LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:Ma pregateam sa explic diferenta tehnica a unui amplificator dintre a putea conduce boxele si potrivirea tonala amplificator-boxe, un aspect foarte interesant si in schimb ma trezesc cu un avertisment si "dulcegarii". Ok, ma opresc ca sa nu primesc un ban.
ti-am pus o intrebare mai sus, citeste ce te-am intrebat si raspunde fara alte divagatii. De data asta nu te poti fofila, trebuie sa raspunzi (altfel voi face curatenie ca asa imi place mie curatenia)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by RaimondAudio »

momolo wrote:RaimondAudio, hai sa o luam metodic - intrebare (trebuie sa-mi raspunzi exact) - ai schema amplificatorului Luxman L-550II ?
Ok, sa o luam metodic. raspunsul este nu.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by momolo »

OK, atunci conform afirmatiilor tale concluzionez:
1. nu ai vazut niciodata real life acest amplificator daramite sa-l mai si asculti.
2. nu ai schema, nici manualul service.
3. iti raman doar pozele afisate pe internet.

Atunci cum reusesti sa spui urmatoarele ?!
RaimondAudio wrote:Acest Luxman daca este modelul cu "aii" in coada lucreaza in clasa A push-pull si este normal sa scoata caldura foarte multa. Livreaza 2x20W in 8 ohm sau 2-40W in 4ohm. Are forta suficienta sa conduca orice tip de incinda oricat de grea ar fi, dar cu conditia ca volumul sa nu fie dat prea tare, adica sa nu ajunga la clipping. Se preteaza pentru camerele mici sau acolo unde trebuie sa asculti la nivele scazute de putere si unde se cere rafinament extrem. Ar fi de incercat cu bookshelf-uri in camere mici de bloc. Avem de-a face cu un amplificator cu adevarat destinat audiofililor pretentiosi .
RaimondAudio wrote:Eu nu la asta ma refer, ci la faptul ca din punct de vedere electric nu este "ingenunchiat" chiar atat de usor cate vreme nu se ajunge la clipping.
RaimondAudio wrote:In acest context, pe acest amplificator din clasa A se poate ajunge foarte usor la intrarea in clipping a amplificatorului pe varfuri cu consecintele si penalitatile sonice de riguare
(se scrie rigoare, vezi dex: http://dexonline.ro/definitie/rigoare" onclick="window.open(this.href);return false; )

Tot asa ai scris acum mai multi ani pe forumuri ca aparatele Accuphase au piese puse la misto fara rol de functionare, doar ca sa dea bine in poze ?! (fara ca in realitate sa vezi macar vreunul). Dar ala nu era forumul meu. Tot asa ai concluzionat acum mai multi ani ca la cablajele desenate cu unghiuri de 90 grade curentul se loveste cu capul de perete, adica ia curba cu dificultati si de-aia sunt mai bune traseele curbate, drept pentru care lucrai la acel faimos preu inexistent de 500 euro, "Acuifazele lui Greierasul, un preu mai bun decat Accphase C 2800" (model pe care nu numai ca nu l-ai ascultat, dar nici nu l-ai vazut vreodata inafara de foto, iar de schema nici vorba, deasemenea secreta) ?! Crezi ca ducea forumul asta lipsa sa mai scrii si aici aberatiile tipice ?! (analize, concluzii, legi si review-uri dupa pozele de pe net! :lol: )

Daca te rezumai la a-ti vinde trancota DIY (motiv pentru care ai intrat pe acest forum, iar la inceput ai incercat in mod penibil sa nu-ti devoalezi identitatea), destept ramaneai. Cine stie, poate iti plateste careva vreodata jumatate din banii dati pe piese, nu ma intereseaza problema, e treaba ta cu vanzarile (pe mine m-a magulit situatia, inseamna ca merg vanzarile, ca-i lume buna daca in disperare de cauza ai intrat aici sa dai de mine, stiind ca unica ta problema e vanzarea chestiei si poate o mica ciupeala de la diversi pustiulici de cartier) dar in rest consider ca ti-am tolerat indeajuns comportamentul forumistic de aurolac intrat intr-un club select si agasand comesenii pentru doi banuti. Ma deranjeaza teribil cei care isi dau cu parerea (si nu oricum!) despre lucruri pe care efectiv nu le cunosc!
Povestitori de poze nu se cauta pe acest forum. Nu impun nimanui ce sa scrie si ce opinie sa aiba, insa impun un minim de bun simt si o minima auto-cenzura.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by RaimondAudio »

Stai usor si nu te ambala asa ca iti explic de unde analiza mea. Deci producatorul da puterea in 8 si 4 ohm. Tot producatorul ne spune detalii tehnice legate de dimensionarea alimentarii aparatului. Mai departe tot producatorul are poze cu interiorul, ba chiar cu placa de baza montata pe radiator. Stiind ca puterea in 8 ohm este de 20W putem calcula tensiunea necesara pentru aceasta valoare a puterii, reiesind o valuare efectiva de circa 12,65Vef. Valoarea de varf ar fi cam de 18V. Deci curentul efectiv este de circa 1,6A. Curentul de varf ar fi si el undeva la 2,2A. Tot producatorul ne spune ca amplificatorul merge constant si in 4 ohm unde livreaza 40W. Asta inseamna ca se dubleaza curentul. Ief=3,2A iar Iv=4,4A. Mai departe sa presupunem ca avem boxa a carei impedanta cade catre un neverosimil 3 ohm la o anumita frecventa si in plus ca sa fie si mai rau sa presupunem ca este si puternic reactiva, cu un defazaj spre 60 de grade. Asta necesita din nou marirea curentului undeva spre Ief=6A si Iv aproximativ =8A.

Din poza placii de baza se remarca cum ca ar fi cate 2 tranzistori finali pe ramura. In cele mai multe poze apar ca fiind 3 dar sa presupunem ca placa aia corespunde mai puternicului 590aII. Deci, mai departe sa presupunem ca Luxman a folosit comunii 2SC5200, sau ceva echivalent, adica unii dintre cei mai plapanzi tranzistori finali. Chiar si asa daca ne uitam la SOA pentru regimul de lucru continuu si la tensiunea de alimentare de circa 20V acest tranzistor poate 10A fiecare. Deci pana aici amplificatorul nu are nicio greata. Mai departe, sa zicem ca SOA este data la 25 de grade iar amplificatorul lucreaza la 50-60 de grade. Chiar si asa, tot avem vreo 5A/tranzistor, adica 10A cumulat.

Totusi sa fim corecti sa vedem ca aceste impedante foarte mici de 3 ohm plus o reactivitate puternica se regaseste pe o plaja ingusta de frecvente deci in muzica aceste momente vor fi rare si nu continuue. Deasemenea cu cat aceasta zona nasoala ipotetica cu cat e mai departata de bas, cu atat sansele ca tensiunea sa fie maxima scad. Deci, tehnic vorbind, din ce da producatorul si din pozele lui amplificatorul chiar cu cele mai banale piese nu prea poate sa fie pus in dificultate de catre boxe. Alimentarea amplificatorului din start are 4x10.000uF, iar transformatorul este generos, deci lipsa de curent a alimentarii nu se justifica deloc.

Mai departe, clipping-ul este un alt fenomen fata de ceea ce am vorbit mai sus. El apare atunci cand dai volumul suficient de tare astfel incat tensiunea de iesire ajunge la valoarea tensiunii de alimentare si sta lipita acolo pentru anumite portiuni de timp. Nu intru in detalii tehnice sau de nuanta, dar merita spus ca varfurile muzicii ajung primele la clipping, fiind primele care sunt "retezate". Evident ca nu este deloc placut sa auzi asa ceva dar cum am spus mai sus este vorba despre alt fenomen fata de cel care se refera la pilotarea boxelor de catre amplificator si despre care am vorbit pe scurt mai sus.

Deci, daca nu se ajunge la clipping, adica daca nu se da volumul atat de tare incat sa se ajunga ca muzica sa fie retezata, acest amplificator poate pilota aproape orice boxa oricat de naravasa este ea.

Ceea ce sesizezi tu Momolo tine de nuante si ele provin din alta zona. Cum nu exista nimic perfect pe lume nici amplificatoarele nu sunt. Cand piloteaza boxe, amplificatorul nu reuseste sa-si mentina parametrii la un mod ideal, ci acestia variaza un pic, de exemplu castigul in bucla deschisa. Deci variatia sarcinii boxei functie de frecventa redata, de impedanta boxei functie de frecventa, de reactivitatea boxei functie de frecventa, induce o variatie a parametrilor de functionare a amplificatorului, care la final dau tonalitatea si asa zisa potrivire sau nepotrivire. Ideal ar fi sa nu se intample asa ceva dar totusi se intampla. Electronistii incearca sa minimizeze treaba asta prin diverse tehnici dar n-ai cum sa atingi perfectiunea. Deci acest fenomen e cumva normal si bine cunoscut printre electronisti si face parte din normalul functionarii amplificatorului. Uite aici un link in care se vede diferenta de distorsiuni dintre o boxa de 8 ohm , de 4ohm si de 2 ohm. http://www.stereophile.com/images/1212AM1fig07.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; Mai departe ti-am atasat un link cu un grafic in care se vede liniaritatea cu o sarcina rezistiva iar cu negru e liniaritatea unei sarcini complexe asa cum e o boxa. Sunt diferite intre ele, dar amplificatorul functioneaza normal. Din aceste diferente de caracteristici apare si "pupatul" cu boxele. http://www.stereophile.com/images/114PA605fig01.jpg" onclick="window.open(this.href);return false; Se spune ca sub 0.1dB nu ai cum auzi deloc deviatia de la liniaritate dar daca ne uitam la linia usor curvata neagra, ea are un plaja de modificare de circa 0,3dB. Deci sunt sanse sa se auda. Mai departe ne inchipuim ca fiecare boxa are amprenta sa mai mica sau mai mare asupra amplificatorului. Asta ca sa nu vorbim despre boxe, acolo fiind alta discutie.
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by doru »

momolo, te rog sa nu cumva sa-l banezi pe Raimond! E mult prea amuzant! :lol:
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by RaimondAudio »

Doru daca te amuz atunci e bine , nu-mi plac situatiile tensionate. :D Deasemenea n-ar fi nicio problema daca Momolo ar hotari ca forumul lui are alta directie si trebuie sa ne luam ramas bun. Ce naiba, doar suntem niste oameni mari si nu e musai ca un ban sa se lase cu scandal, o strangere de mana amicala e mai potrivita. :wink:
yahoo messenger : RaimondAudio

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by mik1976 »

Momolo te rog sa imi zici parerea ta sunt sigur ca ai ascultat Luxman L550-AII si Accuphase E-450.
As dorii sa cunosc parerea ta ca sunet intre ele daca nu deranjez.

Accuphase e un upgrade la Luxman ( pe boxele existente ).
Schema lui 550-AII este in prospect poate saptamana viitoare o scanez .
Doru poate facem auditia pe Harbeth.
Vad ca v-ati aprins in discutii :wink: si nu e prima data.. e un hobby ce trebuie sa ne delecteze nu sa ne enerveze.

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by acustik »

mik1976 wrote:Vad ca v-ati aprins in discutii :wink: si nu e prima data.. e un hobby ce trebuie sa ne delecteze nu sa ne enerveze.

Scuze baieti, dar sunt de acord cu mik1976. Sunt sigur ca momolo si RaimondAudio vor gasi o modalitate de rezolvare a acestor mici divergente de opinii;cine stie poate chiar cu o "strangere de mana" 8) . Scuze de off topic. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by SOLO »

acustik wrote:
mik1976 wrote:Vad ca v-ati aprins in discutii :wink: si nu e prima data.. e un hobby ce trebuie sa ne delecteze nu sa ne enerveze.

Scuze baieti, dar sunt de acord cu mik1976. Sunt sigur ca momolo si RaimondAudio vor gasi o modalitate de rezolvare a acestor mici divergente de opinii;cine stie poate chiar cu o "strangere de mana" 8) . Scuze de off topic. :mrgreen:



Problemele se rezolva in privat, lasati joaca ...
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by momolo »

doru wrote:momolo, te rog sa nu cumva sa-l banezi pe Raimond! E mult prea amuzant!
asa ma gandeam si eu (e nevoie si de bufon chiar daca respectivul o face involuntar) insa doream sa-i reduc debitul si observ, nu am reusit. Textul debitat mai sus poate servi la amuzamentul nu numai a noastra ci oricarui electronist sau autodidact in domeniu.
mik1976 wrote:Momolo te rog sa imi zici parerea ta sunt sigur ca ai ascultat Luxman L550-AII si Accuphase E-450.
As dorii sa cunosc parerea ta ca sunet intre ele daca nu deranjez.
nu le-am ascultat in comparatie pe aceleasi boxe si din cauza aceasta nu ma pot pronunta decat oarecum vag si general, opinia depinzand de gusturile personale. Ambele amplificatoare mi se par foarte ok la clasa integratelor solid state. Performanta depinde de potrivirea cu incintele acustice si aici apare o diferenta notabila, Accuphase 450 se descurca mai bine cu sarcinile dificile, recte boxe complicate si "consumatoare" de curent. Dar ca sunet din punct de vedere timbral as prefera (pe gusturile mele) Luxman-ul.
acustik wrote:Scuze baieti, dar sunt de acord cu mik1976. Sunt sigur ca momolo si RaimondAudio vor gasi o modalitate de rezolvare a acestor mici divergente de opinii;cine stie poate chiar cu o "strangere de mana" . Scuze de off topic.
ai inteles gresit, nu am nimic personal cu respectivul. M-a deranjat doar faptul ca posteaza ultra-penibil (atat in context cat si la continut) aici pe forum insa ma gandesc, exista forumisti care se amuza si asta e un lucru grozav. E nevoie si de bufon, o singura problema as avea, sa nu monopolizeze locul in asa fel incat cei cu bun simt (imi este clar ca respectivul nu are nici urma) sa se retraga.

RaimondAudio, postul tau de mai sus ar fi fost si mai amuzant daca ar fi fost un pic mai scurt, eu nu am avut rabdarea sa citesc respectiva gluma pana la capat (dar sunt convins, cei care cunosc domeniul electronicii s-au tavalit de ras). Te rog, nu insista, e posibil sa-mi alunece degetul pe tastatura!

SOLO, crezi ca am avea cum sa-i scriem sub username functia de "bufon oficial" ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
RaimondAudio
Posts: 173
Joined: 24 Oct 2013, 16:21
Contact:

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by RaimondAudio »

Momolo eu mi-am exprimat in mod clar parerea mea despre acest amplificator in raport cu pilotarea boxelor dificile, asa cum ai insistat. Nu regasesc in schimb parerea ta. Ar fi foarte utila :lol: Spui ca daca citeste un tehnician ceea ce am scris o sa se tavaleasca de ras..... Eu iti doresc sa nu citeasca pentru ca s-ar putea sa nu te avantajeze si sa fi tu bufonul :wink: Avand in vedere ca interesele tale sunt in contradictie puternica cu ideile mele cel mai bine este sa ne luam ramas bun incepand de acum. O singura rugaminte am si eu la tine: apasa pe butonul de "ban" daca esti barbat, eu oricum mi-am terminat treaba pe care o aveam de facut :wink:
yahoo messenger : RaimondAudio

acustik
Posts: 384
Joined: 19 Oct 2011, 11:32

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by acustik »

Mda, nu ma mai bag, scuze. Insa raman interesat totusi de acest subiect al amplificatoarelor Luxman si potrivelile cu boxe. :mrgreen:
Exista un citat grozav al poetului Hafiz, el a spus: “Chiar si dupa tot acest timp, Soarele niciodata nu ii spune Pamantului: Imi esti dator”. Doar gandeste-te ce poate face o iubire ca aceasta! “Ilumineaza” o lume intreaga!(Dr.Wayne Dyer - Schimbarea)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by momolo »

RaimondAudio wrote:Eu iti doresc sa nu citeasca pentru ca s-ar putea sa nu te avantajeze si sa fi tu bufonul
nu ar fi corect sa ma supar deoarece si eu la randul meu te-am "polemizat".
RaimondAudio wrote:Momolo eu mi-am exprimat in mod clar parerea mea despre acest amplificator in raport cu pilotarea boxelor dificile, asa cum ai insistat.
una la mana, nu ai cum sa-ti dai cu parerea despre un aparat pe care nu-l cunosti, pe care nu l-ai vazut vreodata (daramite sa-l asculti) si dupa cum am demonstrat, nici macar schema nu ai (desi mi se pare ridicol ca dupa citirea unei scheme sa pretinzi ca sti cum suna. Asa ceva nu poate pretinde nimeni, nici Nelson Pass si nici mama Omida).

A doua la mana, nu ti-am cerut parerea ba chiar am insistat sa nu ti-o citesc aici pe forumul meu! Dar tu nu si nu, desi nu te urmareste nimeni, te ascunzi, desi nu te intreaba nimeni, iti scrii "parerea" pe toate gardurile. Si dupa cum iar s-a demonstrat, esti autor de umor (involuntar). Un fel de "umor tehnologic" deoarece in ceea ce priveste umorul autentic, imi pari lipsit cu desavarsire. Un fel de bufon-tehnologic! :lol:
RaimondAudio wrote:O singura rugaminte am si eu la tine: apasa pe butonul de "ban" daca esti barbat, eu oricum mi-am terminat treaba pe care o aveam de facut
:lol: Tu scrii acum despre termenul de "barbat"?! Adica cel care a incercat sa se introduca clandestin aici pe forum si mi-au trebuit zile si multe posturi sa te scot la lumina ?! Tocmai tu care deschizi posturi denumite "gagici" ?! :lol: Apropos, nu l-am sters, l-am mutat intr-o zona ascunsa deoarece e haios. :lol: (si penibil).

Calmeaza-te, nu am de gand sa te banez, e nevoie si de bufon (tehnologic :lol: ). Imi aduc aminte, pe la inceputul existentei acestui forum, ai aparut pe un alt forum cam de acelasi profil (disparut intre timp) unde ai scris ca te-ai fi inscris aici si te-as fi banat instant fara sa postezi (parca asa scriai). Asta in timp ce habar nu aveam de intrarea ta, pesemne cine stie ce user "deghizat" deoarece pe lista nu aparea nici un "greiere" sau derivata "cri-cri". Atunci te dadeai persecutat cica de mine, eu habar neavand de toata povestea.

Ulterior intamplarii mi-am imaginat ca poate ai incurcat ceva cu parola si userul (care o fi fost, nu am cunostinta) si cum erai intr-un stadiu paranoic, ai concluzionat ca eu (ala raul :lol: ) te banez cum te vad. Oricum, se vede acum, sunt totusi destul de tolerant in ciuda poate a tonului meu destul de acid. In opinia mea esti un baiat bland si civilizat insa nu-ti port nici un respect deoarece dealungul timpului ai avut multe manifestari (forumistice, ma refer numai la mediul virtual) care nu induc respectul, dimpotriva! Probabil, si imi cer anticipat scuze pentru analiza, esti lipsit cu desavarsire de simtul ridicolului si nu-ti cunosti limitele (vezi fabula lui La Fontaine cu boul si broscoiul http://www.scoalapentrutoti.ro/index.ph ... &Itemid=54" onclick="window.open(this.href);return false; ). Altfel nu ai scrie atatea aiureli tehnice!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by VTP »

R.A - vorba multa, saracia omului!

In principiu, daca avem in vedere ca este un forum audiofil, presupunem ca ceva cunostinte are fiecare in domeniul reproducerii sonore. Evident, in multe cazuri, avem influente "ezoterice" din cultura de net si din absentele respectivilor de la orele de fizica din liceu. Cu toate astea, cred ca userii cunosc faptul ca un amplificator, atunci cand il procuri, trebuie sa fie compatibil cu incintele cu care va lucra. Totodata, atunci cand te decizi trebuie sa tii cont ca il vei utiliza la maximum 1/2 din puterea sa nominala, pentru a avea aceea rezerva (headroom) de 3 dB care sa-ti asigure o functionare fara distorsiuni tranzitorii la varfurile de semnal. Sigur, sunt si cocalari care "dau cu 100 W" in amaraciuni de incinte pe care sunt date tehnice caraghioase! Dar nu cred ca e cazul aici.
Acele modificari in functionarea amplificatorului au o influenta minima timbral, atunci cand discutam de o pereche de incinte oarecare, diferente de fractiuni de dB in caracteristica amplificatorului fiind insignifiante. Diferentele tonale, apar, covarsitor, din caracteristica de frecventa si de impedanta a incintelor, din modificarile parametrilor lor electrici, magnetici si mecanici. Sa nu uitam ca variatiile curente in caracteristica de frecventa a incintelor este de +/- 3 dB, astfel ca de la min la max avem o diferenta de 6 dB, care inseamna o dublare a volumului sonor ca perceptie! 0,3 dB?????? Poate e valabil pentru lilieci, sau Betmen, Betmen!

Schemele amplificatoarelor actuale sunt putin relevante azi, daca avem in vedere ca la baza sunt variatii ale unui amplificator operational. Personal nu cred ca schemele actuale de Luxman sau Accuphase difera cracanator de cele vechi. Mai degraba sunt adaptari la productia actuala de componente ale subsidiarilor :x .

Am convingerea ca audiophilii nu vor ajunge la Nirvana lor folosind bookshelfuri sau incinte standfloor cu SPL mic! Au spus-o altii, inaintea mea, producatori renumiti de echipamente audio. Lucrul e verificabil cand va uitati la incintele de referinta ale firmelor serioase, cu traditie (nu la creatiile hi-end ale firmelor fatate de pisica pe o autostrada intens circulata in ultimii ani!).

As vrea sa mai ating o problema de data relativ recenta: se observa o crestere importanta a traficului de aparatura SH, in toata tara actionand un numar mare de samsari calati pe aceasta afacere. Traficul SH a fost dintotdeauna si e normal, dar cel ce apeleaza la el in scopul de a-si creia un sistem audio trebuie sa fie foarte atent din doua motive:
- preturile nu reflecta calitatea obiectului, fiind mult mai mare,
- performantele "jucariei" sunt in mod sigur afectate de trecerea timpului, o verificare dupa ureche nefiind foarte precisa si acurata!!! De altfel. cine dispune de aparatura pentru a verifica toti parametrii din cartea tehnica???
Si, daca parametrii sunt afectati, ce veti face???? Il abgradati schimband electroliticii???? Sa privim lucrurile, totusi, cu bun simt!
Un SH care arata perfect, nu a suferit interventii, nu a fost folosit aproape deloc poate fi alterat mai mult ca unul care arata bine dar a fost utilizat moderat, doar ca ambele sunt afectate de timp, primul mai mult, al II-lea mai putin.
Asa ca marketingul acestor samsari este ridicol. :shock: Si hilar! :lol:

User avatar
mik1976
Posts: 52
Joined: 30 Jun 2013, 16:28
Location: Ploiesti

Re: LUXMAN L-550II discutii boxe potriveli

Post by mik1976 »

Multumesc momolo pentru raspuns, am mai pus cateva intrebarii dar nu sunt luate in seama, incerc sa invat cate ceva de la oamenii cu experienta.
Intrebarea nu era doar asa in vant am avut o tentativa pe e-bay pentru un accuphase E-450 .
crezi ca in timp ar aparea probleme de functionare datorita faptului ca lucreaza asa cald?
Accuphase E-530/550 sau 560 tot asa calde functioneaza?

Post Reply