Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Pai hersorin spune si cat ai dat pe boxe ca 10% inseamna in jur de YYYY de euroi (adica suma ce se scrie in 4 cifre in euro) :mrgreen: , sa nu creada poporul ca sunt ''sarme" bune la preturi "decente".
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Am de facut o observatie trancotareasca la prima vedere, cu privire la volumul la care ascult playerul conectat la amplificatorul integrat. Micul AA imi permite sa pompez mai multa putere in boxe, fara a ajunge la nivele audibile deranjante pentru urechea din dotare. Acele VU-metrelor(ce prezinta o aproximatie vizuala a puterii debitate) pot ajunge cu usurinta pana catre gradatia de 9 W fara sa imi displaca auditiv nimic (in detrimentul saracilor vecini probabil). Nu stiu daca exista o legatura cu un eventual nivel de distorsiuni mai scazut (fata de playerele mai vechi), sau fiind vorba doar distorsiuni mai placute pentru ureche datorate celor 2 mici lampi de pe iesirea analogica.

Senzatia auditiva este una ciudata pentru mine, simt nevoia sa dau volumul mai tare de multe ori, parca as fi avut probleme cu auzul, observ acele de la amplificator agitandu-se destul de tare spre partea dreapta si parca nu se aude la fel de "agresiv" ca si la sursele digitale(mai trancotare) din dotare.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by spiromedica »

dupa multe cautari , am reusit sa achizitionez un Audio Aero Prima MKIII , de la un dealer din Anglia lau un pret ff OK (IMHO)
la ora actuala am un sistem 100% French ( Triangle Lyrr + Jadis Orchestra Reference MKII + Audio Aero ) mai putin cablurile ( Unison Research albastre + cabluri RCA Chord Signature ) si suna intr-un mare fel (dupa gusturile mele )
am regasit placerea de a asculta CD-uri , am regasit soundstage , detalii , etc
total suma "investita" : 5000 E
pana si sotia mea este multumita de "compromisul" la care am ajuns
scriu aceste randuri dupa o auditie intensiva de 3 zile , de-a lungul carora am rulat toate discurile mele de suflet
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Salut spiromedica, te previn, cd-playerele provenite din Anglia au volanul pe dreapta si te risti daca il folosesti pe la noi prin Romanica :lol: . Daca mai tin minte bine, la suma investita de 5000 de euroi trebuie sa adaugi si un amplif Unison pe care l-ai dat la schimb...sau cu tot cu el?

Sa te bucuri de el, sa iti aduca multe ore fericite de auditie si sa ne rugam sa nu crape avand in vedere ca producatorul a dat coltu'. Dupa parerea mea este un cd-player foarte reusit si pentru a avea calitate (digitala) superioara trebuie investiti multi bani in plus, fapt pe care eu nu l-as realiza deoarece am trecut la vinil intre timp :mrgreen:. Aparent dupa declaratia ta, se impaca bine cu lampile lui Jadis. Sa il stapanesti sanatos inca odata!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by spiromedica »

remoteviewer1 wrote:. Sa il stapanesti sanatos inca odata!
multumesc mult . de fapt cred ca va ramane doar pana la achizitia unui Audio Aero Capitole Signature , la care visez de mult .
oricum soundul Audio Aero Prima imi place , chiar daca e un produs entry-level.
va trebui sa mai experimentez la cablul interconnect , si bineinteles sa strang bani ptr. upgrade
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Acum ceva vreme, am rearanjat zona dedicata aparaturii hi-fi din casa, pozitionand boxele impreuna cu restul cutiilor cu componente electronice cu spatele la peretele de beton (am dat cu sunetul de beton!). Am incercat si niste "configuratii" diferite de asezare cu boxele din dotare si am ajuns la unele concluzii personale mai mult sau mai putin coerente. Boxele Triangle Genese (pentru citititorii care nu stiu ce am in posesie) sunt foarte mofturoase la asezare pozitionarii in camera, asezarea in spatiu fiind defininitorie in sunetul final, aceasta afirmatie nevrind sa insinueze nici ceva pozitiv (gen box hi-end) nici ceva negativ, insa sunt cateva reguli de respectat in functie de sunetul care te gadila la ureche.

In primul rand nu le plac deloc apropierea de perete (unii ar zice doooh!), in acest caz nu se pot alinia paralel cu comoda tv si "plasma" din dotare. Trebuiesc minim 40 de cm de la perete si ele fiind destul de "adanci", te trezesti invadand spatiul din fata comodei tv si consoarta (din fericire nu a mea) zicand fail!

In al doilea rand, daca le pui foarte putin (cateva grade) toe in (inclinate lejer spre interior), obtii un soundstage foarte fain (in functie de cum e facut cd-ul sau vinilul ai aproape imaginea clara a interpretului in centru sau intuiesti dispozitia cantaretilor in spatiu, boxele disparand literalmente in peisaj; eu avand o pereche de book-shelfuri prin sistem, cateodata ma uitam la comutatorul amplificatorului sa vad ce difuzoare canta deoarece nu imi dadeam seama de unde vine sunetul), insa se pierde ceva din coerenta si sunetul mai gras, se aud un pic lesinat si pentru unii posesori cu urechea mai sensibila ar fi sunetul ideal poate... Distanta intre boxe fiind de 2 metri la mine in sufragerie, parca imi lipsea ceva ascultand cd-urile si vinilurile din propria colectie in ciuda unui sounstage placut. Basul se imbunatateste masiv in momentul in care exista un perete solid (beton) in spate, este mai putin bubuit si mai taios. Cu cat se apropie boxele de perete cu atat se obtine un bas mai bubuit insa se pierde total coerenta . Un perete de rigips murdareste sunetul, basul fiind mai prezent la prima impresie insa mult mai slab calitativ. O fereastra de mare dimensiuni suge basul destul de rau subtiind sunetul.

Inclinarea cu difuzoarele de inalte intalnindu-se undeva in spatele capului (in pozitia de ascultare)si formarea unui triunghi echilateral (la mine cu latura de 2 metri) pare sa aduca cel mai bun compromis intre sunetul gras, bas, curatenie sonora si soundstage (acesta are de suferit, insa orice lucru in viata castigat aduce un dezavantaj) in propria casa. In brosura ce insoteste aceste boxe, sunt exprimate aceleasi recomandari de pozitionare, fapt ce l-am descoperit dupa ce am facut noul set-up, bineinteles neavand rabdare sa citesc intructiunile niciodata, ca doar sunt boxe ce naiba le bagi in priza si le dai drumul sa cante.

Concluzie (pentru posesorii de Quartet ce se chinuie sa le faca sa cante): daca iti plac soundstage-ul si sunetul mai cuminte, trebuiesc pozitionate cat mai departate intre ele si foarte putin sau deloc inclinate spre centru, avand bonus un bas mai pronuntat. Pentru muzicalitate si senzatie de live (dupa parerea mea), le recomand inclinate spre centru (triunghi echilateral cu latura de minim 2 metri) cu axa imaginara a tweter-ului intersectandu-se undeva in spatele capului la 20 de centimetri aproximativ si departate de perete din spate minim 40 cm. As fi curios de sunetul lor intr-un triunghi echilateral(sau isoscel) cu latura mare de 3 metri sau mai mult chiar si cu o distanta considerabila de peretele din spate, insa nu le pot pozitiona astfel din pacate.

Intorcandu-ma la cd playerul din dotare bagat in priza in momentul sosirii unei comenzi de cd-uri de pe meleaguri straine, pot sa spun ca este un bun performer si atat timp cat este tinut nonstop conectat la retea, asigura satisfactii auditive decente. Se potriveste foarte binisor pe boxele mai deschise si cu un sunet mai in fata cred eu, pe boxele mai dark si domoale nefacand o figura buna avand un sunet infundat, molatec si destul de plictisitor. Eu l-am testat cu acelasi amplificator pe mai multe boxe si nu a fost o combinatie fericita, in acele conditii probabil nu are fi iesit cu nimic in evidenta si nu l-as fi cumparat in ruptul capului. Fara teste in conditii controlate si cu multa bibileala e cam greu sa iti faci o parerea coerenta despre o componenta separata.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by momolo »

Cocluziile tale coincid remarcabil de asemanator cu ale mele dealungul timpului (pentru aceleasi boxe cat si modelul mai mare - care-s cam la fel, numai ca ala mai mare e mai implinit in bas si in consecinta, are raspunsul mai liniar per ansamblu). Pe vremuri aveam aceleasi boxe date "la perete" din lipsa de spatiu, peretele din spatele lor fiind cel din lungul camerei. Ulterior au ajuns cum ar trebui in teorie, boxele in spate cu peretele din latura scurta a unei camere dreptunghiulare (si ce bine ca nu e patrata!!!). In acel moment am avut un soc negativ, de unde ma asteptam sa cad pe spate, a fost dezastru, imi pierdusem basul ! Mai ales ca peretele din spate contine si ditamai fereastra...

Asa ca, peretele mare din spatele boxelor aflat cam la 30...40cm le ajuta pe vremuri de nu se poate (ce-i drept era zidarie caramida plina, grosime 32cm, adica sublim !), nici nu-mi dadeam seama, sunetul era implinit si rotund pierzand totusi pe undeva la precizie si transparenta insa avand in soundstage destul de bun sau chiar foarte bun. De unde am dedus ca un perete in spate cateodata ajuta...dar cum bine zici, castigi ceva, pierzi altceva.

Insa ce vreau sa spun, ca sa completez (ca de aia am postat acum) - am mai constatat o chestie, foarte neplacuta! Boxele astea trebuie sa aiba spatiu cat mai mare in laterale ! Adica in stanga si dreapta sa nu fie peretii prea apropiati. Sunt tare ciudate si nevricoase la treaba asta (cu inghesuiala pe laterale). Mai degraba accepta (dupa cum am constatat amandoi) inghesuiala in spate si chiar in fatza, dar nu pe laterale !

Cat priveste inclinarea si unghiul, am constatat cam aceleasi lucruri pe care le-ai descris acum. Si nu mai spun cat sunt de pretentioase la amplificare, nu neaparat puternica, insa neaparat potrivita tonal. Si cand zic de potrivire amplificare am in vedere si playerul sursa sau alta sursa, evident. Iar Triangle sunt totusi boxe pentru "lampadare". Faptul ca se pot drege si pe solid-state e normal, dar si foarte greu. Boxele astea vor macar un hibrid.

Chestiile astea cu amplasarea in camera nu prea se pot corecta din cablaraie, trebuie gasit locul ideal. Si atentie! Conteaza si pe ce le pui. Am vaga impresie ca acea talpa nativa este proasta (si ar cam trebui eliminata), partea buna este ca se poate desuruba. Iar ca material, lemnul este sfant, piatra e de mormant :wink: Sfintele "tzepe" (denumite spikeuri) sunt obligatorii, conteaza pana si "banutii" pe care sta tzeapa. Recomandabil sa nu fie cei 30 de arginti. Initial le dregeam cu o platforma masiva din lemn (de stejar... care nu e prea bun) cat mai grea sa fie si pe care le asezam. Platforma statea pe niste pastile "soundcare" norvegiene (bune in cazul asta, rele in alte cazuri), totul pe parchet masiv de fag. Dar "canta" si platforma, defapt "canta" toate materialele (de aceea spun ca lespezile de piatra sunt o mare prostie atat sub boxe cat si sub aparate. Rolul lespezilor de piatra e la Belu). Ideal ar fi o platforma din lemn de esenta usoara/moale (cercetarea in domeniu fiind extrem de costistoare, nu orice lemn e bun, chit ca-i moale sau usor) ingreunata si prelucrata "artistic" si foarte sofisticat (insa asta e un proiect secret al organizatiei non-profit si pro-paguba, "Men in Black", deci interzis publicarii :D ).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by remoteviewer1 »

Imi amintesc cu umor (acum dupa multi ani) cand le-am adus prima oara in casa si inghesuit intro camera de bloc comunist cu instalatie electrica pe aluminiu, lipite de perete cu un cd-player mai entry/low level, mi-au cazut maselele pe jos cum se auzeau...nu imi venea sa cred...ce sunet aveau..., ce sa zic... mizerabil, vedeam teapa pe fata mea avand in vedere ca veneam de pe un model inferior calitativ. Am inghitit in sec in momentul in care nu puteam sa ascult majoritatea cd-urilor ce ma zgariau pe urechi (culmea le-am achizitionat la pachet cu amplificatorul). De fapt ele imi prezentau toata mizeria pe care le-o bagam prin cabluri, scotand in fata toate slabiciunile sistemului audio si a pozitionarii. Lipsa de experienta completa la vremea respectiva... eu sperand ca un upgrade la boxe si amplificator de calitate imi poate mentine temporar sursa in casa. Camera noua inalta asimetrica (un aparent dezavantaj vizual al camerei este ca peretii cei mai lungi nu sunt paraleli, apartamentul meu facand parte din curba intr-o parte a blocului, insa acum stiu ca e mana cereasca pentru sunet) dotata cu perete betoon, instalatia pe cupru cu impamantare, achizitionarea de cabluri de boxe superioare si covor flocos si greu, upgradarea sursei, jucatul cu pozitionarea m-au facut acum sa le am la inima si tot nu cred ca nu am scos potentialul maxim din ele (cu amplificarea pe lampi). Noroc ca sunau foarte sinistru la inceputul aventurii, imi dadeam seama ca greseseam ceva grav, probabil le vindeam demult daca erau decente dar totusi nemultumitoare. In domeniul acesta de hobby, nicio greseala nu iti este iertata, cum incerci sa (te)furi un pic, cum iti iei teapa exact din portofel. Din aceste experiente pot sa trag concluzia ca achizitionarea de boxe este cel mai dificil proces din toate punctele de vedere (bani, confort personal, documentare, riscuri implicite etc.) din lantul audio.

Daca tot vorbim de t(z)epe, ca si suport am niste banuti de 10 bani(in total 80 de bani :mrgreen: ),foarte audiofil si high-end, si placile de plastic mi se par destul de jenante insa, asta avem, cu asta defilam...compromisuri peste tot. La noua gama Signature le-au inlocuit cu unele de metal, aluminiu gen dar si le-au dublat la pret. In ziua de azi numai prezenta metalului garanteaza high-end-ul (inseamna ca prin anii 70' se faceau numai high-enduri si lumea nu stia ce norocoasa e...:lol:)

PS. Aparent, pentru a termina pledoaria, pentru a cumpara boxe din familia de mai sus trebuie: sa cheltuiesti o avere pe upgrade al sistemului audio, sa achizitionezi o noua casa, sa o redecorezi, sa te duci sa faci ofrande la zeul matching-ului, sa nu ai simt estetic ridicat pentru sufragerie sau camera de auditie; daca stiam ca audiofilia e asa complicata mai bine colectionam naibii timbre... :lol:
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

spiromedica
Posts: 82
Joined: 11 Mar 2009, 04:17

Re: Audioaero Prima CD player - La (petite) Source

Post by spiromedica »

si uite asa , facem ce facem si ajungem mereu la discutii despre "hulitele" Triangle . si in thread-ul pe cate l-am initiat cu privire la amplificarea potrivita , si la celalalt cu privire la cablurile potrivite , indiferent de opinii si experiente , am ajuns la urmatoarea concluzie : merita fiecare minut de nervi , fiecare (mie de ) euro cheltuit (a )cu sau fara acordul nevestei , fiecare durere de sale dupa ce te chinui sa le muti prin casa , orice imbunatatire imi aduce un zambet larg pe fata ....
a si sa mai spun ceva , in oricate showroom-uri am fost la auditii cu boxe aprox. similare la pret , la auditii private , am ajuns acasa mi-am pus sistemul sa cante ... si sunt multumit
Audio Aero Prestige Signature ,Accuphase P-4200, Jadis Orchestra Reference RC , Triangle Magellan Cello 2 (Audioquest Gibraltar 2x3m biwire , XLR: Accuphase ASLC-15 , RCA:Accuphase ASL-10 , power cables : Audioquest Thunder x 2 , Audioquest NRG-10)

Post Reply