Boxele Wharfedale Diamond 9.3 vs. Wharfedale Emerald 93MK4?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Boxele Wharfedale Diamond 9.3 vs. Wharfedale Emerald 93MK4?

Post by acustik »

Sunt curios la cat mai multe opinii privind aceste boxe englezesti.
Ce am avut ocazia sa ascult au fost Wharfedale Diamond 9.3 al caror sunet este placut, muzical si clar pe yamaha, denon sau marantz, asta ca o parere personala si evident pe amplifuri medii sau vintage (ax 596, ax870, PM 84, denon 980..daca nu ma inseala memoria :lol: ) . Rezerva buna de bass, echlibrate in raport cu inaltele nu foarte tipatoare si medii foarte bune. Nu aceeasi impresie insa pe onkyo unde sunetul era parca prea soft.. ca sa nu spun sters si lipsit de vlaga; si era vorba de un integra.
Acum sunt curios daca ati avut experienta unor alte configuratii si mai ales daca peste Diamond 9.3 ati reusit sa audiati si suratele lor mai cu "motz" Emerald 93MK4. Unii spun ca Diamond 9.3 tinde sa le egaleze sau chiar sa le depaseasca in unele configuratii, altii spun ca Emerald 93MK4 este net superior din toate punctele de vedere.
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

None
Posts: 2
Joined: 06 Jan 2010, 09:41

Re: Boxele Wharfedale Diamond 9.3 vs. Wharfedale Emerald 93MK4?

Post by None »

O sa-ti dau ceva de gandit :)
Oare de ce au scos 9.3 din productie?
In sensul ca nu au nici un urmas in seria 10.x

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Boxele Wharfedale Diamond 9.3 vs. Wharfedale Emerald 93MK4?

Post by acustik »

None wrote:O sa-ti dau ceva de gandit :)
Oare de ce au scos 9.3 din productie?
In sensul ca nu au nici un urmas in seria 10.x
Presupun ca, in mod normal, seria 10.x se dorea a fi un salt calitativ; cel putin asta sustin cei de la wharfedale. 8)
In ceea ce priveste designul e clar un salt:
http://www.wharfedale.co.uk/Products/Pr ... spx#detail" onclick="window.open(this.href);return false;
Dar cine stie, dupa cat marketing de piata inghitim cu toti azi nu m-as mira sa fie doar aceeasi Marie cu alta palarie- vorba romanului :wink: . Nu am ascultat (inca) seria 10.etc, asa ca nu ma pot pronunta. Tu le-ai ascultat? Dar seria Emerald?
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

None
Posts: 2
Joined: 06 Jan 2010, 09:41

Re: Boxele Wharfedale Diamond 9.3 vs. Wharfedale Emerald 93MK4?

Post by None »

Am ascultat mai multe incinte wharfedale seria Vardus (Vardus VR-400), Diamond 9.1,9.2,9.3,9.4.9.6 , 10.1,10.2,10.3,10.4 , Evo 2-10 , 2-30, 2-40
Cele cu rosu le-am si detinut ..in prezent evo 2-10
Seria diamon 10 a venit cu ceva in plus fata de seria 9..dupa mine este mai fortat sunetul..un pic mai impins in fata..mai deschise...
Dar daca vrei stam de vb pe privat ...

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Boxele Wharfedale Diamond 9.3 vs. Wharfedale Emerald 93MK4?

Post by acustik »

Supert! Felicitari, esti un norocos daca ai avut ocazia sa asculti atat de multe modele.Dupa cum vad esti chiar fan wharfedale 8) Spui ca seria diamond 10.x are sunetul putin mai.. fortat(?) , asta inseamnand mai bine sau mai rau? Din punctul meu de vedere nici niste inalte superbright nu inseamna neaparat un sunet mai curat. Prefer mai mult inalte discrete, balansate cu basul si mai multa prezenta pe medii. Ma rog fiecare cu gusturile lor. :wink: In fine, Evo sunt de pe acum convins ca e cu totul alta clasa. Cu Emerald ai vreo experienta? Imi place designul lor mai vintage as spune :)
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply