Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

Salutare tuturor,

O zi plina azi. Am testat multe chestii. Ca sa fiu sincer, cel mai mult mi-a placut soriciul asortat cu vinuri de tara. Asta e, departe de tara fiind, un sorici poate face minuni. Mai da-o incolo de audiofilie. Porcofilia si vinofilia sunt de baza. Maimutoii audiofili sa bage capul la cutie.

Testate 3 perechi de lampi si 3 perechi de cabluri. Dintre cele doua perechi trimise de viobio am fost amandoi impresionati de AZDAM ECC82. Mai pe intelesul tuturor, MAZDA. Pentru hersorin vor deveni cu siguranta printre favorite, alaturi de Sylvania care raman in top. Incredibil cum nu gasesti mai nimic pe net despre aceasta marca. Asta e, daca nu-i Telefunken sau Mullard n-are cum sa fie buna. Poate intr-o zi am sa le testez si eu in sistemul meu sa vad cum suna. Mai e si chestia aia, ca intr-un sistem sa sune foarte bine iar in altul mediocru. Philips ECC82, ascultate dupa Sylvania si Mazda poti spune ca sunt niste tuburi normale, exceland doar pe voce. Sincer, ma asteptam la mai mult. Oricum in perioada urmatoare, atat hersorin (care are deja o mica colectie de ECC82) cat si subsemnatul, vom achizitiona mai multe perechi de tuburi si o sa ne facem de cap.
Putin si despre cabluri acum. RCA-urile lui hersorin sunt minunate. Cred ca ar iesi niste sarme de intins rufe perfecte. Sau ca tot pica zapada acum, cred ca si lanturi antiderapante ar fi bune. Solutii ar fi, doar sa le intinzi bine. XLO alea, entry-level, deja au sunat OK. Cat despre Sonore II ce sa mai zic? Sunt o surpriza si pentru mine. Daca le vezi nu dai doi bani pe ele. hersorin le-a botezat bine, sireturi, caci chiar asa arata.

Sa ne auzim cu bine si spor la munca de acuma, caci vacanta s-a terminat. Din pacate.

Sunet intins!
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

remoteviewer1, intradevar, am CEC plin numai de tranzistoare. Sunt sceptic la preurile phono pe tuburi, am ascultat multe proaste, coloratoare. Mai de incredere ar fi pe siliciu, mai ales preuri MC unde tuburile chiar nu se descurca, de obicei sunt preuri de tip MM cu un traf ridicator la intrare pentru MC. Unul ieftin si simpatic este un EAR ieftin (vine vorba, un minim de 800 euro tot costa) cu 3 bucati ECC83 si trafuri pentru MC.
Insa cel mai bun preu phono pe tuburi ascultat de mine... cam singurul lampadar phono cu adevarat bun auzit de mine vreodata e un LAMM de aprox 8500 euro, o cutie neagra cu un LED rosu in mijloc si buton de power, nu am vazut ce e sub carcasa dar suna grozav si pe MC si pe MM.

Spirit Crusher, MAZDA am si eu, pe ele nu scrie "azdam" insa sunt 100% Mazda din Japan, anii 60 si nu sunt consumate, sursa NOS serioasa. Si mie imi plac mult dar peste ele sunt Sylvania cu scrisul verde si culmea.... RFT-urile! Daca mi s-ar strica Sylvania as pune RFT, am mai multe, toate incercate si la fel de bune. Dar mai sunt si altele, nu e asa usor de ales. Depinde si de boxe, unele lampi suna mai spre cald, altele mai reci si rezolute. De exemplu o lampa foarte rezoluta este Valvo, am chiar mai multe, toate la fel. O vreme le-am avut pe astea dar rezolutia nu e totul. Niste lampi care iar imi plac sa oftez dupa ele sunt TESLA insa din pacate am doar disparate, adica nu sunt doua din aceeasi serie, an, tip scris. TESLA au medii cum nici o lampa nu are! Dar stau mai prost la basul de jos.
Deocamdata Sylvania sunt atat de minunate ca nici nu ma gandesc sa mai imi fac timp de teste. Poate numai daca mai gasesc tuburi de curiozitate.

PS - am cautat acum LAMM-ul, e asta:
http://www.lammindustries.com/PRODUCTS/LP21descr.html" onclick="window.open(this.href);return false;
E rupator! (vad ca exista unul nou, probabil am ascultat o versiune mai veche dar cu acelasi sasiu)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by hersorin »

Daca tot vorbim de Lamm care sunt highend din toate punctele de vedere , amplificatorul lor M1.2 Reference are culmea O LAMPA (Tube Complement V101 - 6922 (second amplification stage) asta in cazul in care nu stiati .
O alta culme , cred ca ati auzit de Tenor audio http://www.tenoraudio.com/high-end-prod ... end-audio/" onclick="window.open(this.href);return false; sunt o referinta pe piata Highend si sunt CU LAMPI ,modelul 350 are Tube compliment (per chassis):6 X NOS 7119/E182CC 1 X ECC99 2 X 12AX7 si modelul 175 are 2 x Mullard 12AX7, 4 x ECC99 .
Aici vorbim de 3 amplificatoare de referinta in Highend si culmea sunt hibride (au lampi si tranzistoare ). Mai sunt si alte marci si nu e doar marketing , cei care le asculta ramin foarte impresionati .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

fane079
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2015, 17:35

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by fane079 »

Astazi am primit o lampa Ecc82 care nu are nici un insemn exceptand tipul, care este scris cu alb pe partea mai inchisa a lampii.
Lampa nu este noua ci probabil recuperata de undeva. Are cineva idee despre ce marca ar putea fi vorba ? Image

fane079
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2015, 17:35

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by fane079 »

Tot eu am gasit pana la urma 8) Este un Tunsgram din anii 62-63

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

momolo wrote: Uite-l si pe Giovanni Sachetti, trancotar care-si pierde vremea cu solutiile astea gresite (nu are saracul scule, nici de unele sa-si dea seama cat greseste! :lol: ):

https://www.google.ro/search?q=Giovanni ... CAYQ_AUoAQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Un interviu interesant cu acest... trancotar de la Unison Research:

http://hifi-unlimited.blogspot.ro/2012/ ... under.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

fane079
Posts: 4
Joined: 29 Jan 2015, 17:35

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by fane079 »

Ascult de cateva zile pe jucariile mele modeste, prin aceasta lampa http://www.wowhifi.com/index.php/tube-r ... 69368...si" onclick="window.open(this.href);return false; nu am cuvinte. Mi-am adus aminte de cand eram la bunici, copil, si ascultam Maria Ciobanu pe un pick-up Acord....adica analogicul la el acasa.
Sunt curios cum o fi cu o Sylvania ..ce este acum pe drum. Desi este o lampa ieftina, acest RCA mie mi-a oferit cea mai puternica emotie...si Doamne ...cum se aud instrumentele cu coarde !!!

Toate astea privite, normal, prin prisma urechilor mele de audiofil de gradinita, grupa mica :)

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

M-ar interesa niste lampi EL34.
Ce-mi recomandati? Unde gasesc la un pret rezonabil?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

lucian adrian
Posts: 25
Joined: 29 Apr 2014, 17:07

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by lucian adrian »

http://www.magazinuldemuzica.ro/EL34-Va ... -c749.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Am luat de la ei, TAD-uri, si au fost OK, preturi bune, chiar mai bune daca ei direct TAD Germania.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

lucian adrian wrote:http://www.magazinuldemuzica.ro/EL34-Va ... -c749.html
Am luat de la ei, TAD-uri, si au fost OK, preturi bune, chiar mai bune daca ei direct TAD Germania.
eu zic merci de informatie (habar nu aveam de siteul asta). M-am uitat ce lampi vand si observ:
http://www.magazinuldemuzica.ro/Groove- ... 58751.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Ma intreb cum ar suna in Unisoane !? O fi incercat careva ?

Oare unde sunt facute Groove Tubes ?! Pe site nu scrie, s-ar intelege ca firma este din California si cam atat: http://www.groovetubes.com/about/" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

TomJones wrote: Am uitat sa spun ca Jadis-ul are preamp pasiv - (sunet transparent , deschis si nedistorsionat) si ceea ce este mai important butoane de reglat inaltele si basul, mufe WBT...
Eu am mai auzit chestia asta de la doua persoane care au avut JOR. De unde stiti ca e asa? Am intrebat importatorul si nu mi-a confirmat acest lucru. Oricum, preu pasiv mi se pare contradictie in termeni.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

SED EL34 zice ca ''sold-out''

http://www.tube-town.net/ttstore/Tubes/ ... :1709.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

PolyGram wrote:
TomJones wrote: Am uitat sa spun ca Jadis-ul are preamp pasiv - (sunet transparent , deschis si nedistorsionat) si ceea ce este mai important butoane de reglat inaltele si basul, mufe WBT...
Eu am mai auzit chestia asta de la doua persoane care au avut JOR. De unde stiti ca e asa? Am intrebat importatorul si nu mi-a confirmat acest lucru. Oricum, preu pasiv mi se pare contradictie in termeni.

Vezi ca sunt multe versiuni, cel cu preu pasiv (atenuator) este Modelul Jadis Orchestra Reference - fara telecomanda si cu 5 potentiometre, pana si cele de control balance, bas, inalte sunt tot pasive. Cel cu telecomanda cu 3 potentiometre nu are preu pasiv, are alta schema etc, motor la potentiometru ce este actionat prin intermediul unei tije. (am vazut niste poze). Acest model este Jadis Orchestra (fara Reference)

"This amplifier is a very special one. First of all, you have to know that it has a passive pre-amp build in and you have to forget and to reject any fears regarding the tone controls it has in the front pannel. The whole pre-amp section does not affect at all the sound, its passive and ,even if its not the simplest passive pre-amp, its dead-silent and neutral as all passive amps."

http://www.audiocostruzioni.com/r_s/amp ... erence.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by spiromedica »

@tomjones
Cel cu telecomanda cu 3 potentiometre nu are preu pasiv, are alta schema etc, motor la potentiometru ce este actionat prin intermediul unei tije. (am vazut niste poze). Acest model este Jadis Orchestra (fara Reference)[/quote]

"This amplifier is a very special one. First of all, you have to know that it has a passive pre-amp build in and you have to forget and to reject any fears regarding the tone controls it has in the front pannel. The whole pre-amp section does not affect at all the sound, its passive and ,even if its not the simplest passive pre-amp, its dead-silent and neutral as all passive amps."

http://www.audiocostruzioni.com/r_s/amp ... erence.htm" onclick="window.open(this.href);return false;[/quote]

Detin modelul cu 3 potentiometre , si reglaj motorizat de volum , si pot sa confirm faptul ca este modelul Jadis Orchestra Reference MK III , in schimb acesta http://www.audioweb.ro/oferte/vizualiza ... reference/" onclick="window.open(this.href);return false; sigur nu e , chiar daca peste transformatoare sau pus capacele inscriptionate cu Reference .
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

spiromedica,

cel de la care l-ai luat tu, ''mos Paul'' - cum i se zice - sustinea ca acest model are preu-pasiv. Am vorbit si vorbesc destul de des cu d-ul Paul. A fost primul de la care am auzit chestia cu preu pasiv - la JOR.
La fel sustine si acel domn Vlad Radulescu, cel care are la vanzare ampliful din link-ul dat de tine. Acel amplif este FARA telecomanda. Am vorbit personal cu el pt ca m-a interesat ampliful. El si-a luat Jadis I-35 care este alta mancare de peste - si are preu activ.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply