Upgrade picioare pick-up

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by momolo »

comanr wrote:cablurile de semnal conteaza cel mai mult din toata insiruirea de factori,
gresit. Dintre cabluri cel de curent este (de departe!) cel mai al naibii cablu. Semnalul e pe locul 2 si ala de boxe ultimul. Insa pentru "hiend" trebuiesc toate bune, nu merge cu carpeala.

Sticla este horror si ca suport, si ca prezenta in acustica. Cine nu-si da seama va primi o diploma speciala din partea forumului cu titlul, Trancotar Fruntas pe Ramura si un abonament gratis la auditie din Zgomotek de fisiere mp3 la 64.

Nu exista "problema" sunet bun la nivel mic din boxe mari sau mici. Pur si simplu conteaza caracteristicile boxelor (in principal difuzoarelor) cat si amplificarea. Cel mai bun sunet la nivele mici se obtine din amplificare pe lampi preferabil clasa A si mai ales A2 cu boxe sensibile (mici sau mari, nu conteaza marimea) preferabil cu difuzoare cu membrana din hartie usoara si SPL cat mai mare.

Sunetul de calitate foarte mare la nivel mic este un deziderat extrem de greu de obtinut (si scump la bani!). Un neajuns - oricat ar fi de bun, nu-ti permite sa judeci (sunetul) corect. Pentru comparatii trebuie un nivel destul de mare in corelatie, bineinteles cu camera.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Upgrade picioare pick-up

Post by comanr »

boxele mici cand sant date incet nu scot basi, pe cand boxele mari desi se aud incet au si bas, poate se poate rezolva cu un corector de ton, treaba are legatura cu diametrul membranei de bas.

se pare ca o iau si eu rara incet incet, o sa umblu dupa lampi, naiba stie, maine poimaine o sa ascult la doua galene si la un platan de 55kg, potential pentru senilizare exista :lol:

eu recunosc sincer ca picioarele la un amplificator in conditiile in care mi ar face cineva un blind test pe sculele mele, nu sant in stare sa le simt, nu vreau sa fac bascalie de treaba asta, nu se cade, e posibil sa fiu eu surd la muzica, insa pariez ca o sa mai am cativa prieteni.

intre timp o sa mai testez, dar pana acuma strict vorbind de picioare, zero, nada.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply