Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by porto »

De ceva vreme m-am confruntat cu o situatie ce am mai avut-o in fata acum vreo trei ani si anume cu boxe care "tzipa" daca nu le dai ce trebuie.
Pe vremea aia am luat niste Tannoy Stirling SE absolut noi pe care m-am chinuit sa le imblanzesc un an de zile....nu am reusit...si apoi le-am vandut prietenului meu de la Toronto care cu ajutorul unor cabluri "diy" si a unui amplificator integrat Sugden 21 SE a reusit sa le faca cat de cat sa cante. Chiar la un moment dat imi parea rau ca le-am dat...ha ha ha ...
Acum vre-o ceva saptamani am vandut boxele mele Tannoy Gold 15' si cu banii luati plus ceva in "natura" am reusit sa imi iau Tannoy Kensington SE vechi de aproape un an.
Am ajuns cu boxele acasa ( ca le-am luat din Toronto care e la vreo 500 km de Montreal) si am inceput sa le fac legaturile la amplificatorul integrat pe tuburi ce il am ( un PP de 2x40w bazat pe KT88 si trafuri de la Hammond ).
Am dat drumul la "muzichie" si "pa moment" m-a dat un pic "pa spate" sunetul ...vorba aia boxe de ceva
" enshpe" dolarei...dar in timp ...adica a doua zi mi-am dat seama ca boxele "tzipa tata"...ce e de facut ?...incep si dau telefoane la " urgente" adica peste ocean la oameni care au mai multa ...poate mult mai multa...experienta....primul sfat schimba si tu ( pentru boxele de 8 ohm ) impedanta de iesire la amplif cu 4 ohm...pentru inca o vreme ...nu prea mult...am fost ceva mai fericit dar boxele "tzipau" in continuare...ei dar acum sa nu va inchipuiti ca tzipau de iti scoteau sange pe urechi dar indeajuns sa fie jenante la auditii mai lungi...si atunci mi-am adus aminte si de celalalt sfat primit tot... de la " omu' potrivit la locul potrivit " si anume sa ma joc cu cabluri...daca le ai bineinteles...si bine inteles ca nu prea aveam spatiu de manevra dar totusi un alt prieten ...prietenul la nevoie se cunoaste...care se ocupa de cumpararea si de vanzarea sculelor hiend avea din intamplare ceva cablutze....ura ura ura ! si m-am facut cu cabluri demo de boxe de la Analysis Plus si anume Black Oval 9 si jumpere de acelasi fel , cablu de curent Oyaide Tunami GPX si un cablu de conect RCA de la Synergistic Research si anume Loocking Glaas si tot de la Oyaide un "power bar " de 6 prize Power Strip MTS-6 .
Venit acasa fericit ca aveam "marfet" de joaca si incepe balciul...desertaciunilor...cu schimbari si permutari cu sotia "a cote"...sa dea si ea cu parerea ...nu ?!... si dai si lupta pana seara tarziu cand am gasit o prima formula care m-a multumit...pe moment....si anume cablul de power de la integrat l-am bagat direct la priza din perete ce are priza de la Furutech , am pus la iesirea din preul phono cablul de la SR Loocking Glaas si pe tanoaie " biensur" cablurile noi de boxe care fie vorba intre noi de cand le-am bagat au dat un bas incredibil dar totusi ele "tanoaiele zabaloase " tot tzipau...
Imi venea sa arunc sculoaiele pe geam ...o tona de bani si muzica ioc..sa-mi bag ...sa-mi scot...fu...ui !...m-a apucat batzul si deznadejdea...si ce frumos le mai ziceau unia zilele trecute despre boxoaie tot pe aici pe forum ...ce mai imi venea sa o tai sa o dau la "ratzi"...dar m-am abtinut eroic...nu poti sa faci manevre de genul asta cu ochii injectati...asa ca m-am dus sa ma culc.
A doua zi tot ascultam si ascultam si tot f..team tabla cu bratul cand sus cand jos...ioc...sunet de cacao...nevastamea deja juca "tzontzoroiul" si incepuse bodoganeala ce de parale am bagat si ce caca a iesit...uuuuffffff!!!!!
Si asa la o mare ...dar o mare ...disperare am inceput sa rotesc cablurile de interconect de la Cardas , ceva diy de la un chinez de pe aici si...la un moment dat cand pierdusem orice speranta ...de ma si vedem dus la Toronto sa schimb integratul...am pus cablurile de la Audio Technica RCA ( niste cabluri din anii 80'-90' rosii maronii cu mufe de tot caca aurii ) pe iesirea de la preul phono si...deodata ....s-a facut liniste in grajd tata...parca trecuse fortuna si deoadata a aparut acea liniste si prospetime incredibila datatoare de viata si speranta...SUUUPER TRANSFORMARE.....INCREDIBIL !!!!!...totul era acolo..asa de gingash si de viu....de cand am scule ...si tot sa fie ...nu am vazut asa ceva ...da da da!!! CABLURILE au facut o mare ...dar o mare diferenta...
Ce e drept este ca aceste "tanoaie" iti spun tot dar ABSOLUT TOT la orice miscare pe care o faci cu cablurile si nu numai...
Imi aduc aminte ca la un moment dat am avut impresia ca acul ( cartusul ) si tabla pe care o am acum CONGESTIONEAZA...dar nu e adevarat totul se datora cablurilor...
Stiam ...cablurile fac diferenta...dar niciodata nu mi-am dat seama ca sunt CAPITALE.

Romi

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by hersorin »

Deci se confirma ce ziceam si eu Tannoy Kensington SE tipa binisor, si sursa era bunisoara . De testat cabluri nu am avut timp . Am vazut potentialul din ele dar am avut si alte boxe pe care din pacate nu le-am putut face sa cinte 100% cum voiam eu si din acest motiv am renuntat . Sunt prea fidele pentru gustul meu , as vrea ceva mai rotund , sa ascunda un pic ce este rau .
Ce nu mi-a placut iarasi a fost basul destul de absent in comparatie cu media pe care o are .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by porto »

Asta e integratul


http://dagogo.com/tubemagic-canada-iam9 ... ier-review" onclick="window.open(this.href);return false;

iar doua din trafuri sunt 1650H de la Hammond.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by momolo »

Cred ca am gasit o imagine cu matzele, sper sa fie asta. Cam aproape condensatorii de lampi si cam mici trafurile. La cum arata nu stiu daca ampliful asta duce sarcini dificile asa cum sunt boxele alea. Si e facut pe cablaj ceea ce nu ma incanta. Si vad ca trafurile sunt prinse direct pe placa de aluminiu, sa fi pus si ei ceva amortizare cu pluta sau cauciuc:
Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by porto »

Varianta pe care ai aratat-o tu aici este varianta MK I iar eu am varianta MK II in care are asezarea transformatoarelor este la fel dar condesatorii care sunt asezati aproape de lampile KT88 sunt intr-o pozitie diferita si chiar am masurat temperatura de cel mai apropiat din condesatoare de lampile mari si este de 45,3 C.
Totusi eu nu m-as hazarda ( vorbesc pur si simplu de mine ) sa spun ca un amplif nu duce boxele din poze...eu cred ca ptr asta avem urechi...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by momolo »

porto wrote:Totusi eu nu m-as hazarda ( vorbesc pur si simplu de mine ) sa spun ca un amplif nu duce boxele din poze...eu cred ca ptr asta avem urechi...
asa este dar tu spui ca boxele alea tipa. Ori tipatura este caracteristica atunci cand o amplificare nu poate controla boxele.
Tannoy Kensington SE mi se par dificile cum dealtfel este toata gama. Eu le stiu pe cele de peste acest model si sunt crunte, pur si simplu poti batojocori amplificatoare bune cu aceste Tannoy.
Chestia asta cu dusul boxelor este complicata, nu tine numai de amperaj, e mai mult. Dar ampliful pe care-l vad in foto, chit ca este MKII tot o jucarie ramane. Mie nu-mi place cum este facut si nu-mi place ca e pe cablaj. E adevarat ca nu se poate judeca din poze dar sunt unele lucruri pe care si pozele le pot lamuri iar ceea ce vad nu-mi place in asa masura ca nici nu as fi curios. Mai ales ca exista o diversitate atat de mare de producatori de amplificatoare pe tuburi. Eu consider ca un lampas trebuie lucrat conventional ca acum 50 de ani, nu pe cablaj. Iar trafurile alea sunt de jucarie.

Daca tot ai prieteni cu maldare de scule, adica sculofili, incearca sa imprumuti niste amplificatoare mai mari, mai vanoase, mai grele si incearca cu alea. Sarmele conteaza foarte mult asa cum ti-ai dat si tu seama acum insa o sarma nu va putea salva nepotrivirea dintre amplificare si incinta acustica. Din ceea ce povestesti mie mi se pare ca e o problema cu amplificarea la tine, inainte de orice altceva. Si cred ca nu ma insel, sti bine ce ti-am spus dealungul timpului, dealtfel mai sus te-ai referit. Tu ai un avantaj cand ceri sfaturi, ai talent sa descri foarte bine despre ce e vorba si astfel eu unul imi pot formula o imagine a problemei. Ma tem ca trebuie sa schimbi amplificarea, boxele sunt oricum la o clasa net superioara. Si din exprerienta descrisa de cei doi forumisti belgieni cu aceste boxe eu imi dau seama ca sunt extrem de dificile si nesuferite. Dar se merita efortul de cautare a unui matching. Mai ales ca tu ai sursa adevarata, pickup si nu cine stie ce computer audio!
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by hersorin »

Daca Unico 200 era mai usor , il testam pe acele Tannoy de le sarea nervozitatea din ele :D , mai ca incepe sa imi para rau ca nu l-am luat . Harbeth au mers impecabil cu aceeasi sursa deci nu cred sa fi fost sursa cu probleme .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by momolo »

Eu cred ca Unico 200 ar fi potrivit cu astea. Merita incercat.
Dar conteaza si sursa, porto e in avantaj deoarece are pickup.
Se mai pot incerca si McIntosh (lampa sau tranzistor).
Si multe altele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by hersorin »

Cum mai decurge imblinzirea naravaselor Tannoy ? Esti multumit de basul lor ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by remoteviewer1 »

momolo
Se mai pot incerca si McIntosh (lampa sau tranzistor).
Am vazut pe site-ul McIntosh ca am avea reprezentanta in Romania :shock: . Oare o fi existand si un showroom, stie cineva? Sau o fi reprezentanta gen xxxplanet unde nu se probeaza nimic decat dupa ce ai pus banul jos.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

glucica
Posts: 435
Joined: 03 Nov 2009, 15:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by glucica »

Au showroom in mall la Baneasa. Nu am fost, dar stiu colegi care au fost.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by momolo »

I-am vazut mai demult pe acolo, sunt amabili (erau 2 baieti) dar conditiile audio din acel loc sunt horror in caz ca ti-ar pune ceva la cantat, desi nu cred. E un fel de magazin cu placut/vazut/luat, un fel de "ferometal" modern.
Sculele scumpe au nevoie de conditii bune ca sa-si arate valoarea, altfel e bucuria trancotarilor.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by porto »

Dupa multe luni de permutari am ajuns la varianta cea mai "muzicala" a sistemului actual...si anume am schimbat la cabluri de curent de m-am acrit si permutari la tabla de mat-uri si pana la urma am gasit ca cel mai buna varianta este cablu de curent Siltech la ampliful pe lampi si cablu de la Cardas la preul phono.
Cea mai mare diferenta de sunet a fost la cablul de curent pentru preul meu phono ( aesthetix IO MKII ) adica a scos din tzipatura mai mult decat as fi putut spera si combinat cu "n" shpe combinatii de mat-uri a dus la ceva ce se cheama un pic ....muzica...adica ma face din nou sa vreau sa ascult muzichie si mai ales....suna foarte bine pe MONO ceeea ce in opinia mea este un semn bun pentru orice sistem ...adica ce face mono este ca te face sa nu cauti cai verzi pe pereti in sunetul stereo ( transparentza suprema , beshinile ce le dau cei din sala.... ) ...ci sa asculti pur si simplu muzica....ceeea ce a vrut sa transmita cel ce interpreteaza sau canta.
Deci niciodata nu este nimic pierdut si speranta trebuie sa moara ultima...ura ura ura !

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by porto »

Ce am uitat sa remarc si este extrem de important este ca boxele Tannoy Prestige Kensington si-au rodat extrem de greu sunetul si daca cineva va avea pe acest forum astfel de boxe sa nu se increada sub nici o forma in ceea ce redau ele la primele sute de ore de ascultare ci sa insiste...eu le-am rodat pur si simplu in fiecare zi deoarece le-am cuplat la televizor si au mers nonstop de cand le-am luat.

Pe filme aceste boxe sunt foarte bune in a reda emotia si atmosfera...nici nu vreau sa va mai zic de cate ori am vazut Operatiunea Monstru si Toate panzele sus si alte filme romanesti...pentru ca eu aici am remarcat cea mai mare diferenta pe voci fata de ,exemplu , prietenul meu de la Toronto care are tot Tannoy Prestige dar Stirlng si ampliful este Sugden 21SE (pe tranzistori ).

porto
Posts: 416
Joined: 08 Nov 2008, 04:47
Location: Montreal

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by porto »

Revin la acest subiect pentruca e mare nevoie,,,
Nici un cablu din lume ( sau mai bine spus ...numai cablurile singure ) nu va face niciodata ce poate face o sursa de mare calitate.
Acum cu tabla lui J N modelul de baza se aude...se aude ....se aude si....nu mai e...c-o fi c-o pati...este absolut clar ca la tot ce am modificat eu la cabluri pana acum ...aceasta sursa este o incununare fara de care nu as fi putut niciodata sa stau ca un nebun in fata boxelor...sa maresc volumul mult peste tot ce as fi crezut ca e posibil la mine in casa ( fara sa supar vecinii ) dar pur si simplu simt nevoia sa dau mai tare.
Toate modificarile la un loc conteaza si orice pas spre directia cea buna in domeniul cablurilor nu poate fi cantarit la adevarata lui valoare fara o sursa serioasa.

Post Reply