacul (mocangeala) filtrat prin lantul de dacuri, shtiutzuri, tzutzuri, putzuri, fifi, pitzi, cocofifi, etc Ma refer la "audiofilii de computer" care in viitorul (foarte) apropiat vor fi inlocuiti de "audiofilii de telefon".
Cei care asculta empetreiuri si fleacuri (uni dintre ei :wink: ) sunt perfect constienti ca un ''CD aproape ca nu are rival'', dar ca sa vezi explicatie, conditiile materiale a unora, nu permite sa fie pusi pe un nor roz de unde ar sti sigur cum sta treaba cu situatia asta. Stiu ca pe forumurile astea cine isi permite, dezvolta idei despre tot felul de formate fizice. O provocare - daca cuiva care isi permite o tona de tzidiuri pe luna, viata ii ia presul de sub picioare la un moment dat si iar oferi pe termen nelimitat, doar youtube si mp3-uri ripite vai steaua lor cum, ar mai iubi muzica?
Da, "audiofilii de computer" vor fi inlocuiti de "audiofilii de telefon", pentru ca toti imbatranim si criteriile de valori, nu pot fi imprumutate cat mai degraba au statut de a inspra catre mai bun, nexistand garantii ca ''ba, chiar am predat stafeta la cele mai inalte standarde...''
Nu poti sa le ai pe toate :D

Post Reply