Amplificari hibride

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

hersorin, le stiu pe ambele si nu neaparat numai dintr-un singur loc (previzibil). Ca sa ma exprim scurt si concis (despre opinia mea), Unico SE este o gluma proasta pe langa Unico 200. Ma refer la absolut toate aspectele in sunet. E ca Loganul si Mercedesul (de clasa superioara).
comanr wrote:probabil amplificatorul fiind din aceiasi serie are o alimentare mai sanatoasa si cel mult o pereche de tranzistori in plus. vorbim strict de schema

asta se traduce din punct de vedere al unui audiofil (trancotar) in faptul ca daca este folosit pe aceleasi incinte, la acelasi volum in mod sigur distorsiunile sant mai mici, probabil si definitia are de castigat insa foarte putin daca vorbim de un volum decent de auditie (maxim 20w).

in mod sigur nu e in regula sa folosesti un amplificator care depaseste sau egaleaza puterea boxelor, la un volum mic e posibil ca amplificatorul mare sa nu raspunda cum trebuie sau sa aiba un timp de rodaj/incalzire mai mare fiind folosit la capacitate redusa.
aici ti se cam cunoaste (probabil) tineretea si (in mod cert) lipsa de experienta. Pana acum mi-a placut ce ai postat, de data asta ai dat-o pe alaturi. Distorsiuni (la un montaj cat de cat decent), perechi de tranzistoare in plus, egalarea puterii boxelor = toate sunt bullshit teoretic. Realitatea e mult mai complicata.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by comanr »

da, am vazut cat de masiv e unico200, constructia imi place.

daca pe ascultate e asa mare diferenta, ramane doar matching ul cu incintele respective pentru ca eu chiar nu pot sa spun ca am ascultat asa ceva si tind sa bag si bugetul in ecuatie, uneori mai mult decat trebuie.

ma gandesc totusi ca ambele sant scule faine care sant demne de asezat alaturi pe un site de profil, chiar vad ca unico200 e nava lor amiral.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

comanr, nu stiu ce sa spun...
Unico mai are amplificarea din doua bucati PRE + FINAL. Intamplator stiu cate ceva si despre asta. Dar hai sa nu intru in amanunte, doar suntem pe internet ! :D Locul unde e liber fiecare sa (se) creada ce doreste. :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by comanr »

chiar daca santem pe internet eu chiar gasesc parerile dvs foarte avizate, alaturi de minimele cunostinte pe care cred ca le am ma ajuta mult sa mi creez o imagine despre anumite "scule" si chiar e in regula spiritul critic pe care il aveti fata de anumite modele pentru ca sant sigur ca asa simtiti, asa au sunat pentru dvs si nu cred ca aveti vre un motiv sa distorsionati aceste observatii pe care ni le oferiti gratuit, care pana la urma fac forumul sa fie viu.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

Gata, candidez la presidentie ! (ca tot e la moda) :lol: :lol: :lol:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by remoteviewer1 »

hersorin, intrebarea pe care ne-o lansezi e imposibila pentru noi (acum nu incep cu teoria chibritului audiofil). Numai tu stii daca se justifca sau nu diferenta pentru tine la Unico 200 fata de ce ai in prezent. Eu in acest moment, dupa experienta destul de subtire pe care o am in lumea audio, nu as lua nimic fara sa o testez la mine acasa. Nici macar o femeie nu o ceri de consoarta fara sa o "testezi", daramite sa o ceri in casatorie dupa poze...Cum zicea momolo(for President!) altadata, izolarea in lumea noastra e periculoasa, poti sa dai peste un aparat vintage de 10 ori mai ieftin si sa sune 99% din acel amplificator.

Insa, fiecare din noi mai gandeste si cu sufletul, si recunosc ca am si eu pe lista scurta niste aparate pe care le-as lua la neveu, cu toate ca as regreta apoi... In plus, esti familiar cat de cat cu hibridele Unison, stii ce pot si ai avut si confirmarea ca e mai bun ca al tau. Daca ai tu un feeling pozitiv, go for it, fa-ti placerea! In viata mai trebuie sa si risti... Sper sa nu patesti ca forumistul cu Quator-ul belgian si Yamaha care sunau slabut, dupa mult entuziasm. La rece totusi, eu nu as lua nimic, nimic fara sa testez in sistemul propriu, insa fiecare are punctele lui sensibile si daca as gasi amplificatorul meu de vis la un pret bun, nu stiu cum as reactiona...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificari hibride

Post by comanr »

nu cred ca e in regula absolut deloc acest lucru, o sa va explic si de ce:

una la mana daca cumva va voteaza lumea si iesiti presedinte, o sa parasiti forumul pentru ca teoretic nu o sa mai aveti timp, tara fiind in paragina o sa fie de munca la greu, in final forumul se va duce de rapa complet!

pe de alta parte daca va duceti la cotroceni si stati pe forum asa cum ar trebui in mod sigur tara se va duce de rapa complet!


deci nu stiu daca e ok ideea dvs. :lol:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by glucica »

off topic
remoteviewer1 wrote:Sper sa nu patesti ca forumistul cu Quator-ul belgian si Yamaha care sunau slabut, dupa mult entuziasm.
Eu am incercat sa iau legatura cu el la vremea respectiva, fara succes, insa mi-aduc aminte ca zicea parca de un Pass Int150. Ai idee ce a mai facut?

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by remoteviewer1 »

Nu il cunosc pe acel forumist, insa pe mine m-a marcat acel topic ca audiofil, am fost tentat sa pun intrebarea dealungul anilor, insa nu am indraznit deoarece nu cunosc cazul foarte bine. De exemplu, la cd-playerul meu hibrid, am conectat deunazi o pereche de boxe vintage pe compresie de la inceputul anilor 90. Se auzea un sunet oribil, infundat, adormit, moale. Cand am scos o trancota vintage de cd-player (SS)care la pret de second este de N ori mai ieftina, din aceasi perioada cu boxele, si care pe sistemul meu nu face o figura buna(agresiv si fara multa precizie), mentinand acelasi amplificator bingo! Imaginea si mediile nu se comparau cu mai noile Quartet, insa se auzea o muzica placuta, molcoma, cu un bas de vis (compresie tata! am ramas mut...). Ascult de o saptamana acest sistem si imi face placere enroma pe orice muzica. Pianul mi se pare ca are o naturalete deosebita, cu toate ca sunetul e mai dark, si rezolutia mai slabuta fata de incintele acustice mai noi din dotare. Din acest motiv dupa parerea mea, orice schimbare de componenta trebuie facuta cu atentie, nu se stie ce se obtine la final.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by glucica »

La vremea respectiva exista o pereche la dealer care putea fi ascultata si de unde nu ar fi putut obtine pretul cu care a cumparat el in final.

panzer
Posts: 115
Joined: 05 Jan 2009, 16:21

Re: Amplificari hibride

Post by panzer »

offtopic: 800km pe DB inseamna cam 150 euro + o carte buna de citit. Probabil tb sa schimbi pe undeva macar odata din Belgia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by remoteviewer1 »

La un dealer local nu se poate obtine cel mai bun pret intotdeauna, insa pentru cazurile in care apar probleme, si in domeniul audio sunt o gramada, e bine sa fii sub umbrela unuia. Daca era un tweeter ars, ce facea trimitea magaoiale inapoi in tara de origine? Il cumpara pe ebay si il monta singur? Aceasta operatie merge la trancotele vintage, nu la clasa Magellan de exemplu. Un dealer poate sa iti ofere la obiectele vandute si un buy-back mai avantajos in eventualitatea in care iti schimbi gusturile, poate sa iti faciliteze un contact direct la producator in cazul unei probleme tehnice, plus ca ii stii adresa si poti sa ii "spargi geamurile" la cosmelie :D sau il faci praf pe forumurile locale (de aici probabil interesul de a rezolva amiabil tot felul de litigii) . Eu m-as risca la achizitii de genul asta(din alte tari) numai pentru un produs pe care il cunosc foarte bine(testat in conditii relevante), pe care nu ma gandesc sa il vand imediat si nu l-as gasi local decat la un pret exorbitant(cum ar fi unele componente vintage care la noi se vand la preturi de cel putin 3 ori fata de tarile mai spalate).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by glucica »

Nu pot sa ma abtin sa nu remarc viziunea bucolica despre relatia cu dealer-ul :D .

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by momolo »

remoteviewer1 wrote:e bine sa fii sub umbrela unuia
depinde, poti avea chiar si umbrela bagata pe gat si apoi deschisa (evident, cu scopul nobil sa nu te mai ploua in gat).
remoteviewer1 wrote:Daca era un tweeter ars, ce facea trimitea magaoiale inapoi in tara de origine? Il cumpara pe ebay si il monta singur? Aceasta operatie merge la trancotele vintage, nu la clasa Magellan de exemplu.
dar ce, la "Magellan" nu se pot desuruba cateva suruburi si schimba doi "papuci" atlabam ca nici de letcon nu ai nevoie ?! Cine stie, poate este imposibil numai alora care si-au pus boxele in altarul la care dimineata se roaga, fac matanii si aprind betisoare parfumate.
remoteviewer1 wrote:Un dealer poate sa iti ofere la obiectele vandute si un buy-back mai avantajos in eventualitatea in care iti schimbi gusturile, poate sa iti faciliteze un contact direct la producator in cazul unei probleme tehnice, plus ca ii stii adresa si poti sa ii "spargi geamurile" la cosmelie sau il faci praf pe forumurile locale (de aici probabil interesul de a rezolva amiabil tot felul de litigii)
mai usor cu pianul pe scari! Una la mana, spartul geamurilor e o actiune penalizata de legislatie, doi la mana, ce te face sa crezi ca "buibacul" este intotdeauna avantajos ?! Ce te face sa crezi ca iti faciliteaza careva "contactul la producator" ( :lol: la faza asta era sa cad sub masa de ras). Iar cat priveste forumurile, ha, ha, multi se ofilesc din cale afara de forumuri, le zici "Bau!" pe forum si deja s-au pitit sub masa ! :lol: :lol: :lol: Ca sa nu mai spun alta chestie, exista totusi o minima responsabilitate a ceea ce se posteaza pe internet (vezi Regulamente si alte alea).
remoteviewer1 wrote:Eu m-as risca la achizitii de genul asta(din alte tari) numai pentru un produs pe care il cunosc foarte bine(testat in conditii relevante), pe care nu ma gandesc sa il vand imediat si nu l-as gasi local decat la un pret exorbitant(cum ar fi unele componente vintage care la noi se vand la preturi de cel putin 3 ori fata de tarile mai spalate).
in orice achizitie a unui produs care nu este nou, nu este sigilat si nici nu se vinde cu factura, exista un risc. Este o iluzie sa credem ca "aia de dincolo" (recte, cei din Vestul laudat) nu se dau in laturi de la dat tzeapa (mai mica sau mai mare functie si de parale). De exemplu, exista si nemti (cu nume de nemti) mega-tzepari, exista si de-ai nostrii cinstiti. Intradevar, daca vorbim de proportii, la noi e o problema insa ce ai spus e o generalizare fara nici o valoare si in plus, da dovada de o incredibila naivitate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplificari hibride

Post by remoteviewer1 »

Poate nu m-am facut bine inteles, insa eu nu sunt fanul niciunui dealer din lumea asta, dar este exact diferenta cu BMW-ul de germanica si cel de reprezentanta(cok) de romanica. Dacai vrei S class la jumate de pret din partea cealalta de Ioropa, iti asumi niste riscuri...ati inteles despre ce vorbesc, nu mai bat apa in piua. Asta nu inseamna ca daca ai garantia in mana valoreaza mare lucru in zilele noastre, odata cu produsele calitative din ziua de azi (asa zisa manufactura haudiofila facuta pe genunchi) si cu dealerii existenti(un fel de samsarei cu pretentii de melomani). Insa asta e lumea in care traim si astea sunt conditiile la care trebuie sa facem fata. In unele conditii decat samsarul neamt, eu (inca) il prefer pe cel local.

PS. spartul geamurilor era la figurat si nu am zis ca buibacul este eficient pentru cumparator (nimic din aceastra industrie nefiind rentabil pentru cumparator, dar neah daca ne roade...).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

Post Reply