TANNOY

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

"dialogul" tipic talciocar , ocazie cu care puteai auzi imense gogomanii - asta mai mult la "coada calului" ). Eventual puteai purta o discutie interesanta si tensionata cu cel care vindea la magazinul din Ibis, adica Lucian. Era bine sa nu-l contrazici deoarece rabdarea lui era extrem de limitata, omul enervandu-se rapid la limita de a lua clientul cicalitor direct la bataie
hahahaha ce am mai ras...asa este....Lucian la ora 12 te dadea afara din magazin ca era ora lui la care isi facea exercitiile yoga. Daca nu iesei se chircea, incolacea pe jos de isi baga fata in kur...
La universitate era unul isteric, Nicu....intrai in magazin intrebai de o scula si iti raspunea sec prin paclele de fum de tigara snagov , tipul fuma la greu printre cdplayere: " dar cati bani ai la tine de vrei o proba?"

VTP
Posts: 369
Joined: 28 Nov 2008, 22:18

Re: TANNOY

Post by VTP »

Din pacate, ce se aduce la noi sunt cele de HT, cu pretentii ca ar "merge" si in stereo!
Dupa Profile Plus si Definition, Saturn si Sensys sunt influentate clar de tendintele pietei. Chiar daca comparativ cu alte incinte de supermarket sunt mai bune, per total ......, cautam ceva vechi, sau, strangem bani de ceva realmente Tannoy!

DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: TANNOY

Post by DAN_TM »


DAN_TM
Posts: 492
Joined: 15 Jan 2009, 11:03
Location: Timisoara
Contact:

Re: TANNOY

Post by DAN_TM »


hnd46
Posts: 2
Joined: 25 Oct 2010, 14:28

Re: TANNOY

Post by hnd46 »

Buna ziua la toata lumea, nu puteam sa trec cu vederea topicul acesta.

Tannoy cu siguranta este printre cele mai bune in domeniu acesta.

Eu m-am lovit, nu de foarte mult timp de niste Tannoy gold monitor LSU/HF/III.L.Z/8
Nu am reusit deocamdata sa le fac incinte ar trebuii sa fie un proiect destul de stufos si as vrea sa le realizez cat mai aproape de schemele existente pe forumurile "tannoy".
Eu am acasa boxe home made care au bass, medie , inalta ( nu intru in detalii de putere filtraje etc), folosind difuzorul de mai sus de 10" pe cutia de la boxele mele cu filtrul original tannoy pot spune ca la fidelitate, raspuns in fregventa, tonalitati am ramas masca ce poate reproduce acest difuzor. L-am folosit pentru a asculta cateva concerte hdtv,muzica flac, wav, prin placa de sunet creative si o statie sony prin cablu optic.
Difera de la cer la pamant de boxele conventionale.
Pot spune ca sunt pentru alt timp de ascultator, ala cu ureche, ala care se respecta....

Nu vreau sa imi fac reclama dar daca vrea cineva sa le asculte , nu pe o incinta dedicata ci una home made.... este binevenit.

Si daca cineva ar vrea sa cumpere mai am 6 perechi, in stare 99 %(adica fara cutie originala).
Bafta.
Sa auzim "hifi" numai de bine.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

hnd46 wrote: Si daca cineva ar vrea sa cumpere mai am 6 perechi, in stare 99 %(adica fara cutie originala).
Bafta.
Sa auzim "hifi" numai de bine.
asta e topicul de prezentare a celor care intra pe forum prima oara:
viewtopic.php?f=9&t=11&start=180" onclick="window.open(this.href);return false;

asta e sectiunea DIY a forumului:
viewforum.php?f=4" onclick="window.open(this.href);return false;

si asta e sectiunea de vanzari cumparari:
viewforum.php?f=8" onclick="window.open(this.href);return false;

si inainte de toate, aici este REGULAMENTUL forumului:
viewtopic.php?f=5&t=1" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Rycher
Posts: 27
Joined: 13 May 2011, 17:57

Re: TANNOY

Post by Rycher »

Am avut ocazia sa ascult recent doua serii entry de la Tannoy, Mercury V1 si V4. Ce să zic, pe mine m-au impresionat. Sincer. Aşa sunet, cu un soundstage aşa larg şi adânc la preţul ăsta... Jos pălăria, din partea mea!

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

TANNOY Arundel:

https://photos.google.com/share/AF1QipP ... ZyTnhGQUtR" onclick="window.open(this.href);return false;

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Par interesante . Cum cinta ? Au fost ascultate si Triangle pe linga ele ?
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: TANNOY

Post by johndoe21ro »

Nu pare spatiul cel mai propice pentru a trage niste concluzii! :mrgreen:
YBA-urile respective le-am ascultat insa Tannoy-uri niciodata. Sunt curios cum suna pentru ca solutia difuzoarelor concentrice este geniala insa tare mi-e ca o sa mor curios... :lol:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Tannoy pe voce sunt pur si simplu uimitoare . Cea mai realista voce .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

Triangle numai decor, am ascultat putin doar ladoaiele Tannoy.
Pai in primul rand tipa, tzitzie pe inalte, soundul tinde spre bum-tzatz. Cum se vede, corectoarele boxelor sunt date in sus. YBA pare ca le controleaza cumva insa sunetul nu e corect, prea pe inalte, dezechilibrat si suna destul de rece, spre metalic-sec si nesarat. Cam drujba, joagar.

Spatiul e si el de vina, gresie pe jos, geamuri, nu e locul tocmai propice; acolo am ascultat (daca se poate spune asa) niste Triangle Magellan Concerto anul trecut si saracutele, daca nu le-as fi stiut (din alte parti) as fi spus ca-s bune numai de bagat pe foc in soba. Ar fi fost un combustibil extrem de scump.

Cred ca-i bai si la cablaraie, dupa cum vedeti sculele sunt puse in prelungitoare de supermarket si sarmele probabil sunt "alese" ca ...alea erau disponibile, oricum nu am dat atentie.

Prima mea senzatie a fost..... suna a Tannoy! Sunt cumva obisnuit cu soundul driverelor duale de 30cm. Interesant, totusi exista un sound specific! Si cumva driverele astea au tendinta sa se duca spre inalte exagerate, metalice, scapate din hatzuri. Ceea ce stiam eu bine, sunt drivere de prin 1990...1993 care nu sunt integral din hartie (cum par astea) ci lucioase, smacuite cu un material negru lucios. Dar per total e aceeasi familie de sound.

Media e foarte buna buna oricat de prost le-ai amplifica si potrivi. Sunetul e mare, extins in spatiu, plin in partea de bas, suna plin si vanjos.

Basul e foarte, foarte bun! Defapt eu la aceste Tannoy as remarca in primul rand nu media, nu altceva, ci basul! Apropos de "savantii" care critica solutia cu bass reflex! Solutia constructiva e una si realizarea e alta. Teoretic compresia e superioara, practic insa situatia poate fi in realitate exact pe dos! Iata un exemplu de BR care suna superb! Si nu e singurul, am mai auzit BR-uri remarcabile, de exemplu la Ascendo System M-S "bubuitorul" se exprima doar printr-o gaura! Este teoretic cea mai horror varianta de BR (adica nu vezi nici macar membrana!). Cu toate astea, rar am auzit bas mai minunat ca ala!

Alta observatie, rezolutia foarte buna! Defapt e o alta caracteristica a acestor concentrice Tannoy! Au o rezolutie teribila! Nu o poti strica nici in cea mai proasta combinatie! Si cu toate ca sunetul era dezechilibrat, combinatia nu tocmai fericita, acustica horror, totusi rezolutia e una din cele adevarate, nu scoate sangele pe urechi si nu produce greata, e adevarata, e reala.

In concluzie, suna prost (asa cum sunt puse acolo - poate si pickupul are un aport, pe mine personal nu ma dau pe spate bratele de la Pro-ject. Poate ca sursa e cam "trompeta") dar potentialul acestor boxe este enorm! Sunt incinte acustice cu care cred ca m-as multumi pe viata! Cu toate ca, sa stiti, nu-s perfecte, au caracterul lor, problema fiind pe la inalte unde scapa hatzurile daca nu ai cu ce le tine in frau. Sunt ca niste cai superbi dar naravasi.

Alta chestiune, desi SPL-ul este foarte mare, cam 95dB si astfel, la o putere relativ mica dai petrecere (se vede si acolo pe VUmetrul YBA care abia misca in timp ce sunetul iti opereaza ORL-ul), totusi aceste boxe sunt extrem, extrem de greu de pilotat.

Foarte pretentioase la amplificare si daca ma intrebati, parerea mea este ca nu se potrivesc deloc cu acele YBA, problemele pe care le-am auzit sunt dincolo de cablaraie si acustica (adica prea mari). Astfel, chiar daca SPL-ul e foarte mare, aceste boxe necesita amplificari vanjoase.

A suna tare si a suna bine sunt lucruri complet diferite pe care unii teoreticieni cu ochii lipiti de osciloscop nu le pricep. Parerea mea este ca Tannoy au nevoie de amplificare vanoasa cu sunet cald si caracter dark. Si cred ca au nevoie de lampa. Precum si de cablaraie speciala, probabil ceva extrem de scump si care sa nu tipe.

Din nou spun, in concluzie... daca se poate numi "concluzie" (si ma bazez pe alte ocazii cand am auzit Tannoy cu galeata concentrica de 30cm - alea mai mici, adica cele sub 25cm, fiind complet diferite si categoric inferioare. Deci astea de 30cm sunt cele adevarate, restul impaiate!) cred ca din astea se poate scoate.... Nirvana! Dar e sport sangeros (la portofel) si necesita un pic de palat, daca vrei calitate maxima nu merge sa le bagi in debara. Desi spre exemplu japonezii care-s inebuniti dupa aceste boxe le baga in debarale si le asculta deabusilea de la un metru distanta.

Astfel, pot spune ca-s intradevar unele din cele mai bune boxe ever! Numai ca nimic bun nu vine pe tava fara munca, fara chin si fara experienta/talent in domeniu.

Oricum, boxele astea chiar si la pretul lor second hand in lumea larga, isi merita din plin banii! Cele pozate NU sunt de vanzare. Sau poate nu au primit oferta care sa le faca de vanzare. :)

Insa retineti ceva (evident, tot ce scriu e propria opinie), Tannoy suna a..... Tannoy! Unora, multora le place, altora nu. Adica este gresit sa le decretam cele mai bune din varful dealului pentru ca pur si simplu nu exista "cele mai bune boxe" si nici "cea mai buna solutie tehnica" (coaxial, BR, compresie, ribbon, panou, etc, etc, etc)
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Kostas
Posts: 1489
Joined: 03 Oct 2008, 16:23

Re: TANNOY

Post by Kostas »

Cana aceea pusa pe incinta - ca o forma de lux suprem - m-a facut curios. Dau o fuga pana acolo!
"Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare". - Nichita Stănescu

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

Tannoy Yorkminster

Si pe astea le-am ascultat. Amplificate pe un integrat Accuphase 550 care nu putea sa le duca (sunau ca niste trompete gaurite). Sursa cdplayer Accuphase, cabluri Nordost.
Se pare, au nevoie de "aparate de sudura" recomandabil pe lampi.... dar sunt cazuri in care sunt duse si de lampase mai putin colosale (in putere, dar colosale la sunet :wink: )
http://www.audio-creativ.de/wordpress/w ... ssko-4.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.audiocostruzioni.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Image

Image

Image

Image

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

Image
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply