GALERIA FORUMISTILOR

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Petrescu »

Plasmele, caloriferele si alte obiecte de tip panou puse intre boxe produc difractii nedorite. Una dintre rezolvari este distantarea de acestea a boxelor. O alta este folosirea difuzerelor, a absorberelor sau a combinatiilor dintre acestea doua.

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

Petrescu wrote:Plasmele, caloriferele si alte obiecte de tip panou puse intre boxe produc difractii nedorite.
apropos de treaba asta, un element de mobilier extrem de daunator este nelipsita masuta aflata intre boxe si ascultator. Am vazut si la dealeri, aici si dincolo. E un element de confort, sa pui telecomanda si discurile, dar din punct de vedere acustic dauneaza foarte mult. Intre boxe si ascultator nu trebuie sa fie nici un obstacol.

Cat priveste boxele alea, oricat de dragut ar fi integratul vikingului Abraham, e prea pirpiriu pentru halitoarele alea.

O chestie care pare stranie, din ce am observat eu - credinta generala este ca daca avem un traf de un milion de kilowati si conzi de trilioane de microfarazi, am rezolvat-o cu capabilitatea da a conduce sarcini problematice. Nimic mai fals! Sunt amplificatoare cu trafuri mici si filtraj mic care conduc mai bine anumite boxe decat alte baragladine cu traful cat toate zilele si filtraje miorobolante. Apropos de filtraj, degeaba e mare daca e lent, e ca o p_la mare dar bleaga. Filtrajul trebuie sa fie cat mai rapid incarcare/descarcare si asta NU tine de valoarea capacitatii. Multe capacitoare desi mari, sunt lente si astfel sunt degeaba mari. In audio trebuie piese dedicate. Din pacate asa ceva nu se mai fabrica de peste 30 de ani, toata piesaraia actuala (si chineza) este facuta pentru alte aplicatii, nu audio. Nu se mai ocupa nimeni de audio. De aceea avem aparate moderne care sunt lucrate mirobolant cu piese multe si frumoase dar suna ca un cur. E mare problema asta a pieselor. Iar filtrajul la un etaj final contribuie la calitatea sau noncalitatea sunetului. Chestie care NU tine de marimea filtrajului.
Tot asa si cu traful, si asta "da sunet anume". Degeaba e mare si toroidal daca nu e facut anume si cu anume materiale. Eu cred ca azi e greu de gasit trafuri bune pentru audio. Pe vremuri cei care faceau trafuri pentru audio stiau unele lucruri care probabil s-au pierdut in timp.
Asa ca argumentul trafului de o mie de wati si filtrajelor enorme nu garanteaza capabilitatea unui amplificator de a conduce anume boxe. Nu de putine ori am vazut cazuri in care amplifuri mari, grele, cu multi wati si bine construite si-o furau de la altele mici, usoare si aparent prost construite. Si inca ceva - potriveala asta intre boxe si amplificare e partial incontrolabila si nu se poate afla prin masuratori, sau mai precis, se poate banui cateodata din masuratori si teorie, dar numai proba practica la ureche va da verdictul final.
Iar boxele alea din constructie si proiectare nu-si vor gasi amplificarea. E fixatia brandului, de unde si sunetul caracteristic. E calea pe care au mers ei, cateodata "reusind" sa omoare tantarul cu tunul. Mie nu-mi plac dar plac la multi care sunt obisnuiti cu realizari si mai gresite (zbieraciuni pitzigaiate cu aport aiurea de frecvente in spectrul mediu-inalt sa para ca e mare rezolutia). Exista niste principii pentru difuzoare si sunt vechi, nu s-a modificat nimic pe fond din anii 50. Dar unii ingineri (danezi de exemplu) au incercat ei sa reinventeze roata. Din cauza diametrului prea mare la bobine acele boxe dau de furca iremediabil amplificatoarelor. E lupta inegala. Parerea mea, boxele alea sunt proaste. Dar evident, e doar parerea mea (si daca ar fi sa pastrez ceva de acolo, culmea, as pastra integratul lui Abraham si i-as cauta boxe mai corecte - dar asta e culmea sa i-o spun unui om care e multumit de ceea ce are!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Petrescu »

Daca tot e galeria forumistilor si am vorbit un pic de difractie si rezonante, draciile astea le ascult eu de vreo saptamina. Am folosit banda dublu-adeziva care nu lasa urme. :D

Image

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

Petrescu wrote:Daca tot e galeria forumistilor si am vorbit un pic de difractie si rezonante, draciile astea le ascult eu de vreo saptamina. Am folosit banda dublu-adeziva care nu lasa urme.
Greiere, mai bine le torni in peretele de beton (sau le zidesti). Ia uite ce fac cei din grupa mare (PHY):

http://www.6moons.com/industryfeatures/phy/phy.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Petrescu »

Exact ! :idea: Ma bucur enorm ca sunt oameni care inteleg dincolo de aparente. Jos palaria Momolo :wink: De vreo luna ma gandesc la chestia cu incastratul boxelor in perete. Din punct de vedere acustic cred ca este cea mai buna solutie. Se scapa complet de difractia de la colturi si de rezonante. Oricum, chiar si cu boxele "imblanite" asa :D , exista o imbunatatire substantiala. Pur si simplu se castiga in liniaritate mult iar sunetul devine muzica. Dispar asperitatile, se reduce mult senzatia de artificial iar notele muzicale se leaga bine intre ele. N-am vrut sa cred ce spune teoria pana n-am probat practic pe 2 perechi de boxe diferite. Fenomenul se repeta aproape la indigo iar cele doua perechi de boxe care sunau foarte diferit unele fata de altele, dupa tratament sunetul se aseamana pana la confuzie, in sensul bun. Probabil ca sa atenueaza coloratia fiecarei boxe care-i dadea timbrul specific.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by porto »

Petrescule....acum sa nu te superi , te rog !....tu si cu Mesterul Manole ce mai faceti manevre din astea....

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Petrescu »

:) Nu ma supar, de as face asa ceva ? Avand vizuina mea separata in care nu am nicio obligatie familiala, imi permit sa fac tot felul de experimente care ma ajuta sa inteleg acustica mai bine :D

Difractia, rezonanta, acustica incintelor si a camerelor este un domeniu foarte interesant care poate sa-ti ruineze un sistem audio sau din contra, sa te scoata la liman. Uite un link cu masuratori practice care poate fi inteles usor, fara sa intre in calcule teoretice stufoase :
http://www.speakerdesign.net/audioXpres ... ction.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Boxele bune si scumpe trateaza difractia direct la cauza. Un exemplu arhicunoscut sunt ursuletii de la B&W, seria 800. Zic de ei ca-i cunoaste toata lumea. Acolo producatorul a rotunjit incintele iar tweeterul practic nu are baffle. Evident costurile de productie sunt mari.

Altii care au dorit sa scoata incinte mai ieftine au micsorat cutia iar la tweeter au apelat la absorbtie. Ma refer la modelul BBC LS3/5a.

Altii au incercat ca sa pastreze totusi frumusetea boxei, iar pe langa o forma potrivita baffle-ul are pe deasupra piele iar pe dedesubt un material absorbant.

Altii nu s-au complicat cu modificari structurale si au preferat folosirea retelelor de compensare electrice pasive. Am avut genul asta de boxa si nu-mi mai trebuie. Odata ca nu reuseste o compensare perfecta si apoi sa arunca in carca amplificatorului o treaba suplimentara. Nu mai zic ca circuite serie in plus scad damping factorul iar la final rezulta un sunet liniar dar mort, fara viata.

Gata, m-am oprit. Material ar fi sa discutam saptamani intregi dar nu este cazul. Scuze :)

Image
Image
Image

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by johndoe21ro »

Dupa modul de a se exprima, dupa felul in care scrie incep, in sfarsit, sa cred ca Petrescu este Greiere... :mrgreen:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by bongiorno »

Interesanta scriere !

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by SOLO »

subscriu
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by puf »

In urma cu 10 ani am avut 2 serii de boxe de la Magnat care aveau amortizare de genul ala la twetere.
Interesant era ca sunetul inaltelor era la fel: foarte smooth si curat diferentele intre clase fiind doar de rafinament.
Seriile noi care le inlocuiau, nu mai aveau steaua de pasla dar castigau la dinamica, detaliu si erau mai energice fara sa piarda curatenia.
Nu pot atasa poza dar se vede in link cum arata tweterul: http://www.hifishock.org/gallery/speake ... 0c-magnat/" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by SOLO »

Image

Acum am inteles de ce astia de la Wilson fac treaba asta.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
bongiorno
Posts: 100
Joined: 02 Aug 2016, 16:20

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by bongiorno »

Sau cei de la Manger

http://www.6moons.com/audioreviews/manger/manger.html" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by johndoe21ro »

Sau cei de la Raidho cu vechea serie Eben:

Image
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Soul »

Image
Image
Image
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Post Reply