Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
Soul
Posts: 110
Joined: 12 Nov 2010, 22:24

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by Soul »

Chemati suntem toti, insa putini sunt alesi! :lol: off and on topic!
[URL=https://matchnow.info]Optimal Сasual Dating[/URL]

puf
Posts: 471
Joined: 09 Oct 2008, 20:30

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by puf »

Femeile aud mai bine pot sa confirm, poate nu stiu sa explice sau sa interpreteze dar sensibilitatea este superioara.
Sotia poate sesiza cu usurinta daca se schimba ceva, chiar si un cablu dar interpretarea se reduce la imi place sau ma deranjeaza.Am observat ca deobicei frecventele inalte influenteaza masiv perceptia, un mai sunet energic, sa nu spun zbierat, in zona aia trece rapid ca agresiv si obositor, deci deranjant.Unele cabluri pot sa favorizeze un astfel de sunet si pot ajunge indezirabile.
Pot spune ca este mai usor de identificat ceva care nu suna bine decat ceva care este mai bun.

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by johndoe21ro »

Nici nu-mi vine sa cred ca in anul 2018, pe forumul asta, se mai discuta la modul asta... :(
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by SOLO »

Ce anume nu-ti place si cum ti-ai dori sa se discute ca sa inteleg si eu. Pot fi opinii contradictorii, de acord, totusi nimeni nu da cu parul. :wink:
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by kaav »

Am intentia sa-mi cumpar cele mai ieftine cobluri pentru boxe, provizoriu, ca sa stiu cum vor suna o pereche de boxe Piega Classic 3 in spatiul meu acustic. Nu am cabluri pentru boxe si am mari indoieli ca o sa am rabdare sa astept pana imi cumpar ceva mai serios. Are vreo importanta grosimea cablului sau lungimea in aceasta situatie? Distanta dintre boxe este de aprosimativ 2 m, 30 de cm de perete, locatie nenegociabila din pacate. Boxele le-am ascultat inainte de a le avea. Au fost ascultate intr-un spatiu similar cu al meu, adica mic, dar mai aproape de perete. Nu bubuie, dar au bas potent in aceste conditii. La mine, ramane de vazut.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by kaav »

Mi-am cumparat unele dintre cele mai ieftine cabluri pentru boxe, de pe planeta (10 lei am dat pe 2x2,5m) :lol:
Totul este ''in regula'' cata vreme nu am alt termen de comparatie. Cablul este de 1,5 mm in sectiune. Am ales aceasta sectiune pentru ca prin gaura de la tubul de bas din spate se vad clar cam ce dimensiuni au cablurile care merg la difuzorul de inalte (ribbon). Nu am sunet bubuit, este echilibrat atat cat permite camera si nu ascult tare, nu este nevoie.

Shambala
Posts: 101
Joined: 24 Oct 2008, 19:14
Location: Iasi

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by Shambala »

1. De multe ori cablurile "la oferta" f. ieftine pt boxe sunt din aluminiu cuprat sau mai rau chiar, aluminiu eloxat portocaliu. Este de departe cea mai proasta alegere posibila. Cablurile de aluminiu ar trebui evitate chiar si pt 230V.
2. O sectiune de 1,5mmp este ok pt lungimi mici si mai ales pt boxe de duzina; altfel ar fi preferabila o sectiune reala de macar 2,5mmp - si asta pt cupru.
3. Cablurile din interiorul incintei sunt incomparabil mai scurte decat cele de la amplificator la boxe (de cca 10x la bookshelfuri) asa ca si rezistenta sarmelor este mult mai mica.
Rezistenta este direct proportionala cu lungimea si invers proportionala cu sectiunea.
Intotdeauna intentia este ca rezistenta parazita introdusa de cabluri sa fie atat de mica incat sa fie imperceptibila - macar de 100x mai mica decat impedanta minima a boxei.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by kaav »

Cablurile in cauza, au aluminiu in ele, clar. Am vrut doar sa verific efectiv ca sistemul este functional (statie+boxe). Multumesc pentru raspuns si mi se pare logic ca ce ai detaliat, nu este valabil doar pentru mine.

Mirciulik
Posts: 36
Joined: 15 Mar 2018, 14:18

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by Mirciulik »

kaav wrote:
30 Jan 2024, 11:26
Mi-am cumparat unele dintre cele mai ieftine cabluri pentru boxe, de pe planeta (10 lei am dat pe 2x2,5m) :lol:
Totul este ''in regula'' cata vreme nu am alt termen de comparatie. Cablul este de 1,5 mm in sectiune. Am ales aceasta sectiune pentru ca prin gaura de la tubul de bas din spate se vad clar cam ce dimensiuni au cablurile care merg la difuzorul de inalte (ribbon). Nu am sunet bubuit, este echilibrat atat cat permite camera si nu ascult tare, nu este nevoie.
Salut, e bine sa compari cat mai multe, nu se stie niciodata, i-am dat unui prieten mai demult sa incerce niste cabluri QED argintate, el folosea din alea 1 leu/m de la colt, a ramas impresionat, m-a rugat sa i le vand. Avea niste boxe vechi HI-FI din alea cu difuzor urias de bas, mult bas pe ele si se pare ca astea erau exact ce i se potrivea lui acolo. Nu i le-am vandut (am inceput sa le pastrez ca nu se stie niciodata...), si-a luat de la dealer unele echivalente.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by kaav »

In momentul actual am cele mai nepotrivite cabluri, nici o problema. Aspectul asta il consider pozitiv. Este o baza de comparatie de la care va exista posibilitatea sa stiu mai bine azi decat ''ieri' mai multe detalii care au pacatul de a plictisi daca nu iti pasa sincer de asa ceva. Ce este mai bine apoi cand reflectez la ce am acceptat sa am in casa, sunt detalii intime care nu se spun fara motiv serios. Branza buna in burduf de caine - o vorba veche :D
Imi voi lua niste cabluri de la Cordial. Stiu sigur ca sunt cele mai bune? Nu stiu, dar am incredere ca va fi mai bine cu ele decat cu ce am acum. Orice componenta prin care trece curent, are un statut cumva de ''obiect insufletit/animat''; in functie de cat este capabila acea componenta sa redea mai departe nealterat semnalul, povestim deja diferit despre aceleasi utilaje de care ne folosim.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by momolo »

kaav, lasa Cordial, ia-le pe astea:
https://www.liveaudio.ro/produs/Sommer- ... T-225-MKII
si daca nu esti prea strans cu banutii, astea-s si mai ok:
https://www.liveaudio.ro/produs/Sommer- ... T-240-MKII
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by kaav »

Multumesc pentru raspunsuri. Atunci voi achizitiona Sommer Cable SC ORBIT 240 MKII.
Cablurile, din ce vad acolo au sectiunea de 4 mm . Avand in vedere distanta dintre boxe, de aproximativ 2 m, ce lungime a cablului (x 2) ar fi bine sa am ?

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by _BGD_ »

lungimi egale. Si o lungime sa fie distanta cea mai mare dintre o boxa si statie (daca ai statia fix intre boxe, e la jumate), plus o rezerva de 0.5m as zice eu, sa ai loc sa manipulezi (sa tragi statia din rack eventual), si cel mai important, sa ai putin loc de manevra sa mai tragi o boxa in fata de la perete, sa mai distantezi distanta intre boxe daca e nevoie....artificii.

eu acum cateva zile, nu stiu ce nebunie la cap imi venise, am tras boxele de la perete de la cei 40-50cm la care erau, pe la aproape 1m, si m-am reindragostit de sistemul meu. Chiar daca prin locul de trecere ai o boxa care te invadeaza putin, putin imi pasa! :lol:

kaav
Posts: 2233
Joined: 19 Oct 2008, 18:33

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by kaav »

Daca asa este mai bine pentru tine, cu boxele si mai indepartate de perete, foarte bine. Referitor la distanta lor fata de perete, am avut emotii cu boxele pe care le am acum (bas reflex situat in spatele incintei) dar puse pe pozitie, nu cauzeaza probleme.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Cabluri , cabluri si iar cabluri...

Post by momolo »

intre boxe si amplificator ideal este ca firul sa fie cat mai scurt. Cu cat e mai lung, cu atat performanta (calitatea sunetului) se inrautateste. (nu se aplica in cazul "interconecturilor", dar asta e alta poveste). O sectiune mai mare nu e neaparat mai buna (contrar crezului multor trancotari care cred ca firul gros e automat mai bun ca ala subtire - unele amplificatoare vor un fir rezistiv, altele nu!). Cablul de boxe il decide mai mult amplificatorul decat boxa. Deci daca schimbi ampliful.... o pui de alt cablu (....asta daca esti audiofil. Insa daca esti trancotar traiesti fericit pana la adanci batraneti).
La cablul de boxe cel mai mult conteaza calitatea metalului si izolatorului, adica materialele, mai mult decat sectiunea. Cuprul suna in general mai intunecat, mai rotund si mai naclait, adica mai putin definit/rezolut. Argintul pur este exceptional in mai toate insa functie de aliajul de argint poate sa tipe.... sau nu. Basul pe argint pur este cel mai bun bas ever. Insa costa mult! In al treilea caz, cupru argintat, de obicei e cu probleme, are tendinta sa tipe, sa fie agresiv, sa amestece dar exista si cazuri in care se potrivesc. Nu exista cablu bun 100% dar exista cablu prost 100%. Mai corect ar fi sa discutam despre cabluri potrivite. Din pacate ceea ce costa mult, suna mai bine, insa se poate sunet super prost, enervant, idiot si cu cele mai scumpe cabluri din lume.
Cablurile conteaza al naibii de mult.... pentru unii .....si deloc pentru altii. Cei din prima categorie isi folosesc urechile si de obicei au mintea eliberata de dogme, iar a doua categorie sunt supusi propriilor idei fixe, credinte si pareri, unii au urechi de tabla si nu "vad" padurea de copaci. Cumva chestia asta cu auzul nu e legata numai de auz si e de obicei destul de genetica ca si talentul. Unii il au, altii....nu. Un mos rablagit care nu aude peste 12.000 Hz poate aprecia sunetul mult mai bine, mai obiectiv, mai corect ca un tanar care aude pana la 18.000 Hz. Pentru ca problema nu tine numai de "microfon". Tine cel mai mult de intelect, experienta, pasiune, educatie, complexitatea si dezvoltarea perceptiilor, practic a mintii.
Pana la 2,5m nu e chiar nici o problema. Merge ok si pana la 3m dupa care incepe usor afectarea, de exemplu 5m nu e chiar perfect. Asa cum am scris deja, afectarea e importanta..... sau nimic, functie de pretentii, urechi, scularaie si pitici pe creieri.
Din pacate ca sa gasesti un cablu mai potrivit, bun, trebuie sa ai mai multe din care sa alegi prin comparatii. Si cum intr-un sistem audio exista multe cabluri, avem variabile de variabile asa ca mai trebuie si o anumita experienta (plus un dram de talent si ureche buna).
Un cablu pe care nu ai cu ce-l compara e cel mai bun din lume .... pana la urmatorul cablu mai bun.
Iar totul incepe si se opreste la bani. Ca nimic nu e gratis.

Deci, kaav, ia de 2,5m pe ramura si e perfect. Ca sa ai si o rezerva, ca poate plimbi boxele.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply