ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Craioveanu_Cos
Posts: 3
Joined: 24 Oct 2014, 16:02

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by Craioveanu_Cos »

Bunaseara. Cos vine de la Cosmin nu de la Costin si posibilitatea verificarii ip-ului va confirma ca nu sunt vre-un personaj dubios binecunoscut ascuns in spatele unui nou user. Eu sunt fost posesor de e-213 si actual posesor de e-550 si personal am apreciat plusul de rafinament adus de un amplificator in clasa A. Este intr-adevar mult si peste nevoile mele de putere avand un spatiu de auditie de 21 mp dar nu m-as mai intoarce la integrate. Banuiesc ca intentia lui Lord este sa construiasca un sistem in timp dat fiind ca efortul financiar este mare si acest sistem trebuie inceput de undeva, boxe sau amplificator.

In alta ordine de idei e-213 este un amplificator grozav care mi-a adus multe sute de ore de satisfactie audiofila.

Salutari la toata lumea.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

Craioveanu_Cos wrote:Eu sunt fost posesor de e-213 si actual posesor de e-550 si personal am apreciat plusul de rafinament adus de un amplificator in clasa A. Este intr-adevar mult si peste nevoile mele de putere avand un spatiu de auditie de 21 mp dar nu m-as mai intoarce la integrate
Pai 550 nu e tot integrat ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

Craioveanu_Cos
Posts: 3
Joined: 24 Oct 2014, 16:02

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by Craioveanu_Cos »

Exprimarea mea nu a fost cea mai corecta. Intoarcerea la integrate se refera la intoarcerea la clasa A/B.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Da, 213 s-a dat , n-am mai avut ce asculta....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

Craioveanu_Cos, am vazut cum ai repetat confuzia respectiva.
Amplificator integrat inseamna un amplificator complet, care contine sub carcasa atat partea de preamplificare cat si partea finala de putere indiferent de clasa de functionare, AB, A, D sau alta si indiferent ca este pe tranzistoare sau pe lampi. Ambele modele "cucufaze" (vorba unui uzer caruia i-au trecut 100 de amplificatoare prin mana), 213 si 550 sunt integrate.

Cat priveste alt lucru pe care l-ai scris, anume ca (din cate am inteles asta era defapt intentia ta de exprimare) nu te-ai mai intoarce la clasa AB dupa ce acum ai clasa A, te informez cu parere de rau ca ambele modele integrate sunt principial la fel, anume, modelul 550 care este botezat ca fiind in clasa A defapt nu este intr-o clasa A 100% autentica deoarece nici nu se poate astfel fara o constructie uriasa cu o ineficienta uriasa. Practic integratul "cucuphase" 550 este intr-o clasa AB conventionala dar cu o parte de functionare in clasa A mai mare. Chiar si modelul (mai mic) 213 are o mica parte de functionare in clasa A, de aceea se spune ca e in clasa AB. Deci ghinion, acum tot o clasa AB asculti! :D Si ca o paranteza, sunetul nu este dat numai de clasa de functionare, exista multe alte aspecte care influenteaza calitatea sunetului.

Mai poate interveni o chestie si asta e relativa la configuratie, avand doua integrate - preamplificarea poate lucra in clasa A pura chiar si pe tranzistoare. Nu stiu schemele acestor aparate, este posibil ca 550 sa aiba partea de preu in pura clasa A (desi ma intreb de ce nu ar fi la fel si mai micul 213 deoarece lucrul asta nu e costisitor?!) dar in mod cert partea de putere nu e in clasa A pura ci partiala, adica e intr-un AB din care partea de A este mai mare. Asta se aplica practic la toate amplificatoarele "cucuphase" (firma cu pricina fabrica numai amplificari solid state) dar se aplica si la alte branduri care construiesc aparate pe tranzistoare.

Clasa A pura o gasesti in cazul lampaselor unde puterea maxima este cu adevarat puterea maxima, de exemplu un lampas de 35W are 35W dupa care cade. Insa la "cucuphase" exista powere denumite a fi in clasa A, de exemplu la 60W (si pe care nu le ridici singur de jos) dar care sunt capabile pe peak-uri sa debiteze chiar si 650W! Nici integratul tau nu are numai puterea scrisa a fi in clasa A in prospect ci o putere mult mai mare.

Partea care in opinia mea penalizeaza teoretic un amplificator solid state (indiferent ca este integrat sau numai final audio) e situatia de a avea mai mult de o singura pereche de tranzistori finali. Se poate rezolva si asta cumva, chiar firma "cucuphase" are o rezolvare interesanta in scheme dar una peste alta, teoretic este mai bun un montaj mai simplu. Atunci cand se poate. La puteri mari pe solid state nu prea se poate. Cum si la tuburi este necesara punerea in paralel a mai multor tuburi pentru cresterea puterii. Realitatea nu tine cont numai de teorie, cateodata puterea este foarte importanta, mai ales in sistemele mari. Degeaba ai avea putere mica si super rafinata daca trebuie sa amplifici boxe mari si dificile in spatii mari. Insa e ridicol sa bagi puteri mari in spatii mici, mai ales daca prin obtinerea acelor puteri exista (inevitabil) un compromis.

Aici sunt nevoit sa mentionez ca intradevar, conform a ceea ce spun unii pe care-i combat cu alte ocazii, un audiofil e bine sa cunoasca macar o baza a teoriei (si mentionez ca eu unul nu ma creditez a fi cunoscator in teorie pentru ca nu sunt, dar prefer sa incerc a ma informa inainte de a "crede" ceva).

Cat priveste sfatul tau, imi aduce aminte de o fabula. Cica un pictor picteaza un tablou cu o femeie frumoasa. Dupa care se duce sa ceara parerea crocodilului. Acesta se uita la tablou si spune ca este foarte reusit dar cu o mica problema, femeia din tablou are prea putini dinti. Il sfatuieste pe pictor sa-i picteze inca o suta de dinti in plus. Apoi pictorul se duce la elefant. Acesta se uita ganditor si cult din fire spune ca tabloul ar fi depasit chiar si Mona Lisa daca femeia pictata ar fi avut o trompa. Apoi pictorul se duce la maimuta. Aceasta se uita cu admiratie si spune ca e minunat dar din nefericire este neterminat recomandand pictorului sa o puna pe femeie agata de o craca cu o banana in mana.

Eu unul caut sa indemn omul sa invete sa pescuiasca singur, nu sa-i bag in traista peste prins de mine. Daca i-as fi recomandat cazul meu nu stiu la ce i-ar fi folosit deoarece fiecare are cazul lui special, fiecare stie mai bine ce i s-ar potrivi si in final fiecare judeca cu propria ureche (si plateste cu propriul buzunar).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Intr-un final am luat un Accuphase E-360.La anu' vreau sa iau sursa, DP550, si pe urma merg cu ele sa le gasesc cabluri si boxe potrivite.
Dar pina atunci pot sa spun ca sint impresionat de finetea sunetului si nu in ultimul rind de constructia in sine a amplificatorului.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

Felicitari , sa il asculti sanatos .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Felicitari , sa il asculti sanatos .
Multumesc

In alta ordine de idei, se pare ca doru a facut un sistem sare suna de exceptie si cine l-a ascultat l-a apreciat.
Dar hai sa vedem cu ce e facut sistemul respectiv?

Luxman+Luxman + Harbeth

Clasic, nimic exotic, combinatie recomandata si pe alte forum-uri.
Pina la urma ma intreb daca e chiar atit de dificila alegerea si portrivirea unor scule, sau numai noi o facem sa para asa ?!? Pentru ca Luxman + Luxman =evident, la mintea cocosului, iar combinatia cu Harbeth a fost, - ma repet - , recomandare de pe alte forumuri.

Sau poate complicatia apare atunci cind incerci sa-ti faci un sistem cu bani putini, si nu gasesti scula care ar trebui, sau nu o gasesti convenabil, si atunci improvizezi, pui alta pe care ti-o permiti si in final risti sa-ti iese o mizerie ? Si poate in cazul asta dai in boala upgrade-urilor fara sfirsit ???

Nu ma pricep, imi dau numai o parere, remarcile de mai sus ar putea fi pur retorice.

Eu cred ca am ales pentru mine, o sa incerc sa incropesc ceva clasic, Accu+Accu + "o sa vedem la timpul potrivit"
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hondaru »

poate ca Doru nu a inventat apa calda in Colentina si s-a inspirat si el de pe alte forumuri unde lucrurile sunt spuse pe nume fara interese comerciale in care oameni verticali poarta discutii civilizate.
Doru a avut curajul sa riste pentru ca chiar daca pe un forum sau 2 sau 3 scrie ca A+B+C= nirvana esti sigur ca ceea ce le place lor iti va place si tie?! Sunt convins ca si Doru a avut mai multe etape pana a ajuns la combinatia aceea.
Din pacate multi vor ca cititnd 4 posturi pe forum sa-si incropeasca sistemul minune. Complet fals. In primul rand acustica camerelor difera, putirinta finaciara difera. Chestia cu gustul intervine doar la sisteme mai putin reusite, sunetul de calitate fiind apreciat in egala masura de toata lumea.

La tine +-ul de la urma ecuatiei tale va fi teribil de greu de gasit. Nu spun aceasta pentru a te descuraja ci pentru a te preveni! Totul se capata cu expereienta si bani cheltuiti. Alta cale nu prea exista din pacate. Noi aici pe forum iti vom da cate idei putem experimentarile insa iti apartin, comunitatea noastra e mica si saraca.....
Spor la potriveli! 8)
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hondaru wrote:
La tine +-ul de la urma ecuatiei tale va fi teribil de greu de gasit. Nu spun aceasta pentru a te descuraja ci pentru a te preveni! Totul se capata cu expereienta si bani cheltuiti. Alta cale nu prea exista din pacate. Noi aici pe forum iti vom da cate idei putem experimentarile insa iti apartin, comunitatea noastra e mica si saraca.....

Spor la potriveli! 8)
:) Sint sigur ca n-o sa fie extrem de greu...
Am deja citeva idei, Spendor D7 , Pioneer S1EX sint numai 2 dintre ele :wink:
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

lordu73 wrote:Am deja citeva idei Pioneer S1EX
Cum de ai ajuns la aceste boxe ? Le-ai ascultat ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hersorin wrote:
lordu73 wrote:Am deja citeva idei Pioneer S1EX
Cum de ai ajuns la aceste boxe ? Le-ai ascultat ?
:D
Nu, dar le-a recomandat cineva ..... :D
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

Sper sa nu se inteleaga ca eu sunt acela .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

Daca as fi ascultat aceste boxe cind am cumparat Triangle cred ca nu dadeam doi lei pe ele . Cu virsta s-au mai schimbat gusturile . Mai am simbata o auditie cu ultima pereche de boxe care ar putea inlocui Pioneer S1 ex (la bugetul actual) dar daca as avea 20k euro deja stiu ce as lua :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hersorin wrote:Sper sa nu se inteleaga ca eu sunt acela .
Le ai in avatar, deci iti plac, daca le gasesc pe undeva merg sa le ascult.
Fara sa vrei, tu esti ala ....
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply