Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:In concluzie dragi lampofili (detinatori de ECC81), nu dati banii pe prostii, luati Telefunken la copii...
cat te-au costat acele Telefunken?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by tatatodor »

Daca a-ti folosit,ce parere aveti despre acele DARIO MiniWatt 12AT7 ?
(scrisul e de culoare verde pe ele...La 12AU7 scrie cu galben,iar pe 12AX7 cu alb.)
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Scumpe rau avand in vedere ca sunt NOS-uri impecabile ca aspect, insa considerand aportul in sunet, eu zic ca merita sa faci eforturi pentru o asa achizitie (a se citi foamea). Durata de viata de de aproximativ 10000 ore este un plus pana la urma (incerc sa ma auto-consolez :?:). Oricum, aceste lampitze sunt un fel de Ferrari, produc un sunet vitezist si transparent, cel putin in instalatziunea proprie cu boxe politicoase si doza cam prea fina de te lua cateodata somnul :D .

Cu privire, la DARIO MiniWatt 12AT7, nu cumva este vorba de niste Philips-uri (ele deobicei se denumesc miniwatt) facute la comanda? Am testat ceva miniwatt-uri in trecut (Ecc81,82) sunt bunisoare cu o medie mai pronuntata din cate tin minte.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

Am avut nu demult ocazia sa ascult in sistemul audio al unui prieten niste NOS-uri de calitate si intradevar, alea de top costa incredibil de mult insa o data ce le asculti (pe ce trebuie, cu ce trebuie) e cam greu sa renunti la ele.
NOS-urile s-au scumpit exponential pentru ca sunt.... NOS-uri! Adica exista un stoc limitat si cu timpul acesta e din ce in ce mai mic deoarece nimeni nu-l alimenteaza, toti il consuma, iar fostele fabrici si oamenii lor sunt istorie, si ce se fabrica acum in productia noua nu suna ca cele vechi, ba chiar e bine sa nu comparam deoarece vom trage concluzii pesimiste...
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Recomand o auditie in propriul sistem pe termen ceva mai lung. Parerile despre Telefunken 801S sunt foarte impartite ( e clar ca e speciala ) dar nu suna bine in orice sistem. Eu stau cu ea in sertar si nu cred ca o voi mai pune sa cante prea curand in sistemul actual. Pentru ascultat disco e perfecta.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Draga Solo, m-ai prins! Am avut ocazia sa le tin 2 saptamani in sistem si inafara ca mi-au placut din prima secunda de cand au fost inserate, in momentul in care le-am scos... nu mai zic ce s-a intamplat...ca te arunci la sertar si le pui maine in sistem :lol: . Fiecare are gusturile lui, e normal sa avem pareri diferite! In plus, nu e prima data cand sunt expus la inserarea unor Telefunkene de top intr-un sistem de calitate(nu ma refer in nici un caz la al meu)...efectele sunt devastatoare (in sens pozitiv).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

tatatodor
Posts: 140
Joined: 13 Dec 2008, 15:45
Location: arad

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by tatatodor »

Da,de Philips era vorba.(sau ce-or mai fi).Un link cu unele info

http://www.blueguitar.org/new/text/aga_ ... e_info.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Back in the days music was the only drug you needed

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Philips (ECC81 Miniwatt) am avut initial in monobloace. Sunt lampi bune, insa au un sunet oarecum uscat, sunt mai neutre, insa partea de frecvente joase pare un pic in recesiune. Am avut apoi niste Sylvania, ce aveau un sunet mai grav, mai basos, eu le-am considerat in sistemul meu si pe gusturile mele superioare fata de Philips. Apoi am mai incercat niste Brimar-uri (sunet bun), Mullard ce mi-au dat impresia ca sunt o varianta imbunatatita fata de Sylvania si Brimar, cu un sunet rotund si cu bas un pic accentuat. Daca nu as fi avut si Telefunken-urile, le-as fi ales cu siguranta dupa gusturile mele actuale. Insa Telefunken-ul mi se par total superioare cu toate ca vin si cu unele minusuri. Timbrul pare sa aiba o anumita stridenta la inceput (mai ales daca ai un sistem cu tenta somnolenta), insa in spatele acestei aparente agresivitati, asculti un sunet mult mai 3D, un bas mai scurt si mai bine definit, o rezolutie crescuta simtitor. Eu cred ca Telefunken-urile(la fel cu cablurile de argint) au un rol de lupa asupra sunetului, in cazul in care acesta are tendinta de bright, s-ar putea sa fie obositoare.

Telefunken-urile par a merge exceptional la muzica clasica, si dupa ce te obisnuiesti cu viteza si transparenta lor, apare si dependenta. Momentul iluminarii personale a venit atunci cand am inserat din nou Mullard-urile dupa cateva zile petrecute cu 801S, culmea pe muzica sintetica si sunetul s-a prabusit total, sunetele s-au amestecat, iluziile partial holografice au disparut, unele detalii s-au evaporat, vocile s-au simplificat, nu mai era cale de intoarcere :lol: Cand dai de calitate, este cam greu sa te mai intorci inapoi.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Eu ma bucur ca ai gasit modalitatea de a fi fericit cu ele, se pare ca in sistemul tau aspectele pozitive de care tocmai ai amintit, fac diferenta. La mine "unele minusuri" de care aminteai s-au tradus in lipsa de muzicalitate.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by remoteviewer1 »

Total de acord, insa termenul de "muzicalitate" poate fi un pic subiectiv. Asadar, repet subiectiv, cred cu tarie ca sistemul meu (vinil vintage+lampi+harbeth) nu duce lipsa de asa ceva (chiar dimpotriva), insa are alte lipsuri dupa gusturile mele actuale. Telefunkenurile au facut intr-adevar sunetul un pic mai putin muzical, mai rece (mai de fanfara germana), insa au crescut rezolutia si transparenta, au imbunatatit efectul de sunet 3D si au produs un bas mai controlat si mai articulat. In contextul sistemului meu, atributele prezentate mai sus mi s-au parut ca asigura compensarea pierderilor suferite la capitolul muzicalitate.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Spirit Crusher
Posts: 139
Joined: 10 Nov 2013, 14:04
Location: HARBEarTH

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by Spirit Crusher »

SOLO wrote:Recomand o auditie in propriul sistem pe termen ceva mai lung. Parerile despre Telefunken 801S sunt foarte impartite ( e clar ca e speciala ) dar nu suna bine in orice sistem. Eu stau cu ea in sertar si nu cred ca o voi mai pune sa cante prea curand in sistemul actual. Pentru ascultat disco e perfecta.
Salutare Solo,

Se pare ca pe ECC81 esti cel mai "incercat". Care ar fi top 3 pentru tine, din tot ce ti-a trecut prin mana? Nici pentru mine ECC801S nu e cea mai tare, dar e a dracului de buna in anumite circumstante.
Harbeth, vinyl and tubes...

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by SOLO »

Grea intrebare, pentru ca o lampa singura nu canta. Eu nu stiu electronica dar cred ca depinde mult si de parametrii de functionare a sculelor. Ca sa raspund cu ceva: siemens 801s ( ale mele cred ca sunt triple mica ) sunt super pe amplificare. Genalex gold lion noi ecc81 nu au avut nici o sansa in fata lor. Fiecare lampa are plusuri si minusuri si trebuie potriveala cu restul sistemului. De-asta este normal sa poti sa fii fericit cu tfk ecc801s. Philips (verzi ) mi s-au parut foarte proaste si banale. Brimar clar sub Siemens. Valvo 6201 VG0 gold pin, o raritate, din nou poate fi definitiva in unele sisteme. Cu Sylvania nu dai gres, cu lipsuri la capitotulul detalii, cu plus la muzicalitate, poate fi o lampa perfecta intr-un sistem imperfect.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

gmhfs
Posts: 4
Joined: 24 Sep 2017, 19:55

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by gmhfs »

Buna ziua!
Referitor la amp-urile pe tuburi, doresc sa va povestec ca am ascultat la un alt roman care locuieste in Munchen un amplificator pe lampi marca "Viotube" construit de un roman. Ampliful in are "imperecheat" cu JBL 4312 daca nu ma insel iar ca si sursa foloseste un pickup vintage de la Pioneer(nu mai retin modelul) si un cd de la Marantz CD 63. Vrea sa va spun ca sistemul suna bestial si mai mare mi-a fost uimirea cand am aflat ca ampliful a fost facut in RO. Tot de la acest conetional am aflat ca mai sunt cativa romani care fac ampliful pe tuburi si le vand la nivel mondial (Domincance).
Mi-ar face placere sa aud ca apar tot mai multe firma romanesti pe partea de audio.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by momolo »

gmhfs wrote:si un cd de la Marantz CD 63
nu prea stiu cum CD63 poate sa sune "bestial"?!?! Poate pentru trancotari. Mai bine un DAC ieftin servit cu "fleacuri" decat jaful trist de CD63 (peste asta sunt mai bune jdemii de amaraciuni vechi, mult mai vechi.... dar toate au o limita si nici unul nu se apropie de "bestial").
Iar de JBL 4312 ce sa zic?! Niste boxe HiFi, umile (rezolutia la ele e o gluma teoretica, insa nu tipa si suna placut la capul patului in fapt de seara); le-am auzit la un samsar local cand triam diverse ieftinaciuni; cerea evident enorm pe ele, ca-s JBL, au faima, dar alte amaraciuni (exemplu, unele britanice mai vechi si mult mai ieftine) sunau mai ok, adica mai corect si ceva mai rezolut. Sunt bietele de ele in zona HiFi de sunet cel mult "placut, simpatic" (desi daca le vedeam in 1987 necesitam resuscitare din lesin), mai ales daca punem muzici mai usurele de voie buna si petrecere sau disco.
Am avut nefericirea sa aud si lampase DIY romanesti, cel mai simpatic din ele fierbea la condensatori, noroc ca ne-am bagat nasul sub capota, cu asa ceva poti sa dai foc la casa.
Ideea e simpla, sunetul bun nu e acelasi lucru cu sunetul colorat si distorsionat in mod placut. Unele realizari pareau dragute si trezeau laude trancotaresti (pe lazi cu difuzoare sau boxe vintage aflate pe un colt de masa, bagate in priza cu prelungitoare de 2 lei din Obor, iar daca le spuneai la oameni de faza, te luau in balon), insa "capodoperele" puse pe boxe adevarate si in conditii audiofile se faceau de cacao. Depinde cine, cu ce si in ce conditii le asculta.

gmhfs, ar trebui sa incerci sa asculti niste scule audio (si boxe) serioase. Sa intelegi cam ce suna cu adevarat "bestial".
O besina de amplificator de chitara cu niste boxe HiFi din perioada Modern Talking & CC Catch servite de un player jalnic (cu sunet gata ofilit) nu au cum sa sune "bestial" decat in cazul unora cu pretentii foarte scazute. Probabil urmeaza sa afirmi ca-cablurile nu conteaza (sau varianta mai elevata, "nu conteaza asa de mult" :lol: ) dupa care afirmatia ultimativa, "nu exista rodaj la cabluri!" culminand cu o criza suprema de tavaleala pe asfalt la subiectul "sigurante audiofile". De abicei asemenea afectiuni survin dupa ascultarea exhaustiva si unica de astfel de sisteme audio (HiFi).

Vazand unele realizari "diy" romanesti, nici nu ma mira ca unii autori gandesc si improasca peste tot cugetari suprem-trancotare si ii urasc pe audiofili (dar poftesc neincetat la buzunarul lor).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

gmhfs
Posts: 4
Joined: 24 Sep 2017, 19:55

Re: Tubes for the winter, SS (solid state) for the summer!!!

Post by gmhfs »

Draga momolo!
Nu stiu de ce esti asa de coleric si de "incisiv" dar eu zic sa te linistesti ca nu te-am luat la bataie si nici nu ti-am bagat mana in buzunar. Fumeaza o tigare, bea o tarie sau fa orice crezi tu ca te linisteste. Azi am intrat pe acest forum, am facut 2 postari iar tu ai sarit ca un porcusor isteric.
Chill out man!!!! Am intrat pe acest forum ca sa schimb pareri,sa mai invat una alta nu sa ma cert. Vad ca esti un fel de guru pe acest forum si ca te dai cu parerea cam despre orice in audio. Evident ca nu am apucat sa citesc toate postarile tale si de aceea nu ma dau cu parerea despre tine daca esti sau nu "iscusit" in audio. Probabil ca esti! Ar fi ok sa nu te dai nici tu cu parerea despre mine daca nu ma cunosti. Eu sunt stabilit in Munchen de mai bine de 7 ani si prin Bucuresti(vad ca esti din aceasta localitate) am doar cateva cunostinte, de aici trag concluzia ca nu ne cunoastem.
momolo wrote:Poate pentru trancotari
sincer nu prea inteleg acest termen, am cautat in dex si vad ca trancota=gluma. Banuiesc ca trancotar=glumet. Ca sa fiu sincer, imi place sa fac glume in viata de zi cu zi.
Sa revenim oarecum la subiect.
Amplificatorul despre care iti povesteam nu era amplificator de chitara, era unul stereo pt auditii. Aici iarasi te-ai dat cu parerea fara sa sti ce anume am asculta. Referitor la ce e "sub capota" acelui amplificator ca sa fiu sincer cu tine habar nu am. Nu mi-am permis sa ii desfac aparatul omului ca nu suntem chiar asa de buni prieteni dar pot sa spun ca mi-a placut cum suna.
Despre boxele JBL noi doi avem pareri total diferite. Dupa urechea mea acele boxe suna foarte bine. Am ascultat o varietate destul de mare de boxe / sisteme, unele mai scumpe altele construite pe un buget mai mic si cred ca sunt destul de capabil sa imi dau seama daca un sistem suna bine sau nu. Ca si fapt divers tu ce boxe/amplif folosesti in sistemul tau? No offense!
P.S. Incearca sa fi mai relaxat ca nu am sa venit bat pe nimeni.
Sunt destui nebuni in viata reala(chiar si pe aici), nu am chef sa dau de ei si in mediul virtual.

Post Reply