TECHNICS is back !!!

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
claudiuangelo
Posts: 2
Joined: 07 Jul 2014, 19:35

TECHNICS is back !!!

Post by claudiuangelo »

http://www.whathifi.com/news/ifa-2014-t ... -end-hi-fi" onclick="window.open(this.href);return false;

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

prima oara la noi pe forum anuntul a fost facut de MariusO la sectiunea OFF-TOPIC - DIVERSE. Clipul video:

https://www.youtube.com/watch?v=xK-TD4pZwG8" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

Vad ca s-a dus vestea la populatie, unii par entuziasmati.

Parerea mea personala:

- clipul video de pe youtube mi se pare gretos si mediocru. Cred ca este facut de un profesionist in domeniu (facator de clipuri si reklame haudiofile) care este de rasa europeana si nu asiatic. Sau poate un japonez lipsit de inspiratie care a vazut la altii "cum se face".
Technics avea pe vremuri reclame si marketing specific, aveau un fel al lor de prezentare care mi mi se parea foarte potrivit, inteligent, estetic. Vedeti azi afisele si revistele din anii 70-80.
In clipul actual sunt folosite numai clisee demult fumate si bashite (imagine, muzica aleasa, oamenii alesi, stilul textului, coloana sonora, amestecul vocilor cu muzica de fond care e de factura haudiofila..... ma opresc aici ca imi vine sa vars! Oricum, am mai vazut clipuri de genul asta.). Adica nu are pic de originalitate, e acelasi fel de mancare servit la cantina haudiofila pentru spalatii pe creier.

- sculele vazute in aceste imagini mi se par (ca design) mediocre si cu aspect chinezofil. Nu au nici o legatura cu sculele vechi de la Technics, in special anii '70 moment cand acel design (estetic si tehnic) era pur si simplu fabulos, unic, original, fantastic. Si in timp s-a dovedit un design de valoare.
Din pacate ce arata ei acum sunt aceleasi cutii din dural pe care noua mega industrie chineza le fabrica in cantitati enorme. Finisajul este idem cu seriile noi stereo de la Yamaha si identic cu tot ce produc chinezii sub branduri proprii. Acelasi aluminiu eloxat la fel (daca veti urmari cu atentie clipul youtube o sa vedeti cat de prost este finisata fereastra amplifului care contine VUmetrul, adica unicul element care aduce aminte de gloria de alta data a marcii Technics).

- practic ni se ofera o alta chinezarie (aspectul tradeaza clar acest lucru) in plus de alte mii de oferte similare. Probabil au vazut ca Yamaha are oarecare succes (probabil limitat) cu noile serii stereo (care sunt scumpe fatza de gunoaiele usurele, din ce in ce mai usurele din sectorul video, adica sectorul care aduce banul gros prin exportul in conteinere pe vapor).
Yamaha a fost primul brand cu ideea reinvierii capitolului stereo "de lux" (acum e un lux, atunci era ceva normal, acum are si pret mare, atunci era tot mare insa mai abordabil).

Acum Matsushita vine cam tarziu si cam neoriginal la ceva timp dupa ce si-a masacrat acest fantastic brand, Technics.

Ce prostie din partea lor sa renunte la Technics! Insa dupa ce l-au batjocorit vreo 20 de ani fabricand gogosi negre, goale pe dinauntru si din plastic subtire (dar pana si alea aveau un design adevarat!), era oarecum inevitabil sa-i puna capat. Mai ales ca poporul trecuse cu totul la calculatoare si alte chestii distractive.

Insa daca erau destepti puteau sa scoata si un calculator Technics, un DAC Technics, un dop de bagat in cur Technics sa cante mp3 deoarece brandul s-a intiparit in memoria colectiva cum putine au fost vreodata, probabil e locul 2 dupa SONY.

Nici Yamaha nu a reusit vreodata macar sa egaleze Technics ca faima desi a avut de multe ori oferte mai serioase din punct de vedere tehnic la aceeasi bani sau mai putini. Insa boii l-au lichidat, probabil toparlanii in costum de haine de la CEO, aia scoliti la Harvard (boi cu diploma ca vaca noastra de la finante care a reusit in juma de an sa ne bage in recesiune), le-au spus sa-l inchida dupa ce s-au uitat pe graficele contabile cu profitul.

Acum insa au vazut peste gard la Yamaha ca alora le merge cu stereo, si s-au gandit, hai sa bagam si noi una! Dupa care au apelat la "baietii care stiu cum se face" (reklama video, site, comanda la chinezi, etc).

- avand in vedere designul chinezofil (si din punctul meu de vedere sunt scule chineze sub brand propriu chinezesc care au un design mai reusit in conditiile in care toate astea sunt facute cu acelasi aluminiu, aceleasi CNC, aceeasi turnare, aceeasi eloxare, aceeasi muncitori chinezi, toate niste mediocritati amarate pe langa fostele metode de finisare din epoca de aur HiFi), deci, cum ziceam, avand in vedere asta, Technics ar trebui sa se remarce acum prin sunet deoarece alt atu nu vad sa aiba.

Pretul nu poate fi peste concurentul direct, Yamaha, ambele mai scumpe decat oferta directa chineza care nu beneficiaza insa de asemenea nume grele si asemenea marketing (pentru mine, gretos).

- regretabil pana si faptul ca au ales culoarea argintie actuala (culoarea asta mie a inceput sa-mi provoace greata). Lucrul asta arata inca o data mediocritatea, probabil a fost o alta comanda data industriei din Shenzhen (care iti fabrica orice daca le platesti), si astea erau materialele disponibile, probabil toate ecologice :lol: .

Eu unul ca pasionat vintage ii stiu pe Technics reprezentati in special de culoarea neagra, mai degraba un gris inchis mat special si specific Technics si cateodata maron inchis-brun cu butoanele argintii avand acel luciu, eloxaj si randalinare fantastice (dar azi nu e nici un chinez in stare sa mai faca asa ceva!), eventual cu scris galben (cu un font ales nu la intamplare!) si obligatoriu cu VUmetre galbene sau alb-galbui. Pai ceea ce vad in foto nu are nici o treaba cu designul fantastic de alta data.

Judecand dupa foto (in lipsa posibilitatii auditiei.... si sincer nu prea ma astept sa cad pe spate de la sunet) nu vad de ce as alege azi Technics in loc de Yamaha sau unul din brandurile consacrate chineze care culmea, avand aceleasi finisaje, au design mai futurist, si macar daca tot discutam de "cutii chinezofile argintii si cu luminite albastre"(ca asta e putirintza actuala) sa alegem OZN-ul cel mai interesant (pentru gagici aflate in vizita :D ).

In concluzie, parerea mea - mi se par lipsiti total de orice urma de originalitate si nu vad nici urma de continuitate la sculele de alta data, din epoca lor de mare glorie.

Daca as compara cu domeniul auto, mi se pare ca vad un fel de Citroën. Pai ce a fost Citroën in anii 1950-1970 si ce a ajuns acum ca nu le mai deosebesti de KIA si alte gunoaie moderne pe 4 roti!

La un moment dat, cand rupi lantul know-how-ului, traditiei, cand generatiile vechi se pierd fara sa lase nimic generatiilor noi, cand esti condus de "baietii de la financiar si marketing" (boii scoliti la Harvard sa bage lumea cu oistea in gard), oricat ai vrea, nu se mai poate, ca nu mai ai nici cu ce si nici cu cine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by remoteviewer1 »

Traim intro epoca a dezamagirilor perpetue... sa zicem ura! revenirii marilor concerne in industria hi fi: chinezarii cu preturi de manufactura. Pai decat Technics maid in PRC, raman la mica productie (tot cu piese chinezofile) audiofila din ziua de astazi.

Eu pun pariu ca platesc baietii harvardisti un review la Stereofail si Ce-hifi-mancat-as (cinci stele categoric) si spalateii la creier (din Vest) se intrec sa cumpere sculele la pretul lor nesimtit si apoi sa le vezi scoase la vanzare la o treime de pret(nu cred totusi nici in aceste conditii ca ar avea sanse).

A inviat Technics...haha! buna gluma...Technics-ul e mort si ingropat de cateva zeci de ani (adica oamenii ce aveau know - how), acum o sa faca si ei niste scule (macar de ar fi decente ca cele de la Yamaha) argintii, o sa invie ei industria hi-fi facuta surcele cu o fufa CEO ce canta la pian si un videoclip plin de clisee haudiofile, zici ca e copiat dupa clip-ul ala de la Harman.

Lumea a facut prin Vest petitii sa inceapa productia la SL-1200, si ei apar cu niste cutiute argintii cu finisaj indoielnic cu vumetre...cu boxe glossy glossy ce se potrivesc cu livingurile moderne la case luate in rate pe multi ani (ca si Pioneer si altii ce au mai supravietuit).

Nu am auzit nici un guru de pe la o firma audiofila cu traditie sa plece la Technics sa incepe un proiect nou(asa apar lucrurile cu adevarat bune), ci au aparut de nicaieri (aici zambesc chinezii) cu 2 linii de scule facute pentru Ipod, eu zic ca tata Technics e mort si ingropat de ce va vreme si fiul retard si metrosexual nu are nicio sansa sa faca ceva bun in acest domeniu. Varful industriei audio(anii 60-70) s-a cladit in zeci de ani, si nu cu reclame induiosatoare si fufe directoritze, ci cu multa munca si sudoare.

Ps. motivul lor principal sa apara este cresterea industriei download-ului :lol: :lol: :lol: Au mai incercat unii sa invie Luxman-ul si alte branduri vechi fara succes...demersul lor e ca nuca in perete la momentul (ne)potrivit. Bine macar ca nu avem mixere (multicolore vandute in Intersectie) Technics cum au ajuns saracele Kenwood, Akai, etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
Philalenthes
Posts: 87
Joined: 28 Jan 2009, 07:59
Location: Constanta

Re: Technics is back !!!

Post by Philalenthes »

Cand am vazut titlul topicului m-am bucurat, am crezut ca marea firma si-o fi rechemat veteranii supravietuitori, a alcatuit o echipa care a studiat vechile modele si au scos ceva. Asta era logic sa se intample, caci Panasonicul este inca o firma mare si puternica, deci ar fi avut resursele sa reinvie la modul serios Technicsul.
Dupa ce am vazut pozele si filmuletul m-am desumflat. Pacat.
Pai decat sa dai 40.000 de euroi (sau ce or fi aia) pe cutiile alea chinezesti, mai bine cumperi niste scule technics vintage din anii buni.
"Acționează în așa fel încât maxima acțiunilor tale să poată fi impusă ca lege universală"

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Technics is back !!!

Post by comanr »

ar fi interesante niste poze la cutiile alea desfacute, parerea mea e ca e posibil sa fie ceva de curul lor, la pretul ala, nu cred ca e vorba de 40k euro, dar oricum am vazut ca sant cateva mii de dolari bucata.

boxele e posibil sa sune bine, defapt boxele de la technics, ma refer la seriile serioase au sunat bine, adica au avut un minim de calitate mereu, unele cum sant M1000 sau fratiorii mai mici au fost bine privite de audiofili, ele niciodata nu s au ridicat la nivelul vechilor incinte technics gen SB-10000 sau mai mici, deasemenea ei au avut si o gama de shelf uri destul de grele si sanatoase care mie ca trancotar de provincie mi au placut foarte mult, extrem de compacte si bine lucrate.

exista si multe incinte care nu mi au placut de la ei, din pacate erau ieftinelile lor, ce e bine e ca tineau la abuz desi nu cantau cum trebuie, erau inlocuitoarele vechilor incinte electronica romanesti cu difuzoare tonsil care sunau mai bine decat cele technics dar nu "duceau" :mrgreen:

la un moment dat boxele technics de duzina erau niste porcarii sinistre la care se ardeau difuzoarele foarte repede, cred ca au scazut calitatea filtrelor, au facut ceva la filtre pentru ca se banalizasera rau de tot ieftinelile.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
brighty
Posts: 957
Joined: 06 Nov 2008, 19:05
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by brighty »

Uraaaa!...A inviat Technics ca sa vina chinezoii sa ne propuna sisteme cu network player si fisiere hi-res... :P :twisted: Hai, nu zau?! Era lipsa de asa ceva pe piata si nu stiam noi??

User avatar
Cosmin2000
Posts: 267
Joined: 19 May 2009, 18:56
Location: China/România

Re: Technics is back !!!

Post by Cosmin2000 »

brighty wrote:Uraaaa!...A inviat Technics ca sa vina chinezoii sa ne propuna sisteme cu network player si fisiere hi-res... :P :twisted: Hai, nu zau?! Era lipsa de asa ceva pe piata si nu stiam noi??
După părerea mea e lipsă cruntă de competiție la nivel de audio stereo destinat omului de rând cu salariu cât de cât decent (desigur, nu în Romania, pentru că aici nu poți cumpăra un amplificator bun nici dacă straângi ban pe ban jumătate de an - atât suntem de înapoiați, atât de mult s-a furat în țara asta, neconstruind nimeni aproape nimic! :shock: ).
E salutară inițiativa celor de la Technics, de a reveni în domeniul hi-fi. Ce bine ar fi dacă ar reveni și celelalte firme/concerne mari și tari japoneze (Kenwood, JVC, Sansui, Luxman, Sony etc.), germane (ITT, Normende, Unversum, Braun, Grundig, Saba...) sau din alte părți (Philips, de exemplu).
Cred că ar fi mult mai bine pentru noi toți cei cărora ne place să ascultăm muzică la un anumit nivel de calitate. Pe termen mediu și lung am avea spre ce să ne îndreptăm atenția, alegând un aparat, o pereche de boxe vintage mai bune, dacă mai apucăm...
Cât privește Technics-ul de azi cu a sa revenire, nu cred că le cumpără nimeni la banii aceia: 40000 Euro! :shock: Cred că au greșit prețul, nu le-a spus nimeni că la banii ăștia produsul trebuie să fie o capodoperă, de neegalat de concurență.
Ceea ce am văzut în filmul acela nu se compară sigur cu vintage-uri tot Technics de acum 30-40 ani. Măcar pe astea vechi dai cel mult de 10 ori mai puțin și au și mai multe butoane :D ! :wink:
Câteva exemple:
http://www.thevintageknob.org/technics-10000.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://audio-database.com/TechnicsPanas ... 100-e.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Vintage forever!

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Technics is back !!!

Post by comanr »

realitatea e ca nu o sa se mai faca niciodata boxe de genul ala decat daca vor costa cat un ferrari care si el e din plastic mai nou :D

ar putea foarte bine sa replice vechile modele dar din cauza ca materia prima de calitate e foarte scumpa, la fel energia acum, ar iesi ceva foarte scump si in cel mai bun caz, nu s ar vinde, unde mai pui la socoteala ca iti trebuie oameni care nu mai sant, deci asta cu reeditatul la pick up uri si boxe pica din start. la amplificatoare ce sa zic, acolo nici daca se vrea nu se mai poate, ar trebui dezgropate uzine, mine, etc.

inainte se reeditau anumite scule bune(lampi) acum politica firmelor e sa nu se mai reediteze, nu da bine, adica cum noi nu mai stim sa facem scule, masini? ba da facem altele noi din plastic.

deasemenea reeditarile strica pretul obiectelor de colectie care arata la fel, daca ar scoate din nou sb-10000 sau prima varianta aia din 72, ar fi jale pe la licitatii, orice ar zice lumea "age is age" si intre o pereche de boxe din 72 si una noua identica din materiale identice facuta de acelasi producator toti oamenii normali la cap ar alege noile produse pentru ca boxele se degradeaza in timp, orice ar baigui lumea.

lucrurile exclusiviste sant lucruri exclusiviste, ele exista, costa cat un bloc si se vand in cateva exemplare pe an, dar a face un lucru de calitate DE SERIE care sa tina 50 de ani(ca in anii 70) este incompatibil cu filozofia vietii de pe pamant in timpul actual, sculele traiesc mai putin, masinile traiesc mai putin, oamenii traiesc mai putin.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by remoteviewer1 »

Eu nu am nimic cu reinvierea Technics, insa concurenta in zona aia de pret (40k) e foarte mare si cred ca nu au nicio sansa. In plus, ma indoiesc ca exista o firma ce poate construi in acelasi timp super boxe, super amplificatoare si super surse.

La invierea lu' Techincs, lumea se astepta cred la scule entry-mid level(pentru vestici) de calitate decenta, nu la scule la pret de 4 masini chinezesti. Cine i-a sfatuit, nu i-a sfatuit bine si probabil nu a citit niciodata un forum cu tema audio. Yamaha a inceput cu modele mai abordabile si mai apoi a scos niste magaoaie cu pret mare (ce cred eu ca nu prea se vand in general).

Exact cum acum ar reinvia marca de automobile SAAB, si prima masina pe piata ar fi un concurent(fabricat in china) la S-Class si apoi ar incepa sa fabrice si masini mai abordabile pana la A-class cu motor de Reno. Profitul se face vanzand multe scule cu preturi ieftine, nu vanzand OZN-uri facute in China. Si astazi daca cineva vrea VU-metre la zeci de mii de euro siiigur asteapta invierea lui Technics :lol: .Nici nu sunt pe piata cateva firme consacrate care vand asa ceva...de ani buni...gen cucuphase, ma-chintosh, etc.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Technics is back !!!

Post by LEKTOR »

Se pare ca s-au luat concluzii prea repede !

Technics seria R1 - conceptie si constructie 100% in Japan.
Ampul acela imens - are 55 kg.

Image
Image
Image

Alte povesti interesante

http://andreweverard.com/2014/09/03/tec ... -comeback/

http://akihabaranews.com/2014/09/29/art ... 1111293628
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Technics is back !!!

Post by comanr »

si eu cred ca merita atentie sculele, chinezofile sau nu, au componente de calitate, iar calitatea nu are culoare politica.

pana la urma care ar fi pretul amplificatorului si al boxelor?
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by remoteviewer1 »

comanr
pana la urma care ar fi pretul amplificatorului si al boxelor?
Pai in jur de 30k euro, sistemul complet e 40k euro cu tot cu network-player. Un mizilic...
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Technics is back !!!

Post by momolo »

Cred ca la 40.000 euro va trezi un viu interes in randul audifililor mioritici!
Sper totusi ca in pretul asta sculele sa fie livrate gata dotate cu sigurante audiofile!

Din pacate se cam termina padurile de retrocedat si taiat, asa ca din cate estimez, nu va poposi nici un exemplar pe meleagurile noastre. Poate numai in cazul in care se va dota Inchisoarea Jilava cu instalatie de sonorizare!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
comanr
Posts: 517
Joined: 26 Apr 2013, 21:36
Location: galati
Contact:

Re: Technics is back !!!

Post by comanr »

scumpisor chiar si pentru un neamt corporatist constipat, da asta e.
my soul project - http://www.analogicsound.ro

cablurile cu sens.

Post Reply