Kimber 4tc

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Kimber 4tc

Post by SOLO »

Ati avut ocazia sa probati acest cablu ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kimber 4tc

Post by MariusO »

Imi aduc aminte ca l-am probat eu, in sistemul meu anterior, acum vreo 3-4 ani. Cred ca in cazul cablurilor (de orice fel - incinte, interconect, alimentare) e foarte important sa fie "judecate" strict in contextul sistemului respectiv (spun asta pentru ca observat diferente tonale mari in cazul cablurilor considerate "bune" intr-un sistem atunci cand au fost probate in alt setup). E un model ce stiu ca exista in oferta Kimber de peste 20 de ani, doar ca pana acum vreo cativa ani era prezentat in varianta albastru-negru (culoarea varnis-ului) iar seria mai noua este alb-transparent (varnisul transparent lasa la vedere cablul de cupru). Din ce imi aduc aminte, mi s-a parut un cablu foarte decent pentru banii ceruti (revenea in jur de 40-45EUR/m pret de lista), care prezenta pana la un anumit nivel ceea ce as aprecia ca niste atribute constante ale Kimber-urilor: bass articulat, strans, care contribuie la senzatia de sunet energic si timing bun.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Kimber 4tc

Post by SOLO »

Ceea ce nu imi place la el este faptul ca sunetul nu mai este asa de aerisit si se pierde foarte mult din profunzime , practic imaginea devine aproape plata . Imi place energia , viteza si fluiditatea acestuia . Basul din nou are de suferit intr-un fel : strans/legat , tight dar nu la fel de deep ca in alte cazuri .
Exista diferente intre cel albastru / negru si cel argintiu ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kimber 4tc

Post by MariusO »

Din ce am inteles (dar sincer, e doar din auzite :) ), intre modelul vechi si nou nu ar fi nici o diferenta, in afara de culoarea diferita a varnisului, cablul fiind practic croit dupa aceeasi reteta ca cel original, de la inceputul anilor '90 (mai exact, chiar 1990). Daca vorbim de fineturi, chiar si la pretul asta, in gama Kimber 4TC e doar un cablu "budget". Personal am fost placut impresionat de Kimber Monocle XL, unde chiar se poate vorbi de un bas adanc, strans si foarte bine conturat...dar dpdv pret, e in cu totul alta liga fata de 4TC, din pacate.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Kimber 4tc

Post by SOLO »

In perioada asta am in casa mai multe sarme :

Acoustic Zen Epoch

A fost cablu care l-am ales acum 5-7 ani , cu urechile mele . Ce-am crezut eu atunci ca se potriveste mai bine . Intotdeauna am crezut ca e un cablu neutru dar mi-as fi dorit mereu ceva mai mult . Sa mentin timbrul sunetului dar sa imbunatatesc imaginea , dinamica , detaliile .

MIT Terminator 750
Ceva de genul ca atunci cand ne luam un costum cu 3 numere mai mari . Inutil in cazul meu , fara nici un beneficiu. Sunet gras , bas loudness care se lafaie necontrolat prin toate colturile casei . Poate ar fi mai potrivit intr-un sistem HT . Cutiilor alea agatate de cabluri practic nu le gasesc rostul .

Kimber 4tc

De-acord cu Marius , un cablu bunisor pentru cat costa si destul de universal . La inceput m-a impresionat dar cu timpul i-am inteles limitele . Incep sa inteleg de ce e considerat un fel de 'reteta universala ' ..
Sunet live , dinamic in detrimentul mediilor incantator de colorate si a unui soundstage PLAT ( de neacceptat compromisul ) .

Acrolink 6n s1400

Aici am avut senzatia ca am un 4TC avansat . Basul mult mai bun , sunetul mult mai stabil , cu greutate . Mul t mai 'laidback" cum spun americanii . Pentru mine este o manareala frumoasa ( probabil in sistemul potrivit este un cablu extrem de bun ) pentru ca are aceeasi culoare a mediilor pe care incep sa nu o mai suport . In plus la mine in sistem dinamica este exagerata cu acesta , nu pot sa explic . Ca si cum ar fi prea rapid pentru aplificarea cu lampi facandu-l obositor . la un momendat sotia mi-a spus : "Cunoscand cd-ul asta si la cat de mult imi place eu as inchide totul in locul tau " .. si avea dreptate .
Ba mai mult , incep sa cred ca hyper-pure cupru asta 9,99999% are culoarea lui in sunet daca se exagereaza cu el. In 2 cuvinte, "ma seaca" pentru ca imi pusesem mari sperante in el .

Acoustic Zen Satori
De cand tot vroiam sa incerc un nivel superior de la Acoustic Zen . Multumita unui prieten l-am adus acasa imediat si l-am plasat in sistem . Neutralitatea pe care o cautam a revenit . Nu e perfect dar baza e mult mai buna decat multe altele . Are ceva ciudat in el , o liniste , un fel de pace chiar daca la inceput pare mai sarac in sunet . Am vrut sa vad ce cred si altii si am ramas uimit sa gasesc aceleasi concluzii :

http://www.soundstage.com/revequip/acou ... satori.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.10audio.com/az_satori.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.positive-feedback.com/Issue1 ... ticzen.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

As fi curios sa probez un Hologram II dar e foarte greu de gasit pe meleagurile astea mai ales ca Acoustic Zen pe-aici e o marca snobata , la care nu se uita nici naiba . La italieni daca nu se cheama XLO , JPS , white Gold, nu contezi :-) .

Curiozitatea m-a facut sa-i scriu la Acoustic Zen si mare mi-a fost mirarea cand mi-a raspuns imediat Robert Lee proprietarul , care mi-a trimis cateva documente legate de perfomantele lor .
http://www.theabsolutesound.com/article ... tube-gear/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.theaudiobeat.com/ces2013/ces ... awards.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.audiophilia.com/wp/?p=9686" onclick="window.open(this.href);return false;
http://parttimeaudiophile.com/2013/01/2 ... iode-corp/" onclick="window.open(this.href);return false;

Vad ca fac si boxe : "Acoustic Zen Crescendo is much better than anything I've heard from Magico - better than anything I've heard from Wilson too. Fractions of the price. "

http://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=critics&m=67656" onclick="window.open(this.href);return false;

Cred ca urechile mele nu m-au inselat acum cativa ani cand dintr-o multime de cabluri a trebuit sa-l iau pe cel mai normal ( natural ) .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Kimber 4tc

Post by SOLO »

Si ca sa continui joaca am adus un XLO Ultra 6 si un XLO Reference 3 .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kimber 4tc

Post by MariusO »

Te referi la cabluri XLO interconect?Daca da, Reference 3 l-am testat si eu:)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Kimber 4tc

Post by SOLO »

Reference 3 interconect si power . Cum ti s-a parut interconectul ?
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
MariusO
Posts: 133
Joined: 11 Oct 2008, 08:09
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Kimber 4tc

Post by MariusO »

Scuze de raspunsul tarziu!

N-am insistat foarte mult cu el, caci il luasem pentru a testa si iesirea nebalansata a DAC-ul (eu folosind doar iesirea balansata), dar intre el si un Furetch (gama medie,Alpha line, de culoare verde inchis - nu mai tin minte indicaticul din pacate), si un Neotech NEI-3001, XLO-ul a sunat cel mai neutru si "curat". Mega surpriza a fost insa un Chord Crimson VEE3, care - by=passand partea de preamplif din integrat - a dat cele mai bune rezultate in sistemul meu. Intrigat fiind de cel mai de baza cablu din gama Chord, am testat si nebalansatele Cobra VEE3, Chameleon VEE3, Anthem Reference cat si Indigo Plus pe balansat. Din motive de matching partial necunoscute mie (intuiesc caci cablurile interconect in cazul by-pasarii preu-ului au interactionat mai bine in sistem cu cele de boxe, "inchizand bucla" ca sa zic asa), am renuntat la XLO (care se intrevedea un posibil candidat) in favorea celui mai ieftin cablu RCA Chord, ca alternativa la Kimber-urile balansate, atunci cand ascult by-passand pre-ul.

Post Reply