Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by hersorin »

Daca vrei sa mergi pe Dynaudio te poti gindi la un Unison Unico SE sau Secondo , SE l-am avut si are o forta incredibila si se potrivesc foarte bine.
Eu am avut Unico SE , Unico CD si acum Unico 200 . Primele doua au mai avut si mici problemute dar nimic grav , daca era grav nu mai luam si a treia componenta tot Unison .
Nu stiu cum merge acel Accuphase dar am vazut doua piticanii de Dynaudio seria ieftina cum au nenorocit un amplificator de 10 ori mai scump si foarte bine cotat .
Banuiesc ca stii proverbul cu pomul laudat , deci sa te gindesti foarte bine ce doresti sa cumperi.
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

@Dan - cum aflu anul fabricatiei?

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Nu e scris anul fabricatiei pe amplif, doar seria.Am cautat pe net in ce perioada a fost produs.E-206 vad ca consuma 330 de wati.E-205 consuma 520.Poate e relevant.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Nu lua, decat dupa ce asculti ce-ti place si cunosti.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Eu m-as uita si dupa alte amplifuri.Sant pe la 700 de euro Revox, Luxman-final.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

DAN_TM wrote:Sper sa nu fie motiv de cearta ca amintesc un forum vecin.
daca citeai ce-am scris mai sus nu numai ca am mentionat dar am si dat linkuri pe audioweb si okazii. Nu am nici o jena sa dau si alte linkuri.
Forumul asta nu este o afacere (cu dealeri care-si deapana amintirile, cu banner de reklame care flikaie, etc, etc), aici e un forum pentru cei "neinregimentati" in armatele de marketing. Deci e voie dar cu bun simt, fara atac, fara laude, doar informativ si la obiect.
hersorin wrote:Eu am avut Unico SE , Unico CD si acum Unico 200
pare o idee buna dar ma tem ca Unico SE nu se incadreaza deloc in bugetul lui de maxim 3000 ron. Va trebui sa apeleze la o vechitura care duce greutati complicate. Accuphase in general cam duce.
Alte amplificatoare care croseteaza sarcini grele ar fi pe la Nakamichi dar sunt scumpe chiar si vechi si Naka nu au muzica in ele mai deloc, sunt cam seci si drepte la sunet. mentorul lor a fost Nelson Pass, multe Naka sunt pe stilul acestuia.

O alta idee ar fi un lampadar (lampasele sunt mult mai robuste in a duce sarcini cretine) insa la 3000 ron nu gaseste decat diverse chestii facute de DIY-eri, ori in cazul asta eu sunt lamurit, bani complet aruncati. Macar de un aparat de fabrica te mai bucuri si il poti revinde.

Foarte de acord ca micile Dyanudio sunt de spaima. Genul de caz in care boxele sunt mult mai ieftine decat amplificarea :D Dar la banutii lor si avand in vedere ca omul nu asculta clasica (ci rock), e o alegere decenta, chiar bunicica. Apropos', micile Dyna' sunt o alegere mai buna decat acele piticanii Spendor care deasemenea, sug toata centrala electrica pentru a trage un mic partz. Dar la daneze le trebuie amplif cu muzica in el, sa le ajute ca-s cam ....nordice :roll: . Spendorul are cumva ceva muzica prin difuzoare. Insa toate boxele mici (cu genul asta de SPL horror) sunt sugatoare si pe cat sunt astea de mici, pe atat de mare trebuie sa fie ampliful.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

DAN_TM wrote:Sant pe la 700 de euro Revox, Luxman-final.
un sfat prost. Revox sunt stricacioase sau gata stricate ca mai toate europenele. E bun pentru un mester, sa aibe ce sa restaureze. Cat priveste Luxman final, o alta idee proasta deoarece preul conteaza mai mult decat finalul si daca-si da toti banii pe un final, ce face cu el fara preu !? Crezi ca suna klumea daca bagi surse direct in final ?! (sa zicem ca powerul are potentiometre). Defapt suna de porc, fara preu nu se poate. Ori un preu bun costa parale si e super greu de gasit. Powere sunt pe toate cararile.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by remoteviewer1 »

Deobicei nicio marca nu este laudata de toata lumea degeaba, ca si masinile Porsche, clasice, fiabile, performante, exclusiviste, insa scumpe. Am observat ca sunt cateva marci clasice ce sunt laudate pe toate forumurile din lumea aceasta, americane, englezesti, franceze, italiene, etc. Printre ele si McIntosh, ce sunt o aparitie exotica pe plaiurile mioritice, mi-ar placea sa le ascult, din acest motiv am intrebat pe aici pe forum despre dealer-ul local ce are sediu la Mall...unde poti sa cumperi si un integrat de 10 k euro intre doua camasi. Eu am inceput calatoria in acest hobby cu amplificatoare chineze, si eram un pic refractar la lauda continua si universala pentru Accuphase, pana am cumparat si eu unul (pe cel mai mic si mai modest) si am devenit fan( insa nu fanatic), l-as recomanda si familiei, asta e...nu conteaza cine le vinde si cine le lauda, sunt produse foarte bune pentru cine stie sa le aprecieze. Apropos am auzit si de oameni cu "experienta in audio" (din romanica biensur) ce nu pot sa le suporte sunetul, deobicei din haita unui dealer concurent :lol: . Din acest motiv este bine ca fiecare sa asculte cu propriile urechi si sa lase forumeala, ca nu ajuta la nimic. Cel mai usor este sa vorbesti degajat despre un brand pe care nu il ai in posesie, pentru a fi cat mai obiectiv cu putinta.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by hondaru »

La partea cu verificarea cu difuzoarele A si B ti-a raspuns momolo si-i multumesc ca mi-a luat vorba din gura explicand cred pe intelesul tau ce si cum.
Bugetul tau este asa cum spunea un coleg foarte dificil intrucat esti intre cele 2 lumi iar faptul ca nu te pricepi la surubarit putin sa poti drege chestiuni simple te forteaza sa cumperi ceva mai scump si care sa mearga=satisfactie.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

Am mai ascultat azi niste amplificatoare:

- Audiolab 8200A
- Atoll IN 50 SE
- Yamaha A-S501

Sa incerc sa explic cat a putut sa inteleaga urechea mea:
- pe piese acustice, cu chitara rece, se auzea impecabil pe primele 2 (ex. Johnny Cash - The Man Comes Around)
- total nemultumit de cum se aud piese electrice cu bass mai proeminent sau tobe puternice (ex. Pink Floyd - Shine on you Part 2 ; Led Zep - When The Levee Breaks). Sunetul era flat, fara dinamism - cred ca asta ar fi cea mai potrivita descriere. Tobele la LedZep se auzeau undeva foarte in spate, fara sa umple spatiul.

Culmea, dintre toate trei parca Yamaha-ul era cel mai OK, desi era la jumatate din pretul celorlalte. Nu cu mult, dar parca mai dinamic.

Sa fie asta senzatia pe care o ai in momentul in care un amplificator nu duce boxele cum trebuie?

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

Dynaudio X12 - altele nu-s :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

HarryTriangle wrote:Culmea, dintre toate trei parca Yamaha-ul era cel mai OK, desi era la jumatate din pretul celorlalte. Nu cu mult, dar parca mai dinamic.
e normal sa fie asa. Toate sunt jucarele pentru boxele tale, Yamaha e cel mai serios din cele 3; cauta pe net sa te uiti la poze cu ce se afla sub carcasa.
Peste astea 3 exista vintage mai bune, chiar si cele insirate de viobio pot fi (daca nu-s prea daramate de vreme).
Sunt curios ce iese cand incerci Accu 205. Sa ai totusi o sursa ok, pickup-ul ar fi ideal.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

Pai ma duc cu tot ce am - mult sufrageria la om acasa :D

E bine ca mi-am cam clarificat ce as vrea sa aud din ele - ar trebui sa imi fie usor sa ma prind daca e potrivit Accu 205 pentru mine - trecand peste testul strict de functionalitate.

User avatar
CC_TM
Posts: 132
Joined: 09 Oct 2008, 14:52
Location: Timisoara

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by CC_TM »

momolo wrote:Harman Kardon PM655 - intradevar, preul phono e bunicel dar exista un model mai vechi care are un phono si mai bun.
momolo, poti sa-mi spui modelul de HK mai bun pe partea de phono ?
Eu folosesc momentan un HK6500 pentu partea de phono si sunt curios sa incerc si alt preamplificator phono cu potential mai mare.

Mersi
It is a great thing to know the season for speech and the season for silence.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

HarryTriangle, pana la urma ce ai ales ?
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply