Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by Schindler »

Camera : 20 mp.
Sursa : lossless de pe PC printr-o placa de sunet buna.
Muzica ascultata : orice, de la Pavarotti la Romica Puceanu. Nu ascult: disco, dance,hip-hop, manele,rock metalic, etc.
Ca sunet, mi-as dori un sunet cald, placut, rafinat, fara stridente, cu inalte matasoase, medii clare si bas bine definit. Nu agreez sunetul strident si metalic.

Ca amplificatoare noi m-am gindit la Nad 325BEE sau Marantz PM 7001 pe care le-am gasit cam la acelasi pret.
Ca amplificatoare SH m-am gindit la Pioneer A-717 sau Marantz PM 6010 OSE, care nu stiu daca ar suna mai bine ca cele noi, mentionate mai sus (si nici cine stie ce economie de bani nu fac).

Practic, daca ati fi limitati la aceasta suma, ce amp si ce boxe v-ati cumpara ?
Apelez la bunavointa colegilor forumisti, sa-mi impartaseasca din experienta lor. Si...multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
Last edited by Schindler on 18 Nov 2008, 10:09, edited 1 time in total.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by Schindler »

Mi-am cumparat amplificator: Marantz PM7001, nou. Daca puteti sa-mi recomandati niste boxe de raft care sa se potriveasca bine cu Marantz si sa nu coste mai mult de 1300 Lei, sa ma incadrez in suma. Multumesc .
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by momolo »

Ca sunet, mi-as dori un sunet cald, placut, rafinat, fara stridente, cu inalte matasoase, medii clare si bas bine definit. Nu agreez sunetul strident si metalic.
din pacate, eu unul nu-ti pot recomanda nimic la 1300 RON care sa-ti respecte "caietul de sarcini"!....

Iar acest
Marantz PM7001, nou
nu-si merita banii. Cu aceeasi suma ieseai mult mai in castig (urechiometric si banesc) cautand un amplificator second hand in buna stare.
Plus ca nu incadreaza chiar deloc cu pretentiile tale postate mai sus.

Concluzia - sunt anumite categorii de pret unde pierderea reala e foarte, foarte mare sau mai bine zis, raportul calitate/pret este foarte slab. Acestea se afla in extreme, sculele audio ieftine si sculele audio extrem scumpe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by SOLO »

Intotdeauna este loc si de mai bine .

Cu bugetul actual te sfatuiesc sa cauti la second . Sonus Faber Concertino , ai unde sa le asculti ? . Nu mai stiu cam cat ajung la second , imi permit totusi sa ti le recomand.

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by momolo »

Din pacate, multe boxe mici sunt greu de amplificat. Pe cat de mici, pe atat vor un amplif mai puternic. Iar Sonus Faber nu face exceptie, nu sunt boxe usor de amplificat, mai ales pe acel Marantz. Opinia mea.

Insa eu i-as recomanda (desi cam sare de buget) niste mici QUAD 11L (nu 12L) care e foarte probabil sa se imbuce placut cu acel "chinez" PM7001.

Ar mai putea incerca si cu Triangle Titus dar sa aiba in vedere si celebrele Magnat bookshelf de 100 euro, in caz ca le mai gaseste.

Oricum, piata second hand pare cea mai buna solutie avand in vedere pretul.
Si tot evident, recomandabil de luat cu proba!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by Schindler »

Multumesc mult pentru recomandari. Voi incerca sa tin cont de ele.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amp + Boxe - best buy in 2500 Lei

Post by hersorin »

Salutare
Cum se aud boxele Sonus Faber Concertino in comparatie de ex cu Triangle titus?
Au sunetul pe aproape de Triangle? (mie personal imi plac mediile si inaltele la Triangle pentru ca sunt extrem de detaliate)
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply