SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Post Reply
User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by LEKTOR »

Sony Music Entertainment Launches Blu-spec CD Format

Blu-spec CD format boasts a new approach to the faithful reproduction of music by utilizing the leading edge blue laser diode technologies optimized for the manufacturing of Blu-ray. During the manufacturing of CD, laser beam is pinpointed to encode data on the microscopic tracks molded on the polycarbonate plastic constituting the surface of the disc.

Compared to the conventional laser beam used for the manufacturing of standard CD, the blue laser beam used for the manufacturing of Blu-spec CD has a shorter wavelength, allowing more accurate encoding of the data. The use of the laser also eliminates the need to use cooling fans that cause vibrations. Furthermore, polycarbonate plastic optimized for Blu-ray is used to ensure accurate reading of the data. Amazingly and importantly, Blu-spec CD format is fully compatible with standard CD players.

http://www.cdrlabs.com/News/sony-launch ... ormat.html

http://www.blu-ray.com/news/?id=2019

http://www.engadget.com/2008/11/05/sony ... -standard/
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by TomJones »

Dupa esecul cu Minidisc si SACD vin acum cu aceasta chestie care o dedica mai mult pentru sistemele 5+1, deci "NIET HI-END"

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by LEKTOR »

Se pare ca este conceput pt 2 canale
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by akaiofil »

TomJones wrote:Dupa esecul cu Minidisc si SACD vin acum cu aceasta chestie care o dedica mai mult pentru sistemele 5+1, deci "NIET HI-END"
Daca te referi la format, eu nu ash considera SACD un esec. Nu este asa de raspindit in rindul maselor (pentru ca nu poate fi copiat ushor - parerea mea proprie), dar nu e mort si nici nu da semne. Cred chiar ca e mai viril decit xrcd si dvd-audio.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by momolo »

akaiofil
(pentru ca nu poate fi copiat ushor - parerea mea proprie),
eu stiam ca SACD chiar nu poate fi copiat (multiplicat digital) deloc.
S-a gasit vreo solutie intre timp ?!
Cred chiar ca e mai viril decit xrcd si dvd-audio.
XRCD nu este un format diferit de reed book (asa cum sunt SACD si DVD-A), ci doar o marca inregistrata (posesor JVC Japan) pentru o modalitate de facut masterul unui CD audio normal si discul nu difera cu nimic fizic sau digital de orice alt CDaudio reedbook.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
akaiofil
Posts: 305
Joined: 18 Nov 2008, 23:16

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by akaiofil »

nu stiu sa se fi gasit vreo modalitate, dar nici sistemul de necopiat nu s-a inventat inca, probabil ca nu-si dau hackerii interesul. :)
comparatia cu xrcd, ma refeream la formatele mai "ciudate" ca sa zic asa care nu au reusit sa se impuna pe scara mare, fiind probabil neconvingatoare pentru urechea majoritatzii, sau prea scumpe pentru a justifica calitatea in plus oferita.
It's the music, stupid!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by momolo »

impunerea formatelor e tare ciudata! Vezi dealungul vremii cate ciudatenii s-au petrecut!
De mult se canta prohodul la CDaudio si iata-l in continuare majoritar si vesel!
Ti minte cum a fost si acum o mie de ani cu VHS si NTSC ?! Sau la inceput exista si VIDEO 2000 a lui Philips care a luat-o in freza urgent!
Iar intre NTSC si VHS, primul era superior calitativ....insa a pierdut piata.

Acum avantajul SACD este ca costa la fel cu un CDaudio normal. Altfel pierea de tot. Insa am auzit ca anul trecut s-au presat doar 1 milion de exemplare....ceea ce pare infricosator de putin !

Eu sunt sigur ca pe formatul clasic reedbook inca se mai poate stoarce calitate. Asta cu materiale speciale pentru disc, mod de presare, mod de matritare...si iata la XRCD ca se poate!

Pana la urma problema este economica, nu tehnica. Conteaza raspandirea si deci interesul publicului pentru un format, conteaza ca industria muzicala sa-si scoata banii, conteaza si un echilibru intre piraterie si piata legala, conteaza aparatele IEFTINE care pot citi formatul, conteaza ergonomia si preferintele consumatorului, etc
Iar ultimul lucru e calitatea audio de care nimanui nu-i pasa!

Din pacate (sau din fericire.....ramane de vazut), o data cu internetul se pare ca vom pasi intr-o era a inregistrarilor virtuale, fara suport fizic, comertul cu fisiere.

Dar aici e alta discutie. Eu cred ca asta duce la pierderea respectului pentru muzica care va ajunge un "bun de larg consum" sau "consumabila". Defapt a si ajuns in mare parte.....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: SONY BLU-SPEC cd FORMAT

Post by TomJones »

akaiofil wrote:Cred chiar ca e mai viril decit xrcd si dvd-audio.
xrcd-ul cum s-a spus mai sus difera prin masterizare, dar alte formate SHM, HQCD difera prin materialul folosit la blancul audio...

Post Reply