Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

Nu stiu cum s-a nimerit ca m-am trezit de sambata cu boxele astea in casa . Scriu in timp ce le ascult ( in surdina , ca dorm babalacii din bloc ) . Ma tot uit la ele si ma intreb : Astia s-au gandit mult inainte sa puna pretul asta? Cica ar fi in lista cu cele mai bune boxe sub $5K :shock:


Image
Image

review-uri fanteziste tot inainte :
http://www.avalonacoustics.com/Compendi ... heaven.pdf
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by Obelix »

Alea de jos cam par difuzoare de masina :mrgreen:

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by hersorin »

Am ascultat si eu mai multe modele de la Avalon si imi par mult prea scumpe pentru ce ofera.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by acustik »

Mie unul , sincer, nici forma nu-mi inspira incredere... de fapt chiar nu-mi place. Nu stiu, poate par cam demodat, insa prefer mai mult un design mai clasic dar cu o arhitectura solida la boxe care sa ofere o rezonanta pe masura.
Dar apropo, SOLO, da mai multe detalii despre cum se aud, cu ce le poti compara, pe ce le asculti, ce surse, gen muzical... ma rog, "finetzuri' d'astea, sti tu... :wink:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

Evident poza pe care am pus-o la inceput nu e din sistemul meu . In monetul asta sunt undeva in casa amplasate oarecum prost . Amplificarea este THULE .

Thule Space PA250 B
Thule Spirit 150 B
Thule Space PR250 B

Amplificarea se potriveste ma bine intr-un sistem HT si mai putin pentru stereo . Un sambure de adevar exista in ceea ce priveste boxele . Au capacitatea de a prezenta o imagine a sunetului tridimensionala cu o precizie de invidiat . Mediile si inaltele sunt intr-adevar de prima clasa . Punctul lor slab este basul , pana acum nu are nici o legatura cu ceea ce am citit in diferite postari pe internet . Chiar nu au bass aproape deloc .
Sper sa fac rost de o amplificare serioasa pentru ca am impresia ca se mai poate scoate mult din ele .

o sa mai revin cu detalii
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by TomJones »

Pacat de Thule, firma daneza buna...pacat ca nu a rezista crizei la fel ca YBA, Hovland audio etc...site-ul lor era... http://www.thule-audio.dk/" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Am ascultat un mic integrat cand aduceau cei de la extremedigitalsound (Dl. Tonceanu, Marcel, Dragos), adica acum vreo 10 ani...Integratul il pusesera pe niste boxe finlandeze Amphion

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by momolo »

TomJones wrote:Pacat de Thule, firma daneza buna...pacat ca nu a rezista crizei la fel ca YBA, Hovland audio etc...site-ul lor era...
YBA nu a disparut,
http://www.yba.fr/YBA_present.php" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by momolo »

si mai pot spune ca daca ar fi disparut chiar mi-ar fi parut rau - am ascultat pe vremuri 3 amplificatoare YBA si un player si mi-au placut chiar mult.....dar evident, daca spun ca mi-a placut inseamna ca sunt platit sa fac reclama (sau am interese ascunse, sau ma prefac, sau sunt jmecher), daca as spune ca nu mi-a placut inseamna ca sunt platit sa denigrez (sau am vreo rafuiala/frustrare cu vanzatorul). :D In oricare caz nu prea e sanataos sa afirm ceva concret. Se prefera frazele goale, filozofia de doi bani lipsite de substanta, abureala care nu implica pe nimeni si nimic, intr-un cuvant, vidul.

ON TOPIC - SOLO, boxele alea au si un subwoofer down-fire (adica partea spre podea) sau tot ce au sunt cele doua difuri mid-bas ?
La cum arata eu ma tem ca nu au bas de nici un fel.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Obelix
Posts: 1444
Joined: 19 Jan 2009, 13:01

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by Obelix »

Pai ... aproape ca a disparut, inchiriaza o camera intr-un "hotel" pentru firme :roll:
Nu pot pune poza (sunt la job, internetul e restrictionat)

http://hpics.li/6fd0f6d" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

ON TOPIC - SOLO, boxele alea au si un subwoofer down-fire (adica partea spre podea) sau tot ce au sunt cele doua difuri mid-bas ?
La cum arata eu ma tem ca nu au bas de nici un fel.
- Sunt doar 2 boze asa cum le vezi . Ele au fost gandite intr-un context HT , desi Avalon spune ca merg si intr-un sistem stereo . Exista si subwoofer si un central pt. ele care costa 'jde mii ...

- Ai dreptate , in momentul asta nu au bass de nici un fel . Inainte sa le aduc la mine le-am ascultat pe VAC + MSB ( tare ma tem ca e vorba de jde mii de euro , inca nu am avut timp sa studiez ) . Nu ma dau batut si o sa vin cu amplificare serioasa si la mine . Chiar sunt curios daca reusesc sa scot ceva din ele .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by momolo »

Nu inteleg de ce te chinui cu orataniile astea ?! (presupun ca le-ai luat la proba, nu le-ai cumparat pe nv!).Sunt milioane de boxe pe lume. Crezi ca le apare basul daca schimbi amplificarea ?! De atata cat sunt, atata pot, ura si la gara! Eu nu mi-as pierde vremea; daca sunt "trompete" fara bas inseamna ca nu au echilibru tonal si restul ce mai conteaza ?! O conditie esentiala e neindeplinita si bye bye, timpul e pretios.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

Pi tocmai asta e placerea ... imi place sa ma joc .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by acustik »

SOLO wrote:Pi tocmai asta e placerea ... imi place sa ma joc .
E bine cand ai cu ce :wink:
Pe de alta parte, daca ele au fost concepute pentru proiecte HT, nici eu nu cred ca vei scoate un bass extraordinar din ele; pentru bass, se stie, exista inegalabilul subwoofer dedicat. Dar, mai sti?... poate ma insel, asa ca decat sa mai dau cu presupusul si sa vorbesc aiurea mai bine astept parerile tale din practica dupa amplificarile cu care-ti faci... placerea :wink:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by SOLO »

Noutati :

Am venit cu artileria grea : Symphonic Line RG7 MK4 + AR Sp9

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: Distractia de Weekend - Avalon Symbol

Post by acustik »

SOLO wrote:Noutati :

Am venit cu artileria grea : Symphonic Line RG7 MK4 + AR Sp9

solo
pai...si? :?: :!:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

Post Reply