Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Dupa ceva saptamani de teste, in functie de anumite recomandari primite m-am tot jucat cu tuburi, si am ajuns la o combinatie cat de cat finala (pentru moment :D) ce imi incanta urechea acum. Pentru cele doua quad-uri de putere am ramas pe niste Genalex-uri de productie noua, mi se par destul de ok ca si sunet, nu ma vad inmormantat cu ele pe piept, insa sunt destul de calde si basoase. Sar peste cele doua lampitze 7044 din monobloc-uri (deoarece nu am umblat la ele si nici nu am de schimb) si ajung la cele doua ecc81 din fata. Am tot schimbat Philips-uri Miniwatt NOS, Genalex-uri noi, Siemens-uri NOS, insa aparent de cateva zile m-am oprit la niste Telefunken vintage, mi se par ca suna mai echilibrat si mai natural fata de celelalte ce mi s-au parut ca au un sunet prea forward pe alocuri. Deci ascult de ieri aceste mici Telefunken si mi se par mai de cursa lunga, un sunet mai corect, uman, realist (atat cat se poate in sistemul de fata).
Boxele Harbeth (de care nu mai incap unii frustratzi pe tot felul de forumuri, ehheee de ma voi ridica prea multi am sa popesc, genul acesta caractere mici ce nu mai pot de viata altora..., asta e daca viata personala e plictisitoare, ne f. grija de capra vecinului, capra proprie fiind paduchioasa, schioapa si imposibil de vandut...) arata de fiecare data ca s-a schimbat ceva, ca e bine sau rau. Doua lampi si un cablu in directia gresita si exista riscul sa nu te mai poti bucura in voie de muzica.
La micul preamplificator am tot schimbat lampitze, in acest moment am ramas cu 2 Raytheon si un Genalex pe centru, modest insa decent :lol: . Sunetul pare, in opinia mea, a fi natural, viu, muzical,neobositor, Wagner, Korsakov, Liszt , Tchaikovsky, Bruckner(auditiile de astazi) se aud binisor, sunt foarte multumit (cel putin pe moment) ca pot sa asculta cu placere orchestre mari fara sa ma supere urechea, am scapat de senzatia de limitare in banda si amestecare a sunetelor pe care o aveam in fazele de evolutie anterioare pentru diferite sisteme pe care le-am avut. Cred ca directia sunetului este buna, am de fixat cateva probleme urgente (din sistem), insa am decis sa momentan sa iau o pauza, sa ma bucur de muzica, mai lasam munca si pentru la anul. Anul acesta a fost dificil pentru mine din punctul de vedere al acestui hobby,am transat sistemul si l-am recladit de la baza, cel putin pe partea de amplificare (preu phono, preu linie si power, la inceputul anului aveam o cutiutza ce le facea pe toate(nu prea extraordinar), in acest moment amplificarea umple 3 rafturi in sistemul propriu), am nevoie de o perioada lunga de care sa ma bucur de muzica! Sunet de calitate va doresc!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Astazi am luat preamplificatorul de linie pe lampi la bani marunti. Pentru a putea face teste mai comod, am inlocuit cele doua monobloc-uri pe lampi cu un power SS vintage, ce imi permite sa conectez si sa deconectez mai usor...Am observat ca in ciuda schimbarii power-ului de pe lampi la SS, exista o oarece amprenta sonora "comuna" ce ma deranjeaza un pic, o oarece deschidere a sunetului care mie personal nu imi place, ce poate sa induca "oboseala" urechii in sesiuni lungi de ascultare. Oboseala aceasta mie mi se pare dusmanul numarul unu a ascultatorului (dedicat) de muzica, nu al celui ocazional ce are nevoie de "wam bam thank you Maam!" si apoi se linisteste facand alte activitati.

Buuun, off goes the two Raytheons (adica le-am tzapat afara din sistem) si le-am inlocuit cu 2XECC83 Genalex-uri noi. Lampa din mijloc(tot ECC83) a fost smulsa de la monobloc-uri (un Telefunken NOS) si pusa in micul EAR. Acum mie, in combinatia actuala, mi se pare o imbunatire a sunetului preamplificatorului de linie, o parte din lumina(nenecesara) disparand, sunetul fiind mai asezat si mai de cursa lunga, lucru foarte important pentru a-mi sustine sesiunile lungi de ascultare. Aparent exista si ceva detaliu in plus, urmand sa validez schimbarile pe un disc de clasica pe care l-am audiat tot astazi.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Boala grea lampile astea . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Boala lunga moarte sigura...

Sau...?Ok toata munca de ieri si astazi a meritat cu varf si indesat. Dupa pansarea preampului cu noua combinatie de lampi (prezentata mai sus), am reconectat monoblock-urile la care am pus 2 ECC81 Genalex pe intrare , restul lasandu-l asa cum erau si uoaaaa! Nu imi vine sa cred ce s-a intamplat, pur si simplu ascult discurile din nou si mi se par foarte diferite in sens bun, mai multa rezolutie (ceva fasaituri din fundal, acum realizez ca sunt respiratii de om), mai mult bas, sunet mai plin si mai carnos, impresia de 3D a sunetului (pe care o observ la amplificarea pe lampi) parand accentuata. Ok, am ascultat doar 2 discuri, insa pare ca sunetul s-a imbunatit dupa gusturile mele sensibil fata de zilele trecute, sper sa ma trezesc la realitate dupa acest atac de entuziasm! Lampitzele sunt tari rau de tot!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Ieri m-a sunat prietenul meu car are aceeasi amplificare ca a ta si mi-a spus ca vrea sa schimbe Philipsurile Miniwatt Ecc81 pentru ca ii par cam accentuate pe mediu-bas. Am vazut ca ai gasit intr-un fel pacea cu TFK. Poti sa imi dai un link de unde s-ar putea cumpara lampile pe care le folosesti? As vrea sa-l ajut.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

SOLO wrote:Ieri m-a sunat prietenul meu car are aceeasi amplificare ca a ta si mi-a spus ca vrea sa schimbe Philipsurile Miniwatt Ecc81 pentru ca ii par cam accentuate pe mediu-bas. Am vazut ca ai gasit intr-un fel pacea cu TFK. Poti sa imi dai un link de unde s-ar putea cumpara lampile pe care le folosesti? As vrea sa-l ajut.
Foarte multe Philips/Miniwatt sunt facute de Mullard . Am si eu asa ceva . Mediu-bas chiar sunt accentuate tipic Mullard .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Monobloc-urile au sosit cu lampi de putere EL34 Electro-harmonics si niste Philips Miniwatt pe "intrari", le-am scos destul de repede din sistem, si nu le-am mai ascultat de atunci. In sistemul meu, unde ma lupt cu ceva demoni personali, TFK si Genalex-urile parca au mers mai bine...insa nu as putea sa ma pronunt definitv deoarece sistemul a tot evoluat fata de cele cateva saptamani de cand a ajuns in posesia mea. In consecinta (nefiind deloc expert) as putea sa-i recomand prietenului sa incerce , inafara de TFK si niste ECC81 Genalex(asta am eu acum in monobloace), nu se stie de unde sare iepurele...

Oricum, am inteles ca la Manley-urile despre care vorbim merg si lampile ECC83, acest fapt permite mai multe optiuni in cautare. Pana si pream-ul EAR din dotare a venit cu 3 lampi ECC82, eu in acest moment le-am inlocuit cu 3XECC83(dupa cum scrie pe site-ul oficial EAR Yoshino), singura diferenta marcanta(inafara de diferenta de sunet) fiind valorea de gain la aceasi pozitie a volumului(mai mare la ECC83).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Incercati si Sylvania . Au preturi decente si sunt destul de bune .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Pana la urma am scos lampile vechi si am ramas 100% cu productie noua, nu pot afirma ca am o colectie din care sa aleg prea multe, insa seria ECC81,ECC83 vintage (TFK, Siemens, Philips, Sylvania) parca adaugau ceva si sustrageau alte chestii...Dupa cateva saptamani de joaca cred ca am gasit o combinatie pe gustul meu...sunt cat de cat multumit...pe moment... :D . Nu e asa usoara joaca cu lamputze...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Probabil descopar apa calda in Colentina, insa sunt foarte uimit de efectul lampilor asupra digitalului. Zilele acestea m-am decis sa suflu praful gros de pe cd-playerul din dotare, ce statea intr-o comoda si astepta sa fie ros de molii. Ma uitam si la depozitul de zeci de cd-uri peste care praful se asezase ca o nea tarzie de primavara. Am luat niste cd-uri la nimereala, nimic pretentios cu sunet audiofil, doar niste muzica "buna" pentru suflet.

Trebuie sa recunosc cu rusine, caci avand de ceva timp duzina de lampi in sistem, nu am fost curios sa incerc cd-playerul cu noua amplificare, asa sunt de increzator in digital... :evil: . Insa primul cd a venit cu un sunet de revelatie, sunetul fiind umanizat, reinviat, reimprospatat. Vocile se prezinta mai credibil, bas-ul pare mai adanc, o imbunatatire pe toate nivelurile dupa urechea proprie. Pur si simplu am avut impresia ca sursa digitala a fost upgradata cu una mult superioara. Acididitatea din trecut produsa de cd-player si amplificarea SS parca s-a redus, a dat cineva cu baza sau Maalox :lol: si lucrurile par sa se fi calmat. In concluzie, digitalul cu amplificare pe lampi pare sa fie combinatie buna! Pur si simplu digitalul propriu lampizat, pare sa fie un motor in care s-a Bagat NOS si a demarat in tromba. Manley-urile au un sunet liniar, corect, nu prea exagereaza in nici o directie, in acest caz nu vorbim de distorsiuni placute urechii, ci de sunet de o calitate sporita dupa propriile gusturi. Bafta si auditii placute in continuare!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by lordu73 »

Eu cred ca e nevioe de curaj si multe altele sa intrii in clubul lampaselor.
Din bilbiielile de incepator am adunat o groaza de trincote pe-acasa, Boxe Tannoy DC6T SE,
cabluri de boxe, cabluri RCA, CD-playere ( 1 OPPO + 1 Cambridge Audio), 1 DAC (iRDAC).
Din toate astea vreau sa fac un fel de 2nd sistem, la apartamentul din Militari.
Mai lipseste amplificatorul.

Caut ceva relativ ieftin, (pe lampi bineinteles, de asta postez aici) care sa cinte nu neaparat la volume mari (Tannoy suna frumusel la volum mic), dar care ar putea la un moment dat sa sune bine ....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

lordu73 wrote:Eu cred ca e nevioe de curaj si multe altele sa intrii in clubul lampaselor.
Din bilbiielile de incepator am adunat o groaza de trincote pe-acasa, Boxe Tannoy DC6T SE,
cabluri de boxe, cabluri RCA, CD-playere ( 1 OPPO + 1 Cambridge Audio), 1 DAC (iRDAC).
Din toate astea vreau sa fac un fel de 2nd sistem, la apartamentul din Militari.
Mai lipseste amplificatorul.

Caut ceva relativ ieftin, (pe lampi bineinteles, de asta postez aici) care sa cinte nu neaparat la volume mari (Tannoy suna frumusel la volum mic), dar care ar putea la un moment dat sa sune bine ....
ai exprimat doua marote continute in folclorul de internet. Prima, faptul ca lampasul implica curaj e falsa. Amplificatoarele (integral) pe tuburi sunt cele mai rezistente aparate audio, (in ciuda povestilor). In primul rand, avand traf de iesire aceste amplificatoare nu strica boxele (se stie, tanzistorizatele cand se ard si nu au protectie sau au protectie deficitara, cupleaza tensiunea de alimentare direct pe boxe, de aceea ard boxele). Exista si situatia de clipping unde tranzistorizatele iarasi pot arde boxe cu putere data mult mai mare ca amplificatorul buclucas (deci cu un amplificator slab poti arde boxe puternice). Lucrul asta nu se intampla la lampase oricat le chinui, oricat de slabe ca putere sunt, oricat le chinui, lampasele nu pot strica boxele daca puterea lor e sub cea suportata de boxe (cazul cel mai des. Deoarece lampasele de putere mare sunt extrem de rare!).

Astfel, lampasele sunt cele mai sigure amplificatoare inafara situatiei cand poti sa te arzi la degete, poti sa te electrocutezi sau poti da foc la casa. Dar pentru asta trebuie eforturi suplimentare tip Dorel.

A doua marota este legenda cum ca orice lampas suna automat bine, "a lampas". Cumva se transmite ideea ca orice lampa care zboara se si mananca. Nimic mai fals! Marea majoritate a amplificatoarelor pe tuburi, in ciuda povestilor cu distorsiunile placute, suna pur si simplu prost si de multe ori chiar deranjant de prost! Lampasele pot sa si zbiere, contrazicand legendele populare (raspandite in randul celor care nu au avut niciodata un lampas si le cunosc doar din poze si povesti). Raportat la numar, as putea spune ca o apreciere la modul general, faptul ca lampasele au un procent de esecuri audio mai mare decat tranzistorizatele. Esecuri audio datorate constructiei (deoarece de la o schema pana la o realizare e o cale atat de lunga!).

Desi simple ca schema lampasele sunt foarte greu de realizat daca dorim sa discutam de calitate audio si nu numai de simpla functionare. Caci de cantat, canta toate, doar cele prea aiurea nu canta. Problema cea mai grea este... cum canta!?

Si apropos de alta poveste, cea mai cunoscuta, cum ca ne plac lampasele deoarece au distorsiuni placute - toate amplificatoarele distorsioneaza in regim dinamic (adica atunci cand le ascultam, nu atunci cand le masuram pe osciloscop). Distorsiunile sunt generate atat de amplificare cat mai ales de boxe si chiar de acustica spatiului. Auzim o suma de distorsiuni, un rezultat al unor variabile de variabile. Dar, atunci cand un amplificator e considerat de majoritatea populatiei ca suna bine, atunci defapt acesta distorsioneaza mai putin, sau mai bine zis, suma distorsiunilor venite din amplificare, boxe si camera (punem si cele venite din sursa dar astea sunt de obicei foarte mici) e mica. Parerea mea, evident (altii au alte pareri). Astfel, lampasul care suna bine, suna bine nu pentru ca distorsioneaza in mod placut (si place la "neofiti") ci pentru ca in regim dinamic (in combinatie cu boxele) genereaza distorsiuni reduse, sau se mai poate spune ca nu genereaza masiv acele distorsiuni neplacute, deranjante. Nu "distorsiunile placute" sunt explicatia pentru care ne place de exemplu un anume lampas, ci pur si simplu faptul ca acesta (in suma cu boxele) functioneaza corect, cu distorsiuni de orice fel in suma mai redusa, cu predilectie cele foarte deranjante mai reduse (caci orice am zice, toate amplificatoarele de orice fel in suma cu boxele, distorsioneaza! Chiar si cele mai scumpe din lume! Problema e de cat, si in ce fel).

Distorsiunile sunt mult mai complicate si mult mai variate decat cele masurate si stiute de electronistii conventionali. Si, parerea mea, nu pot fi masurate exact cele care conteaza cel mai mult la ureche. Unii folosesc analizoare de spectru, computere, laboratoare, etc, insa pana nu fac si o audiitie cu oameni, nu ajung la un rezultat bun pentru piata audiofila. Niciodata nu s-au facut scule audio bune numai pe baza de masuratori (de orice fel) de laborator. Probabil calea cea mai buna este o combinatie intre laborator si auditie, caz in care inginerii audiofili pot face legatura in mintea lor intre ceea ce se aude si ceea ce se vede la masuratori. Dar in final numai ceea ce se aude va da OK-ul final, nu aparatele de masura, adica nu ceea ce se vede!

Si ca un comentariu suplimentar, ca tot veni vorba, eu din ce am constatat, ieftin si bun e numai o iluzie.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by lordu73 »

Pe prima am comis-o, cred intr-adevar (fara a vorbi din experienta ) ca un lampas e incomod de gestionat si foarte greu de imperecheat su restul de trincote (boxe, cabluri).

Pe a doua nu, nu cred ca orice lampas poate suna bine. Din motivul asta am si cerut o parere competenta. Incerc sa-mi fac un soi de lista de optiuni din scule care suna bine pe alte sisteme si pe care oamenii le apreciaza. De asta am si zis "care ar putea suna bine la un moment dat"

A fost mai inainte-vreme un JOR de vinzare la noi dar am pierdut start-ul ...



Am zis relativ ieftin, nu ieftin ...
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

lordu73 wrote:Pe prima am comis-o, cred intr-adevar (fara a vorbi din experienta ) ca un lampas e incomod de gestionat si foarte greu de imperecheat su restul de trincote (boxe, cabluri).
in opinia mea un lampas e mai prietenos la modul general cu mai multe boxe tocmai din cauza trafului de iesire. Adica un lampas e mai universal decat un tranzistorizat. Unica problema e puterea, nu pui boxe cu sensibilitate si eficienta redusa la un lampas de putere foarte mica.
Practic, parerea mea, lampasele sunt si mai rezistente, si mai putin stricatoare de boxe si mai capabile sa conduca diverse incinte acustice (daca nu depasim niste reguli de bun simt). De exemplu am intalnit boxe pe care tranzistorizate de 100....170W lesinau vai de ele, insa erau conduse voios de un lampadar de 12W si chiar de un lampadar de .... 3W! Cu care sunau excelent la o putere decenta pentru o camera de auditie relativ medie-mica.
Parerea mea, ca opinie generala, amplificarea audio pe tuburi e net superioara in ceea ce conteaza mai mult la pasionatii de calitatea audio. Asta o spun desi nu detin o amplificarea integral pe tuburi. Insa asta nu ma face sa fiu "partizan" cu ceea ce am.
In urma cu multe decenii s-a renuntat la lampase datorita dezavantajelor care nu tin de calitatea sunetului ci de altceva, le stim bine. Insa eu cred ca la modul absolut, adica in caz ca discutam de top of the top, amplificarea pe tuburi este deasupra oricarei amplificari siliconate (daca ne referim numai la calitatea audio). Cu conditia sa mai existe cineva care stie sa faca difuzoare! ...Ori in ziua de azi, de cand s-au mutat toti in China, nu prea mai e nimeni.... (vedem de exemplu ce pateste firma Tannoy care pe moment se pare ca s-a hotarat sa pastreze productia de top in UK, dar nu se stie pe viitor). Ei bine, daca ai difuzoare "de mârla", atunci tranzistorul e rege!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

Nu trageti in...nea Chirila :
http://adevarul.ro/locale/braila/electr ... rrentImage" onclick="window.open(this.href);return false;
Harbeth, vinyl and tubes...

Post Reply