Alegere boxe

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Alegere boxe

Post by FATHER »

West wrote: Creek este Naimul saracului.
Si Naim e Moonu' saracului; si tot asa... Cele mai bune scule sunt alea pe care ti le permiti.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Alegere boxe

Post by momolo »

FATHER wrote:Cele mai bune scule sunt alea pe care ti le permiti.
un mare adevar ce sta ascuns de multe ori sub prea multa vorbarie. :D

Cunosc oameni fericiti cu scule ieftine, cunosc oameni profund nefericiti cu scule care costa cat casa. Adevarata intelepciune de viata este sa poti aprecia un Ferrari 458 cu inima deschisa, sa te bucure cand il vezi, sa fi entuziast cand ti se permite sa faci un drive test, dar in acelasi timp sa te bucuri si ca nu te ploua in Loganul care te duce la destinatie cu tot cu bagaje.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
mihaiLLL
Posts: 72
Joined: 10 Jan 2011, 08:56

Re: Alegere boxe

Post by mihaiLLL »

Zilele trecute am facut o vizita la Audioconcept impreuna cu prietenul Adinica pentru a asculta Proac D18(detin D15 si cred ca nu este diferenta prea mare intre cele doua modele)cu Naim Nait 5i(datorita review-urilor ft. bune de pe internet,despre combinatia Naim-Proac)vs Creek Destiny.
Impresia mea a fost ca in combinatie cu Naim sunetul a fost mai sec privind basul si ft. mult detaliu,(sunetul devenind chiar rece,pe un album semnat Dire Straits),mai mult mi-a placut combinatia cu Destiny, sunetul fiind mai rotund,mai placut,mai rafinat.Am ascultat si un album al trupei Tok Tok Tok-Love Again,bass,voce feminina si ceva saxofon unde impresiile au fost aceleasi.
Nu spun ca unul este mai bun decit celalalt,mai degraba a fost vorba de gusturi.
O greseala a mea a fost ca eu nu am folosit niciodata placuta de gain a amplifului meu Creek Classic 5350se,judecind numai dupa faptul ca este ''ceva in plus si nefolositor'' :roll:
Cu aceasta sunetul a devenit mai carnos,mai amplu,mai plin de viata,soundstage mai mare,microdetaliu mai bun.
Din aceasta cauza am si renuntat la vinzarea amp-ului.
Ma declar super multumit de combinatia Creek-Proac pe care o detin.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

După atâția ani sistemul Pioneer S1 Ex cu Unico 200 , Bel Canto 3.5 și Jena Labs ma încântă ca în prima zi . Superb. Nu-l voi schimba niciodată.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Alegere boxe

Post by hersorin »

Și am uitat , Tad rămâne cel mai tare sistem ascultat pana acum .
Îmi mai place și Magico dar sub Tad .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Alegere boxe

Post by SOLO »

Te cred. Stafeta e sus 8)
M-as multumi cu niste Magico S1.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Post Reply