Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

In primul rand, La multi ani! :D

Am fost in vizita la baiatul din Targoviste (facand o paranteza, recomand locul pentru scule SH - baiatul foarte OK si de bun simt, spatiu de auditie decent, se vede ca e pasionat). Dupa aproximativ 4 ore de "teste" - de fapt mai mult auditia discurilor mele preferate :D, am achizitionat Accuphase-ul.

Tehnic se prezinta impecabil, baiatul l-a si desfacut - era neatins - am facut si testul de comutare mentionat de voi. Am urmat recomandarea lui momolo - daca nu are probleme tehnice, sa-l cumpar.

La nivel de ce am ascultat, mi-a placut f mult - nu pot face comparatii peste ce am ascultat in showroom-ul avstore, dar a fost clar peste ca si claritate. Acuma un lucru interesant este ca la mine nu se aude la fel de bine in camera in care l-am instalat (fata de cum se auzea la auditie in targoviste), dar intr-o camera mai mare in care am o biblioteca pe tot peretele (cu boxele orientate spre biblioteca), sunetul este mai bun. Voi muta shandramaua acolo in momentul in care imi cumpar si un stand pe care sa pun amplificatorul si pick-up-ul.

Alte impresii:
- sunt socat de zgomotul de fond al unor discuri care se auzeau f bine inainte :) - chiar si in urma stergerii prafului. Cred ca trebuie sa ma apuc de spalat discuri, sper sa remedieze problema
- desi toata lumea spune ca discurile vechi ('60-'70) erau masterizate mai bine, no digital involved, etc, parca discurile pe care le am noi au un plus la calitatea inregistrarii... sau poate e o pura intamplare bazata pe ce am ascultat pana acum
- overall sunt f multumit pana acum, comparativ cu ce auzeam inainte. nu am cum sa stiu daca puteam obtine un sunet mai bun cu bani mai putini - tinand cont de lipsa de experienta cred ca mai mult m-as fi incurcat daca continuam cautarile pentru combinatia ideala, deci prefer sa nu ma gandesc momentan la asta.

Urmeaza acum diverse experimente cu pozitionarea in camera - sper sa iasa ceva din asta. Va tin la curent :D

Multe multumiri lui momolo, remoteviewer, hondaru si viobio pt ajutor!

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by LEKTOR »

Daca se poate, recapituleaza sistemul - E205, surse, boxe,cabluri,etc.
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

HarryTriangle, ma bucur ca ai gasit ceva sa-ti placa!
In ce priveste zgomotul acela din LP-uri, aici tine de definitie, un sistem cu definitie (rezolutie) mare va arata defectele asa cum o lupa mareste negii de pe fatza omului. Totusi problema e ceva mai complicata. Pentru o imbunatatire a problemei iti recomand sa incerci cat mai multe cabluri phono (cel intre pickup si statie) nu neaparat scumpe, nici pompoase si daca ai posibilitatea, mai multe doze de pickup. Unele doze "scurma" prea in amanunt si astfel citesc toate gunoaiele santului, chestia asta depinde si de constructia acului, forma diamantului. Documenteaza-te in zonele despre vinil/pickup de aici de pe forum si pe internet. E o arta sa obti, asa cum e vorba audiofila, mai multa muzica decat parait la LP-uri.
Spalarea e un alt capitol complicat si discutabil, nicidecum ieftin. Un aparat de spalat LP-uri chiar basic te costa mai mult decat amplificatorul acela. Unii spun ca nici nu e bine sa le speli. Cert este ca problema asta cu paraiala (prea in amanunt) vine pe deoparte din sursa (pickup+doza+cablu phono+preu phono) cat si din intreg sistemul de amplificare + cabluri si boxe.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

Sistemul in momentul asta:

Pick-up: ProJect 2-Xperience Basic+
Doza: Ortofon MC-1 Turbo
Amplif: Accuphase E205
Boxe: Dynaudio Excite X12

Legat de zgomotul de fond, mai mult ca sigur ca doza are o mare responsabilitate fiind moving coil. La auditie am folosit si un alt pick-up cu doza MM (ce avea baiatul acolo), si zgomotul de fond era sensibil mai mic. Momentan o sa merg inainte asa, cu solutii de spalare mai basic - nimic profesional - sa vedem ce se intampla. Am si foarte multe viniluri SH (unele mai vechi de 40 de ani) pe care cred ca abia acum le pot judeca cu adevarat la nivelulul uzurii.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

HarryTriangle wrote:Pick-up: ProJect 2-Xperience Basic+
Doza: Ortofon MC-1 Turbo
Amplif: Accuphase E205
Boxe: Dynaudio Excite X12
In cazul tau, cel mai de vina sunt in ordine, pickupul (slabut) si doza, la urma cablul phono. Cum probabil nu e cazul sa schimbi pickupul deoarece ar fi o cheltuiala serioasa, iti recomand sa schimbi doza (aia paraie cu indarjire, o stiu, si personal nu-mi plac deloc noile doze de la Ortofon, mai ales alea ceva mai putin exagerat de scumpe, toate sunt nesimtit de scumpe ca defapt toate dozele noi!).

Astfel, iti recomand MM-uri "vintage" NOS (new old stock sa nu ai surprize cu doze abuzate), exemplu:
http://www.ebay.de/itm/Excel-QD-700-C-Q ... 51936d489e" onclick="window.open(this.href);return false;
sau
http://www.ebay.de/itm/ADC-QLM-32-QLM32 ... 3c9b57fdcb" onclick="window.open(this.href);return false;

Si schimba cablul de phono. Iti recomand Cordial CGK 122, este pentru doza de chitara electrica sau microfon si gasesti la magazinul Senia, foarte ieftin (chiar daca nu e trecut pe site din cate observ, se gasea intotdeauna pana de curand):
http://www.cordial.eu/en/products--find-your-cable.html" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.senia.ro/cablu-microfon-163-2" onclick="window.open(this.href);return false;

Ca pickup, mai bun decat ala sunt multe aparate "vintage" chiar din zona ieftina la pret (200....600 lei), anul de productie recomandabil 1970....1983. Mai degraba cele japoneze deoarece alea europene sunt prost facute si trebuie sa fi mester cu reparatiile. De ales cat mai urate si cat mai primitive! :D
Din pacate (stiu....poate se oftica unii dar asta e un forum liber si doar o simpla opinie!), acel Pro-Ject este foarte slab. Si defapt toate "entry-level" de azi sunt vai de mama lor, preturile fiind total nesimtite pentru omul muncitor din Romania, asa ca ramane numai sectorul de vechituri (unele adunate de pe bordura sau de langa tomberonul nemtesc). Nu dau exemple sa nu favorizez pe nimeni.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply