ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Din experienta mea cu jucatul pozitionarii boxelor, depinde de ce gusturi ai. Daca preferi sunetul mai "in fata", mai gras, mai gros si mai bine conturat, vei pozitiona boxele mai aproape unele de altele si orientate cat mai pe interior (toe-in) cu axele tweeter-urilor intersectandu-se in spatele capului. Soundstage-ul va parea nenatural, amestecat, nu vei avea impresia de adancime in scena sonora. Daca ai boxele apropiate de peretele din spate, ele vor canta cu camera, vor fi ajutate la bas, insa nivelul de distorsiuni va creste si el, calitatea sonora deteriorandu-se.

Daca preferi un sunet clean, apropiat de live, cu un soundstage realist, cu sunete ce se plimba intre urechi, cu voci conturate in centru si instrumente in spate, va trebui sa departezi boxele, sa reduci la minim toe-in-ul si eventual sa te departezi de perete. Vei pierde ceva din grosimea sunetului, din bas, muzica fiind mai subtirica prezentata, insa mult mai naturala, mai realista si mai putin obositoare de ascultat pe termen lung. Vei observa in acest caz ca amplificatorul si-a mai pierdut un rand de coaie si e mai slabutz (te va ajuta indicatia VU-metrelor). Din acest motiv, puterea in audio (ca si in auto) este intotdeauna necesara in exces :P . La tine lordule nu cred ca e cazul, probabil amplificatorul E360 are 100 de W doar pe foaie... (adica e de bine, in realitate probabil are mai multi deoarece cei de la Accuphase fac parte din scoala veche in care marketing-ul prost si mincinos nu se inventase).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

Din ce am observat eu, dispunerea fetzelor boxelor in unghi in plan depinde de fiecare model de boxa. De exemplu Triangle nu canta bine puse in unghi, cel mai bine le zice puse in plan aproape drept, unghiul doar foarte usor. Altele vor in unghi mai pronuntat, probabil mai mult cele pe compresie, poate.

Accuphase da puterea minima posibila la cel mai slab exemplar posibil. Adica in realitate toate amplifurile lor au putere mai mare decat scrie pe hartie.
Se stie ca nici un aparat pe lumea asta nu iese identic cu altul din acelasi model. Exista mici diferente inclusiv la putere si daca discutam de puteri mari, diferentele pot fi maricele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply