ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by hersorin »

lordu73 boxele sunt cum sunt dar pentru mine suna superb si acu o luna de zile era sa mai cumpar inca o pereche de S1 . Pur si simplu pretul era imbatabil dar persoana s-a razgindit si le-a retras de pe ebay .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

hersorin wrote:lordu73 boxele sunt cum sunt dar pentru mine suna superb si acu o luna de zile era sa mai cumpar inca o pereche de S1 . Pur si simplu pretul era imbatabil dar persoana s-a razgindit si le-a retras de pe ebay .
Corect, dar pentru mine e tardiv, trebuie sa ma orientez la ceva mai putin "pretentios" dpdv al puterii.
Am o gramada de optiuni in shortlist
ATC SCM40
SPENDOR D7
CANTON SIGNATURE 5.2 / 7.2
KEF REFERENCE 203-2
si bineinteles Harbeth
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Lordule, daca votezi cu Klaus, iti dau boxele mele sa le testezi o saptamana la tine acasa :) . Lasand gluma la o parte, daca ai drum prin Bucuresti pe viitor, eventual cu sculele in brate, te invit pe la mine sa asculti harbeth-urile. Ca sa te "incalzesc" si mai tare, am aflat un zvon, si anume ca dealer-ul local (nu am nicio afiliere sau legatura personala, nu il simpatizez in mod deosebit) ar avea o pereche de SHL5 sigilate pe stoc (de verificat probabil la telefon existenta in realitate), nedisponibile pentru teste (asa cum se face in reprezenantele care se respecta din lumea a 3-a :mrgreen:).
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

:D
Merci de invitatie, nu e graba, mai intii sa-mi iau sursa si pe urma mai vedem.
As fi foarte incintat daca m-ai primi cu sculele la o auditie :)


OFF TOPIC:
O "cunostinta" a avut proces cu OMV - Petrom dupa-amiaza :lol: :lol: :lol: In sedinta de dimineata au cistigat angajatii (jumatate din ei), dupa amiaza au pierdut (cealalta jumatate, cu ghinionisti), aceeas cauza pledata, dar pe la prinz s-au primit oarece instructiuni de la celebrul Catalin Predoiu (la noi orasul e mic si aflam repede orice). Daca ar fi fost si ea (cunostinta) programata in seria de dimineata, mai avea Klaus un sustinator, dar asa ......

Sint aproape 100% convins ca orice am vota s-ar intoarce intr-un fel sau altul tot impotriva noastra.
Entuziasmul la vot a devenit o aberatie contra naturii. De aceea foarte rare cazurile cind cineva voteaza fara ezitare PENTRU un candidat si nu IMPOTRIVA CELUILALT
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

Off-topic - posibil sau foarte posibil sa fie o intoxicare. Chestia cu "s-a auzit" e clasica, se practica inca din vremea "iepocii de aur". Merge la sigur cu mare parte din populatie.
Eu ma uit cu amuzament cum va fac astia cum vor ei de vreo 25 de ani. :D Concluzia cu, "orice votam tot aia este" e ca si aia cu, "toti suntem patati, toti suntem comunisti" practicata din anii '90, toate au un scop (in special de "tranchilizare") insa Romania tot ultima tara a ramas si ramane cu brio (datorata in special "secerei rosii". Iar in Tg Jiu secera e foarte, foarte rosie! Traditional).
Eu unul as alege sa fiu mai sceptic daca nu am informatii autentice.
___________
lordu73 wrote:ATC SCM40
SPENDOR D7
CANTON SIGNATURE 5.2 / 7.2
KEF REFERENCE 203-2
si bineinteles Harbeth
recomandabil, inainte de plata sa le asculti pe integratul tau. Cu unele din lista Accu nu face casa buna.
Ar fi si alte marci interesante. Nu-ti dau sugestii sa nu se spuna ca fac reklame.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

lordu73
As fi foarte incintat daca m-ai primi cu sculele la o auditie
Te primesc cu placere, mai ales ca am inteles de la predecesori ca Accu (parca modelul 350) merge de minune cu SHL5. Ce nu fac eu pentru un frate audiofil... :D
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

momolo wrote:Off-topic -
Eu unul as alege sa fiu mai sceptic daca nu am informatii autentice.
Informatia e autentica, momolo :oops:

Acelas complet de judecata, aceeas cauza, aceeas zi, anul 2008 (guvernul Tariceanu :lol: :lol: ). De atunci am informatia, o stiu de 6 ani de zile din sursa credibila, nu de ieri din campania electorala...

Fiecare pentru el, scapa cine poate !!!

Si realitatea o confirma.
Intreaba orice petrolist: "ce iti spune combinatia Luca+Predoiu ?" si vezi ce zice.
Exista sentinte diferite date pina la momentul X si dupa momentul X cind casa de avocatura Predoiu, proprietate a soacrei lui Predoiu ministrul justitiei :lol: :lol: :lol: a fost angajata de catre OMV sa-i sustina cauza (OMV ramasese fara juristi :lol: :lol: :lol: )
Si mai au petrolistii niste procese (actiuni la petroserv) care se taraganeaza prin justitie, e vorba de bani mai multi, cam 6-7000 euro/angajat (asa cred fraierii).

Cine tine cu oamenii astia? Partidele? Ca o credem sau nu, sintem vinduti pe comisioane, domnilor...


PS Scuze de off-topic, promit ca nu se mai repeta.
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

off-topic:
Ok, o sa-l ai pe Ponta. Tocmai ce a fost inainte de campanie in USA si a dat mana cu Halliburton, Chevron, Exxon si Texaco. In ce termeni crezi ca s-au purtat discutiile?!
Capitalismul este ceva despre profit nu despre dreptate.
Iar daca "toti sunt la fel", cred ca alegerea se poate face dupa intrebarea fundamentala - cine crezi (dintre politicieni) ca ar fi capabil sa genereze crestere economica in tara asta?!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

Hello! Dragilor, aici se vorbeste de caratul sculelor si gasitul de boxe, lasati discutiile despre politica pentru sectiunea Off-topic :D.

momolo mai bine ai recomanda niste boxe din alea de la reclama, eu vreau sa aud recomandarea ta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by momolo »

Nu recomand nimic! Doar sa incerce omul cat mai multe si pe peste tot unde e primit.
Amplificatoarele "cucuphase" sunt foarte prietenoase, integratul ala duce o droaie de boxe normale si pe la valoarea lui. Sursa si cablaraia sunt determinante dar aici chiar ca-i o discutie complicata! Daca isi va lua cdplayer "cucuphase" atunci a scapat de o grija, intre ele se potrivesc foarte bine si brandul asta japonez stie sa faca playere meseriase. Dupa aia raman doar cablurile (din care cele mai importante sunt alea de curent) si in final boxele gadilatoare (si potrivite pe spatiu, la debarale recomand bookshelf)..
Pot doar recomanda ca la cabluri, daca are bani sa mearga pe firme consacrate si nu pe sarme DIY. Sarmele astea facute pe genunchi si colt de masa sunt bune doar la omul sarac care nu are bani de "cucuphase" si voteaza de dreapta. :D Vestea proasta este ca sarmele bune costa multi bani....
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Ascult ceva la tannoy-urile din dotare, si constat ca daca as avea palnii la urechi, sau macar urechile mai clapauge, nici ca mi-ar mai trebui alt player sau alte boxe....

Ati incercat trucul asta ???
Parca urci pe scena....


Parca diferenta dintre amplificatoare e din ce in ce mai mare pe zi ce trece.... :)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Referitor la cabluri, din prostie am doua perechi de cabluri de boxe identice, luna 9/16, o chinezarie....dar o chinezarie "cu sens" :lol:
Ieri am pus si cea de-a doua pereche in functie in configuratie: "rosu pe un cablu, negru pe alt cablu" si A+B din amplificator.
Nu am sesizat diferente la sunet :roll: :(
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Harbeth Compact 7ES-3 si SHL5 Plus au ajuns pe cea mai scurta lista.
Acum pot sa ma concentrez pe facut bani, (sursa + boxe = 10k)

O sa cam "inghesuiesc" boxele, dar traim cu ce avem, asta-i viata...
"Sufrageria" mea are 4x4 , ce-i drept e spatiu deschis, dar o sa stau tot la 2.5m distanta fata de boxe, nu mai mult. De asta ma gindesc sa iau totusi 7ES-3
Si distanta fata de perete e de 60 cm, nu mai mult

Trimit poze, pentru pareri
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by remoteviewer1 »

In brosura de la SHL5, designer-ul recomanda minim 0,75m spatiu in spatele boxelor, minim un metru in lateralele boxelor pana la perete si o distanta intre ele de aproximativ 2,5m. La mine aceste conditii nu sunt respectate (nu am cate un metru pana la peretele lateral(ci aproximativ 0,7m)si nici 2,5 metri intre boxe) si se aude decent.

Recomand deasemeni (cu experienta mea umila) achizitionarea sursei si amplificatorului de la acelasi producator(bun) daca se poate, pentru o sinergie mai buna intre componente.

lordu73 daca te tii de planul acesta si ajungi sa ai sursa+amplificator Accuphase si boxe Harbeth, eu zic ca te asteapta inainte multi ani in care ai sa te bucuri cu adevarat de muzica si ai sa uiti de nevoia de upgrade, asta doar eventual daca vei castiga la loto si vei dori sa cheltui cateva zeci de mii de euro cu sistemul audio :D .
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: ACCUPHASE E-260 / BOXE ?

Post by lordu73 »

Am achizitionat DAC40 ca optiune pentru E360.
Sunetul e mai deschis, basul mai bun. Playerul este CambridgeAudio auzr 751BD, CD-urile suna mai bine pe iesire coaxiala si decodate cu Accuphase decit scoase analog din player.
DAC40 suna mai bine si decit iRDAC.
Am mai umblat si la pozitia boxelor, le-am tras mai in fata si le-am mai departat un pic, am mai micsorat si orientarea spre centru. Am reusit sa creez un soundstage OK cred eu. Vocea e undeva mai in spate (adincime).
:) :) :)

Si pentru cei interesati, Synology RECUNOASTE DAC40 pe USB

:)
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

Post Reply