REGA DAC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: REGA DAC

Post by puf »

Nu era vorba nici de autoritatea testerilor nici de valoarea echipamentelor ci de concluziile care pot influentate de restul sistemului.
La fel este situatia si cu cei care sunt entuziasti despre un produs considerand ca este "alfa si omega" treaba ce poate fi valabila la un moment dat in un sistem, pentru cineva si nu o chestiune absoluta.

MarianS
Posts: 32
Joined: 26 Oct 2010, 20:26

Re: REGA DAC

Post by MarianS »

:mrgreen:
Last edited by MarianS on 04 Nov 2011, 17:59, edited 1 time in total.
Ma consider audiofil. Nu ma laud cu asta, dar nici nu ma ascund.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: REGA DAC

Post by momolo »

MarianS wrote:Baietii de la soundnews ar fi trebuit, dupa mine, inainte de a scrie review-uri sa ne prezinte experienta lor in acest domeniu. Parerea mea !
- ce inseamna in viziunea ta a-si prezenta experienta ? Cum se face asta ? (practic).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1880
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: REGA DAC

Post by SOLO »

momolo wrote:
MarianS wrote:Baietii de la soundnews ar fi trebuit, dupa mine, inainte de a scrie review-uri sa ne prezinte experienta lor in acest domeniu. Parerea mea !
- ce inseamna in viziunea ta a-si prezenta experienta ? Cum se face asta ? (practic).
riscam sa devenim off-topic si e pacat de postul asta care se intituleaza "Rega DAC"
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: REGA DAC

Post by momolo »

In opinia mea este contraproductiv sa intervenim intr-o discutie chiar daca nu se tine strict de subiectul topicului (bineinteles, daca e vorba de incalcari ale regulamentului de genul atac la persoana, trebuie intervenit).

Eu cred ca orice discutie are firul ei si trebuie lasata sa curga (atata vreme cat e corecta la nivel inter-personal) chiar daca a inceput de la altceva. De multe ori in viata cele mai interesante lucruri le gasim cautand cu totul altceva. Pe net este oricum, aproape o regula sa cauti una si sa gasesti alta.
Iar aici este un FORUM si nu o revista de specialitate unde trebuie scris un articol "REGA".

Prin impunerea unei dogme (de genul tinerii strict de subiect) am putea penaliza (distruge) o discutie potential mai interesanta chiar decat subiectul. Personal sunt impotriva impunerii de dogme in discutii. Corectia o vad utila doar in cazuri de atac la persoana.

PS - si nici cu splituirea nu sunt de acord. E ca si cum oaspetele a plecat de la masa la baie si dupa ce se intoarce nu-si ma gaseste scaunul si farfuria unde le-a lasat, intre timp mutate la alta masa. Discutiile amiabile trebuiesc lasate sa curga liber.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

imo
Posts: 26
Joined: 18 Feb 2011, 09:34

Re: REGA DAC

Post by imo »

Un review care mi s-a parut destul de obiectiv si realist (am ascultat Rega DAC si impartasesc in mare parte opinia autorului):
http://www.highfidelity.pl/@main-198&lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
Valdi
Posts: 10
Joined: 02 Jan 2011, 18:02

Re: REGA DAC

Post by Valdi »

Am ascultat si eu Rega Dac. In primul rand m-a mirat intr-un mod admirativ greutatea lui. L-am comparat direct cu un dac intern dintr-un Accu Dp500. Rega Dac nu e rau deloc, absolut deloc, si sustin aceasta opinie in raport cu pretul dacului. Am avut ocazia acum ceva vreme sa detin RD26, nu mi s-a parut un dac serios ci mai mult un fel de "hai sa coloram sunetul sa sune cum vrea lumea" de aceea parerea mea este ca nu are ce sa discute Rega dac cu Rd26, Rega fiind net superior. Rega are un sunet total diferit de Unison, e normal sa placa, Unison e mai cald, puturos si mai inchis, Rega e detaliat de destul de deschis. Am avut impresia ca parca de multe ori nu termina armonicile, dar e totusi 600 EUR. Foarte detaliat , dinamic, un sunet care nu incearca sa epateze prin nimic. Cam asta e parerea mea despre Rega Dac, una buna, l-as recomanda.

User avatar
hersorin
Posts: 762
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: REGA DAC

Post by hersorin »

Intradevar Rega este destul de detaliat si deschis insa nu este deloc agresiv si asta ma mira si ma atrage la el. Am mai ascultat surse detaliate dar erau si agresive .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply