Dilema pick up achizitionare

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Am avut Clearaudio Concept cu doza lor MC. E de nota 10 ca aspect, lucratura, finisaj, dar sunetul mi s-a parut cam uscat, cam rece - nu stiu cum sa-i zic altfel. Poate ca nici preul meu nu era pe masura dozei...
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Cam aceasi senzatie am avut-o si eu ascultand un model mult mai scump(mai mult de 2-3 ori) al aceleiasi firme, insa conditiile nu erau ideale, nici nu cunosteam aparatura si nu stiu cat de bine era reglat sistemul de dealerul local. Insa din umila mea experienta, am facut ceva trancote sa sune bine, nu mi-ar fi frica sa ma iau la tranta cu un Concept atat timp cat stiu ce amplificator si boxe am (adica pe care le cunosc destul de bine). In plus, nu as merge neaparat pe MC, am inteles ca dozele MM Clearaudio sunt foarte reusite (cele de top). Polygram ce ai facut cu Concept-ul, l-ai vandut sau returnat? Din cate am citit, si bratul ala magnetic e destul de nazuros si sensibil la vibratii.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by momolo »

Cam asa suna Clearaudio, cam "drept" si "corect". Insa depinde si cu ce le amplifici. Lucratura foarte buna (nemteasca) si probabil ei lucreaza mai mult cu masuratorile decat cu urechea.
Am ascultat doza de top Clearaudio (foarte scumpa) in sistem de top, scule super, toate conditiile si frecata in fel si chip. Sunet aspru, sec, nemuzical, rezolutie foarte multa dar cam atat. Sunetul foarte obositor dupa scurta vreme. Nu s-a putut imblanzi, orice i-am facut si pe doua table foarte diferite pastra cumva caracterul obositor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Pick-ul l-am luat din Ungaria printr-un prieten din Oradea. A ajuns apoi la el, printr-un schimb pe care l-am facut noi, dar pana la urma si el l-a vandut.
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Polygram si in acest moment ce mai invarti? Scuze pentru exprimare, vroiam sa intreb daca mai ai vreo tabla pe acasa?
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Am un Thorens cu doza Stanton, la care mi s-a rupt cureaua si n-am gasit inca una de schimb si un Dual cu doza Shure.
De multa vreme imi sta gandul sa schimb preul, un C. Audio, dar nu stiu ce sa cumpar - dintre astea noi
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by remoteviewer1 »

Sa le stapanesti sanatos, sunt doua firme de renume ce au sucombat intre timp, chiar daca brandurile actuale inca mai exista, nu mai au nimic de-a face cu companiile initiale. Nu pot sa iti recomand decat sa iti cumperi in urgenta curea si sa iti reglezi bine doza, spun acest lucru deoarece eu sunt pur si simplu indragostit de sunetul Torentului meu la care ascult in ultima vreme, mai putin fiind impresionat de infatisarea sa ce lasa cam de dorit dupa trecerea anilor. Cu privire la partea de preu phono eu ti-as recomanda asa din neauzite dupa ce m-am documentat un pic in zona de pret de 1000 de euroi si se pot lua din romanica (primul mi se pare interesant la nivelul solutiei pe baterii, la cel de-al doilea am modelul de entry Nano si mi se pare grozav la banii sai) urmatoarele:
http://www.sutherlandengineering.com/products/ph3d/
http://clearaudio.de/de/products/electronics-basic+.php

Daca as dori sa cumpar un preu phono nou maine, la unul din modelele de mai sus m-as uita la inceput si audia in bugetul mentionat.
Deasemeni, momolo are un CEC parca modelul PH53 si parea foarte multumit. Eu detin un integrat japonez (cu piese chinezesti inauntru probabil) cu intrare phono inclusa de care sunt multumit, asta neimpiedicandu-ma sa ma documentez prin jur, deocamdata ramanand la ce am...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by oake »

remoteviewer1 wrote:spun acest lucru deoarece eu sunt pur si simplu indragostit de sunetul Torentului meu la care ascult in ultima vreme
Bănui că te referi la Thorens..despre ce model este vorba...nu toate Thorens-ule vintage sună bine.
Cât despre preurile phono potrivite cu un sistem actual sau vintage cred că se găsesc multe resurse de sunet în preurile vintage (la un preţ mic), eventual recapate care să te ducă acolo. Treaba cu sunetul e relativă: depinde cum eşti croit. De ex eu prefer poate un sunet uşor mai domol dar extrem de muzical la ce ascult eu. Alţii preferă altceva. Mai e şi urechea fiecăruia dintre noi.
PolyGram wrote:Am un Thorens cu doza Stanton, la care mi s-a rupt cureaua si n-am gasit inca una de schimb si un Dual cu doza Shure.
De multa vreme imi sta gandul sa schimb preul, un C. Audio, dar nu stiu ce sa cumpar - dintre astea noi
Depinde ce Thorens ai, cu ce braţ şi cu ce doză lafel cu Dualul. De exemplu nu merită să ai un preamp de doză gen Tim de Paravicini (care nu e foarte scump considerând calitatea) folosit la o trancotă de 3 Kg cu platan de 0,3mm ambutisat şi cu braţ înfipt în plasticăraie şi coordonat de arculeţe. Contează foarte mult complianceul doză-braţ şi VTA-ul. E posibil ca unele trancote plasticărite să nu sune chiar rău dar trebuie să aibe ceva: braţ, doză, motor, carcasă sau toate.
Din nimic nu iese sunet, dar din plastice făcute cu bun simţ s-ar putea să iasă ceva.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

E adevarat ce se spune: doza MM este doza saracului?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by momolo »

PolyGram wrote:E adevarat ce se spune: doza MM este doza saracului?
nu si cand o mananci cu icre negre!
Semnez marturie ca am auzit doza de om bogat care guitza ca scroafa de Ignat. Si doza saracului care susura ca mierea din borcan! Eu deja imi ascut furca si coasa!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Am auzit vorba asta la un tip care ma indemna sa trec pe MC, ca asta e doza adevarata: e altceva, mult mai bun decat MM-ul. Alta constructie, alta muncare de peste... Si spunea: uita-te la audiofilii ''grei'', cu buzunarul plin, cu sisteme scumpe, ca numai doze MC folosesc!

momolo, tu ce doza ai, MM?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by momolo »

PolyGram wrote:momolo, tu ce doza ai, MM?
de ambele feluri. Adun de o galeata. Acum ascult cu o doza MM si sunt foarte multumit.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Si, intr-adevar, dozele MC au alt sunet, mai aerisit, mai precis, mai rezolut, separatie, diafonie mai buna? Se preteaza mai bine pentru muzica simfonica, clasica, jazz?

Sau ar trebui sa avem doua pick-uri, unul cu doza MM, unul cu doza MC?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

PolyGram
Posts: 200
Joined: 26 Feb 2010, 09:35
Location: Viseu de Sus, Maramures

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by PolyGram »

Dar ca doza Ortofon 2M Black e cea mai buna doza MM de pe piata, e adevarat?
Singura cale de a aprecia digitalul este sa nu asculti vinilul

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Dilema pick up achizitionare

Post by porto »

Daca nu ai bratul potrivit ...si nu numai !....nu va fi o doza buna...si nu mai spun ca sunt doze vintage care sunt mai bune ..dar tot asa sa ai bratul potrivit ...si nu mai zic de tabla care e prima conditie ca sa poti sa scoti ce e mai bun dintr-o doza...care , cica , ar fi cea mai buna.

Post Reply