Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

Ma gandesc sa achizitionez un nou amplificator, buget 2500-3000 RON.

M-am uitat un pic si pe piata SH si imi face cu ochiul amplificatorul din titlu - am aranjat sa merg intr-o auditie cu sculele mele, deci nu il iau pe neve.

Stiind ca are totusi o vechime de aprox 30 ani, cu toata armatura de tanc din care sunt facute, si tinand cont de faptul ca tehnic sunt egal cu zero, ma gandeam ca poate ma poate ajuta cineva cu urmatoarele dileme, in cazul in care o sa imi placa enorm de mult ce aud:

- Exista lucruri dupa care ma pot uita pt a-mi da seama ca amplificatorul este in stare buna, in afara de aspectul exterior si auditia efectiva? Din cate am inteles, amplificatorul este adus din Germania (vanzatorul e practic samsar) - citind intensiv pe aici am inteles ca este destul de riscant sa te bazezi pe piata SH din romania, mai ales daca nu te pricepi :D

- In cazul in care il cumpar si se buleste ceva dupa o perioada, exista oameni in RO la care sa apelez pt reparatii? Dealerii locali ofera vreun suport (macar comanda piese) pt un amplif atat de vechi? ce alternative as avea sa nu raman falimentar si cu un bibelou de lux in casa? :D

Multumesc!

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Salut.Eu am E-206 de care sant foarte multumit.Depinde si de sursa, eu am mai multe.N-am avut nici o problema tehnica cu el.Pare facut sa dainuie mult.

User avatar
lordu73
Posts: 261
Joined: 15 Aug 2013, 11:28
Location: Tg Jiu

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by lordu73 »

HarryTriangle wrote: in cazul in care o sa imi placa enorm de mult ce aud:
Daca-ti place enorm de mult ce auzi, ia-l, ca e in stare buna ...

HarryTriangle wrote: ce alternative as avea sa nu raman falimentar si cu un bibelou de lux in casa? :D
Nu-i mai zice "de lux", ca 3000 lei nu e o valoare atit de mare ...
Poti sa-ti iei unul nou, asta e alternativa.

Eu as putea paia ca asa o sa faci, pentru ca ala vechiul n-o sa reusasca sa te impresioneze, ar fi nevoie de mai multe pentru asta...

Bafta !
"You have your way. I have my way.
As for the right way, the correct way and the only way, it does not exist" - Nietzsche.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by remoteviewer1 »

Din pacate cu suma respectiva, te afli in sa zicem bitter-spot-ul amplificatoarelor (adica opusul sweet spot-ului). Poti sa cumperi mai mult decat o trancota, insa nu poti cumpara ceva cu adevarat bun (decat daca ai noroc si te pricepi un pic). Daca te referi la acel Accuphase pe pe videoweb, sta acolo de ceva vreme, cred ca mai bine de un an, si face paianjeni. Samsarii sunt big no-no in orice domeniu, mai bine cumperi ceva de la un om spalatel chiar daca tine la pret. Eu nu as cumpara pentru sistemul principal (unde as angaja bani seriosi), amplificator mai vechi de 10 ani sa zicem, deoarece amplificatoarele merg calde deobicei si streseaza componentele. Nu merita sa le duci la Dorei sa le ciobaneasca pentru ca nu se vor intoarce mai niciodata la starea initiala. Ai putea sa incerci un Unison Research poate entry level (sh), insa aceasta marca imi pare cam stricacioasa (din auzite), nu am avut asa ceva acasa, fiabilitatea italieneasca este celebra.

De la Accuphase ti-as recomanda E-213, pe care l-am avut multi ani si este un amplificator extraordinar pentru banii lui, sensibil mai multi decat ai tu in acest moment. Ce sa zic, in acest moment esti "victima" sigura sa iti iei primele lectii de viata pe buzunarul tau. Ce te-as sfatui eu... este sa mai strangi bani si sa mai cauti, sa poti achizitiona un Accuphase de productie 2005 incoace din mai multe motive: sunt facute ca niste tancuri, pur si simplu nu se strica mai nimic la ele, greu gasesti calitate sonora superioara, pentru multi bani eventual, au design clasic si VU-metre, sunt componente facute sa te tina o viata. Mai poti incerca si pe concurentul lor de pe piata japoneza Luxman. Fereste-te de englezismele (cu numele) facute in China, mai bine mergi pe vintage. Spor mult si succesuri!
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

Pe ocazii sunt doua bucati, http://www.okazii.ro/cautare/accuphase+ ... utoc=write" onclick="window.open(this.href);return false; , unul auriu din Bucuresti si altul din Targoviste care-i negru. Cel din Bucuresti e defapt in Popesti Leordeni daca retin bine deoarece am fost o data cu un prieten sa cumpere ceva de la userul "rapy7". Baiatul mi-a facut o impresie buna, nu se baga in scule sa le faca nimic, le aduce de prin Germania si le selecteaza sa nu aiba probleme. Gusturile lui muzicale sunt antiaudiofile si nu e interesat de ceea ne intereseaza pe noi aici pe forumul asta (audiofilia). Sculele erau pastrate in conditii bune si locul civilizat. Mi-a facut o impresie foarte buna.

Revenind la subiect, bugetul de maxim 3000 RON de care dispui nu-ti permite sa cumperi nimic de nou. Adica exista oferte si noi insa acestea sunt in totalitate niste pocnitori sinistre facute evident in China. Recomandarea cu Accuphase 213 nu este valabila deoarece in cel mai fericit caz poate ai gasi vreunul cu 1500 euro ceea ce inseamna peste dublul bugetului tau. Desi astea se dau cam de la 1700 euro in sus, media e de 2000 euro. Asa ca trebuie totusi sa gandim practic.

Povestile cu amplificatoare mai noi de 10 ani sunt povesti. Exista aparate chiar si din anii 60 care inca merg relativ stabil. Sculele bune facute in anii 80-90 sunt chiar ok, oricum preferabil unei chinezarii moderne din zona de buget redus.

Modelul 205 este ok (brandul nu prea a dat gherle), din ce stiu e posibil sa fie mai consumati condensatorii de filtraj. Schimbarea acestora nu e mare filozofie si nici o cheltuiala uriasa (depinde insa si la cine mergi sa-i schimbe!). Iti pot recomanda mester de cinci stele cu preturi chiar mici. Dar nu vei avea nevoie, eu cred amplifurile astea merg ok si sunt o idee buna pentru un inceput cu buget modest.

Apropos', un sfat - nu repara ceea ce functioneaza! (e un proverb american)

Ca orice amplificator nu merge cu toate boxele (ma refer la calitate, adica atunci cand canta doamna grasa) insa unica alternativa este zona second hand vintage si in opinia mea te-ai orientat bine. Ai si de unde alege deoarece nu e numai unul de vanzare.

Ca analiza la fatza locului nu am ce-ti recomanda, trebuie sa ai zeci de ani de experienta in surubareala si auditie ca sa te prinzi. Dar te poti uita cum arata, cat e de pastrat si curat obiectul, cum miroase (condensatorii cursi au miros de pisat de pisica), te mai uiti si la cine vinde.
Cat priveste auditia la cumparare, nu face doi bani in cazul cuiva cu ureche mai putin antrenata. De obicei oamenii care vand trancote constant nu au conditii si interes de auditie. Iar in conditii proaste de auditie poti alege gresit asa ca mai bine te concentrezi sa auzi daca ampliful merge corect, egal pe canale (scoti cate o boxa si asculti sa fie canalele egale, adica sa nu auzi deferente de nivel sau tonale prea mari).

Daca paraie pe la potentiometri, nu e grav, se rezolva simplu de catre un mester low level. Dar Accu nu cred ca paraie cat de vechi ar fi. Depinde totusi unde a fost pastrat, unele aparate din tarile nordice au stat in mediu umed si rece, asa e clima pe acolo inclus Germania. Dar daca au stat in casa, e ok.

Accuphase a facut aparate solide si bine lucrate care nu se strica prea usor. Au vandut scump intotdeauna si astfel aparatele nu au ajuns pe mana tiganilor manelari sa le arda la bairame sau in carciumi. Genul asta de aparat provine de obicei din casa civilizata.

In concluzie, eu cred ca ai ales bine. Personal imi place mai mult pe argintiu-auriu decat pe negru. Dar si cel de la Targoviste arata bine in foto. Acolo stiu pe cineva care vinde trancote, baiat cu bun simt si de isprava care se si pricepe. Dar avea alt user pe okazii.

Sper ca ti-am fost de folos.
Cu boxele va fi mai problematic insa tot piata second e cea mai buna varianta la bugete mici.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by hondaru »

Unison Research poate entry level (sh), insa aceasta marca imi pare cam stricacioasa (din auzite)
. Doar iti pare! Legenda urbana. La nivelul ei de pret este foarte buna si mai este facuta si in Europa!

Cred ca un alt sfat ar fi sa sculti mai multe amplificatoare inainte de a te hotara. Oricat de mult ti se pare ca pierzi pe calatorii in diverse locatii este infinit mai ieftin decat sa cumperi ceva care apoi sa-ti para rau si sa-ti vina greu sa vinzi. Conditiile de ascultare de la locul vanzarii pot diferi radical de cele de la tine de acasa si sunetul merge mana in mana cu asta!
O scula SH este tot timpul o loterie. Este adevarat ca, cu anumite modele/firme (Accu) nu ai mari sanse sa dai gres dar cand isi baga aghiuta coada....
Multi au vandut Accuphase pentru ca nu le-au placut cum suna in sistemul lor si in conditiile lor de acasa. Deci brandul nu reprezinta o garantie a calitatii sunetului la tine acasa!
Daca nu ai experienta singurul mod in care poti cumpara acum este ascultat/vazut/placut = cumparat. Toti am trecut prin asta si nu exista un checklist pe care sa-l putem enunta aici pentru incepatori din pacate. Si daca mergem amandoi la fata locului putem avea pareri opuse dar tot ceea ce-ti place tie primeaza. Ce incerc sa-ti transmit este ca trebuie sa lasi deoparte pe cat posibil actiunile sub impuls, dar, sunetul bun se aude instantaneu, nu-ti trebuie zeci de ore de auditie.
Uita-te pe net si vezi multiple poze cu modelul acesta si priveste-l din toate unghiurile si compara cu ce ai fizic in fata sa fie la fel! Macar asa la nivelul tau de cunostinte poti vedea cat de intact este ceea ce cumperi (butoane schimbate, suruburi schimbate, picioare lipsa/schimbate, carcase revopsite, mufe cu aspect dubios, cabluri de alimentare dubioase la aspect, mufe tocite, indoituri semne ale unor socuri zdravene, toate acestea trebuie sa nu treaca neobservate.
In privinta pieselor de schimb la amplificatoare de peste 10 ani cam greu daca nu imposibil. Echivalente insa sunt garla. Nimic nu este de nereparat decat cine stie ce aparat exotic ceea ce nu este cazul de fata! Firma Apple are politica de producerea pieselor de schimb de max 5 ani de la data primului produs fabricat! Deci daca traiesti putin te tin o viata! :lol:
Spor!
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

Poate ati vazut femeile alea care inainte sa aiba un copil incep sa cumpere patut, scutece, hainute, citesc carti, se duc la cursuri, intreaba pe toata lumea cum e nasterea, mai ales pe moashe. Ei bine si voi acum sunteti ca niste moashe care speriati femeia inaintea facerii.

hondaru, ce naiba sa asculte cineva fara experienta in vizita la diversi oameni care se ocupa cu vandutul de scule "vintage"?! Sti si tu foarte bine cat de greu este sa discerni in sunet daca mergi chiar si la un dealer in vizita daramite la un om caruia i se rupe de "haudiofilie" (ma refer la vanzatorul majoritar de scule second hand pe care nu-l judec, foarte bine face si e treaba lui!).
Omul care vinde scule second hand iti pune si el acolo cum poate sa auzi ca merge. Daca ai pretentii de "hauditii haudiofile" risti sa treci ca prostu pe langa aparate bune, sa nu le bagi de seama, te invarti pe acolo sau stai pe un scaun sa asculti si te crezi profesor care ghiceste diagnosticul in olitza de noapte dar defapt te afli in bezna mintii si alegi pana culegi.

Chestia asta cu auditia e poveste. Merge treaba intre audiofili batrani cu experienta si sisteme de acasa chivernisite luni de zile, se viziteaza unul pe altul si fac schimb de scule (crezand fiecare ca l-a pacalit pe celalalt :D ). Asta e sport pentru "samurai" dar incepatorii trebuie intai sa invete cum e cu sabia din lemn.

Cred ca ar trebui sa renuntam la marote din astea de doi lei. Chiar si acasa la tine dupa ce cari o scula audio iti trebuie timp si conditii sa o judeci corect, sa-ti dai seama ce poate.

hondaru, sti bine ce vorbesc. Auditia pe capota masinii, in mansarda din Popesti Leordeni, in veranda din Tara Apasilor, toate astea sunt sport de performanta, putini au urechea antrenata sa ghiceasca corect. E treaba pentru "vraci". Tu vi acum si ii spui unui "invatacel" sa inceapa cu ce-i mai greu si mai imposibil, sa inghita ciuperci otravite si apoi sa danseze noaptea in padure. Bietul invatacel daca te asculta haleste otrava si nu apuca sa formeze nici 112.
Doar ai trecut prin diverse experiente, crezi ca iluzia asta cu auditia inainte de cumpararea unei trancote din teancul de trancote insirate pe scari sau pe podea, ajuta la ceva?!

Ati zapacit omul de cap cu toate povestile. Ba ca-i vechi si "ie bune numa' alea de zece ani", ba ca trebuie sa se duca in comuna Cacoveanca in spatele grajdului sa asculte Accuifazele lui Gigel legat cu sarma de la difuzorul comunal si sa dea ochii peste cap ca nu are destul soundstage printre vacute, etc, etc.

Culmea, vad ca noul nostru coleg de forum s-a orientat corect si cu bun simt, si il zapaciti complet cu povesti la care nici voi nu faceti fatza.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
remoteviewer1
Posts: 936
Joined: 14 May 2011, 11:13
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by remoteviewer1 »

Da, ai perfecta dreptate, insa eu personal pentru sistemul meu principal, nu pentru distractia cu trancote, nu as cheltui sume semnificative pentru chestii prea vechi. Ori as merge pe o trancota ieftinache ori as astepta ceva timp pentru a investi in ceva serios, e umila mea parere. In realitate, fiecare face ce vrea cu banutzii lui, noi suntem aici for consultativ, nu avem drept de veto. Agree to disagree, asta e parerea mea dupa experientele personale si as vrea sa reamintesc ca nu sunt totusi extrem de experimentat sa dau sfaturi si nici nu am ascultat respectivul amplificator.
“Without music, life would be a mistake.”― Friedrich Nietzsche

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

remoteviewer1, ai si tu dreptate insa exista o problema, faci parte dintr-o categorie diferita, esti deja audiofil.
Eu incerc sa-i inteleg pe toti si incerc sa-i judec mai putin pe unii si pe altii (exclus mitocanii si prost crescutii pe care-i dau afara de pe acest forum, cu astia nu poate exista dialog).
As putea spune ca am contacte cu ambele lumi, cea trancotara si cea audiofila si astfel, cand apare cineva sa-mi ceara sfatul eu ma gandesc ce-i poate fi cu adevarat util acelei persoane in situatia specifica, nu ma gandesc sa-l "educ", sa-l indrum a deveni audiofil, sa-i impun gusturile si sistemul meu de valori. Dimpotriva, incerc sa ma transpun in alt sistem de valori cat mai apropiat celui care imi cere sfatul pentru a gasi solutia cea mai potrivita la acel moment.

Cu totii am trecut prin toate fazele. Faptul ca unii se opresc in timp si intepenesc intr-o anumita stare, este irelevant. Conteaza doar sa mergem inainte si azi sa fim macar putin mai destepti decat eram ieri. Probabil daca m-as intalni pe mine insumi de acum ani si ani de zile, m-as lua la pumni de cat de idiot si arogant eram cateodata! Am facut destule greseli si de aceea cred ca-i inteleg bine pe unii care sunt la inceput de drum. Cu observatia ca nu consider drumul unic, adica numai drumul meu sa aibe valoare si alta cale nu e. Dimpotriva, nu cred ca drumul meu este neaparat un exemplu, fiecare isi urmeaza propriul destin.

De exemplu, acum multi ani sa fi fost in locul acestui nou coleg de forum si sa gasesc astfel de aparat cu banutii atati cat am putut aduna, as fi considerat un noroc. La viata mea am cumparat multe aparate care nu meritau banii si de fiecare data cu toate resursele pe care le aveam in acel moment. Asa am invatat.

Noi trebuie sa judecam chestiunile astea de alegere intre scule audio intotdeauna raportat la pret. Altfel ajungem exclusivisti si exclusivismul duce la izolare si ingustarea orizontului.

Si mai e o chestie, o vad in jurul meu - fiecare trebuie sa-si afle singur solutia cea mai buna pentru urechile proprii, nimeni nu ne poate ajuta oricata experienta ar avea si buna vointa. Chiar si greselile sau alegerile proaste sunt bune la viata omului deoarece ofera o lectie. Pacat de cei care nu reusesc sa invete si as putea spune ca am vazut destui, dar mai rar asa neam de oameni fudui si incapatanati ca noi romanii! Proverbul ala cu capra raioasa dar cu coada in sus ni se aplica la multi, probabil saracia ne face megalomani. Am observat la popoarele cele mai evoluate de pe planeta ceva ce noua ne cam lipseste, modestia, pastrarea proportiilor, cumpatarea de bun simt.

Si ca tot m-am lungit (iar!), mai trebuie sa zic ceva - pe om il ajuti doar daca il vezi ca vrea, ca are mintea deschisa si colaboreaza. Nu merita sa treci pe nimeni strada cu forta. Cand incerc sa ajut pe cineva si ma lovesc de zidul tipic al ideilor preconcepute, fixe, cand il vad cum nu reuseste sa prinda din zbor sfaturile si directiile bune, (ba unii parca fug de ele, parca ii mananca ala cu coarne sa faca pe dos), atunci ii las cu eleganta si diplomatie in plata lor, sa aleaga si sa faca ce vor.

Cand ajuti pe cineva trebuie sa fie ca intr-un dans in pereche, trebuie sa existe o colaborare, o armonie, o empatie. Dar cand ai bune intentii si te lovesti de capul tare de bizon, e bine sa te retragi la timp, sa lasi bizonul sa se infiga cu coarnele in perete deoarece natura are propriile ei legi si singura se regleaza. Altfel capeti deziluzii conform zicalei, "facerea de bine e f_tere de mama". Evident, asta am spus-o la general si NU are nici o legatura cu topicul de fatza. A fost ca tot veni vorba despre cum putem ajuta un incepator.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hondaru
Posts: 317
Joined: 31 Oct 2010, 06:35
Location: La tara...
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by hondaru »

Rectific, prin ascultat vroiam sa zic ca sa vada daca canta ceva in difuzoare si nu haraie si se aude egal in cele 2 canale, comuta boxele A si B si chestii de genul acesta nu ascultare critica audiofila.
◄◄ REW ► PLAY ▌▌PAUSE █▌STOP ►► FF
Daca nu ajungi sa te pierzi in muzica atunci muzica se pierde in sistemul tau

HarryTriangle
Posts: 11
Joined: 25 Nov 2014, 22:24
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by HarryTriangle »

In primul rand, multumesc interesului acordat si posturilor kilometrice pe care le vad pe thread-ul asta. Ma bucur am starnit interesul vostru :D

Cred ca nu ar strica un pic de context:

Sursa: Pro-Ject Xperience Basic+ -> http://www.project-audio.com/main.php?p ... es&lang=en
Pick-ul a fost primit cadou, fara doza - asta a fost practic impulsul pt a face in sfarsit tranzitia catre ceva mai decent

Doza: Ortofon MC-1 Turbo
La doze, tinand cont de potriveala dintre greutatea bratului si compliance-ul dozei (mari multumiri lui Micky pe thread-ul de viniluri pt clarificarea acestei probleme spinoase la prima vedere dar banale in fond :D ) aveam de ales intre 2 doze in bugetul meu: ortofon-ul si Denon DL-110 care era un pic mai scumpa. Am luat-o pe asta orbeste - posibila greseala :D

Boxe: Dynaudio Excite X12
Pt boxe am fost in mai multe showroom-uri, astea m-au incantat cel mai mult - cred... - sincer la un moment dat eram cam confuz, cred ca au contat si urmatorii factori:
- pe forumuri (inclusiv aici), lumea are o parere f buna despre ele (cu caveat-ul ca au nevoie de putere mare si sunt dificil de condus)
- par sa se potriveasca cu genul de muzica ascultat de mine (nu prea ascult muzica acustica, mai mult electric)
- erau la reducere (probabil fake, dar am fost influentat clar), si am simtit ca achizitionez ceva la un nivel un pic mai sus decat ce imi stabilisem eu ca si buget.
- in showroom le-am ascultat pe un pick-up project destul de asemanator cu ce am eu
- mi-a fost frica sa ma bag pe piata SH, subiectul boxe mi se pare un pic mai de finetze decat cel al amplificatorului
- in showroom le-am ascultat pe mai multe amplificatoare - mi s-a parut ca cel mai bine se auzeau pe ceva care iesea din bugetul meu (nu mai tin minte exact brand-ul) -> asta m-a facut sa ma gandesc la piata SH

Muzica: Cum am zis si pe thread-ul de prezentari, ascult exclusiv de pe vinil. Toate discurile sunt SH - incerc sa cumpar exclusiv NM, si daca se poate editii US sau UK, si discuri fabricate pana in 1982 (la reissues). Piata de SH mi se pare destul de ofertanta - probabil pt voi melomanii e mai problematic cu discurile audiofile simfonice. Pe rock nu mi se pare ca ar fi probleme - nu cumpar Mobile Fidelity dar nici nu mi s-a parut necesar so far. Dupa cum ziceam si mai sus, ascult mai mult rock electric, acustic as avea mai mult Dylan, Neil Young, un pic de country.

Camera de auditii: apartament de bloc, aprox 20 mp (5 cu 4). Pereti de rezistenta pe latura de 5. O latura de 4 este zidul exterior, cealalta e open space - dar practic tot la un perete de rezistenta se opreste. Am spart tot in rest. Sistemul e pus pe una din laturile de 5.

Amplificatorul: cateva prezumptii de neofit de la care am pronit
- foarte posibil sa nu nimeresc potriveala perfecta pentru mine din prima, din motive pe care le cunoasteti deja cu totii si au tot fost discutate pe aici, deci vreau ceva care sa nu isi piarda din valoare la revanzarea inevitabila - m-am orientat deci catre brand-uri consecrate si mega respectate - ma gandesc ca la un Accuphase de acum 30 de ani daca merge bine si il vand, nu voi pierde decat foarte putin din pretul de cumparere. Asa am ajuns la anuntul respectiv
- al doilea factor ar fi aceste boxe de care sunt constient ca sunt dificile - din ce am citit (wrong, I know), acest amplificator pare sa se descurce cu multe tipuri de boxe - sper sa am noroc practic, desi nu stiu in ce masura sunt capabil sa evaluez daca le duce cu adevarat.

Si acum direct pe subiect:
@Momolo - e vorba de cel din Targoviste. strict intuitiv mi-a inspirat mai mult incredere decat celalalt anunt:
- poze mai multe si mai clare
- aparat care macar vizual arata in stare mai buna decat celalalt
- vanzatorul are relativ putine produse la vanzare - asta poate fi si cu minus,dar celalalt mi-a dat impresia de mare samsar - daca zici ca pare baiat serios o sa ii fac si lui o vizita
- am mai interactionat odata cu vanzatorul acum cateva luni - am cumparat niste viniluri de la el -> un om in jur de 40 de ani care mi-a inspirat onestitate in interactiunea (e adevarat, limitata), pe care am avut-o cu el.

Referitor la toate sfaturile de mai sus, cu ce am ramas (pe langa lucrul evident - sa imi placa ce aud):
- sa nu ma concetrez pe auditie audiofila, ca oricum nu stiu la ce sa fiu atent
- sa ma blindez cu poze ale unui aparat in stare excelenta spre noua si sa compar foarte atent tot ce poate fi vazut la exterior
- mirosul aparatului :D
- sa mearga aparatul corect functional:
- scot cate o boxa sa fie canalele egale
- sa nu haraie
- comuta boxele A si B -> @hondaru - poti sa imi dai mai multe detalii la ce te referi? cum am precizat, tehnic sunt egal cu 0, am mai prins asa niste chestii dar mai am o gramada de invatat.

M-ar interesa si alte teste din astea practice pe care le-as putea face. Ma gandeam si sa merg cu viniluri de diverse tipuri, sa vad cum se descurca cu muzica variata - daca stiti vreun disc bun de teste, in lista de pe discogs pe care am pus-o pe celalalt thread, let me know.

Astept feedback in continuare - keep them coming :)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by momolo »

HarryTriangle wrote:- comuta boxele A si B
procedezi in felul urmator:
1. legi boxa stanga la mufele LEFT din randul A apoi legi boxa dreapta la mufele RIGHT din randul B
2. pe front ai comutator de boxe, off, A, B si A+B. Daca legi boxele cum am spus, poti asculta stereo doar daca comutatorul este A+B.
3. si in felul asta ai avantajul ca poti asculta ori boxa stanga, ori boxa dreapta pe rand fara sa misti potentiometru BALANCE. Vei selecta A pentru boxa stanga si B pentru boxa dreapta iar A+B pentru ambele in stereo normal.
4. apesi butonul MONO de pe front.
5. comuti pe rand A si imediat B. In felul asta ai o trecere rapida intre canale si poti compara (pe mono) cat de asemanatoare sunt (nivel, tonalitate, etc). Dar atentie! - daca folosesti butonul mono vei analiza mai mult partea de putere din integratul audio. Cuplat pe mono, depinde de schema, e posibil sa ai partea de pre din integrat pusa insumat, deci nu se vor mai auzi canalele din pre unul cate unul pentru comparatie, doar partea de final ramane pentru comparatie. Dar depinde de schema, de obicei majoritatea comuta MONO de la intrare si atunci este OK. Mai putin poti compara egalitatea intre canalele preului de phono.

Pentru o analiza si mai corecta (purista) ai avea nevoie de o sursa mono bagata pe ambele intrari, left si right. Merge si o sursa stereo dar cu un cablu modificat pentru a baga in ambele canale acelasi semnal, de exemplu iei semnal numai de la canalul LEFT al unui cdplayer si il bagi in integratul audio pe ambele intrari, left input si right input.

OBSERVATIE - testul depinde si de boxe. Acestea trebuie sa fie egale, altfel dai vina degeaba pe amplificator. Alta problema - chiar daca boxele sunt egale, identice, totusi nu vor suna identic daca sunt amplasate la distanta una de alta in camera. Functie de locul unde sta, orice boxa suna putin diferit. De aceea experimentul acesta (comparatie intre canale amplificare stereo) se face cu boxele puse lipit una de alta, ca pentru mono. Cel care asculta trebuie sa stea chiar intre cele doua boxe lipite (lateral) una de alta, nu intr-o parte.

In cuvinte pare complicat, vei vedea ca e simplu si logic.

Comparatia intre canale rotind butonul BALANCE nu este buna deoarece exista o tranzitie intre cele doua extreme si urechea poate fi pacalita usor.

Comparatia intre boxe se face la fel ca mai sus cu diferenta ca ambele boxe sunt legate pe acelasi canal, LEFT sau RIGHT (nu conteaza) si le schimbi din butonul dedicat, A sau B, niciodata A+B daca boxele au 4 ohmi amandoua, deoarece impedanta se injumatateste, doua boxe de 4 ohmi puse in paralel dau 2 ohmi.

Vad ca mai exista un al treilea exemplar, la Slobozia. Nu cunosc userul care vinde, dar dupa foto ampliful pare in stare buna:

http://www.audioweb.ro/oferte/vizualiza ... ase-e-205/" onclick="window.open(this.href);return false;

Asa ca ai avea 3 oferte (care-mi par la prima vedere, toate ok). Ramane de vazut daca iti va place. Estimativ acest amplif ar trebuie sa fie o alegere buna avand in vedere bugetul. Au avantajul si unui preu phono foarte bun, Accuphase sunt maestrii la preuri phono inca din anii 70, ori modelul 205 este facut in 1985, deci in plina epoca de glorie LP. Partea de phono din acest integrat este superioara multor preuri phono haudiofile dedicate din productia moderna chinezofila. Ori la ora actuala se cer sute de euro pe niste cutiute penibile (eventual luminate cu LED-uri albastre :D ) facute in China cu integrate chineze care-s toate de rahat. Diferenta intre ce faceau japonezii in 1985 si ce fac acum chinezii (oricat s-ar screme) este enorma.

Apropos de subiect, mereu am scris aici (nu numai eu) ca o solutie foarte buna pentru a avea un preu phono bun si pe bani putini sunt aceste scule integrate din anii de glorie hifi. Iata, acum avem un exemplu concret.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Confirm ca partea de pre phono e deosebita.Am imprumutat amplificatorul unui cunoscut, audiofil in varsta care asculta mai mult banda magnetica si vinil.Mi-a spus ceva de genul - partea de phono e cu un ordin de marime peste amplificator.Eu ascult cd si comp, deocamdta.In viitor, sper sa apuc sa imi iau un pickup decent si viniluri.Il am de cativa ani, dar n-am avut nici o problema cu el, nu caraie nici un potentiometru.Condensatoriisant ca noi. Afost construit prin 89.Spor la cautari.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Vezi ca este unul ca al meu in Bucuresti, pe negru.Al meu e pe auriu, dar nu are importanta.E pe un forum vecin.

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: Amplif Accuphase E205 - dileme dileme

Post by DAN_TM »

Sper sa nu fie motiv de cearta ca amintesc un forum vecin.

Post Reply