oare "dispare" si CDul?!?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
atyclb
Posts: 682
Joined: 29 Jul 2009, 10:10

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by atyclb »

Un text scris de o tanara care a lucrat doi ani intr-un magazin ce vindea muzica in Bucuresti:
Ce am învățat despre români, după ce am lucrat într-un magazin de muzică
Am lucrat timp de doi ani la un magazin micuţ de muzică. Pot spune că a fost una dintre cele mai interesante experienţe din viaţa şi îmi pare rău că afacerea nu a fost extraordinar de profitabilă încât să mă pot bucura mai mult de acest mediu.

Oricărei persoane îi place muzica într-o anumită măsură, însă eu sunt puţin mai maniacă din acest punct de vedere. Sunt genul de persoană care adună orice informaţie despre orice fel de artist. Ca să-nțelegi, punctul culminant dintr-o zi de muncă era în momentul în care aveam clienţi cu chef de discuţii interminabile despre diverse trupe.

În ăștia doi ani, am dat peste o grămadă de oameni și am aflat o grămadă de lucruri. Majoritatea mi-au schimbat preconcepțiile despre cine sunt ăia care preferă să cumpere muzică originală, cu toată explozia mp3-urilor și moartea anunțată a CD-ului clasic. Uite cinci dintre lucrurile cu care am rămas de atunci:

Muzica românească nu se vinde, pentru că nu merită
Ai avut vreodată curiozitatea să asculți un album întreg de la un artist comercial de la noi? Îți spun eu, nu ai pierdut absolut nimic. La magazin eram nevoită să las să cânte albumele proaspăt lansate de marii noştrii cântăreţi autohtoni pentru a scăpa rapid de ele. Însă, uneori, aveam impresia că le fac mai mult rău „artiştilor‟ prin acest gest.

Albumele de tip Smiley, Loredana, Andreea Bănică, Ruby sau mai ştiu eu cine, sunt făcute în aşa fel încât să conţină două-trei piese care să prindă la plebe, iar restul, până la 10-20, sunt puse acolo doar ca să dea la număr. Sunt sub mediocre şi nu prea reuşeau să atragă lume în magazin. Aveam zilnic discuţii de genul: „Aveţi noul album al Andreei Bănică? – Sigur că da, chiar asta se aude! – Serios? Lăsaţi atunci‟.

Pe de altă parte, o bună parte a celor care cumpărau astfel de CD-uri erau conştienţi de acest detaliu, probabil pentru că erau păţiţi. Printre cele mai bine vândute CD-uri erau cele care cuprindeau compilaţii de hit-uri româneşti sau compilaţii de genuri muzicale. Astea erau relativ ieftine, de regulă sub 30 de lei, şi foarte practice pentru cei care vor să asculte ceva pe maşină, de exemplu, fără să înghită o serie neîntreruptă de momente publicitare.

Manelele nu vor muri niciodată
Patronul magazinului era un om cu principii şi foarte pasionat de muzică. Pentru el, era o plăcere să facă rost de produse rare pentru oameni disperaţi după anumiţi artişti. Însă, cea mai mare cerere pe care o avea magazinul, şi nu exagerez, erau manelele.

După cum am spus, şeful avea principii. Ca să-l citez: „Eu bag aici doar muzică‟. Automat, manelele erau excluse. Asta nu înseamnă că nu aveam parte, zilnic, de tot felul de dubioşi care dădeau târcoale prin magazin căutând zâmbetul larg al lui Guţă printre discuri. Cedau după câteva minute şi veneau timid la mine „Salam ai? Guţă? Nici Colecţia de Aur, iarnă 2013? Cum, n-aveţi manele deloc?‟.

Nu-i greu să-ţi dai seama că cei care ascultă constant manele sunt genul de persoane care nu ştiu cum să-şi scoată muzică de pe net, motiv pentru care erau dispuşi să spargă bani grei pentru un produs original. Pentru mine era amuzant când era şi şeful prin preajmă şi încerca să convingă cocalarul să cumpere Pink Floyd. Nu i-a mers niciodată manevra.

În fine, ideea e că cererea de manele era incredibil de mare. Sincer, nu ştiu vreun gen muzical care să fie în halul ăsta de iubit de către fani, fani care plâng şi simt muzica şi în firele de păr de sub cur. Maneliştii îşi iubesc necondiţionat artiştii şi, spre deosebire de noi, restul, investesc mult în muzica lor.
Opera şi muzica clasică se caută mai mult decât crezi
În topul celor mai vândute chestii, după compilaţii şi chestii comerciale, erau DVD-urile cu concerte de operă şi muzică clasică. Noi aveam parte de câțiva boemi trecuţi de 50 de ani care treceau săptămânal pe la magazin să verifice noutăţile. În general, erau toţi colecţionari care nu voiau să rateze aboslut nimic şi erau dispuşi să plătească mult pentru câteva concerte.

Preţurile erau destul de piperate, ajungeai să dai vreo 500 de lei pe trei concerte noi. Într-adevăr, noi ne-am încăpăţânat să ne complicam cu comenzi speciale ca să facem rost de produse cât mai rare pentru amatorii genului. Nu puteai să le găseşti nicăieri şi pentru un colecţionar dedicat însemna mult să pui mâna pe aşa ceva.

De curiozitate, am încercat să găsesc şi eu astfel de concerte, însă, într-adevăr nu există pe internet, nici măcar pe Youtube. Și aici nu vorbesc de artişti precum Andre Rieu. Ăsta se încadrează în categoria comercialului şi nu prezintă niciun fel de interes pentru un colecţionar plin de bani care se respectă.

Lăsând la o parte categoria asta de indivizi, de mare interes erau şi CD-urile normale cu Mozart, Beethoven, Bach, Chopin etc, care, culmea, nu erau căutate doar de oameni trecuţi de o anumită vârstă. Da, există și o grămadă de tineri care apreciază muzica clasică.

Rock-ul se vinde greu
Trec peste faptul că rockerii nu sunt mereu cei mai bogați oameni din lume. În cei doi ani cât am lucrat la magazinul de muzică, am înțeles că, deși au bani puțini, îi cheltuie pe chestii mai exclusiviste. Erau la mare căutare albumele recent lansate, albume clasice, ediţii limitate şi Collector's Edition.

Nimeni nu cumpăra chestii ca Manowar sau Iron Maiden, pentru că, să fim serioşi, le găseşti pe toate gardurile. Rockerul nu e ca manelistul mai sus amintit, nu o să aibă probleme să-și facă singur o compilaţie de chestii pe care să le asculte. Iar singurele momente în care o să investească în muzică, vor atunci când apare o ediţie limitată sau când suferă de nostalgie.

Cel puţin în magazin aşa se întâmpla. Trecea câte un nene pe acolo, îşi amintea de prima tinereţe, când Led Zeppelin erau the shit, şi îşi cumpăra câte un album de dragul vremurilor ălora. Tineretul nu prea era cu nostalgia, însă era atras de cutiile alea mari care veneau la pachet cu diverse chestii în ediţie limitată.

De exemplu, am avut faimosul box set Liebe Ist Fur Alle Da de la Rammstein care venea cu vibratoare făcute după penisurile celor din trupă, lubrificant şi cătuşe. A ajuns în magazin prin decembrie şi, cu câteva zile înainte de Crăciun, s-a vândut. Probabil a făcut cu adevărat fericită o fană.

Românii cred în puterile spirituale ale unui CD cu păsărele
Muzica ambientală se cumpără pentru că există oameni ciudaţi. Foarte ciudaţi. În magazin aveam o colecţie sănătoasă de chestii ezoterice care prindeau incredibil de bine. Ştii și tu cum sună, un instrumental generic şi calm care este acompaniat de ciripeli sau schelălăituri de delfini. Cumva, genul ăsta de muzică obscură reuşea să gâdile urechea oamenilor într-un hal în care simţeau chemarea şi scopul vieţii.

Pe mine mă oboseau rapid genul ăsta de persoane, pentru că ţineau neaparat să-mi explice ce au simţit ei, de fapt, atunci când au auzit că sunetul naturii le vorbeşte.

Însă, cel mai mare şoc l-am avut când am mers cu standul la un târg ezoteric şi am fost înconjurată de tot felul de indivizi care şi-au depăşit condiţia de om banal. Oamenii chiar aveau încredere în mine când le recomandam CD-uri pentru meditaţie, deşi eu habar n-aveam despre ce vorbesc. Şi apoi îmi ofereau ceaiuri din ciuperca Gano. Scârbos.

http://www.vice.com/ro/read/ce-am-invat ... =vicefbrom" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

De retinut din articolul de mai sus ca cele mai mari vanzari le faceau discurile cu manele...Asta e Romania!

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Un articol dragut, aparut ieri pe site-ul revistei muzicale "Rolling Stone", in apararea CD-ului:
http://www.rollingstone.com/music/featu ... d-20160204" onclick="window.open(this.href);return false;

Aveti rabdare si cititi-l pe tot :) Citez, mai-jos, unul dintre comentariile, din subsol, la aceasta pledoarie pro-CD:
I hate the fact that music has gone digital with MP3s and streaming. It's ruined music. I agree with Eddie Trunk from That Metal Show, "it's nice to hold a CD in your hand." It makes you feel like you own the product. I like thumbing through the CD jacket and looking at lyrics, pictures, and who helped out. I am liking the fact that kids today have taken a curiosity in LPs. I commend Adele for doing what she did when she said she would only release her music on CD. We haven't seen that kind of album sales in over 15 years. Hard copies of music need to come back. I know people are yelling convenience, but do any of you remember the excitement of the release of Guns n Roses' "Use Your Illusion 1 & 2" and the lines at midnight waiting for the release? So-called music fans of today don't know what a true music fan is. Like I tell my 16 year old daughter, "Until you can sing along to every song on both sides of the album and know the songs by heart, you're not a true fan."

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by remoteviewer1 »

Detin ceva cd-uri, toate alese in functie de preferintele muzicale, nu am cumparat niciodata din cosul cu "totul la 5 lei", am si cd-uri pe care am cheltuit mai mult de 20 euro. Detin si un cd-player destul de bine cotat, cred ca sunt impartial cu privire la acest subiect. Insa, dupa parerea mea cd are cateva probleme majore...In primul rand masterizarea, cum nenea din articol suspina cand trece de la fisier la cd, asa suspin eu cand trec de la cd la vinil. Pur si simplu sunetul este mai viu, imaginea sonora mai tridimensionala, vocile mai realiste, basul mai percutant. Am in colectie si cd-uri ce se aud bine, insa..., sunt rare si mi se par ca toate au vocile "nerealiste", sintetice. Am albume CD originale, cu muzica preferata cumparata si din strainatate si din tara ce se aud ca naiba...pacat, mare pacat!

Am cd-uri mai vechi, ce nu au fost scapate pe jos (hai poate odata din greseala) sau folosite ca si frisbee, ce au zgarieturi, sar, sau eventual nu pot fi citite de player (le-am incercat pe mai multe si au aceasi problema). Carcasele sunt mega sensibile, se sparg imediat, se zgaraie foarte usor...CD-urile sunt inca scumpe, la albumele noi ajung si la 70-90 de ron.

Upgrade-ul cd-playerului se poate face exclusiv prin vinderea produsului la sh ceea ce duce implicit la pierderea banilor. In plus, sursele pe cd sunt sensibile la transport si pe termen lung pot deveni opritoare de usi daca se duce laserul.

Nimic nou sub soare, insa calitatea costa, nu prea am intalnit cd-player decent sub 2000-3000 de euro la pret de lista. In plus banii investiti intr-un cd-player sunt ca si pieduti, in ziua de astazi lumea cauta dac-uri, squiz-uri, calculatoare, etc.

In cazul in care nu ai adunat deja o colectie de cd-uri decenta, ce te-ar face sa colectionezi cd-uri in 2016? Aspectele emotionale nu as putea sa le iau in considerare, caci in acest caz ar trebui sa ascult astazi numai casete audio, caci cu acestea am crescut...Cd-ul a aparut destul de tarziu in viata mea si nu am, din pacate, nostalgia lui...

CD-ul este foarte comod, se poate asculta in masina, se poate ripui, nu are zgomot de fond (ca un peste mort in formol) se poate gasi pe toate drumurile (inca) si cam atat..., eu nu cred ca mp3-ul a distrus muzica (dpdv calitativ), ci digitalul in general. Parerea mea...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by DorinD »

CD-ul trebuie lasat sa moara, ca orice lucru care nu mai este util; singurul lucru placut pe care-l genereaza fiind amintirile tineretilor trecute :)

Referitor la avantajul de a citi de pe coperta lui diverse chestii asta e echivalentul informatiilor prezentate --de exemplu-- de media serverul Plex pe langa link-uri aflate la un click distanta. Ai practic acces comod la toata informatia publica legata de subiectul ascultat.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by TomJones »

@DorinD
Nu va muri cd-ul, la fel cum nu a murit vinilul caruia i se canta prohodul la inceputul anilor '80 cand aparuse caseta magnetica. Azi vinilul atinge cote de vanzari ce cresc masiv an de an. Legat de cd ca nu se mai vinde, lumea e fascinata de fisiere audio adica ceva gratis si prost. Cine sa mai dea bani pe un cd cand are tone de muzica de proasta calitate, dar gratis pe net.
Daca e sa cumperi niste fisiere de inalta rezolutie vei constata ca sunt mai scumpe ca albumul fizic pe cd. Nu se merita mai ales ca pe cd stii pe ce ia dat banii, il ai in biblioteca, carticica, etc. La fisisiere ai dat banii pe ceva dubios, iar daca iti crapa hardul ai pierdut si "marfa".
Eu am ascultat numeroase sisteme, iar o simpla comparatie fisiere vs cd nu-si are rostul caci cd-ul se aude net superior.
remoteviewer1 wrote:asa suspin eu cand trec de la cd la vinil.
Daca te referi la vinilurile din perioada de aur adica anii '60-'70, te cred ca sunt mai bune ca un cd, insa noile viniluri se aud prost si mai slab ca un cd.

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by viperu »

Din punct de vedere statistic, CD-ul e mort la nivel global de aproape 10 ani, devenind produse de nișă.
În zona noastră de interes, o să trăiască mult și bine :)

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by spitfire »

TomJones wrote:@DorinD
Nu va muri cd-ul, la fel cum nu a murit vinilul caruia i se canta prohodul la inceputul anilor '80 cand aparuse caseta magnetica. Azi vinilul atinge cote de vanzari ce cresc masiv an de an. Legat de cd ca nu se mai vinde, lumea e fascinata de fisiere audio adica ceva gratis si prost. Cine sa mai dea bani pe un cd cand are tone de muzica de proasta calitate, dar gratis pe net.
Daca e sa cumperi niste fisiere de inalta rezolutie vei constata ca sunt mai scumpe ca albumul fizic pe cd. Nu se merita mai ales ca pe cd stii pe ce ia dat banii, il ai in biblioteca, carticica, etc. La fisisiere ai dat banii pe ceva dubios, iar daca iti crapa hardul ai pierdut si "marfa".
Eu am ascultat numeroase sisteme, iar o simpla comparatie fisiere vs cd nu-si are rostul caci cd-ul se aude net superior.
remoteviewer1 wrote:asa suspin eu cand trec de la cd la vinil.
Daca te referi la vinilurile din perioada de aur adica anii '60-'70, te cred ca sunt mai bune ca un cd, insa noile viniluri se aud prost si mai slab ca un cd.
Daca iti crapa hardul nu patesti nimic. Magazinele care vand muzica online vand de fapt dreptul de a downloada acel fisier. Daca ti-a murit hardul ai dat jos iar fisierul.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by remoteviewer1 »

TomJones
Daca te referi la vinilurile din perioada de aur adica anii '60-'70, te cred ca sunt mai bune ca un cd, insa noile viniluri se aud prost si mai slab ca un cd.
Total in dezacord cu aceasta afirmatie, bineinteles dupa experientele proprii,nevand in posesie o colectie de mii de discuri, si nici scule de sute de mii de euro pentru a face teste cu adevarat relevante. As putea afirma ca majoritatea discurilor (vinil) din ziua de astazi sunt bune, asta daca ai cu ce sa le ari...adica o doza cu ac proaspat si o invartelnita decenta. Majoritatea cd-urilor din ziua de azi sunt decente, rar gasesc unul cu adevarat bun, nu detin discuri "audiofile", XRCD-uri si alte minunatii, doar discuri "comerciale". Poate tine si de tipul de muzica pe care il ascult...Am si multe discuri de vinil din anii 70 ce se aud prost, am unele medii si unele foarte bune. Ce am observat la discurile noi, este faptul ca incep sa paraie mult mai usor, dupa cateva ascultari, fiind mai sensibile decat cele vintage. Pot spune ca albumele noi matritate pe 2 sau chiar 3 discuri de vinil, au o calitate sonora foarte buna, mai ales fata de albumele inghesuite pe un singur disc. Cei 2 bani ai mei...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
DorinD
Posts: 264
Joined: 20 Nov 2008, 16:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by DorinD »

Eu vad situatia de acum ca o eliberare fata de "era" CD-ului sau vinilului. Practic asculti evenimentul muzical (concert, recital live sau inregistrare din studio) la ce calitate ai nevoie. Formatele digitale actuale, mai ales posibilitatea lor de streaming, te elibereaza la propriu.

De exemplu, pe plaja in Grecia, cu valuri spargandu-se ca fundal sonor, nu mai conteaza ca e MP3 sau altceva. Conteaza ca pot sa ascult exact ceea ce doresc in acel moment. Bineinteles, in linistea propriei sufragerii voi asculta acelasi eveniment la calitatea maxima disponibila (CD, DVD, Blue-Ray whatever).

De ce discutiile pe subiectul suportului trebuie sa se poarte mereu in termeni exclusivi? Pe colegul TomJones nimeni nu-l impiedica sa asculte viniluri sau CD-uri chiar pe plaja. Dar e mult mai greu iar timpul e prea pretios ca sa-ti limitezi placerea ascultatului pe criteriul suportului informatiei.

Moare CD-ul? Foarte bine. Probabil nu-si mai are rostul. Renaste vinilul? Perfect, sa vedem cat o va tine asa. Parerea mea e ca se va stinge de la sine in cativa ani dupa ce-i trece aura. Aura renascuta tocmai prin comparatia cu formatele digitale actuale.

Cred ca se pot emite teorii pe tema renasterii vinilului, personal cred ca resorturile nu sunt legate de performantele lui audio.
"It is never too late to have a happy childhood"

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by momolo »

DorinD wrote:De ce discutiile pe subiectul suportului trebuie sa se poarte mereu in termeni exclusivi?
DorinD wrote:CD-ul trebuie lasat sa moara, ca orice lucru care nu mai este util; singurul lucru placut pe care-l genereaza fiind amintirile tineretilor trecute
DorinD, e bine sa fim atenti la noi insine inainte de a-i judeca pe altii.
spitfire wrote:Daca iti crapa hardul nu patesti nimic. Magazinele care vand muzica online vand de fapt dreptul de a downloada acel fisier. Daca ti-a murit hardul ai dat jos iar fisierul.
in prezent suntem indemnati din toate partile sa ne punem datele in "cloud". Firmele care produc soft incep sa schimbe modul in care vand, nu vor sa-ti mai dea un kit depus pe un disc optic sau sub forma de kit-fisier. Se gandesc sa nu-ti mai dea softul deloc, doar te loghezi la serverul lor ca simpla masina utilizatoare. Bagi banul, merge, nu bagi banul, nu mai merge. Nu vei mai pune mana pe nici un kit. Spre asta se tinde.
Tineretul este in mod special supus acestei educatii subtile de dematerializare. Vine la pachet cu lenea, cu iluzia ca totul este pentru totdeauna si totul merge spre bine, deci automat noua tehnologie e cea mai buna. Lumea spre care se indreapta tinerii (noi suntem deja o generatie fumata si pe ultimul drum) va fi si mai asemanatoare cu ceea ce scria George Orwell. Cetateanul devine un terminal bransat la sisteme. In varful sistemelor ascunsa vederii maselor este elita, cea care culege mierea si decide soarta tuturor. Intre elita si mase este o clasa de bufoni marionete care se numesc, politicieni. Scopul acestei politici este suprimarea oricarei forme de independenta si autonomie a cetateanului. Acesta trebuie sa devina in mod subtil complet dependent, complet bransat la sisteme. Astfel, nu mai trebuie sa detina nimic, nu mai trebuie sa aiba cu adevarat nimic, doar iluzia ca are. Cand nu e cuminte, brusc e debransat de la sisteme si lasat sa se usuce ca o floare fara apa si fara lumina. Chestia asta au incercat-o bolsevicii/comunistii. Dar nu le-a iesit deoarece au vrut s-o faca cu forta, cu pumnul, cu bata, cu glontul. Astialalti sunt mai destepti, nu o fac cu forta, il aduc pe bietul cetatean sa-si monteze singur botnita, cusca si lanturile. Metoda este simpla, pun momeala dulce si buna, animalul intra in cusca ispitit in mod irezistibil de mirosnele imbietoare si TZAC ! E prins! Daca la animalul salbatic din padure merge cu mirosul, la om e mai complicat. Pentru oameni se folosesc cai mai sofisticate. De exemplu este stimulata lenea, lacomia, este cultivat egoismul, este hranit orgoliul (prostului care crede ca e premiant fara sa inteleaga ca va fi premiantul cazanului in care fierb canibalii ciorba de seara), i se cultiva infatuarea (caci prostul daca nu e si fudul nu e prost destul), i se arata scurtatura (si prostul se crede jmecher, crede ca va traversa padurea de maracini in cinci minute pe o scurtatura gratis si pufoasa), etc. Metodele sunt la baza foarte simple. De exemplu, iata cum azi s-a implinit visul de aur al Securitatii! Fiecare cetatean isi intocmeste, updateaza, intretine singur propriul dosar online. Nu mai trebuie echipaje de securisti care sa asculte din duba cu microfoane implantate in scrumiere. Cetateanul va povesti singur, singurel tot ce a facut, tot ce a zis, ba mai mult, si tot ce gandeste! Multi se si pozeaza sau unii se si filmeaza non stop! Va dati seama ca daca in calitate de Securist voiai sa faci asta cu forta, te alegeai pana la urma cu o Revolutie!

Sau sa luam de exemplu, piata auto. Acum multi ani cetateanul avea o mare autonomie cu propria masina. Se strica in camp, scotea ciorapul damei si o repara. Se strica intr-un sat, o tragea in curte si chema mecanicul Dorel care dupa ce gasea niste sarma pe strada, repara motorul. Ei bine, azi ti se strica masina pentru ca s-a ars siguranta de scrumiera si trebuie sa chemi tractarea sa o duca la service autorizat; desfaci capota si nu intelegi nimic! Azi nici macar mecanicii auto nu mai inteleg mare lucru, dar in schimb au soft si scule furnizate de producator. Care a fost abil, a reusit sa-i faca pe toti dependenti de el, atat pe cumparatori cat si pe mecanici. Cumperi masina de la brandul X si devi sclavul brandului X, adica ori faci ce vrea brandul X, ori nu mai ai jucarie! Iar jucaria e calculata sa tina cat in garantie si putin de rezerva peste. Tu in mintea ta de sclav crezi ca-ti iei masina pe viata! Pacaleala! S-a dus perioada, s-a terminat distractia! Faci socoteala cat te costa sa fi avut masina respectiva si constati ca parca ai cotizat dijma la mafioti (ca sa te lase sa-ti ti carciuma, altfel te spargeau noaptea cu batele). Dupa care nu ai de ales decat sa mergi pe jos sau cu trotineta. In final, dupa ce ai achitat paguba, te duci la brandul Y care iti face aceleasi lucruri, poate deghizate un pic diferit. Acum se gandesc cu totii sa nu mai faca capota la motor. Primesti jucaria si platesti, doar atat! Ce simplu e! Precum folosirea fisierelor si programelor in Cloud! Insa Doamne fereste sa pateasca lumea ceva, sa cada sistemele! Te trezesti cu pipilicul in mano, gol in mijlocul drumului, prost, lenes si nestiutor, fara haine si fara butoane direct in ploaie ca ultimul prost!

PS - studii stiintifice au constatat ca in ultimii 7000 de ani capacitatea craniana medie a omenirii a scazut cu 10%. Acum peste 7000 mii de ani omul majoritar era vanator-culegator. Trebuia sa-si puna capul la contributie, altfel murea. Aviz celor care cred ca directia e constant crescatoare si noua tehnologie e automat mai buna ca cea veche.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

spitfire
Posts: 24
Joined: 07 May 2015, 11:42

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by spitfire »

Apropo de G.Orwell, Big Pharma incearca sa patenteze genele, practic nu-ti mai aparti. Sorry pentru OFF-topic. Deocamdata nu le-a iesit. http://venturebeat.com/2013/06/13/supre ... man-genes/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by brighty »

Cred ca suporturile fizice nu vor muri, nu atat datorita melomanilor, care in marea majoritate prefera download-ul gratuit de mp3-uri, cat orgoliului artistilor (aia adevarati, nu pitziflenderii care traiesc din muzica de laptop si vizualizari YouTube) care se simt impliniti, in mediul lor, daca lasa in urma ceva concret, un album fizic, cu care sa se mandreasca peste ani.

Urmaresc, pe Facebook, cativa artisti pop-rock de succes in anii '80, dar care acum se afla pe panta descendenta, chiar daca mai au un anumit numar de fani... Ei bine, pana si acestia au placerea lor, de artisti, si fac tot posibilul ca albumele de studio nou-lansate sa fie imprimate pe CD, uneori si pe vinyl. Despre cei de top, nici nu mai zic. Nu conteaza vanzarile, mai mult ca sigur ca adeseori se iese in pierdere pe tot lantul, important este ca au in portofoliu acel album in format fizic, despre care publicul este informat cat se poate de mult. Este tusa finala a imaginii lor de artisti-muzicieni in puterea cuvantului.

Cat timp vor mai exista pe piata CD playere si mai ales DVD playere, CD-urile muzicale vor mai aparea, chiar daca in numar restrans. La fel si vinylurile. Observ chiar ca pana si in mult-hulitele hypermarketuri au reaparut, in ultima vreme, pe rafturi, laolalta cu borcane, detergenti, blugi, pampersi si cartofi :lol: , discuri LP si pick-upuri noi-noute, chiar daca in marea lor majoritate sunt no name-uri, bune doar sa strice discurile. Important este ca piata a remarcat si captat interesul publicului pentru vinyl. Stiu, inclusiv in cercul meu de amici, pe unii de 20-23 de ani pasionati de colectionarea vinylurilor, inclusiv a celor sh, cand ei, de fapt, ar trebui sa apartina generatiei Logitech si Asus. Fascinatie si interes pentru lucruri fizice, vintage, vor exista intotdeauna!...

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by remoteviewer1 »

Eu cred ca isteria formatelor analogice provine nu din moda, ci mai degraba din calitate audio superioara. Daca vreti sa continuam analogiile cu lumea auto, in ciuda injectiilor directe si a turbinelor infipte in motoarele diesel, tot vor exista cumparatori de motoare benzina, in ciuda "deficientelor" aparente, tot timpul va exista o clientela ce va migra de la un format de motor (majoritar) la celalalt (minoritar)din nenumarate motive practice...Eu nu cred ca trebuie sa cantam fanfara pentru niciun format, deobicei timpul le rezolva pe toate. Dupa parerea mea, avem o datorie, ca si forum audiofil, sa informam lumea despre toate formatele existente, despre avantajele si dezavantajele fiecaruia.

Eu pana in acest moment, nu am vazut in niciun domeniu calitate buna la pret mic si dipsonibil usor, am vazut insa doar produse scumpe zamislite de oameni pasionati greu de gasit...Partea cu cloud-ul si cu fisierele disponibile usor mi se pare un fel e Macdonalds al muzicii, mergi noaptea la ora 01:00 si gasesti niste gheare de pui fierte in ulei disponibile la un pret bun, o fi mai bine decat pe vremea comunistilor in care nu aveai ce manca? Da...sigur e mai bine... decat sa te culci cu burta goala,insa daca ne amintim bancul cu radio Erevan cand cineva intreba daca comunismul ar prinde in Elvetia, raspunsul era" da, insa ar fi pacat...", lucrurile devin mai complicate. Ca sa extrapolez: merge sa asculti formatia preferata de pe un fisier de pe telefon bagat prin blushtutz in streamer si apoi in boxe?Da, insa e pacat...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

viperu
Posts: 39
Joined: 27 Nov 2008, 15:13

Re: oare "dispare" si CDul?!?

Post by viperu »

Cred ca ar merge facut si un ”poll”:

Vine formatia ta favorita, si primesti o invitatie de meet&greet. Cu ce te duci ?

a. cu smartfonul sa faceti un selfie
b. cu CD-ul sa iti semneze carticica
c. cu LP-ul favorit

Post Reply