Amplificator Philips 302 noul meu priect

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Terminându-mi răgăliile, mai mult sau mai puţin, am început să îmi ascult colecţia de CD-uri Rock şi progres pe Grundig V30 modificat cu o sursă pe care o iubesc şi anume Grundig CD 8400 MKII puţin modificată, evident pe incintele Philips...ălea mari.
Deşi, de ceva ani am trecut pe simfonică am vrut să văd ce se întâmplă şi dincolo.
Am pus Uriah Heep: Look At Yourself. Pe el scrie Made in England Castle Comunicattions. July Morning-ul suna incredibil de clar, de echilibrat, de emoţionant. Până acu nu l-am mai auzit în ''halul'' ăsta. Am zis că e made in UK şi am pus un Rusesc Uriah Heep Platinum vol I. Lafel de bine.
Mi-e frică să nu o cârmesc iar spre Rock, Progres.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

În primul rând îţi mulţumesc pentru răbdare şi înţelegere.

CC_TM wrote:In concluzie, se regleaza R614 (R714) pana cand tensiunea pe R624 (R724) e de 100mV.


Am înţeles. Eu o reglasem la 20 mV. Bine că nu s-a întâmplat ceva!
Ar mai fi semireglabilii R603 şi R703. Pot să abuzez în continuare de bunăvoinţa ta?
CC_TM wrote:Condensatorul de iesire trebuie sa fie cat mai "transparent". Din cate am testat Elna Slmic sunt foarte transparenti, si ar fi de folos daca ii pui in paralel cu cei de pe iesire.
CC_TM wrote:
Te referi cumva la condensatorii C607/707 ? Adica să pun în paralel cu aceşti conzi doi Elna Slmic de 220 uF?

Treaba cu bypasul tre să o rumeg puţin.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplificator Philips 302 noul meu proiect

Post by CC_TM »

Reglajul pe care l-ai facut, la 20 mV presupune un curent de 0.02/0.39=0.05 A, si e "tipic" pentru marea majoritate a amplificatoarelor in clasa AB.
Daca manualul de service permite reglajul la 100 mV / rezistor inseamna ca a fost dimensionat si radiatorul de iesire in mod corespunzator.

Dupa noul reglaj e bine sa-l lasi sa se incalzeasca vreo 10 minute, si sa pui mana pe radiatoare. Ar trebui sa fie calde si poti sa ti mana pe ele :!:

Exact, la C607 (707) ma refeream, cand spuneam sa le pui cate un Elna Silmic 220uF in paralel.
Astea : http://www.ebay.com/itm/ELNA-For-Audio- ... 45ff06673e

Ideal ar fi un Elna silmic de 4700 uF dar pretul e maricel ...

Semireglabilii R603 si R703 stabilesc tensiunea din baza tranzistorului TS601 (TS701)la 22.2 V, iar in functie de aceasta tensiune se vor modifica corespunzator tensiunile pe finali.
Reglezi R603 astfel incat sa ai 22.2 V in baza primul tranzistor si 25.6 V intre rezistentele de putere din final. Reglajul se face cand finalii sunt deja calzi, pentru ca va exista o deviatie de tensiune intre regimul rece/cald.

Sa nu uitam de C603 (C703) care trebuie sa fie de cat mai buna calitate (tot Elna Silmic si aici ...)

Stiu ca Elna Silmic are un pret mare, dar isi merita banii, si se pot refolosi pentru alt amplificator, daca trebuie. De ce insist atat cu Silmic-ul asta ?
Zilele trecute mi-am facut un preamplificator, si pentru economie am folosit alte condensatoare cat de cat ok, dar nu speciale. Sunetul a fost muzical , datorita schemei, dar nu am avut detaliul si liniaritatea cautata. Doar dupa ce am pus Elna Silmic si Polipropilena pe cuplaje (intrare / iesire) si alimentare, am atins nivelul de transparenta dorit.

Poti sa ma contactezi oricand; si eu ma ocup de mult timp de mesterit amplificatoare, si te inteleg :)
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by comanr »

nu recomand cresterea curentului de mers in gol, scurteaza viata tranzistoarelor de putere si asta e ultimul lucru pe care il vrei la un vintage, oricum avand in vedere despre ce amplificator vorbim , se poate face, nu e nici o pierdere prea mare, ar trebui luata in calcul si conservarea sculelor vechi.
cam cat e de greu sa imperechezi iar tranzistoare vintage...
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

CC_TM wrote:Sa nu uitam de C603 (C703) care trebuie sa fie de cat mai buna calitate (tot Elna Silmic si aici ...)


Pe linga C603, C703 trebuie sa pun Elna si la C711, C611?

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by CC_TM »

Intr-adevar, e bine sa punem Elna si pe C711 si C611.
Chiar daca sunt pe partea de alimentare si "mai putin critici" decat cei de pe calea de semnal sau din reactia negativa, influenta in sunet se simte.

In cazul in care nu se face bypass-ul, iar T401 (si T501) ramane in circuit, trebuie schimbat si C404 (si C504).
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by momolo »

CC_TM wrote:Chiar daca sunt pe partea de alimentare si "mai putin critici" decat cei de pe calea de semnal sau din reactia negativa, influenta in sunet se simte.
la randul meu am constatat (la ureche) aceleasi lucruri:
1. condensatorii "suna" diferit. Culmea culmilor este ca felul cum suna nu are legatura si cum masoara; unii masoara mai prost dar suna mai bine.
2. condensatorii "nevinovati" din alimentare pot avea influente consistente in sunet. Chiar mai mari influente decat alti condensatori aflati direct in circuitul audio. Mi s-a parut foarte interesant cum anumiti condensatori pot avea o influenta mult mai mare in sunet decat altii, chestie cunoscuta si normala pentru oricine in domeniu.... dar mai putin normal se pare ca e ordinea, sunt unii prin alimentare care au influenta mai mare decat altii din parti mai importante, in ciuda teoriei si schemei.....
3. toate conteaza firar sa fie!
:D

PS: oake, sper ca ai cu ce masura piesele pe care le schimbi ?! Nu de alta dar iti dau un mic exemplu - condensator nou nout din gramada, toate la fel, toate cumparate de pe strada M.D. (Las Vegasul pieselor bucurestene), valoare 47mF/100V, marime identica cu toatele, pierderi rezonabile, ERS acceptabil, totul bun si frumos..... numai ca valoarea acestuia este de 687mF !!!! Aspect, marime, forma, la fel cu restul dar valoare....surpriza! Si asa cum am spus, piesa e buna, parametrii normali. Asa ca e bine totusi sa ai:
1. cu ce masura
2. sa sti sa masori
3. sa nu te increzi in ceea ce scrie pe piesa
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

CC_TM wrote:In cazul in care nu se face bypass-ul, iar T401 (si T501) ramane in circuit, trebuie schimbat si C404 (si C504).


Pe astia i-am pus de la inceput MKT plus am pus toti condensatorii tantal (asa cred) de 0.47 uF din preamp: MKP 0.47uF (8 la numar).

Am sa incerc si bypass-ul sa vad cum suna.
Stiu ca maibinele e dusmanul binelui...dar merita.

Inca o data multam pentru sfaturi.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

momolo wrote:2. condensatorii "nevinovati" din alimentare pot avea influente consistente in sunet. Chiar mai mari influente decat alti condensatori aflati direct in circuitul audio. Mi s-a parut foarte interesant cum anumiti condensatori pot avea o influenta mult mai mare in sunet decat altii, chestie cunoscuta si normala pentru oricine in domeniu.... dar mai putin normal se pare ca e ordinea, sunt unii prin alimentare care au influenta mai mare decat altii din parti mai importante, in ciuda teoriei si schemei.....


momolo ma bagi la cheltuieli!...condensatorii din alimentare se refera la condensatorii de filtraj...adica aia mari?

momolo wrote:PS: oake, sper ca ai cu ce masura piesele pe care le schimbi ?! Nu de alta dar iti dau un mic exemplu - condensator nou nout din gramada, toate la fel, toate cumparate de pe strada M.D. (Las Vegasul pieselor bucurestene), valoare 47mF/100V, marime identica cu toatele, pierderi rezonabile, ERS acceptabil, totul bun si frumos..... numai ca valoarea acestuia este de 687mF !!!! Aspect, marime, forma, la fel cu restul dar valoare....surpriza! Si asa cum am spus, piesa e buna, parametrii normali. Asa ca e bine totusi sa ai:
1. cu ce masura
2. sa sti sa masori
3. sa nu te increzi in ceea ce scrie pe piesa


1. Deocamdata nu am cu ce masura decat pana la 200 uF.
2. Descarc condensaturul cu un strap si apoi il masor. Daca condensatorul este nou am observat ca la inceput imi da o valoare ceva mai mica si apoi mai creste putin dupa 15-20 de secunde.
E ceva normal?

Pana la urma mi-am comandat un capacimetru pana la 20mF ca sa pot sa ii masor si pe cei mai mari.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Multumesc viobio pentru sfaturi. Chiar aveam nevoie de asa ceva.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Am făcut un re recap cu Elna şi Nichicon, d-ăia audiofili şi rezultatul, cel puţin la urechile mele, este mare. Acuma pot să spun că am sunet.

oake
Posts: 625
Joined: 24 Oct 2008, 19:03
Location: bucuresti

Re: Amplificator Philips 302 noul meu priect

Post by oake »

Poate ar mai fi de umblat la conzii milar(poliester) ai lui. Am ceva conzi Styiroflex peste cei MKP (polipropilenă) care merg bine în preamp (inclusiv preampul de doză) şi poate un silver mica pus pe traseul sunetului în preamp. În rest sunetul este deja mare, vânos, exact...cu acea caracteristică iniţială în ce priveşte timbrul (unde este VTP-ul). Chiar şi ca nebunie...ar trebuii să mă opresc aici.
Chiar sună.

Post Reply