Totul despre DAC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Teal'c, ceea ce nu sti, am foarte multe discuri cumparate de la RR. Ca o paranteza, am si un sampler HDCD care in viziunea lor vrea sa demonstreze superioritatea acestui format. Insa acest disc o data pus pe un sistem audio decent, bun, rezolut si corect......stupoare! Piesele in format HDCD se aud inferior calitativ celor normale, efectul fiind exact pe dos fatza de ceea ce au vrut sa dovedeasca cei de la RR ! Este opinia mea, dar nu numai iar discul l-am analizat pe mai multe sisteme audio bune, atat cu playere care stiu decodare HDCD cat si fara aceasta decodare. Pe disc sunt insirate aceleasi piese muzicale, o data cu, o data fara, astfel ca o comparatie isi are rostul.

Cat priveste minunea HRx, ( http://www.referencerecordings.com/HRx2.asp ), ea are un punct slab, as spune eu, FOARTE slab, necesita redarea unor fisiere dintr-un PC sau un server de muzica dedicat (ce tot PC este) si depinde de conversia unui DAC.
Pana la proba contrarie sunt total sceptic. Pana in prezent, TOATE solutiile de redare fisiere digitale dintr-un PC sau oricare alta forma de PC dedicat pe care le-am auzit eu, se situeaza calitativ mult, foarte mult in jos fatza de redarea din "banale" playere CD (de top) dotate cu mecanica optica si care citesc un disc digital CD-audio. As putea spune ca daca ar fi sa mai iau dupa toate cate am auzit si experimentat avand ca sursa fisierele stocate pe un HDD (sau memorie solida) redate de o unitate PC (de oricare fel, cu cele mai grozave dotari si placi de sunet sau altceva), solutia imi pare deocamdata fara speranta de calitate REALA!
Si mai vreau sa-ti spun ca in materie de surse, vinilul si banda de magnetofon sunt pentru mine niste referinte. Exista multe fatzete ale sunetului si de aceea spun mereu ca e foarte inselatoare aprecierea de orice fel IN LIPSA COMPARATIEI DIRECTE. Noi cu totii avem din nascare o orientare subconstienta catre natural si deci o respingere tot subconstienta a "facaturii" (poate am gasit un termen nu tocmai perfect). Dar in acelasi timp mai avem o alta tendinta subconstienta, adaptarea, obisnuinta, chestii care ne pot creea "o a doua natura" (falsa).

..Dar daca tu redai fisierele alea minunate cu PC-ul si le bagi in DAC dupa care iti suna mai bine ca un CD audio.....e treaba ta! Bine ca esti multumit, dar nu face apologia formatelor digitale hi-rez pana nu compari (cu adevarat!).

Cat priveste AKG 701, superbe casti, printre cele mai bune ale momentului, dar, castile sunt totusi casti, nu as lua in considerare o astfel de auditie, plus de asta, 701 sunt al naibii de greu de amplificat ca sa scoti tot din ele.

..Ce sa fac, daca modelul meu este "Mama Natura" si nu-mi pasa de textele care cadelnitzeaza si explica tehnic de ce sunetul din solutia X este cel mai fabulos si extrambulant sunet din istoria omenirii ?!... Dar stiu ca sunt destui care afla ca....le place cum suna :roll: ....dupa consultarea datelor tehnice, dupa lectura explicatiilor asupra solutiilor tehnice care, nu'i asa?, sunt clar explicate ca's superioare, deci sunt net superioare! :D

Eu unul m-am fript o data cu ciorba si acum suflu in iaurt! :lol: Era pe vremea cand abia asteptam ca minunata noua inventie "net superioara" (o explica stiinta, principul de functionare si datele tehnice! :D ), CD-ul-audio sa inlocuiasca total paraitul si zgomotosul disc de vinil "net inferior" (o demonstreaza datele tehnice! :lol: ). Dar in prezent, acel "gunoi" de vinil a ajuns o delicatese pe care numai cei cu lovele o pot gusta! Ce ar fi oprit toata aceasta bizoniada digitala ?!....simplu!....bunul simt! Cu care te asezi si asculti fara sa te doara in basca de explicatiile stiintifice! :wink: (astfel se poate afla cateodata ca...imparatul este gol! - citeste basmul respectiv.)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Totul despre DAC

Post by Teal'c »

Deviem foarte mult de la subiect si deagaba.
1. Nu s-a pomenit nicaieri de calitatea discurilor RR pe redbook, fie ele HDCD sau nu. S-a discutat strict despre HRx, care e cu totul altceva, si pe care nu l-ai ascultat.
2. Ascult HRx prin PS Audio PWT care citeste direct wave-uri de pe DVD, deci toata povestea cu PC-ul e degeaba. (oricum nu sustin pc-ul ca sursa de muzica, deci...)
3. Sa intelegem ca AKG 701 sunt bune ele, dar de fapt nu sunt bune in cazul de fata.
4. Nu inteleg de ce trebuie contrazis neaparat un punct de vedere cu argumente de prin fundul gradinii, ba ca sistemul, ba ca boxele, ba castile etc. doar de dragul unor idei preconcepute. Imi place cum suna cd-ul, detin inregistrari formidabile pe cd, am 99% din muzica pe cd si imi doresc sa tina cat mai mult. Cand vorbesc o fac in cunostinta de cauza.
Am vrut doar sa semnalez un format care mi se pare reusit si superior calitativ - si nu vorbim de biti sau de sample rate care ma lasa la fel de rece. Vorbim strict de calitatea auditiei. Daca o sa prinda sau nu, nu are importanta acum.
5. Daca interventia mea este nepotrivita pentru acest forum, imi cer scuze.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Teal'c, ba nu deviem deloc de la subiect! Tu ai afirmat superioritatea HRx, ca fiind ceva incontestabil, eu afirm ca e contestabil si ca totul este relativ la sursa pe care o ascultam, ca sursa nu e formata numai din DAC ci si alte componente si ca toate in ansamblu au importanta lor, ba afirm ca DAC-ul in sine are o importanta mai mica decat crezi si cred majoritatea!

Stiu ca pare din fundul gradinii, dar asta e ceea ce constat eu ascultand multe surse de toate felurile. Niciodata nu contenesc sa ma mir de diverse surse digitale si explicatia pentru care unele, desi tehnic ar trebui sa fie minunate, totusi nu sunt, iar altele mai ieftine "fac muzica" Cu timpul am ajuns sa inteleg ca diferenta intre surse o dau cei care inteleg fenomenul decodarii de sus pana jos, de la ceea ce crede toata lumea ca, conteaza pana la ceea ce unii cred ca nu are importanta.

Nu am ascultat PS Audio PWT decat anul trecut la Milano si in conditii neelocvente. Contau boxele, niste Tannoy destul de mediocre, astfel ca iti reamintesc, nu putem discuta de calitate si o judecata cat de cat obiectiva in lipsa unei amplificari de calitate. Nu m-as incumeta sa apreciez ceva cu termen categoric decat in prezenta unui sistem audio cu adevarat perfect sau avand "jucaria" la mine acasa pentru multa vreme si multe comparatii.

Plus de asta, hai sa luam exemplu minunatul format SACD. Exista playere SACD de cateva mii euro care suna INCONTESTABIL mai bine pe layerul SACD decat pe layerul CD. Cei care le au sunt ferm convinsi de superioritatea formatului SACD ce "zdrobeste" formatul CD-audio.
...Dar lucrurile se complica atunci cand trecem la playere SACD ceva mai scumpe sau mult mai scumpe, scule de top adevarat. Atunci aceasta "superioritate" incontestabila incepe sa paleasca, chiar foarte mult si adevarul iese la lumina, adica, asa cum am tot spus, ceea ce conteaza este masterul si modul cum a fost fabricat discul, indiferent de format, SACD sau CD! Eu despre asta vorbesc, tu spui ca pe PS Audio PWT se aude mai bine, sau mult mai bine pe HRx, eu spun ca nu HRx conteaza cu adevarat.

Sa sti ca texte din astea, http://www.psaudio.com/ps/newsletters/j ... newsletter pot si eu sa citesc ca toata lumea, insa prefer sa ascult practic si trag concluzii astfel. De aceea mi-am exprimat totala neincredere referitor la acest format, unul din multe altele din noua pleiada a HD-ului. Defapt, mai precis am spus ca nu formatul este esential ci modul cum acesta e implementat, inregistrat si redat!

Dar intradevar, discutia nostra balteste neavand un point, tu iti asculti sursa PS in DAC-ul tau si tragi concluzii, eu nu am habar de sursa ta de sunet si imi exprim indoiala, pana aici e o completa aiureala, de acord.

Dar, deoarece subiectul nu-mi pare deloc neinteresant, ai putea sa-mi spui cat te-a costat sursa PS si DAC-ul ? Adica la ce pret este intreaga ta sursa digitala ? Sper ca nu e secret de stat si poti da doar preturile de lista daca doresti sa fi discret.

In opinia mea, cand vine vorba de chestiile astea nu putem face abstractie de banii cheltuiti. Deoarece una sunt pretentiile la o sursa de 2000 euro si cu totul altele se ridica la o sursa de 10.000 euro! Si spun asta pentru ca de multe ori am avut ocazia sa ascult surse digitale de 3...4 ori mai ieftine care sunau in mod evident mai bine la o comparatie directa. De aceea ma si tot leg de amplificare si boxe, adica nu degeaba.

Mai este un aspect, pe mine unul nu ma incalzeste cu nimic daca ascult un format de inalta rezolutie care-mi place mai putin decat un altul de joasa rezolutie care imi place mai mult, si aici ma refer la cum suna. Iar daca treaba asta mai si costa.....atunci chiar ca e nashpa! Spun asta pentru ca pana in prezent toate tampeniile adiacente "caii clasice" cu CD audio citit artistic de playere "artistice", mi s-au parut curat bull-shit. Dar asta nu inseamna ca PS Audio PWT e automat nashpa, posibil sa fie foarte minunat. De aceea si intreb de pret dupa care te-as invita la unele comparatii, ceva de genul player CD clasic contra PWT care reda HRx, ambele la pret comparabil. Ce zici ?

PS - eu pun pariu ca l-am da naibii de format HDx si alte deastea si am ajunge la concluzia ca discul master si cum a fost acesta tras si fabricat conteaza cu adevarat.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Cat despre casti, eu nu prefer sa judec sunetul pe casti, indiferent cat de bune sunt ele. Pe tine te priveste daca faci asta.

Din punctul meu de vedere castile sunt pentru monitorizare si nu apreciere sau auditii.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Totul despre DAC

Post by Teal'c »

Momolo,
nu cred ca ai dificultati in afla pretul celor doua aparate. Cat m-au costat pe mine e irelevant. Ti-am dat exemplu de sistem "de acum" pentru ca este intr-o continua evolutie, mi-au trecut prin sistem zeci de componente si o sa-mi mai treaca, te asigur ca am termeni de comparatie. Nu ma inchin nici unui brand si neavand vreun interes comercial cu vreuna din firmele amintite, prefer sa nu intru intr-o discutie sterila legata de preturi.
Nu-ti inteleg vehementa pentru ca, intai de toate, aparatul este un transport CD. Daca tot veni vorba, eu cred ca la banii lui este absolut redutabil. Partea de DVD e un bonus. Nu cred ca te va forta cineva s-o folosesti. :)
Acum da-mi voie sa ma retrag din acest topic pentru ca am de meditat la niste lucruri noi:
1. procesoarele digitale sunt depasite de 96 KHz;
2. formatele digitale hi-res sunt gresite din start;
3. Dynaudio Confidence 3 sunt boxe proaste;
4. AKG 701 nu sunt niste casti pe care te poti baza.
5. orice ai spune ai dreptate . :mrgreen:
6. sper sa (mai) stii de gluma. :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Teal'c, tipic pentru forumurile mioritice, te eschivezi. Ti-am adresat o invitatie, propunere pe care te prefaci ca nu o vezi, insa prin ceea ce scrii mai sus rupi orice dialog constructiv care te-ar putea scoate din anonimatul sub care te ascunzi pentru a te erija.

Tipic, sunt multi ca tine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Totul despre DAC

Post by audioexpert »

momolo wrote:Teal'c, tipic pentru forumurile mioritice, te eschivezi. Ti-am adresat o invitatie, propunere pe care te prefaci ca nu o vezi, insa prin ceea ce scrii mai sus rupi orice dialog constructiv care te-ar putea scoate din anonimatul sub care te ascunzi pentru a te erija.

Tipic, sunt multi ca tine.
Toti cei care incercam , doar incercam sa avem alte pareri , inafara de cele ale lui momolo: suntem 1. Suspecti. 2.Dealeri, 3. Punem ceva la cale.

Daca administratorul acestui forum considera aceasta actiune corecta , va rog sa ma scuzati ca v-am inoportunat, ma retrag. Pana la urma nu poti sa intri in casa omului si sa faci ordine. Chiar recomand ca si capitolul 1 al regulamentului sa sune asa:

Se urmeaza, se respecta sau .. se cauta alt forum.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

audioexpert, hai nu poza in victima ca esti jalnic! Reciteste ce ai scris!
Pana la urma nu poti sa intri in casa omului si sa faci ordine
tinand cont de "cei 7 ani de acasa", nu intri in casa omului ca sa-l scuipi! (recitesteti postul la adresa mea cu acufeizul si reclama mascata :wink: )

Dupa cum vezi nu te-a cenzurat nimeni si nu ti s-a modificat nici o virgula, lucru care nu se va intampla niciodata aici (unde se sterg doar injuraturile nesuportate de :CNA si atacurile la persoana ).

Iti recomand un forum unde iti pot disparea cu totul posturile de pe o zi pe alta (si poti disparea si tu ca user, fara explicatie, daca nu dai bine la politica locala) si chiar unde poti descoperi intr-o zi ca ai scris ceea ce nu ai scris ! :roll: (daca nu esti de partea cui trebuie pe acolo) :D

audioexpert, Stimate dealer sau chibitz, si tu te eschivezi intr-o discutie perfect libera! :lol: Un lucru e clar, nu esti decat victima propriei tale incapacitati de a dialoga si argumenta.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Totul despre DAC

Post by SOLO »

Off.. incapatanarea asta ..

Pariez ca daca va intalniti la o bere o sa fiti cei mai buni prieteni. Hai sa dam material serios de citit celorlalti forumisti .
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Totul despre DAC

Post by Teal'c »

momolo wrote:Teal'c, tipic pentru forumurile mioritice, te eschivezi. Ti-am adresat o invitatie, propunere pe care te prefaci ca nu o vezi, insa prin ceea ce scrii mai sus rupi orice dialog constructiv care te-ar putea scoate din anonimatul sub care te ascunzi pentru a te erija.
Tipic, sunt multi ca tine.
Momolo,
nu te grabi in aprecieri si etichetari. Nu mai continui pentru ca dialogul constructiv lipseste.
E ca si cum tu ai boxele Triangle in casa care suna deosebit iar eu nu le-au ascultat niciodata dar as incerca sa-ti demonstrez de aici ca nu au cum sa sune bine, pentru ca NU AU CUM, pentru ca am auzit eu multe la viata mea, las' ca stiu eu, vrajeala de marketing am citit eu pe net etc.
Eu iti spun de Hrx iar tu imi aduci contra-argumente cu SACD, HDCD, boxe, amplificari, etc. adica oricum numai la subiect nu.
Mai ales in conditiile in care am afirmat si afirm ca CD-ul redbook este si va ramane un format de rezistenta pentru audio de calitate, puteai sa-ti dai seama ca nu sunt unul dintre aceia care s-au nascut cu mp3-ul in brate si fac pe ei cand aud de 24 bit.
HRx nu este altceva decit wave la rezolutie de studio pus pe dvd. In format PCM. Adica exact cum e pe cd - pcm audio, numai ca la rezolutie si cu densitate de samples mult mai mare. Stiai ca majoritatea cd-urilor sunt trase in studio cu rezolutie mai mare, iar apoi se taie din biti si se face downsampling pentru a acomoda formatul redbook? Sa inteleg ca te-ar deranja daca ai avea acces la materialul original netaiat.
Cat despre eschive, erijari, hai sa fim seriosi. Nu fac obiectul discutiei noastre cati bani am platit eu sau tu pe sistemul sau sistemele care le detinem acasa. Eu habar nu am ce ai acasa si cat ai cotizat, dar mi se pare de bun simt sa respect ce ai acolo indiferent ce e, fiind vorbe de munca, banii, experienta si pasiunea pe care le-ai investit. Atit timp cat nu poti face si tu acelasi lucru discutia noastra nu are nici un sens.
Intrebare este ce vei face cand iti va cadea in mana o inregistrare HRx pe care o blamezi acum si vei vedea ca "suna dom'le!".

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Teal'c tipic mioritic, te eschivezi si te dai destept (poate chiar amandoi ne dam....). Te-am invitat la o comparatie PRACTICA. Mai aflu eu ceva, mai aflii si tu, asta conteaza mai mult decat o mie de vorbe si presupuneri.

Intrebarea mea despre pretul jucariilor nu este futila, are o mare relevantza, ca nu putem aprecia calitatea sunetului in mod corect daca nu stim pretul platit.

Interpretarea cu Triangle si alte alea iti apartine. Daca mie nu-mi plac Dynaudio chiar nu are nici o legatura cu Triangle. Pot sa-mi iau si alte boxe, ce treaba au astea cu Dynaudio ?!
Da-mi un citat ca am zis eu chestiile astea! E pura ta interpretare si oricum vorbele sunt vorbe. Tu refuzi faptele, te eschivezi.

Cat priveste ceea ce am spus, e simplu, din tot ce am auzit PANA ACUM, nici un format de high rezolution nu m-a dat pe spate. Motivele le gasesc si in modul de redare iar opinia mea este ca NU are importanta formatul ci modul in care acesta e redat si sistemul audio dar mai ales materialul inregistrat, masterul de studio.

Insa daca transportul PS face treaba asta bine?!, numai practic se poate afla. Insa tu refuzi si te rezumezi doar la VORBE aruncate pe un forum in anonimat. Invitatia ti-am adresat-o.

Ne caram cu jucaria ala caruia ii este mai simplu de carat, vedem cum facem daca e vointa si bunavointa. Stiu ca partea asta "logistica" e cea mai dificila, toti sunet primii la vorbe pe forum dar cand e discutia de ceva practic, un drum, o vizita, un carat de scule, dispar toti precum cei zece negrii mititei.

Cat priveste inregistrarea HRx, am si eu un DAC PS Audio asa ca o pot rula din PC. Dar nu prea am imboldul, stiu cam care e nivelul combinatiei.

Ce zici, incercam o comparatie HRx contra CD audio pe sculele noastre ? Trancota mea cu CD audio peste trancota ta cu HRx, ce zici ?

Tu ai amplificare balansata ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Totul despre DAC

Post by Teal'c »

Fals, draga Momolo. :D
Nu am nici o problema in a face probe practice. Poti sa aduci ce Accuphase vrei tu.
Lasa dupa visin proba cu fisiere HRx de pe PC in dacul PS vechi, n-are nici o legatura. PC = jitter, noise, resampling, windows mixers (kk) = no, no, no.
Intrebarea e cine strabate drumul de cateva sute de km dintre noi. :wink:

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

1. nu aduc Accuphase. Altceva, mai ieftin decat dotarea ta (transp + dac)

2. acum de unde esti ? (din ce stiam eu, eram sigur ca esti din Bucuresti)

3. cum ai cuplate transport in DAC ? (cumva SPDIF coaxial ?)

4. de aia nici nu am mentionat despre DAC-ul meu PS. Insa observ ca esti informat asupra modelului.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Totul despre DAC

Post by Teal'c »

momolo wrote:1. nu aduc Accuphase. Altceva, mai ieftin decat dotarea ta (transp + dac)
2. acum de unde esti ? (din ce stiam eu, eram sigur ca esti din Bucuresti)
3. cum ai cuplate transport in DAC ? (cumva SPDIF coaxial ?)
4. de aia nici nu am mentionat despre DAC-ul meu PS. Insa observ ca esti informat asupra modelului.
1. Pacat.
2. Cu siguranta ma confunzi.
3. Este si spdif coax.
4. M-am gandit ca inca nu il ai pe cel nou. :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

1. Pacat.
2. Cu siguranta ma confunzi.
3. Este si spdif coax.
4. M-am gandit ca inca nu il ai pe cel nou.
1. exista si alte surse bune inafara de Accuphase.

2. cu siguranta nu te confund si cu siguranta nu esti nou pe forumuri.

3. raspuns evaziv. Ocolesti substanta unei discutii in favoarea erijarii, apoi acuzi pe cel cu care discuti de ceea ce exact faci tu.
Cuplajul de tip I2S este doar intre cele doua piese PS Audio (nu e cazul din ce ai spus) iar diferenta intre acest tip de transmisie si SPDIF e MARE! De aceea tot intrebam eu tot felul de lucruri "din fundul gradinii".

4. eu cred ca esti bine informat de unii care nu ma simpatizeaza din cale afara.

Ai ocolit raspunsul cu privire la locatia ta. Cumva te-ar da de gol cu ceva ?! :roll:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply