Prezentare casti audiofile si nu numai

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

...Se spune ca sunetul muzicii poate imblanzi chiar si cel mai nelinistit pamantean. In cautarea sunetului perfect, unii oamenii se transforma in audiofili. Adica iubitori de muzica atenti la detalii precum boxe si casti...

http://stirileprotv.ro/stiri/ilikeit/in ... aneta.html" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Test drive>Sennheiser HD800 & Audeze LCD-2 & Stax SR-407 leaking sound !

Sennheiser HD800> 5.200 lei..tehnologie dinamica
Audeze LCD-2 > 5.100 lei..tehnologie planar magnetic
Stax SR-407 > 2.500 lei..tehnologie electrostatica

http://www.youtube.com/watch?v=n-_a6n0-ijw" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

$30,000 Headphones!?! -- Sennheiser Orpheus and HD800 (CES :wink:

http://www.youtube.com/watch?v=Rb8dbrDCNVs" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

New! Goldmund HP 1 Planar Magnetic Headphone !

$12000 :!: including the HP 2 amplifier.

http://cybwiz.blogspot.ro/2013/04/goldm ... phone.html" onclick="window.open(this.href);return false;


o serie de aparitii interesante cascofile High End>

http://cybwiz.blogspot.ro/search/label/Headphone" onclick="window.open(this.href);return false;


STAX SR-009 ..5250 $... and Great Headphone Amplifiers >REVIEW! traducere

http://translate.google.ro/translate?hl ... S:official" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Noutate>Prestigioasa firma britanica Meridian, a scos primul sau amplificator pentru casti.

Pret>2000 $

Meridian Prime Headphone Amplifier Review

http://www.head-fi.org/t/691392/meridia ... ier-review" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.ttvjaudio.com/Meridian_Prime ... 000004.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Tu come ti chiami? Mio nome e, Aurium..Phatos Aurium! :)

O aparitie minunat finisata, un headphones pe lampi, in clasa A, oferita pe piata cascofila, de italienii de la Pathos. Design superb, cum numai niste italieni pot sa nascoceasca.

http://www.pathosacoustics.com/indexeng.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

In ultimii ani, cascofilii devin din ce in ce mai numerosi, o cauza majora fiind folosinta pe o scara larga a ordinatorului, a fisierelor comprimate si cele HiRez si astfel producatorii sunt obligati sa raspunda cerintei pietei, prin noi editii de DAC uri, din ce in ce mai sofisticate, multe din ele purtatoare de lampi si la preturi enorme, amplificatoare pentru modele de casti fomiste, precum un AKG 701, AKG 701 Q, Sennheiser HD800, Grado GS1000 si Grado PS1000. Aceste 4 modele numite , sunt si cele mai audiofile casti dinamice, vanate de multa lume, ce vor face casa buna doar cu un amplif ..warm.
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by SOLO »

:-)

Chiar acum o luna l-am cumparat pentru seful meu . In schimb , mi l-a lasat acasa sa il probez o saptamana cu castile ATH W5000 .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Un review, Solo :?: :!: Circuite discrete, in el? Ce lampi foloseste? Sunt printre noi care au asemenea casti, dar intampina dificultati serioase in cautarea unor amplifuri sinergice, de o calitate inalta!

Desigur, sunt cele de peste ocean, de la Eddie Current si Woo Audio, doua nume americane extrem de serioase, dar e bine sa oferim sanse si producatorilor mai apropiati de Romania..o lampa de putere prajita, Sophia Princess, de ex.., va costa un ghinionist peste 200 $, cu transport inclus si TVA.. :mrgreen:
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by SOLO »

Sincer , nu pot sa ma pronunt . Proprietarul Pathos mi-a spus la telefon ca foloseste Electro Harmonix , ECC88 .
Persoana care le detine in acest moment ( my boss ) spune ca este cel mai bun amplificator pe care l-a avut vreodata si ca se potriveste cel mai bine cu Denon AH-5000 . Cred ca stie ce spune avand an vedere ca schimbat cam 7-8 amplificatoare in ultimii ani si detine o colectie de casti impresionanta .

Mie mi s-a parut cam "dulceag" dar muzical . Poate din cauza faptului ca era nou si nerodat ( sau incompatibilitatea cu castile ) nu mi s-a parut cine stie ce .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by momolo »

Castile Denon sunt mai aspre si mai "drepte" la sunet; o alta caracteristica a sunetului este precizia. Astfel, dupa opinia mea, un amplificator mai "dulceag", mai muzical si chiar mai lenes sau "moale" s-ar potrivi teoretic cu stilul Denon care, sa nu ma fac gresit inteles, nu este naspa, dar e intr-un anume stil, cateodata foarte atractiv si interesant.

Apropos, nu sunt fan casti, am mai zis-o, la mine castile aduna praf. Totusi, din colectie preferatele mele sunt niste casti pe care am platit 20 lei, marca JAMO de prin anii 1978-1980 care sunt defapt Philips (cu greu am gasit o fotografie pe un site olandez, erau niste Philips identice insa negre, JAMO fiind argintiu cu negru). Am avut ocazia sa le compar cu AKG K701, AKG K 600, AGK 240 vintage anii 80 (care imi plac categoric mai mult decat 240 noi!), Pioneer model nou 32 ohmi pe care le-am mai laudat pe aici si care sunt absolut remarcabile la pretul lor nerusinat de mic (au costat 100 lei nou noute), precum si alte diverse casti (ca daca nu costa mult imi place sa le am, nu neaparat sa le si folosesc :D ).
Apropos a doua oara - in opinia mea e mare exagerare in domeniul asta (ca si in audiofilia cu sculele :D ). Nu e mare socoteala sa faci casti bune atat ca gusturile oamenilor sunt extrem de diferite. Unii vaneaza detaliu in detrimentul muzicalitatii si realismului, altii vor muzicalitate, unora le place sunetul agresiv si cu inalte, altii urasc agresivitatea si inaltele in exces, unii umbla dupa bas sa le crape tartacuta, altii vor un sunet cu care sa adoarma avand castile pe urechi, etc, etc.
Chiar si povestea asta cu potrivirea castilor pe amplificare este supra-evaluata. In fond e un domeniu de nisa care utilizeaza inflamatia intr-un domeniu ca sa faca profit. Si pana la urma scopul e bucuria omului care se bucura si cu ochiul, nu numai cu urechea, asta apropos de PATHOS care au un design absolut fabulos, ma refer la toate sculele lor ! (oricat ar vrea chinezii sa-i copieze/imite, nu reusesc).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Yamamoto!

Nu va impacientati, nu o luati la fuga, nu e vorba nicidecum de celebrul amiral I. Yamamoto, cel care a planuit atacul de la Pearl Harbor.

Un fabricant respectabil japonez de componente cascofile si incinte hornuri acustice! Adica traditie audiofila pura, bazata pe lampi, hornuri si..lemn lacuit. :wink:

http://www2.117.ne.jp/~y-s/amp-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Amplificator de casti pe tuburi HA 02 !

http://www2.117.ne.jp/~y-s/HA-02-new-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Castile Denon, de fapt gemene ale celor de la Fostex, sunt cu adevarat mestesugite superb, ma refer la cele de referinta, AH D5000 si AH D7000! Au tot ce le trebuie, sa fie considerate obiecte de lux..mahon, magneziu, piele naturala, catifea, calitate japoneza.. Exceleaza prin acel realism timbral, un sunet visceral, mai ales la D7000. In opinia mea, timbrul si tonul redate cat mai natural, sunt cele mai importante caracteristici si impreuna cu acei parametrii subtili ale spectrului sonic, fac un sunet sa fie respectat. Sub acest aspect, pot rivaliza doar cu modelele electrostatice ultimative de la STAX si Sennheiser Orpheus HE90, ultima pomenita avand si un pret gigantic..16000 de dolari ! 8)

Cine vrea muzicalitate, armonice, timbre exceptional de realiste, un sunet de pian acustic credibil, frecvente joase impunatoare, trebuie neaparat sa incerce aceste Denon de top si de ce nu, combinate cu acesta amplif nipon pe lampi. :wink:

Poti sa transformi auditia, intr-o adevarata meditatie Zen. :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by momolo »

Gabriel_Wo, ce casti DENON ai ascultat ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

Acum 2 ani in urma, fiind intr o cautare febrila a unui combo de casti audiofila, ajungand sa mi fac auditiile doar in asternut, precum boierii din vechime, am avut ocazia sa audiez in Iasi, un rig alcatuit dintr o casca Denon AH D7000, de tip inchis, referinta de 1100 euro de la Denon si un interesant headphones SPL Phonitor, din seria 1, un solid state, cu iesiri balansate, o productie germana la cca 1700 euro. Sursa era un cd player Bladelius Freja la 3000 de euro.

Cumva, 2 elemente din a 3a Axa, un tandem Japonia Alemania, de fapt aceste doua popoare, fiind si cele mai competente sa fabrice casti, folosindu le initial, la sonarele submarinelor, pe armadele de tancuri si transmisionisti. :wink: Ok, si Statele Unite..

Am audiat cateva partitii din diferite albume de muzica clasica, toate originale, ...eu avand o ura viscerala pe acele cd arse la pc si flacuri, boala colectionarului adevarat...compozitii pentru pian de Rachmaninov, cvartete de coarde beethoveniene, parti dintr un oratoriu de Handel si un vechi Genesis..

M a frapat de la inceput naturaletea, dinamica si rotunjimea sunetului din acea combinatie, SPL impreuna cu casca Denon, mi au satisfacut pe moment asteptarile mele, vis a vis de calitatea timbrului sonor a unui pian si a unui instrument cu strune, neamplificat ! Un bas adanc, patrunzator, peste capacitatea mea de a i l suporta.. :)

L am mai incercat in iesirea unui receiver, dar rezultatul a fost intolerabil. Era clar, ca era o casca foarte dificila, cu mari pretentii.

Ma repet, casca are o manufactura deosebita cum putine casti le au, avand numai elemente de calitate, cred ca numai cutia in care se comercializeaza, ea insasi un obiect de arta, ar costa 100 euro. Poate acele Ultrasone de top germane, pot rivaliza cu ele sub acest aspect, al frumusetii.. Un minus era faptul ca, fiind de tip inchis, era cam naucitoare la o auditie pe termen lung si nu avea acea deschidere a plajei sonore si toleranta unei casti de tip deschis. Mi am indreptat atentia atunci, spre un Sennheiser HD600, o casca neutra, lejera, din toate punctele de vedere, mai ieftina cu 800 euro !!
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by TomJones »

O firma buna...http://www.ultrasone-headphones.com/en/..un" onclick="window.open(this.href);return false; astfel de model am vazut la unul dintre cei mai cunoscuti audiofili din Bucuresti....ce are un sistem Unison 845 si boxe Malibran...(prietenii stiu de ce :) )

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Prezentare casti audiofile si nu numai

Post by Gabriel_Wo »

http://www.ultrasone-headphones.com/en/" onclick="window.open(this.href);return false;

Ultrasone, o firma germana, o aparitie relativ recenta! Sa nu uitam faptul ca, un nume precum Bayerdynamic isi face aparitia in anul 1924 :!: , intr o vreme in care, multa lume umbla inca in izmene si Sennheiser, alta firma respectabila, a inceput sa faca casti si microfoane prin 1947, in plina degringolada continentala..STAX, celebru brand japonez aparut in 1938, incep fabricarea de casti electrostatice in 1960..austriecii de la AKG, isi incep activitatea prin anii 50..

Va prezint o aparitie noua, AKG K3003K, cu drivere pe 3 cai, impedanta 8 ohmi !

....K3003 este produsul de top AKG, pentru clientul pasionat de muzica, care isi doreste ca cea mai recenta tehnologie sa-i asigure un sunet perfect , si care este gata sa plateasca 1,000 euro pentru pasiunea sa....

http://highclassaudio.ro/content/19-akg-k3003" onclick="window.open(this.href);return false;

Bafta la achizitionare! :)
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

Post Reply