ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by doru »

lordu73 wrote: E560 cu vu-metre nu se mai fabrica, E600 are led-uri. Nu as da banii astia pe un amplif cu led-uri, poate sa sune imperial......
No comment. Pierdere de timp. Probabil nu trebuia sa depasim stadiul de mistocareala.

P.S. Cand ma uit ca momolo a umplut o pagina cu recomandari si totul era o chestie de leduri sau vu-metre... :lol:
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Are o slabiciune pentru VU-metre :mrgreen:. E ok, toata lumea le iubeste, insa sunetul imperial (chiar daca vine din partea unui lord) nu il inteleg. Eu zic sa ne oprim aici... :lol:, sfaturi (bune) a primit, speram sa le poata digera, toata lumea e (sau ar trebui sa fie) multumita.

doru, sa stii ca led-urile nu sunt audiofile, ca si corectoarele de ton, si orice scula urata in general.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

doru wrote:
lordu73 wrote: E560 cu vu-metre nu se mai fabrica, E600 are led-uri. Nu as da banii astia pe un amplif cu led-uri, poate sa sune imperial......
No comment. Pierdere de timp. Probabil nu trebuia sa depasim stadiul de mistocareala.
:oops:


Cred cu tarie ca o scula de 7500 EUR trebuie sa arate banii respectivi si atunci cind e oprita, iar led-urile de pe display nu se incadreaza in standardele mele de eleganta.

Si nu mi-ai zis, sculele tale au costat numai 6000 de Euro ???
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by comanr »

uneori banii nu reflecta calitatea unui produs insa de cele mai multe ori o reflecta.

deunazi un amic cu un audi A8 a apelat la mine pentru ca nu mai stie ce sa faca sa rezolve problemele imense pe care le are la masina, practic de cand o are doar o luna a mers fara becul de avarie in bord aprins, a fost peste tot, insa problemele revin, eu de exemplu stiam ca acele masini sant niste gunoaie sinistre cu multe probleme dar uite ca s au vandut si iata ca piata e plina de gunoaie sinistre, el abia acum dupa cativa ani de folosire a realizat acest lucru, primele concluzii duc la inlocuirea calculatorului central, lucru care ar trebui sa fie cel mai fiabil de pe toata masina.

masina a functionat, nu l a lasat in drum dar la pretul dat se astepta sa nu fie probleme deloc cu ea o mare perioada de timp, lucrurile nu au stat deloc asa, orice bec in bord aprins aiurea poate fi considerat o problema la acel standard de constructie al masinii si la pretul ei.

asa si la sculele audio, ele fiind bunuri de consum, este bine sa citesti review uri inainte, din ce am vazut constructia e solida, trece testul kilogramelor, in mod sigur e o scula buna, daca ai si bani de ce nu, pune mana si ia l, cu o scula de genul asta te intalnesti o data sau de doua ori in viata, iar daca ai grija de el il poti lasa mostenire la nepoti, nu are cum sa fie prost acel amplificator

daca merita sau nu 6 mii nimeni nu stie, lucrul asta se raporteaza la portofelul fiecaruia, eu zic ca nu merita de exemplu, insa altii cu dare de mana vor zice ca merita cu varf si indesat, ar fi o prostie totusi ca ultimii bani sa i dai pe acel amplificator sau sa strangi vreo 10 ani banii pentru o scula, aia inseamna ca nu ti o permiti.

boxele pe care le ai nu stiu ce e cu ele, nu pot afirma ca sant lazi cu difuzoare, la urma urmei toate boxele sant lazi cu difuzoare insa am ascultat niste tannoy uri mici si nu sunau deloc corect desi aveau inalte cu membrana de titan sau nu stiu ce mare fas, se incadrau cu brio la capitolul "lazi cu difuzoare".

o scula e fix ca o femeie, cateodata te crucesti cum pot sta unii langa niste sifoniere sinistre slute de femei, insa pentru ei a meritat.
pai aia s terminati, poa sa cumpere cate scule vor ei sau chiar e indicat sa cumpere cat mai multe scule sa si umple timpul. :mrgreen:
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

comanr, de ce ti cu tot dinadinsul sa-ti dai cu parerea despre lucruri pe care nu le cunosti si cu care nu ai nimic in comun?!
Comparatiile intre aparate audio si automobile chiar daca se doresc a fi metaforice, par complet anapoda si facute in felul asta demonstreaza un singur lucru - cel care le face e complet paralel cu subiectul de fatza.
Cat priveste review-urile la care indemni (spre citire intensa), in opinia mea fac omul si mai nelamurit decat era la inceput. Multe review-uri sunt scrise din interes, altele sunt scrise de oameni care trag concluzii anapoda, nu mica mi-a fost mirarea in decursul vremii sa constat ca in foarte multe cazuri pe internet exista concluzii si aprecieri opuse cu 180 de grade adevarului.
Parerea mea este ca distonezi fatza de toti ceilalti si sfatul meu - nu te baga acolo unde nu ai nimic a spune.

lordu73, probabil s-au petrecut anumite confuzii din cauza unor formulari incomplete (din partea ta). Intrebarea este intotdeauna mai importanta decat raspunsul. Asta o stie orice om de stiinta. Cu intrebari formulate incomplet sau confuz nu poti obtine raspunsuri folositoare.

Avand in vedere ceea ce am inteles, sfatul meu este - mai bine resetezi tot ce ai achiztionat si hotarat pana acum si te orientezi catre cumpararea unui sistem audio complet. Incepand de la un minim - player(sau pickup), amplificare integrata, boxe si cabluri, toate astea tinand cont de spatiul tau de auditie. Nu poti face abstractie de acustica si marimea spatiului.

Achizitia unui sistem gata format (de cineva cu experienta si care a muncit sa adune si sa potriveasca) iti aduce avantajul de a simti imediat rezultatul. Asa ceva poti gasi ori second hand din tara sau strainatate, ori de la un comerciant in domeniu. Cand ai un sistem in fatza urechilor, poti aprecia perfect pe ce dai banii. Este adevarat, intr-o alta acustica va fi o diferenta insa vei sti ca acel sistem poate ceva ce tie iti place.

Insa, daca in lipsa unei experiente (evidente din tot ce ai spus pana acum) te apuci sa cumperi diverse obiecte, poate si foarte bune dar in limita unui buget fara rezerva, va urma o goana dupa fata Morgana si nu vei reusi nimic, doar sa "cotizezi" la infinit (pe aparate, boxe, cabluri, etc).

E mai simplu sa apelezi la experienta celor care se pricep. Dupa aceea, dupa primul sistem, te poti apuca sa iti formezi tu altul mai bun, in timp si dupa capul tau. In caz ca te va pasiona cautarea in continuare, vei face experimentele mult mai relaxat daca ai deja un sistem audio care iti place si pe care il vei folosi ca referinta pentru viitoarele schimbari.

Daca ai un spatiu mic te va costa mai putin deoarece sistemele mici sunt mai ieftine (si de multe ori suna minunat). Cel mai costisitor este cand ai un spatiu mare! Atunci nu prea mai merge cu orice. Dar la casa mare cheltuielile sunt mari. Si invers.

Din pacate, asa cum ti-am spus, alea nu sunt boxe, sunt lazi cu difuzoare. Dar, in caz ca te multumesc (nu-i nici o rusine, fiecare am fost o data demult la fel, conteaza sa-ti placa tie si nu altora) cel mai bine este sa le cumperi o amplificare raportata decent la valoarea acestor boxe. Nu e o regula dar functioneaza de multe ori, amplificarea, boxele si sursa ar trebui sa coste fiecare cate o treime. Daca asa se aud cu un amplif de valoarea lor, pai cam ala e nivelul. Se vor auzi, asa cum am mai spus, mai bine cu un amplificator mai bun, insa plusul va fi extrem de mic in comparatie cu costurile nejustificat de mari si perspectiva incerta. Este mai dificil sa cauti boxe pentru amplificator decat amplificator pentru boxe. Ca si in situatia, caine si zgarda. Intai cumperi caine si dupa aia zgarda.

Exista si sisteme dezechilibrate la pret dar sunt mai rare si de obicei sunt gasite de oameni cu multa experienta. Cateodata niste boxe ieftine suna nesperat de bine cu o amplificare mult mai scumpa, cateodata e invers, se mai nimeresc boxe scumpe care suna binisor (nu maxim) cu o amplificare ieftina.

In toata afacerea asta trebuie sa intre si cablaraia care este (din pacate) extrem de importanta. Sa nu spui ca nu ti-am zis! Acum poate nu-ti vei da seama insa in timp iti vei da seama.

Defapt ar trebui ca bugetul pentru cabluri sa fie o halca destul de consistenta. Insa aici e o discutie complicata deoarece sunt penibile situatiile in care scule ieftine si mediocre sunt cablate cu cabluri foarte scumpe. Cazul invers este mai suportabil, scule scumpe cu sarme ieftine dar intr-un final se dovedeste doar o solutie provizorie.

Cert este ca formarea unui sistem audio este precum constructia unei case, intotdeauna la final se constata ca a costat de 3 ori cat se estima si a durat de 4 ori mai mult! La un amplificator de 6K (asta fiind nu pretul de catalog care e mult mai mare) trebuiesc boxe mult mai serioase si care costa si alea peste 3K (am zis un minim minimorum). Dupa ce ai ampliful de 6K si boxele de 3K (adica minimul calitativ) o sa-ti trebuiasca si o sursa decenta care costa si aia vreo 4K cel putin. La urma, cand le vei avea pe toate 3 componentele iti vei da seama ca daca pui cabluri bune (=scumpe) suna considerabil mai bine si dupa aceea nu le mai suporti fara cablurile alea. Intr-un final vei cheltui si pe cabluri vreo 3K (minim!). Dupa aceea vei avea un sistem audio insa cand vei auzi alte sisteme audio (la altii) iti vei da seama ca defapt nu ai nimic si o sa vrei mai mult. Pentru ca intre timp urechea ti se va gadila cu sunet bun si vei incepe sa faci diferente, sa apreciezi, sa intelegi si sa poftesti la mai mult. Deoarece nimeni nu trece de la bun la prost, drumul este mereu de la bun la mai bun.
Apoi vei cumpara niste boxe de 10K pe care ampliful de 6K nu le poate pune in valoare ca nu are de unde. Dupa care vei gasi o amplificare nobila care la second hand costa 10K si conduce superb boxele. Dupa care vei intelege ca sursa de 4K este jalnica. Amplificare si boxele superioare o vor dezgoli de "calitati" daca vei aduce la proba o sursa mai buna, deci una de 8K(minim)!
Dupa care urmeaza din nou cablurile! Alea vechi nu sunt ce trebuie pentru noul sistem si atunci vei avea motive sanatoase sa cauti cablaraie in liga de sus, alea cu scoruri pe care daca le auzi azi, scuipi in san si faci 3 pasi inapoi!
Dar cu noul sistem vei intelege de ce cablurile alea costa atat si te vei chinui si zbuciuma pana le cumperi si pe alea devenind cu inca 10K mai sarac!
Dupa care..... nu mai continui! :lol: :lol: :lol: Nu mai are rost! :lol:
Eu am vrut doar sa-ti sugerez ce important este sa-ti constientizezi putintzele si in urmare, sa apelezi la lucrul gata facut de oameni care au platit pretul (experientelor) de mai sus. E mult mai usor sa apreciezi un sistem gata facut. Pe care ulterior il poti imbunatati cu diverse tuninguri.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
doru
Posts: 257
Joined: 16 Oct 2008, 14:28

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by doru »

momolo, incapatinarea ta de a aduce lordul pe maretul drum audiofil este demna de admirat, dar si de o cauza mai buna! :)
Probabil n-ai citit cu atentie raspunsurile anterioare ale lordului, drept pentru care pun mai jos un citat. Cum poti convinge omul, daca nu-i plac ledurile si beculetele? :)
lordu73 wrote:
doru wrote: Cu 6000 de euro poti sa iei un sistem intreg foarte bun, cu sursa, amplif, boxe si cablaraia necesara. Un sistem pe care poti sa-l asculti “pregatit la cheie” la vreun dealer sau acasa la un alt audiofil care il vinde, sa vezi daca iti place. Sunt multe variante la acesti bani.
Probabil de banii astia as putea lua ceva comparabil cu ce am acum. Variante or fi, poate nu le vad eu.
Apropo, fii sincer, sistemul tau cit a costat?

doru wrote: fii fara grija, oferte vei mai gasi, atat la dealeri cat si la SH.
E560 cu vu-metre nu se mai fabrica, E600 are led-uri. Nu as da banii astia pe un amplif cu led-uri, poate sa sune imperial......
Tot din motivul asta nu mi-am luat REGA, ca era urit ca porcul.
Vezi tu, in naivitatea/prostia mea mai cred ca o scula e ca o bijuterie,(exact ca un ceas cu pendula pentru casele boieresti ) trebuie sa transpire eleganta prin toti porii, mai ales cind e scumpa...

Si mai trebuie sa fie bineinteles cit se poate de durabila
Most people use their stereos to listen to music. Audiophiles use music to listen to their stereos.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

momolo wrote: Avand in vedere ceea ce am inteles, sfatul meu este - mai bine resetezi tot ce ai achiztionat si hotarat pana acum si te orientezi catre cumpararea unui sistem audio complet. Incepand de la un minim - player(sau pickup), amplificare integrata, boxe si cabluri, toate astea tinand cont de spatiul tau de auditie. Nu poti face abstractie de acustica si marimea spatiului.

Achizitia unui sistem gata format (de cineva cu experienta si care a muncit sa adune si sa potriveasca) iti aduce avantajul de a simti imediat rezultatul. Asa ceva poti gasi ori second hand din tara sau strainatate, ori de la un comerciant in domeniu. Cand ai un sistem in fatza urechilor, poti aprecia perfect pe ce dai banii. Este adevarat, intr-o alta acustica va fi o diferenta insa vei sti ca acel sistem poate ceva ce tie iti place.


E mult mai usor sa apreciezi un sistem gata facut. Pe care ulterior il poti imbunatati cu diverse tuninguri.
Am inteles ideea, acum 15 ani faceam acelas lucru cu calculatoarele, imi faceam unul pentru mine si ce piesa nu-mi placea mi-o upgradam si o integram pe cea veche in calculatorul urmatorului client.Si toata lumea era multumita.Dar acum e mai complicat, deja am un sistem rezultat din sugestia unui dealer care teoretic "se pricepe". Si la banii astia eu cred ca sistemul suna OK. Puteam lua ceva SH gata facut,un pic mai scump, care probabil suna mai bine, dar nu aveam garantia ca nu mi se strica a doua zi, nu-i asa ?

Pina la urma e o chestie de optica, eu de ex. mi-am luat masina noua, in ciuda tuturor sfaturilor primite de la prieteni. Am preferat sa merg intr-un renault nou decit intr-un W vechi.

Si da, tin la aspect, nu pricep de ce se supara atit de mult doru
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

Nu cred ca se supara nimeni, unii vor sincer sa te ajute. Aceasta dorinta e din pura pasiune, asa sunt oamenii care pun suflet, cateodata par mai patimasi, mai incracenati sau poate prea duri. Mie imi place sa cred ca exista multi oameni care pot ajuta la modul altruist si dezinteresat.

Eu unul nu te judec pentru chestia cu designul, ledurile si vumetrele. Intr-un fel te inteleg. Mi se pare ceva omenesc sa judecam si cu ochiul, nu numai cu urechea. Altii par deranjati dintr-un simplu motiv, pun multa pasiune pentru calitatea sunetului si in acest hobby cine merge mai departe, mai sus, incepe sa fie din ce in ce mai putin influentat de aspect, de design.

Parerea mea este ca depinde de om, unii raman intotdeauna tributari (si) aspectului, probabil avand si o inclinatie spre artele vizuale, altii devin puristi si nu dau doi bani pe aspect, traind sunetul din plin. Nici una dintre situatii nu este mai presus decat cealalta, depinde de firea omului. Mai ales la cei care muncesc din greu pentru bani exista si "scuza" interesului pentru aspect. Acestia vor sa (si) vada pentru ce au platit din greu. E omenesc si deloc anormal.

Iar doru (probabil ti-ai dat seama) ar fi vrut sincer sa te ajute cu un sfat. De mine nu mai spun sau altii.

Important este sa fi tu multumit de ceea ce ai, nu pune la inima afirmatiile mele care par cam dure despre boxele tip "lazi cu difuzoare chineze". Daca te incalzeste cu ceva, iti marturisesc ca pe vremuri, acum multi ani eu aveam boxe poate mult mai slabe decat ce ai tu acum si m-as fi luat cu oricine de guler daca mi-ar fi criticat "odorurile"(cumparate din banuti castigati cu sudoare) :D . Toti trecem prin asta, important este sa avem mintea deschisa si sa ne purtam firesc, normal unul cu altul si mai ales sa ne respectam!

Pana la urma (si daca tot ai scris aici) la ce solutie ai ajuns, ce ai ales la final? Eu unul sunt curios si cred ca nu sunt singurul. Acum ca tot ai intrat in micuta "comunitate" ar fi frumos sa povestesti.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Simbata ascult un 213 la mine acasa, daca aduce un plus il iau si ma linistesc o vreme. Daca nu, o sa fie o problema, ma mai gindesc ce sa fac..... Probabil incep sa string cei 20k care sa ma multumeasca pentru restul vietii :)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

lordu73 wrote:Probabil incep sa string cei 20k care sa ma multumeasca pentru restul vietii :)

Daca ziceai si tu 200k mai credeam dar la 20k vei schimba mult si bine. Poate nu esti foarte pretentios .
Asta e boala grea.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

hersorin, nu-l mai speria si tu pe om! :D
Si pe deasupra ii exasperezi pe trancotari, astia cand citesc ce scrie pe aici isi imagineaza ca suntem in clubul petrolistilor sauditi! :D
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hersorin wrote:
lordu73 wrote:Probabil incep sa string cei 20k care sa ma multumeasca pentru restul vietii :)

Daca ziceai si tu 200k mai credeam dar la 20k vei schimba mult si bine. Poate nu esti foarte pretentios .
Asta e boala grea.
:D O fi boala grea, dar daca atita e plapuma de lunga te ajustezi dupa ea, ca n-ai incotro...

Dar e adevarat, imi amintesc ca la un moment dat nu-mi mai ajungeau salariile incercind sa tin pasul cu tehnica IT, 486, 586, 686, Pentium 1,2,3, memorii 128, 256, 512, samd, pina am constatat ca nu mai am cu ce lua pampers la copil, si atunci am renuntat. Am si invatat ceva si poate daca ma iut la mine astazi constat ca mi-a prins bine pasiunea/cheltuiala asta, pentru ca m-a ajutat mult in cariera.

In mod cert audiofilia n-o sa ma ajute decit sa cheltui banii. Dar sper ca pina la urma sa pot incropi un sistem decent, bine inchegat si de valoare.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by SOLO »

lordu73 wrote:In mod cert audiofilia n-o sa ma ajute decit sa cheltui banii.
Mi-a ramas pe creier afirmatia ta. Deschid un topic dedicat la off-topic :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

Craioveanu_Cos
Posts: 3
Joined: 24 Oct 2014, 16:02

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by Craioveanu_Cos »

Sunt mai mult genul de cititor din umbra si rar intervin in topicuri. Ce vreau sa spun este ca uneori sfaturile sincere au efecte neasteptate. Spre exemplu in cazul de fata l-ati convins pe Lord ca nu e ok sa mearga pe varianta unui amplif nou in clasa A, cap de serie care are si garantie si sa-si incerce norocul cu un amplif vechi de 12 ani de acum 4 generatii care mai are si dificultati in a conduce boxe dificile. Credeti ca e un fundament bun pentru constructia unui sistem pe termen lung?

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

Craioveanu_Cos ("Cos"vine cumva de la Costin ? :wink: ) care te-ai inscris ieri, zici ca esti cititor de mai multa vreme asa ca trebuie sa sti ca avem o rubrica de prezentare (si modalitatea de a citi IP-urile :wink: ).

Acum sa incerc sa-ti raspund (in opinia mea):
Craioveanu_Cos wrote:Spre exemplu in cazul de fata l-ati convins pe Lord ca nu e ok sa mearga pe varianta unui amplif nou in clasa A, cap de serie care are si garantie si sa-si incerce norocul cu un amplif vechi de 12 ani de acum 4 generatii care mai are si dificultati in a conduce boxe dificile. Credeti ca e un fundament bun pentru constructia unui sistem pe termen lung?
1. nu cred ca a dorit cineva sa-l convinga pe autorul acestui topic sa cumpere sau sa nu cumpere ceva anume. Ce spun eu rezulta din tot ce a fost scris in prezentul topic. Dealtfel, daca as fi banuit ca exista useri deghizati care incearca sa-l convinga pentru o marfa anume, as fi intervenit drastic.

2. ca o banuiala personala pe care am avut-o de la bun inceput, eu cred ca el isi fixase o anume optiune dinainte de a posta aici. Este un fenomen des intalnit; userii (mai mult cei necunoscuti) posteaza diverse cereri de opinie despre anume achizitii pe care vor sa le faca, nu pentru a-si modifica optiunea in vreun fel ci pentru a gasi o sustinere in optiunea deja luata.

Toti care suntem vechi pe forumuri am observat dealungul timpului acest fenomen, apare userul necunoscut X si intreaba, "Ce parere aveti despre obiectul Z pe care as dori sa-l cumpar?!". Practic in acel moment userul X are deja luata hotararea de a cumpara obiectul Z insa in tot omul exista un dubiu, unii sunt mai ezitanti din fire si prin astfel de postari ei doresc mai degraba un imbold spre decizia (deja luata), o confirmare, o sustinere care intr-un fel le-ar impaca constiinta in temerea (care exista intotdeauna) ca alegerea ar putea sa nu se dovedeasca la maxima inaltime. Este ceva destul de omenesc, sta in firea multora, se intampla nu numai pe forumuri dar si in viata de zi cu zi.

3. desi eu sunt vechi pe forumuri nu am intalnit un caz clar 100% in care un om si-a schimbat optiunea si a ales exact ceea ce i s-a recomandat pe un forum. Parerea mea este ca forumurile sunt destul de benigne la capitolul influentare decisiva pentru "decizia de vot" (ca sa ma exprim metaforic). Fiecare ia o decizie personala care izvoraste din multi si complicati factori, forumeala fiind cam ultimul dintre factori si unul foarte slab. Unicul "folos" l-am explicat la punctul 2. si s-ar putea denumi "cautarea de confirmare".

4. sfaturile (dupa cum se observa citind intreg topicul) s-au dus mai degraba catre "invatarea de a pescui" si nu "bagarea pestelui in traista".

Pe de alta parte, daca acest om pe care eu nu-l cunosc (si nu stiu ce a facut decat in masura in care o scrie el public, personal nu am corespondat in privat cu el niciodata) a stricat planurile vreunui comerciant din tara, imi pare rau, nu cred ca este ceva care sa ma intereseze sau forumul sa aiba scopuri in asemenea chestiuni.

5. cat priveste optiunea lui (din ce a scris ultima data) treaba sta cam asa si o stie orice pasionat in domeniu cu bun simt si experienta:

- daca cumpara amplificatorul scump de 6K, boxele pe care le are acum ar fi ridicole, penibile. Intr-un viitor ar fi trebuit sa scoata o suma mare pentru niste boxe mai bune (care ar fi meritat un astfel de amplificator de top). Egal = bucuria comerciantilor! Numai el stie daca poate sustine pe viitor astfel de cheltuieli.

- daca a ales sa achizitioneze un model (213) mai mic si considerabil mai ieftin (cam de 3 ori mai ieftin!) isi poate pastra fericit boxele de acum de care el pare multumit.

In felul asta va avea o combinatie echilibrata, iar pe viitor, daca il roade acest "virus", se poate gandi (cand va avea bani) la alte boxe cu alt amplificator si o sursa mai buna, cabluri mai bune, totul la un pret, evident mult mai mare. Dar asta trebuie sa fie optiunea lui si nu a unui samsar abil care l-a prins in plasa "upgradelui vesnic".

Pana atunci va avea o combinatie echilibrata si poate chiar reusita la banii pe care ii plateste.

Cu un amplif de 6K si prea puternic (pentru debaraua unde asculta) nu va avea o combinatie reusita, va fi o risipa inutila de bani (un pret cu 300% mai mare!) si asta il va zgandari ca sa cheltuiasca in viitorul apropiat.

Varianta asta mai ieftina (mai decenta, mai de bun simt) de a cumpara second hand un amplif mai ieftin cu 300% nu va multumi comerciantii! In felul asta nu va putea fi agatat! (unii agatati ajung ca la pacanele, cum iau leafa se duc sa traga de maneta, unii isi dau chiar si veniturile din viitor si ajung vai de ei!)

- amplificatoarele Accuphase sunt atat de bine construite, atat de fiabile si merg atat de putin calde incat chiar si modele din anii 80 s-au conservat foarte bine. De aceea pretul de second hand e foarte mare la Accuphase, pentru ca sunt reci si fiabile.

Un model precum 213 este pur si simplu nou, chiar daca au trecut 10 ani si au mai aparut inca doua modele intre timp. Tocmai pentru a impulsiona vanzarile sunt scoase aparate cu alt indicativ si design putin schimbat. Trebuie si producatorul sa manance o paine, chiar daca (sau tocmai pentru ca) produsul e facut "pe viata"! :)

- acest forum nu serveste interesele comerciantilor de nici un fel. De aceea observi poate ca, "sfaturile sincere au efecte neasteptate". In fond e si foarte greu sa sfatuiesti pe cineva fara experienta pe un forum. Dar mai bine pe un forum decat incaput pe mana unui samsar care il lasa in izmene. :wink:
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply