GALERIA FORUMISTILOR

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
catacore
Posts: 111
Joined: 22 Nov 2014, 06:00

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by catacore »

Soul wrote: Ma afu intr-o dilema, deoarece mai am un preu DIY, fara reglaje, decat volum si selector surse, care, culmea, pffffff, veti arunca in mine cu tot ce aveti la indemana si veti spune ca sunt un nimeni in drum ca spun asa ceva, se aude mai bine! McIntosh C 20 , mai ales la starea de acum este nu numai un aparat frumos, care suna excelent, dar si o raritate de care sunt mandru!
https://www.youtube.com/watch?v=Luf8UETrjYQ" onclick="window.open(this.href);return false;

https://www.youtube.com/watch?v=kVXlqVC8UCY" onclick="window.open(this.href);return false;
Cred ca stiu despre ce preu vorbesti, doar ca numela asta nu poate fi pronuntat/scris aici, ca ne "zboara" arpagic. :lol:
In rest, faine scule ti-au trecut prin mana (Altec, JBL, macuri....)
Banuiesc ca mac-ul tot el ti l-a restaurat.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

catacore este suspendat o luna (desi avand in vedere fostele abateri trebuia definitiv). Daca nu-ti place aici de ce te mai chinui?!

Semnat, arpagic.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

Soul, dupa atata vreme (din octombrie anul trecut a trecut ceva vreme) nu ai montat picorusele la panoul ala ?!?!

La preul McIntosh C20 din cate am inteles a fost eliminata redresarea pe lampa si inlocuita cu una conventionala pe siliciu. Inteleg ca a fost modificat, nu numai "recapat" si curatat.

In ecuatie intervine foarte mult modul in care preamplificatorul se potriveste cu finalii audio. Tocmai acum cateva zile impreuna cu niste prieteni am testat cateva preamplificatoare exact pe QUAD 50 ca ale tale, boxele Tannoy Monitor Gold. A fost ciudat, mai ales ca stiam bine cum suna fiecare preamplificator in parte cu alte scule si boxe. Cel mai rafinat (si scump, adica clasa grea, cost de nou peste 10k) preamplificator din cele testate (format din 2 cutii, alimentare si preu de linie. Facut in Olanda) a prestat cel mai prost, sunet dark si lenes, detalii parca nu multumitoare. Preul ala este formidabil in alte combinatii, insa celelalte preuri fac parte din categoria HiFi si au prestat ....mai bine. Am fost 3 oameni, toti cu "antrenament". Concluzia..... sfanta potriveala bat-o vina!

Panourile sti ca le-am ascultat si le-am laudat, suna foarte dragut si cuceritor. Defapt din cei 3 musafiri eu am fost cel mai generos in aprecieri pozitive. Dar ti-am spus, nu suna corect si e perfect normal. Sunt...panouri! (am mai avut deaface, le-am prins slabiciunile si partile tari - practic nu sunt pentru orice gen muzical). Nu poti avea detaliu in intelesul modern pe asa ceva, dar ai ceea ce se poate numi, "muzica". Desi presteaza mai bine pe anumite genuri muzicale si mai putin bine pe altele. Plus, ti minte ca eu am tot spus, au un nivel de distorsiuni foarte ridicat. Ma refer la tot felul de distorsiuni. Nu sunt puritatea in persoana dar sunt totusi fermecatoare. Si intotdeauna trebuie sa ne raportam la pret, caz in care sunt minunate! Si tare pretentioase nu numai la amplificare dar si la acustica.

Ei bine, s-o scurtez, la ce am auzit eu bag de seama ca in cazul asta combinatiile sunt ceva mai speciale, adica un aparat mai slab si mai colorat si incorect la sunet sa se potriveasca mai bine. Nu e nici o tragedie, e o lectie sa intelegem ca una e valoarea absoluta si teoretica, alta e valoarea reala si practica. Adica nu ascultam cu osciloscopul si nici cu schema!
Nu o data mi s-a intamplat sa constat potriveli din astea in care scularaie HiFi slaba si colorata/stramba la sunet sa presteze mult mai bine ca scularaia de top, in anumite combinatii. Cei care au o oarecare experienta stiu ca poti face multe aparate de top, realmente superbe (inerent scumpe), sa sune prost. Chiar e usor, nu trebuie depuse eforturi! Si peste toate e sfanta potriveala, cea care intriga electronistul conventional in egala masura cum este intrigat de importanta cablului de curent. E vorba de anume mentalitate si anume lipsa de experienta practica, nu tehnica.

Daca vrei sa analizezi scularaia de genul asta (asta nefiind ceva necesar sau musai. Dar asa de dragul artei) ar trebui sa duci preurile intr-un sistem audio de top, modern, cu boxe rezolute (din pacate, inerent scumpe). De exemplu nu stiu ce ar iesi daca ai introduce cele doua preuri intr-un sistem bazat pe boxele Triangle Grand Magellan. Atunci ai auzi cam tot ce fac preurile astea. Probabil un val de distorsiuni si "coloraturi hifiste". Dar nu ar fi de nici un folos, evident, nimeni nu contesta ca poti fi extrem de multumit si chiar minunat cand unul din aparate se potriveste intr-un mini sistem (ieftin) ca cel din pozele tale. Fiecare trancota isi gaseste locusorul ei pe lume. Dar ceea ce spun eu trebuie aplicat doar daca discutam la modul general, adica nu putem aprecia la modul general decat printr-o eventuala "analiza" precum cea exemplificata de mine. Chestie care in cazuri deastea nu ne este de nici un folos. Omul normal care nu are banii de un apartament sa-l dea pe scule audio nu este deloc interesat de asemenea aspecte ci de muzica pe care o aude de banii lui (putini).

Ar fi fost educativ si interesant sa auzi experimentul mentionat cu preuri pentru QUAD 50 si Tannoy Monitor Gold. Si mai interesant daca ai fi stiut dinainte ce fac toate preurile testate in alte sisteme audio. Si in plus de asta intervine si marimea boxelor (sau panourilor) precum si marimea spatiului. La spatii si boxe mari e cam alta socoteala, si aici din nou ajungem in zona teoretica.

Apropos, sistemul ala ar merita un player mai bun decat acel "dvd chinez".
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Soul »

Image

Am pus cd-ul Unison Unico CD, modelul cu doua lampi ECC 82 (am instalat doua Tesla )

Maine voi monta picioarele :lol: :lol: :lol:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Soul »

Image

Aici, la casa e cartierul general! :wink:
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Soul »

Image

Image

Image
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by zoly »

Va salut cu respect,sistemul meu: boxe dynaudio contour s3.4,amplif abrahamsen v20 up,playere; sony dvp ns 999 es si audio analog rossini vt rev2.Pe partea analog am deck akai cs m02,cabluri power:acustic rivive 10000 ptr cd si furutech alpha ptr amplif,interconect: audioqest mackenzie, upgrad at cu mufe inakustik rhodium,cabluri ptr boxe: audioqest bedrock...ascult preponderent muzica in format cd...
https://www.youtube.com/edit?video_id=F ... rrer=watch" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

zoly wrote:Va salut cu respect,sistemul meu: boxe dynaudio contour s3.4,amplif abrahamsen v20 up,playere; sony dvp ns 999 es si audio analog rossini vt rev2.Pe partea analog am deck akai cs m02,cabluri power:acustic rivive 10000 ptr cd si furutech alpha ptr amplif,interconect: audioqest mackenzie, upgrad at cu mufe inakustik rhodium,cabluri ptr boxe: audioqest bedrock...ascult preponderent muzica in format cd...
https://www.youtube.com/edit?video_id=F" onclick="window.open(this.href);return false; ... rrer=watch
linkul tau nu merge, apare pagina de logare.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by zoly »

https://www.youtube.com/watch?v=FnNsos4jRrQ" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by SOLO »

@zoly

Poti sa imi spui te rog care este distanta dintre boxe si cea din spatele boxelor pana la perete?

Impresia mea este ca acele boxe au mare potential. Ai grija la acustica.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Petrescu »

Boxe superbe, amplificator muzical dar as fi un pic mirat sa aflu ca le poate conduce perfect. Stiu destul de bine modelul acesta de boxa si am parerea ca se simt confortabil in compania amplificatorelor musculoase. Amplificatorul Abrahamsen l-am ascultat si pe el, are gena Electrocompaniet-ului in sange, stie muzica din toti rarunchii. Il stiu cat de cat si pe interior. Evita-i preul care nu-i ceea ce trebuie si ataca-l direct in modul power(ei ii zic home theatre) dintr-un DAC cu volum sau alt preu facut ca lumea.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by momolo »

zoly, la tine canta si caloriferul impreuna cu boxele.
Ar fi recomandabil ca playerul ala argintiu sa nu mai stea pus direct deasupra peste ampliful lui Abraham din Vikingia (nu exista loc mai nepotrivit sa asezi un cdplayer/DAC/etc!).
Am dubii ca micul integrat conduce multumitor halitoarele alea de boxe cu bobinoi de neam prost danez, cu diametrul la bobina cat roata de cascaval. Se necesita aparat de sudura cu traful cat ala de la punctul enel. Si evident, indepartarea de la perete a boxelor, iar daca nu e loc, asta e! (caz in care mai bine schimbi cu boxe mai mici).

PS - sa te inveti minte sa-ti mai expui sistemul!
Acum suporta toate tzatzele ca noi! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

zoly
Posts: 36
Joined: 14 Oct 2009, 20:13

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by zoly »

Distanta dintre boxe este de 2-2,2 m si 50 cm pana la perete,o combinatie nefericita si cu toate astea se aud bine,urmeaza o camera dedicata.
Salut Greiere!!! :lol: ai punctat corect,intr-adevar ,preamplif ul e slabut,m am gandit la varianta cu un preu de calitate doar ca trebuie sa mai astept....
Momolo, chiar ma bucur ptr orice critica :) ampliful asta chiar isi face treaba cu brio,nenea Abrahamsen ia pus un traf de neam prost de 1000 de W plus o baterie de filtraj de 80000 de micro,ceea ce da bine la puteri mari...sigur ca si acesta va fi schimbat cu ceva mai calitativ dar deocamdata este bun...de boxe ce sa spun:am schimbat multe boxe la viata mea,pana am ascultat dynaudio,bineinteles seriile de varf...pot sa spun cu mana pe suflet ca aici ma opresc,calitatea sunetului este fara doar si poate;de vis....

Petrescu
Posts: 207
Joined: 19 May 2016, 11:37

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by Petrescu »

Zoly amplificatorul Abrahamsen canta frumos, este muzical, dar Momolo are dreptate, nu este chiar amplificatorul perfect din punct de vedere al puterii necesare acestui model de Dynaudio. Vorbind sincer, transformatorul la dimensiunile pe care le are, eu unul aproximez ca se invarte in jurul a 500VA. Calculat in W inseamna circa 350W. Daca retin din nou bine, producatorul n-a scris pe spate si nici in manual consumul total de energie. Asta poate lasa loc de multe lucruri. Transformatoarele toroidale suporta pe termen scurt puteri de doua, chiar 3 ori mai mari decat puterea in regim continuu. Deci se poate spune ca atinge si 1000W dar in ce conditii ? Nici la banda de lucru nu e clara treaba. Pe site scrie 70khz/-3dB, in manual scrie 1Mhz/-3dB. Ar fi interesant sa vezi schema lui si sa vezi tranzistorii finali in ce capsula sunt. O mica privire si asupra radiatorului iarasi spune multe daca tii cont de puterea declarata.

Cum am spus si mai sus, acest amplificator suna foarte bine cand este potrivit cu boxele care-i sunt pe plac, mai ales daca este folosit ca final de putere. Dar cu modelul de Dynaudio pe care il ai, totusi sa incerci macar sa nu abuzezi cu volumul la amplificator. :wink:

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: GALERIA FORUMISTILOR

Post by johndoe21ro »

Subscriu si eu la cele scrise mai sus. Sa stapanesti sanatos sistemul insa atentie la recomandarile de mai sus!
Nimic deasupra amplificatorului. Dynaudio sunt boxe care cer amplificari puternice, rapide dar si cu multa bogatie timbrala care sa coloreze putin usoara intunecime acustica a boxelor.
Se aude chiar si de pe youtube ca ai mult ecou in camera. Macar in timpul auditiilor incearca sa acoperi caloriferul si chiar televizorul de deasupra cu o testatura groasa, ceva catifea, etc. Atentie si la usa!
Si eu iti dau acelasi sfat ca Petrescu - incearca sa treci peste pre si sa ataci powerul direct dintr-un DAC cu volum (preferabil analogic).

P.S. As merge la macar 80cm fata de peretele din spatele boxelor. Sa ma ierti daca ma insel sau nu te cred insa intre boxe par a fi cca 1.8-1.9m. Daca ai macar 2m poti incerca un usor toe-in: axele difuzoarelor boxelor tale sa se intalneasca undeva in spatele tau la cca 1.2m as zice... Sper ca boxele stau pe spike-uri si nu pe acea plinta de jos. Si foloseste niste monezi de 5 bani ca protectie pentru parchet.
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

Post Reply