GALERIA FORUMISTILOR

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Schindler »

Sistem 1

Amplificator : Harman Kardon PM660
Sursa : Grundig FineArts CD11
Boxe : Trinagle Titus ES
Interconect : Neotech 12095
Cablu boxe : Unison N4

Sistem 2

Amplituner : NAD 7030
Boxe : Bowers&Wilkins DM 4
Sursa : PC
Interconect : Vivanco Triple Proffesional
Cablu boxe : Draka

Cu onoare - pe banca de rezerva - sta amplificatorul Rotel RA-820BX4
Poze cu toate acestea :
https://picasaweb.google.com/dusandragh" onclick="window.open(this.href);return false;
Cabluri Draka :
http://www.drakauk.com/products/products.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by Schindler on 26 Dec 2011, 07:50, edited 1 time in total.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by nicumur »

Felicitari pentru boxele B&W DM/4, sa stii ca am o pereche identica :!:
Faine boxe.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

User avatar
Schindler
Posts: 395
Joined: 28 Oct 2008, 11:13
Location: Constanta

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Schindler »

Multumesc nicumur . In curind voi reveni cu impresii despre ele la sectiunea Vintage.
"Stop hearing music. Start listening to it."

User avatar
nicumur
Posts: 340
Joined: 03 Oct 2008, 17:57

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by nicumur »

Eu am varianta din stanga (din pacate nu am mastile la boxe).
http://www.audiovintage.fr/wp-content/g ... gp3929.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Sa iei neaparat si manualul de utilizare de aici:
http://www.bwgroup-support.com/bwarchivemanuals.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Este incredibil (cel putin pentru anul 1972) cum cei de la B&W descriu exact influenta camerei de auditie asupra sunetului :!:
Nu mai vorbesc de faptul ca au avut curajul sa puna in manualul de utilizare absolut toate graficele de raspuns ale boxei - inca odata, uimitor pentru o firma de boxe.
"Forumul nu e o anexă a dormitorului sau a closetului de-acasă. E o ieşire în lume, cu tot ceea ce o asemenea ieşire presupune, de la veşmînt la discurs." - ANDREI PLESU

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by dhany »

Sistemul meu:
sursa Classe CDP-100,Oppo dv-981hd,amplificare CAP-2100,boxe B&W 804s,rack Target audio,cabluri interconect XLR Xindak,rca Chord Cobra 3,cabluri de boxe Chord Odyssey 4,filtru de curent Isotek orion,cabluri de curent diy.
Poze:
https://picasaweb.google.com/1092155431 ... ch27201203#" onclick="window.open(this.href);return false;
Last edited by dhany on 27 Mar 2012, 14:45, edited 2 times in total.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by glucica »

Nu deranjeaza ca boxa din stinga e atit de aproape de rack?

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by TomJones »

dhany wrote:Sistemul meu:
sursa Classe CDP-100,Oppo dv-981hd,amplificare CAP-2100,boxe B&W 804s,rack Target audio,cabluri interconect XLR Xindak,rca Chord Cobra 3,cabluri de boxe Chord Odyssey 4,filtru de curent Isotek orion,cabluri de curent diy.
Poze:
http://forum.audiofil.ro/index.php?topic=2722.0" onclick="window.open(this.href);return false;
Sincer, nu puteai sa pui pozele pe picassa? ai dat un link de pe "audiofil" si este cam aiurea sa ne citam de pe alte forumuri...

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by dhany »

Gata am reusit sa le pun pe picassa.Boxa din stanga acum nu este afectata de rack mai ales ca acum mi-am vandut pick-up-ul iar acum plasma sta deocamdata in locul Pro-Ject-ului iar boxele se afla la 1m departare si una si cealalta fata de rack,camera nu este foarte mare 4,5/4,5m.
https://picasaweb.google.com/1092155431 ... ch27201203#" onclick="window.open(this.href);return false;
Celalalt sistem este format din sursa player Tangent CDP-50 ,Tangent DAB-50,amplificare Pro-Ject preu+amplificator ,boxe Tannoy Mercury F3,conectica cabluri diy de la hbi.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

Picasa e practic de folosit, recomand pentru cine are foto de aratat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by TomJones »

arata bine sistemul....bravo!!, totusi ce cauta laptopul acolo? :shock:

De unde ai luat interconectul Xindak? nu stiam ca astia fac si cabluri...

Am vazut si eu ca project fac mai nou si ceva scule audio. preu project dupa marime cred ca este pasiv, iar power-ul e ceva in clasa D...

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by dhany »

Laptopul a plecat de acolo iar Xindak-ul l-am gasit la un prieten acasa care nu mai avea ce face cu el,eu aveam deja Chord Cobra 3 rca.

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by felixx »

Si matzul ala alintat?? 8)
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

dhany
Posts: 62
Joined: 10 Nov 2008, 13:28

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by dhany »

Matzul ala da volumul mai tare sau mai incet :D
Glenda,asta e numele pisicii,se alinta in functie de muzica pe care o asculta. :D

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by TomJones »

ce doza aia vut la Project RPM4? ce fel de platforme aveai sub el? vad ca erau 2, normal era sa fie una singura ca altfel nu stiu daca puteai regle pickupul la boloboc. Oricum Project RPM4 a fost un un super pickup, acum nu se mai face ca a fost inlocuit cu RPM5 ce se livreaza cu doza Ortofon 2Mred preinstalata de fabrica si costa in jur de 600 euro nou...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

Glenda seamana cu noul meu Benni (gris cu alb) dar care inca nu si-a stabilit precis relatia cu muzica (totusi pare sa-i placa Jimi Hendrix, il stimuleaza la umblatul pe tavan).

Ca tot ai pus poze imi permit si eu niste comentarii (ia-o ca pe oarecare parere de pe margine):

- boxele sunt puse prea in unghi si par un pic prea departate. Le-as aduna mai pe centru cu cate 10..15cm fiecare si le-as mai indrepta in plan (mai fara unghi sau unghi mai deschis).
- din foto se pare ca ai pus boxele pe lespezi de piatra (pare marmura). Poate ar fi mai bine sa le lasi direct pe podea. Incearca sa compari cum suna cu si fara lespezi de cavou.
- cred ca suportii aia de lemn la cabluri au rol estetic sau psihologic; din punctul meu de vedere si in cazul de fatza nu au nici o influenta in sunet ca si cablurile, caz in care, sfatul meu, nu trebuie sa te cheltuiesti prea mult la capitolul sarme ca nu are rost. Legat de problema asta, poate ar trebui sa incerci un prelungitor electric simplu fara filtre (unu' cu prize de calitate mai buna) la comparatie cu ala din foto si cablul ala bi-wire incearca sa-l folosesti normal, adica baga strapurile intre suruburi si compara. Ti-as recomanda un cablu de cupru normal, adica nu bi-wire (fara argint sau alte chestiuni) multifilar cu sectiune mai groasa (exemplu 4...6mmp). Pentru strapuri ai putea inlocui tablitele originale cu 10cm din cablu folosit fara mufe, foloseste bagarea directa la surub si cupleaza in X (adica rosu dreapta sus si negru stanga jos dupa ce ai pus strapurile). Pe la B&W cred ca ti-ar trebui cablu cupru Monster dar mai sunt bune si diverse sarme de la magazinele de electrice sau din zona profy (ieftine). Ai putea incerca si niste Cordial (de boxe si interconect) de la Senia. Oricum, lasa cheltuiala pe sarme ultima si nu exagera ca nu merita pana mai trece ceva vreme.
- ar fi mai bun un rack de lemn decat unul de fier. Si fara sticle sau pietre de mormant.

In, fine, oarecari pareri personale de pe margine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply