Prezentare casti audiofile si nu numai

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Un ghid detaliat comparativ ce vine in ajutorul amatorilor de a alege casti dinamice, electrostatice si planar magnetice. Ultimele doua tipuri de casti fiind scumpe, sunt mai putin utilizate de cascofili.

http://www.head-fi.org/t/634201/battle- ... d-12-24-12" onclick="window.open(this.href);return false;

Succes! :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Schindler »

Un ghid si pentru casti portabile :
http://www.head-fi.org/t/433318/shootou ... d-12-02-12" onclick="window.open(this.href);return false;
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

O aparitie solitara, AKG 1000

http://www.enjoythemusic.com/superiorAu ... gk1000.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Facand un scurt rezumat, se retin urmatoarele>

Sennheiser HD 800 cel mai bun soundstage, adevarate regine. Legate obligatoriu cu un amplif lampadar cat mai scump :wink:

STAX Omega rege a detaliilor si a transparentei

LCD3 primeaza la frecventele joase si punch

AKG 701 in liniaritate si sunet analitic..deasemeni cere amplif pe lampi scump

SennHD 600 Best Buy
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by momolo »

Am o intrebare (nu am aceasta experienta si sunt curios sa aflu opinia celor care au avut) - castile au perioada de rodaj (burn-in) la fel ca boxele/difuzoarele ?

Adica atunci cand cumperi o pereche casti noi, acestora li se mai schimba sunetul dupa ce sunt rodate un anumit numar de ore, zile, etc !? Adica chestia asta conteaza si se aude, se percepe ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Inainte am avut Sennheiser HD 600, casti dinamice. Erau rulate pe un headphones SPL Auditor.
La inceput , scoase din cutie, aveau un sunet banal, ca niste casti de 100 lei. Dupa cca 60 de ore sunetul a inceput sa se stabilizeze, soundstage ul sa devina amplu, mediile rotunjite, basul articulat. La 200 ore, sunetul era maturizat complet, nu am mai apucat sa i aflu perfectiunea, ca l am vandut :)

Scotand electrostaticele din punga tiplata, alta poveste. M au uimit avand sunetul muult peste acel Senn nou nascut, in sensul ca de la inceput puteam face auditii fara ma stramb :!:, avand inaltele si mediile superbe . Dupa 55 ore de burn, facut la un nivel mic ca volum, soundstage ul a devenit pronuntat, ascultam oratorii de Bach si vocile imi sareau din toate partile, stiind cu precizie cine canta si ce canta. La cca 80 ore de rodaj, totul era degajat, calitatea sound lui evident mult superior lui HD 600 la 200 ore!

De exemplu cei care in dotare AKG 701 si AKG Q 701, intampina cele mai mari probleme pana la maturizarea sunetului. La inceput, sunt speriati crezand castile lor defecte din fabricatie, sunet cavernos, ca o trompeta sparta. Dupa multe ore incep sa si arate clasa a celor mai bune casti dinamice la un pret de mizilic, cca 150 h. Au cel mai mare timp necesar de burn 500 h, unii pe un forum specializat afirmand ca sunt necesare 1200 ore !! Legate obligatoriu la un amplif pe lampi, de ex un WOOAUDIO, asta ptr amatorii de achizitionare.
Dar cine are rabdare, mai ales ca bentita lor din piele e jenanta, trebuie si ea sa se lase, au la sfarsit cu ce se fali :)

Rodajul trebuie sa se faca cu un volum de 50 %, spre sfarsit este necesar un 75 %, preferabil muzica electronica, un Tangerine Dream sau Klaus Schulze de ex..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by momolo »

Multumesc pentru raspuns!
Am de mai demult niste casti AKG 601 pe care le-am cumparat second hand de la primul proprietar (care mi-a spus ca nu le-a folosit mult, ceea ce se si vede). Cum eu nu folosesc casti mai niciodata, au stat de pomana in cutia lor si din an in paste le-am mai pus pe un amp de casti cu tuburi, doar asa de pamplezir. Am citit pe net atunci cand le-am luat, diverse opinii care ca intotdeauna cu netul asta se bat cap in cap insa multi spuneau ca sunt zbieracioase si fara bas. Ori mirarea mea a fost ca nu zbiara deloc si au bas atat cat trebuie sa para sunetul natural (pentru multi, basul inseamna bubuiala). Mi-am dat seama ca sunt pretentioase la amplificare, ceea ce nu este de mirare si de aceea la momentul cand le-am luat am luat dupa aia si un amplif dedicat haudiofil, asa cum am zis, pe tuburi si dupa un anume studiu de piata. Evident, ala a stat de pomana si mai mult decat castile (am dubii ca i-am facut rodajul macar...) si pe langa faptul ca nu suport sa fiu izolat de zgomotele din jur mai trebuie si intinsa matzaraia cu amplif dedicat cu tot, etc, etc.
Dar avand o oarecare inclinatie catre trancotele vintage si surubarind din cand in cand, castile se dovedesc niste unelte obligatorii mai ales la casetofoane si maguri deck. Ori pe AKG-uri, fiind scumpe si pretioase le-am lasat in saculetul lor in cutie si am folosit niste vintageuri ciudate pe 8 ohmi (dar nu din cele cu difuri clasice) carora le trebuiesc pernute, adica ceea ce-mi mai ramasese din motive nostalgice (au fost castile lui Jean Michel Jarre la concertul din Houston) dupa ce cu multi ani in urma am lichidat toate castile pe care le aveam deoarece ma incurcau la depozitare si niciodata nu le-am suferit. Imi pare rau ca am dat si niste casti sovietice care pareau a fi un fel de electrostatice, aveau 100 ohmi si nu sunau rau atat ca aveau cordeluta de metal de tot rahatul si plasticul tot asa.
Asa ca intr-un moment de pierdere de luciditate mi-am cumparat zilele astea niste casti "de tavaleala" mai mult pe criteriul sa fie ieftine si sa aiba impedanta clasica de 32 ohmi (AKG au 120 ohmi si vintageurile schioape au 8 ohmi). Multe deck-uri nu au reglaj de volum la iesirea de casca si daca pui ceva de 8 ohmi sari instant in tavan.
Asa ca preumblandu-ma prin oras (ca nu aveam rabdare sa comand pe net si sa ma incurc cu colete si poste) am luat pe un pret excelent, adica minim (am constatat ulterior ca pe net sunt chiar mai scumpe) din magazin, o pereche Pioneer SE-M390 dupa ce am pipait mai multe marci si feluri ca nimeni nu-ti desface sa asculti, stim cum e prin magazine, ori se uita ca-i deranjezi, ori li se brehane ca ai intrat sa cumperi sa le faci profit (dar totusi au fost amabili cu totii, atat ca nici o pravalie nu desface la demo decat aleator unele modele ieftine spanzurate si legate zdravan de niste telefoane mobile cu mp3 care merg numai unele dintre ele).
Pioneer au in dotare ceea ce-mi si trebuie, adaptor aurit pentru mufa mare (multe casti din zona ieftina nu au decat mufa mica din dotare) si mai au un prelungitor pentru cablu nativ care e si asa foarte lung, deci un lucru bun.
http://www.pioneer.eu/eur/products/42/6 ... specs.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Asa ca eu intai le-am cumparat dupa ce am vizionat ce am gasit prin magazinele din centru si am ales asa la feeling citind datele tehnice, vazand cutia si marimea, etc, etc si abia dupa aia am citit pe net observand ca-s foarte laudate la pretul lor de nimic, multi spun ca la cat costa nu au concurenta...ceea ce ulterior se cam adevereste.
Asa ca mi-am luat si eu casti noi pentru prima oara, le-am desigilat, le-am bagat in calculatorul de la birou si nu am avut pretentii de haudiofilie cu placa on-board (dar fisiere am numai FLAC si WAV). La inceput le-am "inregistrat" ca sa zic asa, soundul, si apoi le-am lasat sa cante mai multe ore fara sa le tin pe dovleac. Sunt foarte pufoase si placute pe urechi atat ca nu-s reglabile si arcele alea din plastic strang destul de mult pe dovleacul mare la care abia gasesc numar la basca. Care au capul mic le vin mai bine. Sunt si destul de izolante cu mediul inconjurator dar as spune, in sensul bun, adica ceva lasa sa se auda ca alea care izoleaza complet sunt nesuferite pentru mine, nu sunt precum AKG-urile care daca le ti pe cap auzi totul in jur ca si cand nu le-ai avea (ceea ce nu-mi displace dar are si inconveniente utilitare).
Hai ca am scris atata vorbarie sa spun un lucru simplu - dupa ce a cantat maneaua in ele multe ore lasate pe masa (la volum destul de maricel), le-am reascultat si se auzeau in mod considerabil mai bine decat atunci cand le-am desigilat. Si cum planul era sa gasesc casti ieftine pentru tavaleala, culmea este ca am gasit unele nesperat de placute la banii putini cat au costat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by brighty »

Sa te bucuri sanatos de ele, momolo, si felicitari pentru achizitie!! :)

Personal, nu ascult mult timp la casti, doar putin pe strada, si nici atunci nu folosesc vreun model sofisticat, ci doape ieftine. Preferatele mele sunt Sony MDR E818 sau modelul cu telecomanda pe fir E829. Chiar si asa, am observat ca le-au trebuit cateva ore de rodaj pentru a-si da drumul la intregul potential, in special la E829! Acestea sunau cam fara bass si oarecum tzipat la inceput, apoi insa s-au echilibrat. Pe net, am citit opinii asemanatoare ale unor useri de doape.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by hondaru »

Trebuie sa recunosc ca si eu m-am inspirat un pic de pe site-ul head-fi cand am cumparat AKG 702.
Ce-i drept le-am luat la mana a doua si erau putin folosite. La vremea respectiva le-am comparat cu Koss Porta Pro pe care le aveam de noi. Ce-i drept AKG isi arata adevaratul potential numai cu un amplificator de casti serios sau spre surprinderea mea am doua casetofoane care au iesirea de casti suficient de puternica sa duca aceste casti.
Sunetul AKG este intr-adevar analitic cu un bas foarte bine controlat dar le trebuie asa cum toata lumea zice o perioada de rodaj indelungat. Vrei sa auzi scartaitul scaunului inginerului de sunet si sa poti face diferenta intre formate FLAC cu diferite rate de esantionare atunci AKG 702 sunt exact ce-ti trebuie! Cu ele am reusit sa azimutez un casetofon cu ajutorul unei casete dedicate cu semnal de 10kHz la "ureche" iar apoi verificarile cu osciloscopul si milivoltmetrul au confirmat corectitudinea.
Pe de alta parte Koss sunt intr-adevar un bang for the buck! Sunt foarte usoare, cu sunet echilibrat, se pot plia pentru transport si este posibil a se ajusta cit de tare apasa pe urechi. Singurul inconvenient au fost buretii care in 3 ani s-au macinat. Se gasesc de cumparat tot de la producator sau se pot pune orice alti bureti care pot incape peste difuzoare intrucat au un diametru un pic mai mare decat cel standard. La gama de pret 40 euro deocamdata nu am auzit casti mai bune si am ascultat cateva perechi bune.
Mai am si Sennheiser PX100 tot portabile dar sunt departe de Koss dpdv calitativ. Au nu sunet mai timid as putea spune, insa cu multe detalii. Si ele ar necesita amplificator pentru a putea straluci ceea ce este in contradictie cu designul portabil.
Amplificator de casti am Heed Canamp. Foarte bun pentru pretul platit.
Totusi ascultatul inaintea cumpararii este cel mai bun review!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by momolo »

brighty, multumesc frumos!
Nu mai folosi doapele! Sunetul loveste mai rau in sistemul auditiv decat la castile clasice unde este mai multa distanta intre difuzoare si timpan, volumul de aer e mai mare si nu exista acea mica camera de compresie in interiorul canalului auditiv. "Dopul" e bagat pe canalul auditiv...ca un dop.... ca deaia ii zice dop.

Am vazut la cineva niste casti vintage foarte ciudate, model top daca nu ma insel de la Pioneer (parca). Aspectul si functionarea clasica in schimb difuzorul este departe de ureche cu niste distantieri avand aer liber in jur imprejur, adica e ca si cum ai umbla cu difuzoarele ca niste boxe in aer liber la o distanta de un centimetru sau mai mult de pavilionul urechii.

hondaru, vintagele de care ziceam mai sus sunt marca KOSS care pe vremuri, prin anii 80 era brand top. Acum s-au "chinezarit".

In opinia mea niste casti nu trebuie sa sune.... ca niste casti. Trebuie sa sugereze sunetul ca si cand ar veni din mediul ambiant. Unele dintre cele mai impresionante in acest sens, imi aduc aminte, au fost niste SONY (cred, model MDR) dar din pacate nu retin modelul; erau mari, negre, aspect clasic, fara indoiala sistem inchis si tin minte, costau enorm. Le-am audiat undeva prin anii 1998...2000 si tin minte, aveam senzatia ca defapt nu ascultam in casti ci din boxele aflate in camera; imi aduc aminte ca a trebuit sa le scot de cateva ori sa verific lucrul asta deoarece se auzeau incredibil (credeam ca vanzatorul imi joaca feste :) ), parea ca si cand nu aveam casti in camera respectiva unde erau expuse si diverse modele de boxe (era un magazin cu scule audio). Tin minte ca era unicul exemplar si costa atat de mult incat cu banii aia iti cumparai ditamai scula Sony; dar atat stiu sigur, erau casti clasice cu fir, nu aveau nici un sistem electronic ambiental sau orice altceva. Dar nu reusesc sa identific indicativul modelului si tare ma tem ca era un model disparut de mult (si Sony s-au "chinezarit" drastic intre timp).

Problema la casti e cam aceeasi ca si cea de la boxe, fiecare driver are un anume sound specific functie de materialul din care e facuta membrana. In general la casti am observat drivere cu membrana din celofan, celuloid, nu stiu cum sa-i spun, e vorba de acel material transparent. Ori acest material are o coloratie specifica de punga foshnita.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by TomJones »

ar mai fi si Grado...http://www.gradolabs.com/" onclick="window.open(this.href);return false;


Koss stiu ca vindeau unii intr-un mic magazin langa Muzica, tot ei erau si distribuitori Tascam..

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by yinyangbt »

momolo wrote:
In opinia mea niste casti nu trebuie sa sune.... ca niste casti. Trebuie sa sugereze sunetul ca si cand ar veni din mediul ambiant.
Nu am mare experienta la asultat la casti (am avut niste Philipsuri vechi care m-au enervat ca stringeau ), dar asa sunau niste AKG cu ani in urma intr-un Saturn Au fost singurele dintr-un lant de vreo 20 de casti probate , care m-au dat pe spate .Era si normal, costau mai mult decit nu puteam sa-mi permit :lol:

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Pentru cei interesati de aparitii noi cascofile, semnalez un model nou al celor de la Denon AH-D7100, tip Over-Ear, 1200 $. O constructie frumoasa, eleganta asa cum ne au obisnuit acest brand, la modelele lor mai vechi inchise, de top, cu insertii de mahon si magneziu, in optica mea fabuloase! :)

http://usa.denon.com/us/product/pages/p ... denonna%29" onclick="window.open(this.href);return false;

De la Sennheiser ne vin de ceva timp, doua amplificatoare HDVA 600 si HDVD 800, ultimul cu iesiri balansate, facute anume pentru nabadaioasele lor HD 800 si HD 650.

http://en-de.sennheiser.com/headphone-a ... 0-acoustic" onclick="window.open(this.href);return false;

http://en-de.sennheiser.com/headphone-a ... 0-acoustic" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Trei articole f. interesante de prezentare si oferite amatorilor de casti electrostatice :)

Electrostatic Headphones: How They Work, and Why They Sound Better

http://translate.google.ro/translate?hl ... S:official" onclick="window.open(this.href);return false;

Stax Lambda Pro Review - Ken Rockwell traducere

http://translate.google.ro/translate?hl ... S:official" onclick="window.open(this.href);return false;


Stax SR-007 MK2 casti Omega II (2007 -)

http://translate.google.ro/translate?hl ... S:official" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Noutati>

Harman/Kardon CL on-ear headphones

http://www.stereophile.com/content/entry-level-27" onclick="window.open(this.href);return false;

Bowers & Wilkins P3: $199.99

http://www.stereophile.com/content/entry-level-26" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply