Upgrade sistem audio PC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

apanoiu nu trebuie sa ma crezi pe mine, poti incerca sa te convingi singur, ocazie care iti mareste experienta, lucru bun in viata.

Eu de exemplu nu cred pe nimeni pana nu ma conving cu urechile mele. Nici mama review-ului scris de marele guru galactic al audiofiliei nu ma face sa cred ceva, pana nu aud personal. Eventual ma ajuta sa nu merg la pomul laudat cu sacul ci cu drujba.

Cat priveste subiectul, un sunet cat mai bun din PC (pe bani putini), eu nu-ti recomad DAC extern. Din cauza diversilor factori constituie bani aruncati in zadar. Eventual daca ai fonduri pentru un DAC Lavry DA-10 (1000 paray in state) asta ar fi probabil cea mai buna solutie bazata pe PC in privinta calitate reala/pret platit.

Asa ca pe malai subtire iti recomand o placa de sunet M-Audio Audiophile sau Asus aia faimoasa iar din mufa stereo, gata decodat analogic duci un cablu cat mai bun (chiar si 4 metrii) in amplificare. Asa, zic eu, e cea mai ieftina/buna solutie cu o minima bataie de cap. Ocazie cu care vei auzi ca diverse playere software suna diferit.

Cat priveste acustica, asta e foarte, foarte importanta! Face minim 50% din calitatea sunetului.

A, legat de zgomot- receiverul este mai zgomotos decat PC-ul!
stiu bine AV7 ca doar il am. Eu l-am rezolvat acum cativa ani foarte simplu - am cumparat un fan de 80mm standart PC (cel mai raspandit format, adica exact ce se afla si in receiver) marca PAPST care avea dat zgomotul cel mai mic posibil, undeva la 16dB. A costat aprox. 40...50 RON dupa care am desfacut receiverul si l-am inlocuit pe cel original care e cam zgomotos.
Operatiunea e din pacate complicata, amplificarea e bagata intr-un radiator tubular cu sectiune patrata si cu cablajele puterilor audio pe el. Trebuie tras afara precum motorul la masina cand schimbi ambreajul. Dar cu rabdare se poate face de catre cineva cu experienta.
Trebuie avut grija la sensul de rotatie pentru ca aerul sa mearga in aceeasi directie ca cel original.
Mai e o mica problema cu mufa fan-ului, adica una mica cu 2 pini care nu standart. Tai firele si le innadesti cu fan-ul de PC.

Dupa ce am pus PAPST-ul, nu se mai aude ca merge.
Dar trebuie sa gasesti unul verificat a fi silentios, nu numai enuntat pe hartie!

Evident, fan-ul e de 12V continuu si e alimentat cu tensiunea nominala fixa, nu e controlat variabil. De aceea cel original cand se rablageste (adica repede) face zgomot.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

apanoiu
Posts: 23
Joined: 19 Nov 2008, 16:31

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by apanoiu »

Multumesc pt raspunsurile voastre.
Am gasit o poza mai veche a ventilatorului din Nakamichi, nu pare sa fie grea misiunea de schimbare a acestuia.
M-am lamurit si cu DAC-ul extern.
De testat eu insumi insa, este foarte greu, nu cred ca imi da nimeni pt testat acasa scule, acest lucru vad ca se practica mai mult pt publicitate (testat echipamente scumpe si adus elogii pe forumuri - stiti cu totii despre ce vorbesc)
O sa postez la aria Audio/Video pt tweakuri ale camerei audio/video
Alex P.
Attachments
P1010032.jpg

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by FATHER »

momolo wrote: Cat priveste subiectul, un sunet cat mai bun din PC (pe bani putini), eu nu-ti recomad DAC extern.
Am rezerve fata de afirmatia asta... Chiar si o placa de sunet C-Media are acum drivere pentru bit-perfect... Merita studiata problema. Iar un DAC Rockna RD2 e greu de batut de o placa de sunet...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

FATHER
Am rezerve fata de afirmatia asta... Chiar si o placa de sunet C-Media are acum drivere pentru bit-perfect... Merita studiata problema. Iar un DAC Rockna RD2 e greu de batut de o placa de sunet...
de curiozitate, daca imi poti spune (exact) ce si pe ce ai testat, comparat, probat (placi, statie, boxe, cabluri, tip fisiere, moduri de comparatie, etc) ? Adica in urma caror incercari ai ajuns la concluzia opusa ?

Eu trebuie sa precizez ca am incercat pe mai mult de 7 DAC-uri, printre care si RD-2 (dar si DAC-uri cu USB input), ca am peste 20 de cabluri SPDIF, printre care si unele foarte scumpe, ca am incercat peste 10 placi audio de PC, printre care si M-Audio Revo 7.1 si M-Audio Audiophile dar si unele mai noi on-board (deloc proaste, dimpotriva, uimitor de bune!) si ca am stat cu rabdare, pe mai multe amplificari (foarte bune, zic eu) sa compar ce iese din DAC-uri cu ce iese din peste 10 playereCD (de la 50 euro la 3000 euro) folosind aceleasi fisiere redate direct sau facute CDaudio.

Si nu am renuntat la cautarea mea de a gasi o modalitate cu adevarat de calitate (si cat mai ieftina) de a reda fisiere, mai ales ca am o colectie mare de fisiere ripp facute de mine!

Singura varianta onorabila pe care am auzit-o pana acum (pe bani ceva mai putini...dar care nu sunt deloc putini...) fiind DAC Lavry DA-10 + PC dedicat si special configurat + Edirol pe optic sau acel Asus Sonar ca sursa SPDIF care nu e totusi bit-perfect cum nu cred ca nici C-Media nu a fost vreodata bit-perfect nici cu mama driverilor si cum nu e nici un M-Audio ever bit-perfect!

Ca sa nu mai zic de RD-2 cat e de pretentios la cabluri digitale si nu numai!
Si fix cablurile cele mai bune costau de 30 de ori cat DAC-ul !.....

Astfel ca intr-un final, la bani putini, cel mai bine se auzea direct analog stereo din placa de sunet folosind un cablu foarte bun si cu asta basta! Mai bine decat solutii foarte scumpe cu DAC-uri diverse, ca de RD-2 nu ma mai pronunt....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by FATHER »

Unele chipuri C-Media pot fi obligate sa livreze bit perfect .
Ca opinie subiectiva, RD2 mi s-a parut superior noii placi-vedeta de la Asus. Nu discutam de Hammerfall sau Lynx.... Si nici de DAC-uri scumpe. Vorbesc de lucruri mai pamantene.
Crezi ca gasesti o combinatie mai buna decat Edirol-RD2 , in 300 eu ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

FATHER
Crezi ca gasesti o combinatie mai buna decat Edirol-RD2 , in 300 eu ?
fara dubiu!!! Numai cand ma gandesc la inputul optic si ma trec fiorii ! :wink:

Incearca sa scoti analogic stereo dintr-o placa audio PCI decenta, iar asta sa o faci cu un cablu bun, nu neaparat scump (sa zicem ca din zona profy cumparat la metru), adica bine ales si apoi compara cu "salata" obtinuta din Edirol cu unica lui iesire OPTICA ( :roll: ), cablul optic ieftin...ca doar ai spus 300 euro total si RD-2 !

Nu teoretic, practic! Dupa aia mai discutam.

In opinia mea, scuze, dar asta e opinia mea, nu are nici o importanta ca placa de sunet livreaza bit-perfect daca o face pe optic in RD-2 ! Nici una, nada!
....Si nici pe coaxial nu ar avea mare importanta la un DAC atat de dependent de cabluri, lungime cabluri, etc, intr-un cuvant, atat de jittaros (si nu iese in evidenta cu asta foarte tare, mai toate cele clasice si ieftine sunt mai mult sau mai putin jittaroase).

Dar daca s-ar folosi un cdplayer cu iesire coaxiala SPDIF de calitate, un cablu digital (scurt) de calitate (care automat cam depaseste pretul DAC-ului RD-2), atunci e alta poveste cu raportul pret/calitate la RD-2. :wink:

Si poti incerca iesirea analoaga stereo chiar si de la o placa de sunet on-board, de exemplu de pe o mobo ASUS P5Q-E, adica acel AD mai nou, si dupa aia mai discutam! Eventual ti-as face comparatia cu o perdea ca sa nu vezi ce canta! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by FATHER »

Da' de unde a aparut legenda aia cu RD2 atat de dependent de cabluri?..
Nu te raporta mereu la clasa high-end ca acolo poti fi extrem de acribic. Hai jos un pic... :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

FATHER nu e nici o problema ca avem pareri complet diferite.

Dar intr-un fel ma provoci sa spun ceea ce nu vreau!

Multa vreme am avut placa RD-2 si era chiar una bibilita, ulterior upgradata si alimentata bine, intr-o cutie buna.
In acelasi timp am avut si vreo 3 PC-uri, plus ca imi place sa fac diverse teste si comparatii.
Asa ca, zic eu, stiu despre ce vorbesc.

Si-ti mai spun ca stiu bine cat conteaza pe la altii un asemenea DAC, stiu bine ce inseamna un sistem audio ieftin si, asa cum sugerezi tu, ce inseamna "stacheta coborata"!

Dar pe mine ma deranjeaza cand pe forumuri incep sa circule diverse povesti si legende despre care nu putem spune ca sunt 100% false si nici adevarate, insa in mod cert sunt interpretate gresit si preluate gresit de diversi baieti cu putina experienta si multa imaginatie. Rezultatul e jalnic, nici nu sti daca sa razi sau sa plangi!

Asa ca, vorbind de stacheta coborata, te asigur ca un DAC RD-2 e frectia la piciorul de lemn in multe cazuri, cu predilectie in cazul in care PC-ul comun si banal e folosit pe post de sursa audio.

Nu-mi place sa bag diverse balarii si tampenii in capul unor baieti cu predilectie tineri care ce citesc pe forumuri, dupa aia poarta pe strada!

Din cauza unor discutii purtate aiurea si intelese si mai aiurea am avut nesansa sa cunosc oameni care cautau cabluri scumpe pentru sisteme de doi bani in speranta ca vor auzi soundstage, chestie pe care nici nu o intelegeau ce-i aia?!, si care discutau despre bomboana de pus pe coliva in timp ce aveau juma" de cornet seminte in mana !

Asa ca eu nu-i sfatuiesc pe nici unul care nu are bani de CD-uri originale si nici pentru cdplayer audio stereo sa caute DAC-ul nustiucare, pentru ca si 260 euro e o suma mare pentru ei, suma cu care se pot face alte lucruri MULT mai importante, pentru ca, daca nu stie ce sa faca cu acel DAC, va suna mai prost decat se poate imagina, pentru ca oricum nu conteaza in ce amplifica ei si mai ales, ce amplifica ei !, astfel ca solutia cea mai DE BUN SIMT este sa infiga in curul unui placi PCI bune, un cablu cat de cat normal pe o mufa cat de cat buna si cu asta basta!

Nu stiu cum sa-ti spun.....da ma deranjeaza cand vad pe careva ca asculta si analizeaza microdinamica si sounstage'ul pe un receiver Denon si boxe chinezesti mass-market spanzurate prin preajma biroului cocarjat de un calculator si-o tastatura! E o aiureala, iar baietii astia o fac pentru ca citesc discutiile noastre pe forumuri si incearca si ei sa aplice niste chestii pe care nu le inteleg, nu le-au vazut si doar imaginatia e in joc.

Stiu destui care si-au pierdut timp pretios ascultand si imbunatatind niste troace de 2 bani, pur timp pierdut!, in loc sa faca alte lucruri mai educative si mai aducatoare de satisfactie!

E un non sens sa spui ca vrei sa cobori stacheta la facutul cozonacului insa in acelasi timp sa recomanzi sofranul tinut in batista pe clar de luna si amestecat in piruete dimineata in lighian la rasarit !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by LEKTOR »

Iata o colectie de imbunatatiri colectate de la audiofili Windows

Level 1 - Basic Hardware Set-up

Benchmark DAC1 USB is the first DAC product with USB audio interface support high sampling rate of 24/96 (24 bit 96,000 samples per second). The beauty of Benchmark DAC1 USB is that it support 24/96 on Windows XP, Vista and Mac without the need to install custom driver. So there will never be driver incompatibility problem and make it easy for anybody to set it up.

So basic hardware set-up is easy, have a PC connect to DAC1 USB. Benchmark DAC1 USB will appear as audio device. Any PC audio player program can play music through Benchmark DAC1 USB.

SAU The new Benchmark DAC1 Pre has all the DAC1 USB functions + preamplifier function accepting analog audio input

Amindoua au si in/out balansat

http://www.benchmarkmedia.com/dac1pre/i ... _front.jpg
http://www.benchmarkmedia.com/dac1pre/i ... e_rear.jpg

Level 2 - Choose better software for audiophile

1/ CD Ripping

Most CD ripping software perform well when copying new CD. For older cd with scratches, finger prints, a better CD ripping software is required. We recommend EAC (Exact Audio Copy).

http://www.exactaudiocopy.de/

EAC will detect the best options for the CD reader you have.

2/ Bypass Windows XP internal audio mixing process to improve sound quality

ASIO is a standard audio interface for professional use. A virtual ASIO driver is available to which enable driving DAC1 USB directly without going through the Windows XP internal audio processing (kmixer). This software is called "ASIO4ALL". With ASIO4ALL, it avoid audio performance degradation due to Windows kmixer.

http://www.asio4all.com/


3/ Choose audio player software

cPlay - an audio player designed for audiophile.

It sounds better then any other players as it copy the audio file to memory first, and then play the music from memory. Everybody knows memory is much much faster than hard disk or CD. Playing music files from memory minimizes jitter and gives the best audio performance.

cPlay also embedded "Secret Rabbit Code", a top class resampling software if you like to try upsampling.

The only downside of cPlay is its user interface. It is not that user friendly.



http://sourceforge.net/projects/cplay

Foobar2000 - a player which balance sound quality and usability.

Foobar is probably the most popular PC audio player for audiophile.

For Audiophile, please note that old Foobar Version 0.8.3 sounds better. If you are using Foobar 0.8.3, you need a plug-in to use ASIO.

http://www.foobar2000.org/


Level 3 - Minimize PC Noise

PC power supply and components generate high frequency noise which will leak into hifi system through its USB link. To make sure that your DAC1 USB is 100% isolated from PC noise, we recommend.

1/ Opticis USB Optical Extender

http://www.odysseyaudiohk.com/image/opticis1.jpg


2/ TOD1 (Tweaks for Opticis + DAC) - Special USB power filter + battery power supply designed to make Opticis work perfectly. We made all these tweaks we learnt available for our customer in a simple package



Level 4 - Choose the lowest noise PC

Even though TOD1 is very effective in noise isolation, it is not perfect and better use a low noise PC from the start.

We recommend eeePC with WinXP OS for the following reason.

1/ There is no moving parts, just a small fan, no motor, CPU clock is slow, driven by battery. There is good chance that it will sound better than standard PC.
2/ Audio can be stored on SDHC card. We may disable network (ethernet, wireless) to further reduce the source of EMI.
3/ For convenience, keep the network on, use a file server or music server in a different room. You can access thousands of CD with it.


Level 5 - Choose high quality audio recordsTo go beyond 16/44.1 sampling rate of CD player and achieve superior audio performance of 24/96 sampling, you need to purchase and download high resolution music. We have a collection of High Resolution Digital Audio sites for you.

http://www.hifitrack.com
Linn Records http://www.linnrecords.com/
http://mgn.musicgiants.com/
High Definition Tape Transfers http://highdeftapetransfers.com/
http://www.itrax.com/
http://www.2l.no/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by CC_TM »

Un experiment interesant pentru pasionatii de PC Audio:

Upsampling de fisiere 16/44 in 24/96, si redarea acestora din urma.
Eu am obtinut rezultate f. bune, pe Lavry DA10, castigand destul de mult in detaliu, transparenta, fluiditate, ... aer. Parca am pus un player de 2 ori mai scump :shock: :shock: :shock:

Daca mai face cineva experimentul, sa ne impartaseasca si noua impresiile.

PS: De o vreme incoace fac upsampling zilnic la albumele stocate pe HDD :P
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

Upsampling de fisiere 16/44 in 24/96, si redarea acestora din urma.
Eu am obtinut rezultate f. bune, pe Lavry DA10, castigand destul de mult in detaliu, transparenta, fluiditate, ... aer. Parca am pus un player de 2 ori mai scump
Cristi, eu din ce am testat cu Lavry DA-10 mi-am dat seama ca se descurca intr-un mod deosebit de bine pe 24/96.

Mai precis, pe fisiere 24/96 exista diferente mai mari fatza de alte DAC-uri decat atunci cand se fac comparatii pe rate mai mici, exemplu 16/44.1 sau 24/48.

Mie imi pare proiectat in mod special pentru 24/96.

Asa ca ca furnizarea semnalului astfel, il duce la punctul lui optim de functionare.

Iar cat priveste alte DAC-uri din zona de pret, am constatat exact inversul, multe par sa mearga cel mai bine pe 16/44.1, adica semnal standart audioCD si unele chiar lucreaza pe atat de prost la 24/96 pe cat de bine merg pe redbook.

Este o observatie personala urechiometrica.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by CC_TM »

momolo wrote:
Mie imi pare proiectat in mod special pentru 24/96.
Da.
Dupa multe teste de auditie, dubla conversie si upsampling, aceeasi concluzie am tras si eu.
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by FATHER »

momolo
Ce spui tu este foarte valabil in cazul bizonului iubitor de marketing... Pentru cei care doresc mai mult intr-o suma data, exista mereu solutii imbunatatite.
Am observat ca apanoiu are un sistem decent cu care poate sa sesizeze diferenta dintre Xonar si RD2 si de aceea am intervenit.

Uite o tema de gandire pentru tine : Transport fara jitter .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by momolo »

FATHER
Uite o tema de gandire pentru tine : Transport fara jitter .
am si eu una pentru tine:

http://www.psaudio.com/newsletters/11-08.asp

viewtopic.php?f=1&t=13&st=0&sk=t&sd=a&start=0

download/file.php?id=27&mode=view

Citeste si ia aminte cine este proiectantul partii de transport! :wink: :D

Personal nu am timp de surubareala. Plus ca pe parte digitala sunt pe dinafara.
Insa daca minunea are sau nu are jitter dar si cat va conta asta efectiv (la ureche) sper poate sa aflu de la versiunea (originala :lol: :lol: :lol: ) de la PS Audio cand va aparea sau va fi disponibila!

Oricum, se pare ca jucaria asta va aduce ceva nou, un fel de imbinare intre playerul optic si PC, poate solutia viitorului.

Rezultatul, dincolo de teorii, jitter, scheme, dac-uri, povesti, va fi la ureche! Acolo e adevaratul test!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Upgrade sistem audio PC

Post by FATHER »

momolo wrote: am si eu una pentru tine:
Cunosc povestea de la Milano... :)

Post Reply