Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by SOLO »

Voi ma faceti curios :-) . Nu era rau totusi sa punem acest gen de discutii intr-un thread separat legat de lampi.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

Dupa ceva timp in care am tot studiat piata amplificatoarelor , am pus in vanzare Unison Secondo in speranta gasirii unui cumparator avizat .Spre surprinderea mea am primit cateva telefoane si mail-uri doar cu propuneri de schimburi cu tot felul de trancote + diferente in bani ( care mai de care mai hazlii).
Dar surprise,surprise... intr-o seara ma contacteaza un domn cu o voce ( sa zicem old school..) care imi propune un schimb la care doar visam .. Jadis Orchestra Reference ( 4KT88 Golden Lion + 2 ECC83 Tung-Sol )+diferenta de bani . Nu va mai retin cu povestile privitoare la negocierile financiare , destul ca am ajuns la un acord reciproc avantajos .Am fost de acord sa trimit Unisonul + diferenta de bani inainte sa primesc Jadisul ( stiu , veti spune ca sunt naiv , dar am verificat persoana , este una extrem de onorabila , in jur de 74 ani si detine vreo 3 sisteme audiofile la care doar pot visa ).A treia zi am primit Jadisul , am asteptat 1 ora sa intre in parametri , si ... french love !!! ( chiar si french connection )
Nu am crezut ca Lyrr-urile vor suna atat de bine vreodata ...mai am de lucru la gasirea unei surse bune si la cablare ( momenta ascult de pe o trancota Marantz CD17 MKII si suna intr-un mare fel ...pentru urechile mele)
deci Triangle + tuburi = love :D (happy end !)
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by remoteviewer1 »

Sa il stapanesti sanatos, de ceva vreme ma tenteaza si pe mine acest amplificator pe lampi, l-am ascultat pe alt sistem si mi-a facut impresie foarte buna.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by SOLO »

Interesant, trebuie sa recunosc ca si pe mine m-a atras mereu acest ampli desi nu l-am ascultat niciodata , Imi placea look-ul :-) . Imi aduc aminte ca si eu in trecut trimis un Accuphase la Napoli in schimbul unui Threshold . Am avut o doza de nebunie, pentru ca nu cunosteam persoana.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by momolo »

spiromedica, ma bucur pentru tine si sa-l asculti sanatos!
Intradevar, ale naibii Triangle par sa fie facute pentru lampi (dar vor si putere in acelasi timp, caz in care un push-pull pare tocmai potrivit).
Mai avem colegi de forum cu amplifuri Jadis si din ce au spus pana acum, sunt multumiti sau foarte multumiti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by remoteviewer1 »

Solo, ca sa parafrazez un clasic, la cum canta nici nu mai conteaza cum arata... :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

am o mica nedumerire .. ampliful este prevazut cu o cutie metalica (un fel de cusca Faraday din cate am inteles)montata peste lampile de putere si de preamplificare.din motive de spatiu in rack-ul din dotare , am fost nevoit sa demontez cutia si acum orice apel telefonic se aude destul de deranjant in boxe , de asemenea sesizez un humm(bazait) destul de accentuat chiar si cu nivelul volumului la minim.este neaparat nevoie sa o mentin montata peste lampi?atunci va trebui sa cumpar un alt rack ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by momolo »

spiromedica wrote:am o mica nedumerire .. ampliful este prevazut cu o cutie metalica (un fel de cusca Faraday din cate am inteles)montata peste lampile de putere si de preamplificare.din motive de spatiu in rack-ul din dotare , am fost nevoit sa demontez cutia si acum orice apel telefonic se aude destul de deranjant in boxe , de asemenea sesizez un humm(bazait) destul de accentuat chiar si cu nivelul volumului la minim.este neaparat nevoie sa o mentin montata peste lampi?atunci va trebui sa cumpar un alt rack ...
este normal sa prinda interferente mai ales de la telefoanele mobile. Cusca metalica este pusa tocmai pentru a atenua asemenea lucruri. Humm-ul este si el tot din interferente, probabil celelalte aparate din apropiere, poate si din cauza maselor, firelor, prizei, etc. Sunt chestii normale si amplificatorul nu pateste nimic insa de zgomotele astea nu scapi daca scoti ecranajul acela. Cred ca si cu ecranajul pus iti va bazai de la telefoanele mobile apropiate dar oricum, mai putin.
In concluzie, e doar o problema de calitate audio, amplificarea nu sufera cu nimic daca scoti sau nu ecranajul metalic insa sufera urechile tale.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by comanr »

eu nu as scoate ecranajul acela, la multi dintre noi ecranajele si calitatea lor constituie un criteriu esential pentru achizitie.

ce rost mai are sa folosesti cabluri audiofile fara brum daca tu scoti ecranul si ampliful bazaie.

lasa scula cum e ea pentru ca toate au un sens la un amplificator de acel calibru.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

chiar daca topicul initiat de mine era despre amplificatorul potrivit cu boxele Triangle Lyrr , doresc sa va impartasesc si despre finalitatea cautarilor cu privire la intregul sistem . Am gasit in sfarsit si o sursa care sa ma multumeasca din toate punctele de privire .
Este vorba despre ... Accuphase DP-67 . Multumesc pe aceasta cale tuturor membrilor forumului care mi-au deschis ochii prin sfaturile lor cu privire la importanta sursei in alcatuirea unui sistem de calitate .
Singura problema cu aceasta sursa minunata este ca suna pe cd ( oricum are un transport extraordinar de silentios ) mai bine ca orice alta sursa introdusa pe intrarile digitale (optic si SPDIF )
Se vede treaba ca Audio Aero Prima va trebui sa plece pe alte meleaguri ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

viobio wrote:
spiromedica wrote:am o mica nedumerire .. ampliful este prevazut cu o cutie metalica (un fel de cusca Faraday din cate am inteles)montata peste lampile de putere si de preamplificare.din motive de spatiu in rack-ul din dotare , am fost nevoit sa demontez cutia si acum orice apel telefonic se aude destul de deranjant in boxe , de asemenea sesizez un humm(bazait) destul de accentuat chiar si cu nivelul volumului la minim.este neaparat nevoie sa o mentin montata peste lampi?atunci va trebui sa cumpar un alt rack ...
Acel humm apare si cu carcasa de protectie montata?
Da , apare , dar mai putin deranjant ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by SOLO »

Fa o proba invelind intrarea cablurilor de semnal ( mufe + 10 cm. cabluri ) cu folie de staniol ( din ala care se foloseste si la bucatarie) Nu glumesc.
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by spiromedica »

Asta e beleaua ampurilor cu tuburi,nu stiu daca ai ecrane pe tuburile ECC,in multe cazuri se rezolva cu ecrane metalice pe tuburi.
Problema poate fi si din alimentarea filamentelor sau mase configurate aiurea.
Unele firme alimenteaza filamentele tuburilor amplificatoare de semnal,defazor,in CC,e o metoda destul de simpla de a scapa de humm,metoda adoptata si de mine pt ampurile de chitara ( acolo sunt amplificari imense) sau in unele de auditie.
Poti pune o poza cu interiorul ampului? Eu sunt obsedat de humm&hiss,da multa bataie de cap dar e frumos sa ai un amp fara zgomot.[/quote]
In final , s-a rezolvat prin schimbarea sursei si a cablului interconnect , acum este totul "death silent " , mai ramane problema telefoanelor mobile ...
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by momolo »

problema telefoanelor mobile nu o poti rezolva decat prin indepartare fizica a telefoanelor. Nu numai lampasele sunt sensibile, eu am trancote vechi SS in pardesiu de scandura care imi arata orice moment in care super-smart-mobilul (pe romaneste, "inteligentul") discuta cu reteaua. E chiar folositor de stiut cat de multe discuta un "inteligent" cu reteaua fara sa sti! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator potrivit ptr. Triangle Lyrr

Post by comanr »

un amplificator in carcasa de metal sanatos cum scrie la carte nu bazaie la mobile, never.
doar gunoaiele sinistre din plastic fac asta, constructiile dupa ureche sau vechiturile primitive, probabil tuburile din cauza ca se incalzesc de le ia naiba, principalul lor scop este fiertura :D , au carcasa mai decupata si bazaie in moementul in care se initiaza sau se primeste apel(cand emisia e mare).

daca ti lasi mobilul pe amplificator poate bazai orice amplificator, dar atunci buba e la cap nu la amplificator, conectica e doar o parte, poti sa ai mama XLR urilor, daca nu ai echipamente ecranate corespunzator este egal cu zero, o sa bazaie.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply