Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

momolo wrote:Daca ar fi sa-mi zic opinia la acest moment (din cate am auzit, vazut si chiar facut) eu unul as prefera mai degraba un etaj de amplificare activ decat unul pasiv. Deoarece, din punctul meu de vedere, pasivele desi dau un sunet mai curat, mai pur (sa zicem), in acelasi timp sunetul este mai lesinat, mai fara vlaga, mai fara energie, cateodata poate fi chiar lipsit de "carne", de substanta.
De acord. La aceeasi parere am ajuns, cu multi ani in uma, cand am ascultat primul amplif cu ''preu'' pasiv - pe tranzistori, nu pe lampa - celebrul Creek A 50iR. Unii spuneau ca si din cauza ca e pe mosfeturi, care au un sunet mai moale si ca daca e pe bipolari se schimba lucrurile. Am ascultat apoi si unul pe bipolari, la fel de celebru, Naim Nait 5i si acesta era mult mai dinamic si mai vanos. Nu stiu sigur daca are preu pasiv, desi asa am auzit.

PS: Exista o vorba: ''preul face muzica'' sau altfel spus: ''preul este bucataria sunetului''.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by spiromedica »

PolyGram wrote:spiromedica,

cel de la care l-ai luat tu, ''mos Paul'' - cum i se zice - sustinea ca acest model are preu-pasiv. Am vorbit si vorbesc destul de des cu d-ul Paul. A fost primul de la care am auzit chestia cu preu pasiv - la JOR.
La fel sustine si acel domn Vlad Radulescu, cel care are la vanzare ampliful din link-ul dat de tine. Acel amplif este FARA telecomanda. Am vorbit personal cu el pt ca m-a interesat ampliful. El si-a luat Jadis I-35 care este alta mancare de peste - si are preu activ.
eu am sustinut doar faptul ca detin JOR cu telecomanda nu modelul simplu Orchestra cum spunea TomJones . Dupa cum spun si cei de la Jadis pe site : http://www.jadis-electronics.com/en/orc ... nce-51.php" onclick="window.open(this.href);return false;
SPECIFICATIONS
Type Integrated amplifier with optional remote control
Bias fixed - have to be adjusted when tubes are changed
Power 40W class-B
Input type 5 line input, 2 speaker output (for bi-wiring)
Bandwidth 5Hz to 60kHz @-3dB
Sensibility 250mV
Number of blocks 1
Tubes list 4 x KT88/KT90/KT120/6550, 2 x ECC83
Dimensions 53x27x20 cm
Weight 20 kg
Consumption 300W
DESCRIPTION
The Orchestra displays stainless steel chassis with tubes mounted on ceramic sockets with golden pins. It has 4 EL34 tubes mounted in push-pull which are driven by 2 ECC83.
This is the result of a very thorough study undertaken by Jadis with one main objective: to make a product with all the essential qualities of a high-end device at a reasonable price.
The JADIS REFERENCE version provides a golden finish for front and top plates also, tone controls can be added.
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

spiromedica wrote: ...eu am sustinut doar faptul ca detin JOR cu telecomanda nu modelul simplu Orchestra cum spunea TomJones .
Da, am inteles ce ai spus. Eu am afirmat doar ca primul proprietar - deci nu tu - a sustinut ca are preu pasiv.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

spiromedica wrote:
Detin modelul cu 3 potentiometre , si reglaj motorizat de volum , si pot sa confirm faptul ca este modelul Jadis Orchestra Reference MK III , in schimb acesta http://www.audioweb.ro/oferte/vizualiza ... reference/" onclick="window.open(this.href);return false; sigur nu e , chiar daca peste transformatoare sau pus capacele inscriptionate cu Reference .
Modelul tau este Jadis simplu, mufe de plastic, (la JOR sunt WBT) si nu este reference. Vezi ca la inceputul topicului am pus poze cu cel de-al meu. Modelul tau este cu o mie de euro mai ieftin ca cel achizitionat de mine. Poti vedea ca scrie Reference pe el. Pe cel negru nu scrie.
Acel domn Paul ori nu stie, ori a vrut sa-l vanda mai repede.
Modelul cu telecomanda este cu vreo 300 de euro in plus ptr ca are telecomanda si la amplifurile pe lampi aceasta optionala costa bine. Din cate am vb cu patronul am inteles ca este alta schema si alte trafuri la JOR-reference fata de jor simplu negru. In fond platesti o mie de euro in plus.

Image

Site-ul la jadis se o varza...Nici macar nu este prevazut cel negrul, cel cu telecomanda si mai au jadis DIP (digital Ipod)
Eu mai puteam sa-l iau cu lemn negru pe margine, tot la comanda.

Exista si JOR SE ce nu exista pe site-ul jadis si este cu lampi Golden Lion

Image

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

si jadis Orchestra DIP..ce nu este pe site.
Deci avem:
1) jadis-ul simplu low cost, cel negru,
2) Jadis Orchestra reference -JOR (5 potentiometre pasive)
3) Jadis Orchestra Reference SE (5 potentiometre pasive)- lampi Golden Lion
4) jadis simplu cu telecomanda (3 potentiometre)
5) Jadis simplu DIP (digital Ipod)

Dupa cum am spus site-ul e varza.
Image

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by spiromedica »

TomJones wrote:
spiromedica wrote:
Detin modelul cu 3 potentiometre , si reglaj motorizat de volum , si pot sa confirm faptul ca este modelul Jadis Orchestra Reference MK III , in schimb acesta http://www.audioweb.ro/oferte/vizualiza ... reference/" onclick="window.open(this.href);return false; sigur nu e , chiar daca peste transformatoare sau pus capacele inscriptionate cu Reference .
Modelul tau este Jadis simplu, mufe de plastic, (la JOR sunt WBT) si nu este reference. Vezi ca la inceputul topicului am pus poze cu cel de-al meu. Modelul tau este cu o mie de euro mai ieftin ca cel achizitionat de mine. Poti vedea ca scrie Reference pe el. Pe cel negru nu scrie.
Acel domn Paul ori nu stie, ori a vrut sa-l vanda mai repede.
Modelul cu telecomanda este cu vreo 300 de euro in plus ptr ca are telecomanda si la amplifurile pe lampi aceasta optionala costa bine. Din cate am vb cu patronul am inteles ca este alta schema si alte trafuri la JOR-reference fata de jor simplu negru. In fond platesti o mie de euro in plus.

Image

Site-ul la jadis se o varza...Nici macar nu este prevazut cel negrul, cel cu telecomanda si mai au jadis DIP (digital Ipod)
Eu mai puteam sa-l iau cu lemn negru pe margine, tot la comanda.

Exista si JOR SE ce nu exista pe site-ul jadis si este cu lampi Golden Lion

Image
Imi pare sincer rau , nu doresc sa intru in disputa cu nimeni , referitor la modelele Jadis , dar :
1. Modelul JOR pe care il detin este inscriptionat pe fatada "golden finish" Reference
2. Mufele spate pentru speakers si RCA sunt WBT , nu plastic .
3. A venit echipat cu tuburi Golden Lion KT88
4. Nu in ultimul rand , pe factura originala de la importator scrie negru pe alb Reference RC (Remote Control )
Daca este un fake , este foarte bine realizat ....
Nu sunt momentan acasa , dar maine promit cum ajung , am sa-l fotografiez din toate unghiurile ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

spiromedica wrote: Daca este un fake , este foarte bine realizat ....
Nu sunt momentan acasa , dar maine promit cum ajung , am sa-l fotografiez din toate unghiurile ...
Stai linistit, nu e fake.
Eu stiu ca este Jadis Orchestra Refernce RC.
Din cate imi aduc aminte dintr-o discutie mai veche cu dealer-ul, au fost si comenzi speciala. A comandat un anumit model dar fara corectii de ton. De aici poate confuzia.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

Mai exista o diferenta legata de culoarea condensatorilor - negri sau albastri, dar si de culoarea amplificatorului: gold sau black.
Si chiar la acelasi model, Orchestra (simplu, fara Reference) difera transformatoarele, in sensul ca unele au capace altele nu.

E interesant - sa nu zic ciudat...
Last edited by PolyGram on 30 Apr 2015, 21:39, edited 1 time in total.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by spiromedica »

Sunt foarte sigur de faptul ca e JOR RC , doar ca user-ul TomJones este atat de sigur de faptul ca primul proprietar al aparatului mi-a vandut ceva inferior ( un simplu Orchestra ) incat vreau sa-i demonstrez contrariul , primul proprietar fiind un domn adevarat ( crescut nu facut) si un fin connaiseur al pietei audiofile ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

Eu stiu, din discutia cu dealer-ul, ca toate Jadis Orchestra sunt pe acelasi calapod. Diferentele sunt doar cele de exterior: trafuri cu capace sau fara, cu reglaje de ton sau fara, cu sau fara telecomnada (acel indicativ din RC din denumire) EL-uri sau KT-uri, culoarea condensatorilor, a amplifului, borne de plastic sau WBT, etc
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

TomJones,
din cate stiu eu, nu exista Jadis simplu si nici trei modele:

1. Jadis (adica simplu - cum zici tu)
2. Jadis Orchestra
3. Jadis Orchestra Reference

Toate sunt Jadis ORCHESTRA (vezi pe site-ul lor, asa varza cum e, la amplificatoare integrate) iar unele sunt si Reference ( chiar SE sau DIP) cu sau fara RC in coada - Remote Control
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

spiromedica wrote: Imi pare sincer rau , nu doresc sa intru in disputa cu nimeni , referitor la modelele Jadis , dar :
1. Modelul JOR pe care il detin este inscriptionat pe fatada "golden finish" Reference
2. Mufele spate pentru speakers si RCA sunt WBT , nu plastic .
3. A venit echipat cu tuburi Golden Lion KT88
4. Nu in ultimul rand , pe factura originala de la importator scrie negru pe alb Reference RC (Remote Control )
Daca este un fake , este foarte bine realizat ....
Nu sunt momentan acasa , dar maine promit cum ajung , am sa-l fotografiez din toate unghiurile ...

Pai atunci de unde sa stim. Ai pus un link unde era modelul negru. Daca nu pui o poza, cum sa ne dam seama.
Lampile Golden Lion daca zici ca il ai insemna ca a fost initial a userului Glucica, eu stiam ca el a cumparat separat golden lion.
Nu e fake stai linistit, dar e modelul RC zici? din cate stiu dl paul nu avea modelul cu RC. S-ar putea sa fie a lui Glucica.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by TomJones »

Uite preturile de la importator aici:
Jadis orchestra simplu/negru-3 potentiometre 10897 lei
Jadis Orchestra Reference-auriu, preu pasiv 5 potentiometre 14176 lei
Jadis Orchestra RC - 3 potentiometre 15276 lei
Lipseste DIP, dar cred ca nu s-a adus nicunul la noi. La englezi este cam 2900 de lire

http://bit.ly/1GNrPmG" onclick="window.open(this.href);return false;

Modificat de admin forum

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

TomJones, :D , tu ai o condica in care ti evidenta cine a avut, pe la cine au fost si unde merg sculele audio ?!
Un fel de inventar national! :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by PolyGram »

viobio wrote: Nu exista preu pasiv pe tanzistori sau lampa!!!!!
Daca preamplificatorul contine tranzisori sau lampi ,este preu activ, pentru ca cele doua componente sunt active!
Citeste mai atent ce am scris!

Nu am zis preu cu/pe tranzistori sau lampi.

M-am referit la AMPLIFICATOR pe tranzistori sau pe lampi cu ''preu''-pasiv - am folosit expresia care este in uz in limbajul audiofil a-tehnic (era sa zic ateu) :lol: In plus, am afirmat undeva mai sus ca expresia PREU PASIV mi se pare o contradictie, ca daca este preamplificator, el amplifica. Daca zicem ca e pasiv inseamna ca nu face nimic, nu amplifica.

Si daca n-ai citit atent nici ce a scris momolo, citez eu un fragment:
momolo wrote: viobio, este vorba de o traducere in engleza din italiana sau/si franceza (limba celor care produc amplificatoarele Jadis) si este o adresare catre publicul atehnic (care cu greu intelege chestiuni tehnice mult mai simple;
Mai pe scurt zis, li se rupe (li se flutura) celor pentru care sunt scrise acele texte, de fineturi, daca preamplificatorul pasiv este in realitate un filtru pasiv si nu un preamplificator adevarat deoarece nu amplifica nimic (fiind pasiv).

Asa ca nu vad nimic grav in toata povestea asta si pana la urma indiferent de exprimarile si descrierile tehnice sau atehnice, o scula ca asta se asculta la ureche si acolo se decide cat de buna e. Dupa schema, principiu, date tehnice, greierisme, tembelisme, osciloscopisme, etc, nu se poate sti cum suna pana nu ascultam cu urechea.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

Post Reply