Totul despre DAC

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
Teal'c
Posts: 24
Joined: 09 Oct 2008, 12:59

Re: Totul despre DAC

Post by Teal'c »

Probabil ca nu te simpatizeaza unii, dar eu nu ma aflu printre ei. Nu am locuit si nu voi locui vreodata in capitala, si te asigur ca habar nu am ce sistem ai decit vag, ce-am mai citit pe aici. Iti propun sa renunti la vanatoarea de vrajitoare, am motivele mele sa nu fac publica locatia dar acestea sunt cu totul altele decit participarea in acest topic. Propun sa revenim la discutii strict legate de subiect si sa lasam chestiunile personale, ca pana la urma ai sa ma dai de gol cum zici, si-atunci ce ma fac? :D

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

Teal'c, discutia noastra este fara rost de la bun inceput.

Ar fi avut un rost daca puteam sa ne intalnim si sa punem trancota peste trancota. Astfel am fi auzit cu urechile noastre care-i adevarul cu HRx redat prin ce ai tu acolo si care-i adevarul cu CD audio redat cu ce am eu aici.

Eu imi pastrez o anume rezerva (si am unele motive si informatii) ca tu esti ceea ce vrei sa pari ca esti, insa banuiala e un pacat.

Interesant a fost ca in momentul cand am propus o intalnire si ceva concret, ai devenit brusc indisponibil, secretos si la distante de sute de kilometrii de capitala....Dar poate ca asa e.

Nu am cum sa stiu sigur care-i adevarul si cine esti, insa fiecare dintre noi doi ramanem asa cum am fost, tu crezi in inventia legata de PS Audio si RR, eu nu cred decat in CD audio citit clasic si ce am auzit pana in prezent. Defapt ce am spus aici este fara indoiala de neinteles pentru multi care inca viseaza si nu au avut ocazia, pentru tine fiind "din fundul gradinii".

Problema este ca, in timp, dupa ce vezi si auzi mai multe lucruri la modul concret, incepi sa devi extrem de sceptic in legatura cu textele de marketing cu iz explicativ tehnic (mereu intamplandu-se situatia aia cu, "pe afara vopsit gardul, inauntru leopardul").

Sunt multe firme care scriu pe siteul lor ca au descoperit elixirul adevarat al calitatii sunetului reprodus digital insa timpul le judeca pe toate.

Daca si peste un an HRx si noul transport cu DAC de la PS Audio raman ca si acum (una din miile de oferte ale pietei de profil) atunci poate ca "nirvana digitala" se mai lasa asteptata. Pana in ziua aia, eu unul cred in ceea ce aud cu urechile mele si nu ma las influentat de texte si povesti (de aceea am propus o comparatie, pentru AFLARE si nu alte scopuri). Dar daca insa este o inventie cu adevarat de calitate, se va raspandi in mod cert.
Iar pana acum nu s-a raspandit predominant nici o solutie din cele existente, coexista toate iar comparatia nu releva mari superioritati ale unei anume rezolvari tehnice, inclusiv subiectele legate de formatele HD.

Oricum, e trist ca nu se ajunge totusi la o standartizare a unui format HD care sa fie cu adevarat zdrobitor peste batranul CD audio. In domeniul video a fost simplu, se vede cu ochiul liber, dar iata ca in audio nu e deloc simplu. Poate ca aici e si farmecul...

Deocamdata, raportat la ce am ascultat si cate am ascultat, mentin o mare doza de scepticism cu privire la solutia unui ripp de pe un disc facut cu o unitate de PC si bagarea ripp-ului intr-un buffer dupa care sa urmeze minunata decodare ne-jittaroasa.
Spun asta pentru ca, pana in prezent, de departe cea mai buna sursa digitala pe care am auzit-o este bazata pe solutia cea mai clasica, mecanica CD audio, citire directa si decodare directa fara buffer si fara ripp'ul cu o unitate de PC.

Plus de asta, am auzit si alte surse formidabile bazate tot pe batraneasca solutie clasica.....spre deosebire de toate sursele bazate pe ripp cu unitate optica de PC pe care le-am auzit eu, si la care am gasit intotdeauna o anume limitare in calitatea audio (direct la ureche, bat-o vina pe urechea asta stramba), o anume plafonare, chestii de opinie personala.

Evident, este propria mea apreciere subiectiva contra propriei tale aprecieri subiective, in lipsa unei comparatii concrete care in mod cert ne-ar folosi la amandoi.

Numai timpul poate judeca.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Totul despre DAC

Post by FATHER »

momolo wrote: Daca si peste un an HRx si noul transport cu DAC de la PS Audio raman
Aici ar trebui rafinat oleaca... si stiu ca acribia iti este cam draga... Transportul e transport si dac-ul e dac. Transportul e high-end curat. La dac-ul PS nu ma pronunt dar am testat un modul-transport si e cazator de falca. Daca esti cuminte o sa-l testezi si tu intr-o buna zi...
Dar pregateste-te sa uiti ideea de red-book, asa cum o stiai pana acum. Platforma asta e cam altceva si CD-ul capata noi dimensiuni. Si nu vorbesc de HRx... Asa ca in ziua aia tre sa papi niste anafuri la beserica, sa te spovedesti, sa te sfintesti, sa te lepezi de Satana... pentru ca te vei naste din nou . :twisted:


Pana o sa dumiresti personal, aici ai niste opinii. Si cum stiu ca nu ai obiceiul sa crezi in textele altora, cred te las doar cu senzatia de fluturi in stomac...
Last edited by FATHER on 29 Jun 2009, 17:26, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

FATHER
Transportul e high-end curat.
pe ce l-ai probat (amplificare, boxe, DAC, cabluri, muzici) de ai ajuns la aceasta concluzie ? Te intreb din pura curiozitate si pentru a da greutate unei discutii deja cu prea multe inflorituri inutile. Dupa cum vezi, pe forumuri nu avem "substantza"...pentru ca atunci cand sta sa vina, ne despart distantele de sute de kilometrii! :D
La dac-ul PS nu ma pronunt dar am testat un modul-transport si e cazator de falca.
idem ca sus, pe ce ti-a cazut falca? Cat priveste DAC-ul, sti ca am pe ala ieftin de la PS Audio, cred ca Link III ii zice. DAC clasic jitteros, conteaza cumplit ce-i dai sa decodeze si matzul pe care i-o dai. La un moment dat i-am bagat un transport pe Philips PRO 2 si nu l-am mai recunoscut! Poate destul de mult....dar cu ce pret! :roll: Evident, ca la orice brand sunetul are o anume personalitate a lui specifica. As spune ca e inclinat spre partea luminoasa si vesela a sunetului. Se cer amplificari lampofile si calde.
Daca esti cuminte o sa-l testezi si tu intr-o buna zi...
explica-mi conceptul de a fi cuminte! :roll: Eu nu ma hazardez sa fac presupuneri ce ar insemna asta! :D
Dar pregateste-te sa uiti ideea de red-book, asa cum o stiai pana acum. Platforma asta e cam altceva si CD-ul capata noi dimensiuni. Si nu vorbesc de HRx... Asa ca in ziua aia tre sa papi niste anafuri la beserica, sa te spovedesti, sa te sfintesti, sa te lepezi de Satana... pentru ca te vei naste din nou .
- never said never. Nu poti sti care dintre noi se va lepada intr-un final de mare fast! :D De ce nu faci si tu o vizita in Bucale ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

din articol:
“When I was told that the jitter was non-measurable (meaning “world class”), I had some problems with my left eyebrow… until I made some tests, using red-book CD’s ... And then I understood. The level of detail provided by this platform is absolutely stunning. I’m not very good at words. But I know what I’ve heard and I know what I felt… Listening to Keith Jarrett’s Koln concert was a revelation. I know that recording almost by heart but now it was something else….. emotions and tears. Yes, real tears… so don’t ask me to be objective because I didn’t make any measurements. I just felt fire. And that’s perfection to me…“ Beta tester “Father”
..................
I would like to give a very special thanks to Jon Magnusson who was the team leader on this project as well as pretty much single handedly engineering the PWD and the upcoming network Bridge.

And, a very fond thank you to Nucu Jitariu and his team of programmers, responsible for the PerfectWave transport; which is a piece of sheer genius. Both Nucu and Jon are some of those rare Audiophile/engineers that eat this kind of work for breakfast. They live and breathe this stuff and the long hours and weekends spent writing and rewriting code to make this project a success is a true reflection of their love for this project.
.....................
“I think I was more impressed with 16/44 even more than the 24 bit files due to expectations - I expected the quality in the Hi Res stuff but the cd quality easily beats SACD and DVD audio which is a great achievement!“ Ken
......................
Notice how many comments about the PW’s centered on their amazing ability to transform standard CD’s into musical wonders? This by no means minimizes the importance of the PW series unique ability to play Hi Rez media, but it is a critical point and we’ll discuss more on this subject below in the section of Bob Harley’s review of the Meridian CD player.

http://www.psaudio.com/ps/newsletters/j ... ewsletter/
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Totul despre DAC

Post by FATHER »

Stiam ca ma intrebi de sistemul de test... :D
Ultimul meu gand este sa ma implic intr-o polemica cu un "monstru" ca tine ( imi permit sa mai si glumesc; doar ne cam stim de ceva vreme...) asa ca iti spun ca acuratetea transportului este extrem de evidenta chiar si pe un sistem slabut. Or daca pe un sistem trancotar se obtin rezultate remarcabile, te las pe tine sa ghicesti ce se intampla in cazul unui lant high-end... De exemplu, in cazul unui amp chinezesc care mâna niste incinte Dali Ikon6 , plus RD2, cabluri Cu-Ag, diferentele puteau fi sesizate chiar si de pe hol. Finetea detaliilor este uluitoare. Cu ocazia asta am putut sa observ si cum se poate dezlantui DAC-ul Rockna.
Poate stii ca nu obisnuiesc sa ma hazardez in afirmatii. Prefer un ton retinut deoarece prefer sa invat cat de mult de la altii, dar acest transport chiar e ceva deosebit. Mi-ar face placere sa ti-l pun la dispozitie; ar cam trebui sa fac o delegatie de Bucuresti. Daca nu ajung, poate ti-l trimit pachet sau ti-l las in drum spre mare. Nu stiu inca...


Te cam deranjeaza si pe tine spranceana stanga, nu ?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

FATHER, Da' ce temi asa sa spui pe ce l-ai incercat ?! :roll:

Cu afirmatia ta
asa ca iti spun ca acuratetea transportului este extrem de evidenta chiar si pe un sistem slabut.
nu as fi foarte de acord in general pentru ca mi-am luat destula tzeapa la viata mea cu aprecieri din astea pe sisteme mai slabute care dupa punerea pe sisteme mai bune s-au dovedit apa de ploaie.

RD2 am avut si eu destula vreme asa ca stiu ce face si ce poate. Am depasit faza asta, norocul meu.

Interesant (conform a ceea ce se scrie pe siteul PS Audio, chestii care trebuiesc privite cu o mica doza de retinere, e marketingul inerent oricarei firme) ar fi tot setul, transportul + DAC-ul original legate intre ele cu cablul HDMI care este I2S si utilizarea unei amplificari balansate (PS Audio lucreaza full-balansat). Iar amplificare balansata am.

La mine nu as putea proba transportul ala decat cu DAC-ul PS Audio Link III (ca e singurul DAC pe care-l mai am, folosesc in prezent un player integrat).

Totusi nu ar fi chiar un test fara relevantza avand in vedere diferentele absolut crunte pe care le-a aratat dealungul vremii acest DAC functie de transportul care-l "hraneste".
Un cablu SPDIF coaxial bun am (un Fadel) asa ca daca nu e cu deranj, m-as bucura de incercare. Cu ocazia asta ar trebui sa fac rost si de fisierele RR de tip HRx, desi nu am idee cum ?...

Dar nu mi-ai spus cum as putea sa fiu cuminte ?! :lol: ....si ai mai vazut tu monstru cuminte ?! :lol:

PS - nu mai pun multe emoticoane ca-l deranjeaza pe audioexpert !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Totul despre DAC

Post by FATHER »

Pai... te-ai simti mai bine daca-ti spun ca scula asta, ca transport, a cam fost egal cu Audio Research CD8 sau mai bun Meridian 808, care costa bine peste 10k? S-au facut incercari cu aparate din toate categoriile de pret si nu cred ca detaliile testelor au relevanta. Eu l-am testat doar pe SPDIF-coax dar mai exista SPDIF-XLR sau i2s . Oricum, fiecare trage concluzii in urma propriilor determinari si cand se strang mai multi utilizatori cu pareri asemanatoare, putem vorbi de concluzii mai precise. Eu am aruncat doar piatra. Nu va apucati acum sa numarati cercurile din apa ci faceti-va rost de pietre. Cu cat pleoscaim mai multi , cu atat valurile vor fi mai mari...

Dar va trebui sa gasesti de imprumut un DAC mai bun, pentru ca ce ai tu acasa nu se ridica la nivelul acestui transport. Stricam rice pe goose.
Last edited by FATHER on 30 Jun 2009, 12:24, edited 1 time in total.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

FATHER
Audio Research CD8
- nu cunosc.
Meridian 808
- cunosc. Nu m-a dat pe spate. Nu l-as lua ca referinta. In ce configuratie a fost "batut" si cum ? (ca simplu transport, ca player integrat si atunci PS-ul PWTcum era decodat ?)
Dar va trebui sa gasesti de imprumut un DAC mai bun, pentru ca ce ai tu acasa nu se ridica la nivelul acestui transport. Stricam rice pe goose.
- pot incerca pe un Accuphase DC-801 ( http://www.accuphase.com/model/dc-801.html ) daca-ti convine ? Sau putem incerca chiar impreuna, ar fi mult mai bine, recomandabil sa mai fie si altii prezenti. Nu e un contest, este doar research audiofil. :wink:

Cat priveste micutul DAC PS Audio pe care-l am, da!, stiu cum "suna" cu o trancota pe post de transport. Stiu cum suna si cu un computer pe post de sursa (USB sau SPDIF-de ambele feluri).

Insa tu sti cum suna cu un Transport ADEVARAT amplificat pe iesirile XLR ?! Personal ma indoiesc ca habar ai.

Micutul DAC, asa cum este el de jitteros si clasic, ca sa vezi ce poate la maxim, trebuiesc neaparat urmatoarele conditii indeplinite:

1. sursa transport de inalta calitate.

2. cablu coaxial SPDIF de inalta calitate.

3. amplificare NUMAI de pe iesirile XLR (circuitul fiind real balansat cap-coada).

Dupa ce indeplinesti toate aceste conditii, abia atunci poti da un verdict.

Iar daca poti sa aduci transportul PWT de la PS Audio, adu si DAC-ul tau RD-2.

Punem ambele DAC-uri (al noastre) unul langa altul pe acelasi cablu coaxial digital ca sa auzi si tu.

Astfel poti intelege DIFERENTA ! ( :wink: eu o cunosc, nu uita ca am avut RD-2 in paralel cu PS Audio Link III ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Totul despre DAC

Post by FATHER »

Eu nu am PWT. Am primit un modul de test care avea implementate functiile de baza ( culegere-livrare date, comenzi, OLED screen...) . Cred ca Accuphase DC-801 ar fi OK; la nivelul asta discutam...
Cat despre RD2, chiar tu esti adeptul matching-ului. Or acest transport + DAC-ul Rockna au parte de o potrivire minunata. Sper sa vedem intr-o zi cum suna toate, pe un sistem de top.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

FATHER
Or acest transport + DAC-ul Rockna au parte de o potrivire minunata.
, nu vreau sa par pisalog, desi poate ca sunt, dar, in comparatie cu ce suna minunat, la ce nivel ne raportam ? Asta e necunoscuta ce poate fi lamurita doar prin probe palpabile.

Cat priveste RD2, stiu destul de bine cum reactioneaza (si cat reactioneaza) la un semnal digital de calitate.

Mai sugestiv spus, luandu-ma pe mine drept "cobai" (astfel nu se bashica nimeni), afirmatia mea de acum 3 ani, de genul, "suna minunat, fabulos, fantastic!" nu atarna nici o zecime la cantar atat cat cantareste aceeasi afirmatie spusa de mine in ziua de azi. (si sper ca pe viitor sa se mentina acelasi "dezechilibru" major ! :) ). Cam de treaba asta incercam eu sa discut pastrand scepticismul, dealtfel sanatos.

Si-ti mai spun ca mi s-a intamplat sa am aparate si incinte mai bune decat credeam ca sunt, lucru aflat in ziua cand au fost puse in valoare. O chestie care nu e usor de efectuat! Perfect valabila si reciproca, vezi "incantarea ca o apa de ploaie trecatoare". :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Totul despre DAC

Post by FATHER »

Eu o sa m a odihnesc pana la faza de teste concrete. Ti-am provocat si asa destule nelinisti... :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Totul despre DAC

Post by momolo »

FATHER , nu face pe desteptul, te rog! Daca treci prin Bucale si ai timp de o vizita/ diverse auditii/ doar o bere, cu mare placere (din partea mea).
Sa nu crezi ca mor de dragul comparatiilor cu placutza ta de la PS si cea de la RD-2 (dar vroiam sa te aduc un pic mai pe pamant, ca prea te podidesc lacrimile din orice! :D )
Listening to Keith Jarrett’s Koln concert was a revelation. I know that recording almost by heart but now it was something else….. emotions and tears.
sau ascultam impreuna o placa cu Jarret (am cateva LP-uri grozave cu el!) si plangem impreuna dupa lipsa jitterului! :D

PS - chiar tu ai spus ca sunt un monstru! :lol: :lol: :lol: ....hopaaa! ma opresc aici cu emoticoanele ca se supara audioexpertu' !
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

FATHER
Posts: 91
Joined: 08 Oct 2008, 10:03

Re: Totul despre DAC

Post by FATHER »

Bem si ascultam cu placere... Da' "placuta" mea e de la Rockna si e tot fara jitter ; abia astept sa-ti umilesc vinilinurile. Punem Jarrett si o sa fim numa' muci si lacrimi. :D

audioexpert
Posts: 79
Joined: 10 Mar 2009, 14:53

Re: Totul despre DAC

Post by audioexpert »

Nu inteleg de ce o dati in sus si in jos cu jitterul. Parca ati fi incepatori.

Post Reply