Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
encu
Posts: 8
Joined: 02 Jul 2010, 18:51
Location: Roman

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by encu »

Salut felixx. Multumesc pentru precizari, o sa tin cont de ele.

Intre timp mi-am mai aplecat urechea si spre forumurile din UK si si acolo marea majoritate le prefera cu amplificare pe lampi (in general PP cu peste 35W), ceea ce nu ma surprinde. Oricum trebuie sa mai sondez terenul pana sa iau o decizie dar va tin la curent dragi tovarasi de 'suferinta' daca apare ceva nou in peisaj. :)

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by VTP »

encu wrote:Salut felixx. Multumesc pentru precizari, o sa tin cont de ele.

Intre timp mi-am mai aplecat urechea si spre forumurile din UK si si acolo marea majoritate le prefera cu amplificare pe lampi (in general PP cu peste 35W), ceea ce nu ma surprinde. Oricum trebuie sa mai sondez terenul pana sa iau o decizie dar va tin la curent dragi tovarasi de 'suferinta' daca apare ceva nou in peisaj. :)
Sambata 16.03, a fost o intrunire a constructorilor de amplificatoare si incinte ce activeaza pe elforum si am ascultat multe variante de amplificatoare SE! Cred ca unele ar fi fost excelente pentru Tannoy-urile in discutie.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: Recomandari amplificare pentru Tannoy Turnberry SE

Post by TomJones »

Eu din cate stiu la Tannoy admit la spate o cablare specifica in sensul ca sunt bi-wire plus a cincea mufa cu rol de "earth". Pentru acesata sunt doua cabluri de boxe pe piata din ce cunosc eu ce au din constructie si al treilea fir: unele sunt facute chiar de Tannoy http://www.hnny.nl/tannoy/cables/brochure_TLC.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
si al doilea cablu este facut de Supra medelele Ply si Linc. http://www.jenving.se/?p=screened" onclick="window.open(this.href);return false;
Eu zic sa incerci cu astfel de cabluri ca alftel nu cred ca vei obtine maximul acestor boxe, in fond au fost create cu asa ceva..

Image

Post Reply