Network player

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
eXplode
Posts: 5
Joined: 14 Jun 2013, 07:52

Re: Network player

Post by eXplode »

["PC cat mai silentios" -Am o carcasa Antec two hundred cu totul dat la minim (vent.-uri mari si silentioase)
- "NAS" -la solutia asta m-am gandit prima data. Este luat in calcul macar de 1T, la partea de racire, ma descurc eu cumva, il ascund
redarea
- "placa audio "audiofila", de exemplu ESI Juli@"-am notat, nu stiam de ea nimic, vroiam un Zonar.
- "app-uri de android pentru controlul Foobar de pe telefon / tableta, asta putand da valente noi solutiei PC audio"-ma joc cu AIMP3 Web Control si merge unsa.

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Network player

Post by cosmin »

Eu folosesc momentan o solutie bazata pe sursa "neaudiofila" PC. Deocamdata sunt multumit de sunet, cu cateva exceptii unde voi opera cateva modificari, dupa cum se va vedea in continuare.

Sistemul are urmatoarea arhitectura:

PC: Lenovo IdeaCentre Q180, 4 GB RAM, Windows 7 Home Edition (http://www.emag.ro/sistem-desktop-pc-le ... ion_Anchor" onclick="window.open(this.href);return false;)

Aplicatii software:
- pe PC: Foobar in mod WASAPI Event, cu cateva setari speciale in zona Advanced. In Foobar este instalata componenta monkeymote plugin (http://www.monkeymote.com/" onclick="window.open(this.href);return false;);
- pe iPhone / iPad 3: MonkeyMote - interfata pentru foobar extrem de versatila (https://itunes.apple.com/us/app/monkeym ... 78426?mt=8" onclick="window.open(this.href);return false;)

Storage: NAS Synology DS210J cu 2 HDD de 2 TB in Raid

DAC: Musical Fidelity M1 DAC (http://www.stereophile.com/content/musi ... ity-m1-dac" onclick="window.open(this.href);return false;). Destul de bun in opinia mea insa il voi schimba foarte curand cu un alt DAC, dintr-o clasa superioara.

Cablu USB intre PC si DAC - Wireworld Violet (http://www.whathifi.com/review/wireworl ... olet-5-usb" onclick="window.open(this.href);return false;)

Interconnect RCA: vintage Luxman JPK-2000

Amplificator cu lampi SE clasa A - Unison Research S6 - (http://www.tonepublications.com/review/ ... ntegrated/" onclick="window.open(this.href);return false;)

Cablu boxe - made in Yura;

Boxe: JMLab (Focal) Electra 920.1 (cateva opinii aici, dar cu diferenta ca este vorba despre modelul de baza - 920 - http://www.audioreview.com/cat/speakers ... 94crx.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;)

Ce pot sa spun despre aplicatia monkeymote de pe iPhone / iPad: este extrem de utila, permite efectuarea de filtre, cautari, are o functie de lyrics, afiseaza cover-urile, plus multe alte informatii despre fisierele respective, afiseaza structura de navigare in mod Folder, lucru care pentru mine este foarte important, deoarece prefer sa imi definesc propriul mod de organizare al librariei pe foldere, etc. In general pot spune ca este o placere sa lucrezi cu ea si chiar creeaza dependenta - odata ce te obisnuiesti cu accesul rapid si ergonomic la intreaga librarie de muzica, nu prea mai exista cale de intors :)

Din punct de vedere sonic, aici lucrurile sunt cat se poate de subiective (ca de obicei). Ce pot sa spun este ca acum ceva vreme am facut o comparatie la mine in sistem astfel:
- am facut un rip de pe cateva CD-uri, cu EAC accurate mode - in format FLAC;
- am schimbat pe rand sursele, in doua variante:
1. PC + DAC + software ca mai sus;
2. CDP cu pret de lista circa 6000 EUR;

In sistemul meu si cu urechile mele si ale inca unui prieten prezent la comparatie, diferentele nu au fost notabile, ba as spune chiar marginale.
Pe sursa bazata de PC + DAC am constatat urmatoarele diferente pozitive:
- sunet mai rezolut: au fost momente cand se auzeau cateva detalii foarte clar in timp ce pe CDP erau, dar mai estompate sau uneori absente;
- o separatie usor mai buna a instrumentelor, un pic mai aerisit sunetul.
Pe CDP s-au remarcat urmatoarele diferente pozitive:
- sunet un pic mai gras, cu oarecare tendinta usoara de boomy in zona de bass superior;
- mediile o idee mai naturale, ca sa zic asa, insa nu sunt foarte convins de acest lucru, deoarece sunau extrem de natural si pe PC+DAC.

Ca o concluzie generala a acestei comparatii as spune ca, combinatia PC+DAC a prestat excelent, aproape la fel de bine ca si sursa clasica CDP. Lucru extrem de important, zic eu, mai ales tinand cont de diferentele semnificative de pret intre cele doua surse. In alta ordine de idei, cred ca ar fi foarte interesant sa se reia comparatia, folosind un amplificator si boxe dintr-o clasa superioare.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Network player

Post by SOLO »

Interesant .
Ma bate gandul sa imi construiesc si eu un sistem pe baza unui HP microserver N54L . As avea storage si sistemul de operare intr-un singur box.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
cosmin
Posts: 631
Joined: 06 Dec 2008, 14:38
Location: Bucuresti

Re: Network player

Post by cosmin »

Eu folosesc microservere HP de mult timp, dar nu in zona audio. Sunt fiabile, destul de silentioase. Ca pret esti mult sub un NAS dedicat, in plus nu esti limitat la un singur sistem de operare (sau firmware).
Insa recunosc ca ma batea si pe mine gandul acum ceva vreme sa iau unul pentru acasa, cu 4 HDD-uri, insa doar pentru storage.
Vreţi să ştiţi dacă o ţară este bine condusă şi civilizată, atunci ascultaţi muzica acesteia. (Confucius)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Network player

Post by SOLO »

Eu am deja un N40L pe care ruleaza masini virtuale si alte chestii.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Network player

Post by hondaru »

Se pare ca versatilitatea si calitatea sunetului nu vor sa mearga deloc impreuna! Ori ai versatilitate si nu ai sunet ori viceversa. Dar parca-i mai frumos sa iei vinilul din raft si sa-l pui pe tabla sa-l stergi de praf etc dacat sa folosesti un prapadit de telefon pentru a cauta intr-o lista insipida o melodie. Uite asa s-a dus pe apa Sambetii arta de a face o coperta, cartulia cu versuri sau informatii, "gimnastica" necesara pentru a schimba melodia/discul.
Am si eu Touch-ul si printr-un DAC dedicat a sunat acceptabil chiar foarte bine comparativ cu un sistem PC+ placa audio gen Xonar et comp. Pretul e cam la fel. Insa am ascultat la el maxim o saptamana si acum zace de 3 ani intr-un raft plin de praf. Avantajul este ca este complet silentios, cuplezi la el direct un HDD si ai 500Mb de muzicobiti. Daca esti din Bucuresti pot sa-ti dau spre proba Squeezeboxul sa te convingi. Pana la urma tu decizi pana unde vrei sa mergi cu compromisul in ceea ce priveste calitatea sunetului (muzicii).
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Network player

Post by lordu73 »

cosmin wrote: Storage: NAS Synology DS210J cu 2 HDD de 2 TB in Raid

DAC: Musical Fidelity M1 DAC (http://www.stereophile.com/content/musi ... ity-m1-dac" onclick="window.open(this.href);return false;). Destul de bun in opinia mea insa il voi schimba foarte curand cu un alt DAC, dintr-o clasa superioara.

Cablu USB intre PC si DAC
Ai incercat sa conectezi direct NAS ---- DAC ?
Sau a incercat cineva NAS ------ MEDIA STREAMER ? (de ex CA Magic Stream6 ?)
Astea pe USB, bineinteles......
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Network player

Post by JohnnyDarkRo »

O alternativa de network player ar fi o chinezarie "audiofila". Vad ca exista numeroase playere chinezesti aparute peste noapte, care pe langa faptul ca citesc orice format, citesc si fisiere .cue. Costa inca destul de mult, desi pretul e sub produsele similare "de firma". Citeam in presa audio ca moda 2014 este spre playere lossless. Cu siguranta chinezariile se vor mai ieftini in viitorul apropiat. Deocamdata nu aduce nimeni in Romania, dar cand vor ajunge si pretul va fi mai mic eu voi lua in calcul si un astfel de player care sa citeasca orice descarc de pe net.

http://lrx.en.alibaba.com/product/13312 ... layer.html" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.shenzhenaudio.com/soundaware ... layer.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Daca vreti, este o situatie similara cu media player-ul eboda pe care vad orice format video si cele mai multe formate de subtitrari. Toti cunoscutii mei care si-au luat produse similare de firma au probleme cu vizionarea filmelor, eu nu. Ma gandesc ca acelasi lucru va fi si cu playerul audio.
Nu vreau super calitate audiofila, vreau ceva cat mai compatibil intre computer (si muzica pe care o am in el), retea si sistemul stereo pe care il detin deja, la un raport pret calitate cat mai favorabil.
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Network player

Post by RaimondAudio »

Calitate audio scoasa din computere se poate la modul teoretic, dar la modul practic lucrurile sunt destul de complicate. Eu am luat o placa Asus Xonar DX pentru masuratorile necesare constructiei amplificatorului SARA dupa care dupa luni bune , de curiozitate, am ascultat si muzica. Pana atunci au rulat exclusiv teste sintetice pentru reglaje. Ce am constatat..... pe fisiere bune, cu muzica inregistrata corect, sunetul (dupa urechea mea bleaga) incepea sa semene cu cel de pe sistemele audiofile. Am schimbat si placa de sunet , folosind una integrata de tip HD cu cipset Realtek. Xonarul are un THD undeva in jurul a 0,001% , iar Realtek-ul 0,010%. Chiar si Realtek-ul prin performantele sale este considerata inca o solutie audio de computer buna. La ureche si Realtek-ul suna acceptabil dar deja am avut senzatia ca iese din zona audiofila. Xonarul prin performantele sale este o placa de top, mai bine de atat deocamdata nu se prea poate la bani acceptabili. Cu toate acestea placa suna bine si m-as hazarda sa spun ca ar face fata intr-un sistem audiofil entry-level dar cam atat... deci nu va faceti iluzii prea mari.

DAC-uri externe conectate la computere n-am ascultat sau daca mai tin bine minte totusi un Benchmark DAC-1 a fost prin zona, dar n-as putea spune nimic despre solutia bazata pe DAC-uri. As mai sublinia ca am sesizat diferente audio inainte si dupa filtrarea tensiunii de alimentare a Xonarului. Dupa filtrare pe osciloscop riplul tensiunii s-a micsorat de circa 4x si chestia asta s-a reflectat in sunet. Tragand linie dupa parerea mea umila sunet audiofil de mare clasa provenit de pe un computer este foarte greu de obtinut si nici prea ieftin nu pare a fi. Asta e, deocamdata nu va aruncati cdplayerele dedicate, inca fac legea.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Network player

Post by hersorin »

Faza cu sursa "neaudiofila" PC e vrajeala . Am avut de citeva ori ocazia sa ascult player dedicat de x0 000 vs PC + Dac x0 000 (pret mai mic decit playerul) si surpriza NU AM PUTUT FACE DIFERENTA . Dupa mai mult de jumate de ora de chinuri parca cd playerul ar fi sunat mai amplu , mai mare . Dar cit chin , cit dat inainte-inapoi . Poate toti ati vazut ca aproape 50% din sistemele high end pe la diferite demonstratii au ca sursa PC-ul . De ce oare ? O fi asa prost ?
Va spun din propria experienta ca se poate face un PC complet pasiv chiar pe baza procesorului i7 .
Detin aceasta cutie http://www.silverstonetek.com/product.p ... 38&area=en" onclick="window.open(this.href);return false; si nu simti nevoia de ventilatoare . Personal nu folosesc deloc ventilatoare iar HDD -urile sunt pe USB , in interior am un SSD .
Se poate face ceva super dar costa in jur de 1000 euro .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Network player

Post by panzer »

Si dealeri de la noi cand prezinta un sistem scump (sa zicem 100.000 euro) pun muzica si de pe CD si de pe computer.

User avatar
Gabriel_Wo
Posts: 899
Joined: 14 Sep 2010, 19:56
Location: Iasi

Re: Network player

Post by Gabriel_Wo »

Eu am perceput diferente la sisteme humanoide , adica la acele ieftine si normale! :) Si ele favorizau de drept, de departe, un compact disc si un cdplayer.

O solutie de compromis ar fi achizitionarea unui DAC luxuriant in sunet, pe lampi si un cd transport, mai ieftin, dar rezistent .. :wink: O problema ar fi si acea componenta ..clock ..
"Este intotdeauna de preferat compania oamenilor care cauta adevarul, fata de a celor care l-au gasit deja" Terry Pratchett

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: Network player

Post by RaimondAudio »

hersorin wrote:......................Faza cu sursa "neaudiofila" PC e vrajeala . .................................................Va spun din propria experienta ca se poate face un PC complet pasiv chiar pe baza procesorului i7 .
Detin aceasta cutie http://www.silverstonetek.com/product.p ... 38&area=en" onclick="window.open(this.href);return false; si nu simti nevoia de ventilatoare . Personal nu folosesc deloc ventilatoare iar HDD -urile sunt pe USB , in interior am un SSD .
Se poate face ceva super dar costa in jur de 1000 euro .
Mmmm, nu stiu ce sa zic dar problema mare nu vine de la zgomotul acustic dat de ventilatoare. E si asta o problema reala, e adevarat, dar buboiul e de natura electrica. Xonar-ul de care vorbeam eu are un THD foarte mic, la nivel de sursa hi-end, ma refer la valoarea de 0,001% , dar trebuie sa fim cinstiti pana la capat, jitter-ul este unul mediocru, ca sa nu zic slabutz, de circa 1.000ps. Aspectul asta se simte in sunet, mai ales la bas, detaliul din zona asta se cam pierde rezultand ceva pufos si gonflat. Jitter-ul maricel se cam datoreaza intr-o proportie destul de mare zgomotului de comutatie cu care lucreaza computerul. Nici placa de sunet nu are implementate contramasuri drastice pentru ca pretul s-ar tripla. Deasemenea exista o gramada de fenomene tranzistorii care apar si dispar , specifice computerelor, pe care algoritmii de calcul al THD-ului + N nu le iau in seama dar asta nu inseamna ca ele nu exista. Le-am vazut pe osciloscop si in FFT-urile live, naiba stie ce amprenta sonica au la final, e greu de cuantificat exact. Mai departe intalnim zgomot ultrasonic din belsug, tot specific functionarii computerelor, care fiind in afara benzii audio din nou nu sunt luate in calculul distorsiunilor. N-ar trebui exclus nici asta, nu stii cum se compune cu semnalul muzical si ce produse de intermodulatie in banda audio rezulta...

Pentru fiecare problema in parte exista posibilitati de rezolvare, dar asta inseamna bani, munca migaloasa, cunostiinte temeinice de electronica. Tragand linie intrebarea care se pune ar fi daca merita tot efortul suplimentar. Cateodata poate merita, in alte situatii in niciun caz. Deocamdata computerul in viziunea mea nu rupe gura targului in defavoarea solutiilor clasice.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
JohnnyDarkRo
Posts: 144
Joined: 09 Oct 2009, 17:25
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Network player

Post by JohnnyDarkRo »

Nu vreau sa-mi inlocuiesc cd-player-ul sau pickupul. Dar un network player ar umple un gol in sistemul meu, mai exact sa ascult muzica stocata in computer, muzica pe care nu o am in alt format. Daca se poate, v-as ruga sa schimbam putin discutia din "care se aude mai bine" in "ce solutii ar fi mai bune la ora actuala". Cu avantaje si dezavantaje in fiecare caz. Pentru mine (si probabil si pentru cel care a deschis topicul) asta ar fi cel mai util. Va multumesc! ;)
AudioAero Capitole SE, Aurender N100SC, Roksan TMS 3, JVC TD-V621, Thrax Dionysos, Thrax Orpheus, Thrax Teres, Ascendo Z-F3 SE, cables and power conditioner by Iura, HiFi Expert Audio Racks.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Network player

Post by hersorin »

JohnnyDarkRo wrote:Nu vreau sa-mi inlocuiesc cd-player-ul sau pickupul. Dar un network player ar umple un gol in sistemul meu, mai exact sa ascult muzica stocata in computer, muzica pe care nu o am in alt format. Daca se poate, v-as ruga sa schimbam putin discutia din "care se aude mai bine" in "ce solutii ar fi mai bune la ora actuala". Cu avantaje si dezavantaje in fiecare caz. Pentru mine (si probabil si pentru cel care a deschis topicul) asta ar fi cel mai util. Va multumesc! ;)
Depinde ce cantitate de muzica vrei sa folosesti , cum asculti sunt mai multe chestii de luat in calcul.
Eu prefer PC , argumente : la 6 tera de muzica nu stiu cit de repede misca un network player dar cu pc-ul actual accesul este instant la orice vreau sa ascult . Eu nu prea ascult un cd cap coada .
Daca pc-ul se defecteaza imediat ii schimb piesa defecta nu schimb tot aparatul .
Pe PC poti incerca diferite softuri (playere ) in functie de gustul tau .
Vei putea rula orice format de muzica , nu stiu un network player daca citeste pina la ultimul format de DSD .
Acum PC-ul poate fi controlat cu aproape orice ,telefon, tableta , telecomanda .
Mai sunt si altele dar fiecare cu gustul lui .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Post Reply