Cum suna Rockna RD-3 ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Cum suna Rockna RD-3 ?

Post by SOLO »

Daca despre RD-2 gasesti vrute si nevrute ,despre RD-3 nimic . Chiar nu l-a probat nimeni ?

solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cum suna Rockna RD-3 ?

Post by momolo »

Cat am vorbit noi si nu m-ai intrebat asta!

Acum ceva vreme, ca trec anii atat de repede!, cand mi-am cumparat fosta placa RD-2, am primit spre probare si o placa RD-3.

Impresiile mele (dar si a catorva amici care au trecut pe la mine, ii mentionez ca martori) au fost nefavorabile si am returnat placa.

Insa ulterior Nucu Jitariu mi-a spus la telefon ca placa RD-3 cu pricina nu era corect facuta si ca intre timp gasise o alta configuratie a bufferului de iesire.

Dar avand in vedere si prestatia DAC-ului Monica cat si a doua playere NOS, se pare ca solutia asta, cel putin e parerea mea, nu e prea grozava.

Ulterior, Chris Sugar s-a straduit sa-mi explice (pe limba mea, mai putin tehnica, sau mai bine zis, nu le am cu digitalul) ca solutia NOS este din start o cale gresita si fara posibilitatea practica de a ajunge la o calitate audio reala. A tinut sa adauge si faptul ca prea multe solutii OS implementate prost i-au determinat in mod gresit pe unii sa generalizeze aiureli si sa-si gaseasca "scaparea" (iluzia) in solutia NOS.

Practic nu am auzit faimosul Zanden, care dealtfel este foarte controversat, insa avand in vedere cele cateva exemple de NOS aplicat pe care le-am auzit cat si faptul ca in mod clar prezentau o carcateristica audio comuna, eu nu ma astept la nimic bun de la o placa DAC pe solutia NOS.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Cum suna Rockna RD-3 ?

Post by SOLO »

Interesant ..

Intrebasem de Rockna RD-3 pentru ca am vazut ca foloseste AD1865 , acelasi din Dac-ul de la Audio Note 2.1x signature , despre care se vorbeste destul de bine . De fapt despre toate dacu-rile de la Audio Note se vorbeste de bine si daca nu ma insel sunt NOS ( sper sa nu spun o tampenie ) . Precizez ca nu imi aduc aminte sa fi ascultat convertitoare de la Audio Note .
Ma gandesc ce sens ar avea sa le mai faca ( si la ce preturi :shock: ) daca NOS-urile astea sunt atat de limitate .


solo
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

greierasul
Posts: 1
Joined: 18 Nov 2008, 22:55

Re: Cum suna Rockna RD-3 ?

Post by greierasul »

Rockna daca nu ma insel ar trebui sa scoata 3 DAC-uri noi noute , de data asta cred ca vom vedea ceva deosebit, fara gluma, dar si preturile sunt normale acum. Daca aveti RD-2 si e cineva curios sa-l modifice va pot spune la ce am umblat eu.

Post Reply