TANNOY

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Descrierea de mai sus cu Tannoy pot spune ca este fix senzatia pe care am avut-o eu prima data cu Kensington SE . Doar ca acestea nici bas nu aveau . Amplificari UR S8 si Manley Snapper cu pre VTL . Per ansamblu ar fi fost cumva bune , era potential . Media a fost SUPERBA .
Pe net e full de recomandari de Tannoy pe linga nume grele in audio , dar in mare parte numele grele cistiga in preferintele clientilor . Am citit si de ce pierd multe dueluri si problema este fix cea pe care am descoperit-o si eu , inaltele si basul .
Daca pentru inalte exista si supertweeterul lor la bas nu prea ai ce sa ii faci .
Inaltele nu au finete , rafinament nu dau aerul iar basul nu are adincime (are viteza ) .
Varianta cu difuzoare coaxiale singulare are si plusuri si minusuri , este o strutocamila .
Andrew Jones a explicat unde sunt problemele
"Yes, one of the major problems when designing concentric drivers is not Doppler distortion from the cone moving, but as earl said, from the change in response of the tweeter due to the displacement of the cone. It changes the transition of the wavefront as it enters the cone and can at extreme positions make response differences in the order of 3dB.
The real answer is to restrict movement by high pass filtering and adding a bass driver, so turning it into a three way system.
I am not sure I would use just a 1st order filter. From my experience in observing my concentric designs, there would still be too much cone displacement. I prefer to use at least a second order filter around 250hz. " .
Cei de la Tannoy stiu si ei aceste probleme si au incercat la seriile de dupa Prestige varianta cu difuzor de bas separat . Unora le place altora nu , mie imi pare un sunet dark fata de seria Prestige .
Nu le-am ascultat dar problemele cred ca sunt rezolvate la modelul Kingdom Royal .
Acestea au impartit sarcinile 120Hz bass to Dual Concentric™ midrange
700Hz Dual Concentric™ midrange to compression tweeter
17 kHz Dual Concentric™ tweeter to SuperTweeterTM .
Am ascultat si modelul Canterbury cu elecronice EAR , aici a fost superb cu mai putine lipsuri , se putea muri cu acest sunet . Pentru mine a fost un sunet uman si foarte placut , nu a exagerat nimic si nici lipsuri majore nu au fost .
In general Tannoy sunt boxe placute dar nu ar trebui ascultate in paralel cu alte boxe , de foarte multe ori pierd duelul (aceeasi categorie de pret ). Eu le-as numi mai mult boxe pentru melomani cu toate ca mediile chiar sunt HIGHEND .
Asta e doar parerea mea dupa ce am ascultat in jur de 10 sisteme cu boxe Tannoy .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

hersorin, problema principala am spus-o mai sus, sunt extrem de greu de amplificat. Primul efect al nepotrivirii cu amplificarea este lipsa basului. Alea pe care le-am ascultat pe Accu 550, am spus, sunau ca niste trompete gaurite, adica nu aveau bas deloc, nici macar o basinutza nu scoteau. Cele de pe YBA au bas, drept dovada ca amplificarea le duce, insa sunt probleme in alte parti, probabil atat datorita acusticii, cablurilor, sursei dar in mod clar si amplificarii YBA care pare sa nu se potriveasca tonal cu acele boxe. Un exemplu de cat de dificil sunt aceste Tannoy de amplificat. Par sa aiba nevoie de tot ce-i mai bun in amplificare, control, putere, timbru, detaliu, viteza, rafinament, naturalete, etc, etc.
Parerea mea este ca difuzoarele/incintele acustice sunt socotite prea importante la modul general. O mare importanta o are (si) amplificarea, evident si sursa, cablurile si nu in ultimul rand acustica. Dealungul timpului am avut ocazia sa ascult diferente extrem de mari pe aceeasi incinta acustica functie de sistemul audio din spate si acustica. De aceea sunt atatea cazuri de boxe foarte bune care insa nu sunt puse corect in valoare. Unii cred ca ai rezolvat cea mai mare problema daca ai gasit incinte acustice bune. In realitate, daca discutam de calitate de top, nu ai rezolvat nici pe jumatate. In alte cazuri incinte acustice mai slabe dar puse in valoare mai bine, se aud mai bine.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Dupa cum am spus am auzit si situatii fericite . Am vazut ca si Unisonul meu le duce foarte bine dar personal parca ma tem de acele dulapuri . Trebuie si ceva spatiu sa sune adevarat .
Nu m-as supara sa le am dar nici nu as da o suma considerabila (deoarece Tannoy sunt foarte scumpe ) .
Cel mai mare inconvenient pentru mine este faptul ca pe la 20 ani trebuie schimbata garnitura difuzorului si asta ma ingrijoreaza un pic .
Vreau sa imi cumpar o pereche mica pina la urma .
Am ochit deja o pereche dar inca se cere mult pe ele , dar nu e nici o graba .
Image[/url]
Oricum eu chiar recomand Tannoy , dar ar trebui ascultate mai intii , pentru mine media lor e imbatabila (cea mai umana ) .
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Totusi eu stiu ca garniturile din spuma se duc in aproximativ 20 ani .
Acestea ar parea un cauciuc parca .
Image[/url]
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: TANNOY

Post by johndoe21ro »

momolo wrote:hersorin, problema principala am spus-o mai sus, sunt extrem de greu de amplificat. Primul efect al nepotrivirii cu amplificarea este lipsa basului. Alea pe care le-am ascultat pe Accu 550, am spus, sunau ca niste trompete gaurite, adica nu aveau bas deloc, nici macar o basinutza nu scoteau. Cele de pe YBA au bas, drept dovada ca amplificarea le duce, insa sunt probleme in alte parti, probabil atat datorita acusticii, cablurilor, sursei dar in mod clar si amplificarii YBA care pare sa nu se potriveasca tonal cu acele boxe. Un exemplu de cat de dificil sunt aceste Tannoy de amplificat. Par sa aiba nevoie de tot ce-i mai bun in amplificare, control, putere, timbru, detaliu, viteza, rafinament, naturalete, etc, etc.
Parerea mea este ca difuzoarele/incintele acustice sunt socotite prea importante la modul general. O mare importanta o are (si) amplificarea, evident si sursa, cablurile si nu in ultimul rand acustica. Dealungul timpului am avut ocazia sa ascult diferente extrem de mari pe aceeasi incinta acustica functie de sistemul audio din spate si acustica. De aceea sunt atatea cazuri de boxe foarte bune care insa nu sunt puse corect in valoare. Unii cred ca ai rezolvat cea mai mare problema daca ai gasit incinte acustice bune. In realitate, daca discutam de calitate de top, nu ai rezolvat nici pe jumatate. In alte cazuri incinte acustice mai slabe dar puse in valoare mai bine, se aud mai bine.
Foarte, foarte adevarat! Foarte bine sintetizat/spus! De-a lungul timpului am pus 'pocnitori' in sisteme foarte ok (amplificare, sursa, transport, cabluri, etc.) si au sunat surprinzator de bine.. Evident, astfel de matching-uri nu-si au rostul in viata reala... eu m-am jucat insa rezultatul asta a fost: incintele din zona de pret 0.8-1.5k au sunat spectaculos pentru pretul lor de lista (intre scule rasarite)! Matching-ul ramane insa cea mai importanta si mai valabila lege a audiofiliei! Fara un matching bun ai toate sansele sa scoti din bici cacat! :)
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Se pare ca unii cu putere financiara au reusit sa gaseasca si o potrivire pentru Tannoy .
Deoarece imi place atit Tannoy cit si Tenor am urmarit testele unui forumist pentru ale lui Tannoy .
A testat fel de fel de amplificari full lampi , tranzistori , hibride si pina l-a urma s-a hotarit .
Image[/url]
Image[/url]
Image[/url]
Image[/url]
Image[/url]
Nu pot sa spun decit ca imi doresc sa ascult asa o combinatie .
Cred ca este mortala :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
johndoe21ro
Posts: 777
Joined: 27 Jun 2015, 23:36
Location: Craiova

Re: TANNOY

Post by johndoe21ro »

Pai de-asta am pus si eu la super-oferte anuntul cu Tenor! Tannoy-urile sunt... mai ramane sa gasim un doritor de Tenor! :wink:
Triangle Magellan Concerto 2; AQ Everest; Vitus Audio SS-010 Mk2; AQ Dragon HC; AQ WEL XLR; Chord Qutest w UpTone JS-2; SOtM tX-USBultra & Paul Hynes SR5-12XL; AQ Diamond USB; Gryphon PowerZone; Stillpoints UltraSS; Solid Tech Hybrid

User avatar
hersorin
Posts: 764
Joined: 12 Oct 2008, 18:35
Location: Bruxelles

Re: TANNOY

Post by hersorin »

Am citit ca Tannoy se muta complet in China . Deci si gamele Prestige si Royal vor fi facute in China .
Poate se vor vinde la jumate de pret . Numai asa imi iau si eu o pereche . :D
RME 9632 Bel Canto 3.5 Unico 200 Pioneer S1EX Jena Labs Furutech

User avatar
hpavictor
Posts: 127
Joined: 26 Apr 2009, 09:42
Location: Romania Bucuresti

Re: TANNOY

Post by hpavictor »

Tannoy vor fi fabricate de către mâncătorii de orez la " celebrii " nemți din China , Behringer .
http://www.commercialintegrator.eu/arti ... ring-in-uk" onclick="window.open(this.href);return false; .
Restul : fără cuvinte .
Leonardo Fibonacci :  F(n) = F(n–1) + F(n–2)

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

Not only will Tannoy cease production in Scotland however, it will also be relocating research, development and marketing activities to Music Group’s new innovation centre in Manchester; meaning the company will still have a base in the UK.
MUSIC Group has today announced the acquisition of TC Group, one of the largest group of companies in the professional audio industry. Headquartered in Denmark, and with offices all over the world, TC Group owns and manages some of the most acclaimed brands such as Tannoy, Lab Gruppen, Lake, TC Electronic, TC Helicon and TC Applied Technologies. The deal has been signed and it is expected to close within days.

The addition of Tannoy, Lab Gruppen and Lake allows MUSIC Group to round out their professional install and touring sound offerings alongside Midas, Klark Teknik and Turbosound, while TC Electronic and TC Helicon represent the industry’s leading brands in the guitar effects and voice processing sector, and perfectly complement MUSIC Group’s Bugera guitar tube amplifier brand and highly successful Behringer prosumer division.

TC Electronic has also long been established as a leader in broadcast, studio, mastering and production processing, where it gained ultimate authority in loudness control and mastering. For decades now, Tannoy’s HiFi products continue to win “Best in Class” Awards, and as a result the brand has developed a huge following of audio enthusiasts around the world.
...
Tannoy, Lab Gruppen and Lake will now join MUSIC Group’s prestigious Midas, Klark Teknik and Turbosound anchor brands to further strengthen MUSIC Group’s continued expansion into the professional A/V market. Aimed at delivering complete system solutions to Install and Touring customers, the combination of these brands represents an unprecedented range of choice for the most demanding of applications.
...
MUSIC Group founder and CEO Uli Behringer commented, “MUSIC Group stands for relentless focus on innovation, business transformation and overall IP creation.
...
Uli Behringer continued, “We will invest heavily in positioning TC Group’s brands at the very pinnacle of the industry, as we have done with Midas, Klark Teknik and Turbosound, where we have invested over $100 million in highly automated and integrated manufacturing facilities, quality control systems and engineering resources, including a new Center of Engineering Excellence in Manchester, UK.
...
https://www.music-group.com/news" onclick="window.open(this.href);return false;

E ca un anunt de ferpar, se anunta decesul brandului TANNOY incaput pe mana afaceristilor de la Behringer, scotienii trimisi in somaj, locatia dezafectata. De azi inainte TANNOY vor fi proiectate si decise de aceeasi creatori de la Behringer si toate vor fi fabricate de mancatorii de orez din China.

Evident, sa nu ne imbatam cu apa rece, in capitalism conteaza numai profitul. Cine nu vinde si nu face profit dispare. Cine vinde si face profit mai mare, il inghite pe cel mic.

Cauza e consumatorul majoritar, adica ala care cumpara. Asta cauta sa fie IEFTIN (si mult, mare, frumos, lifestyle, etc!). NU faci bani cu boxe rafinate si (evident) foarte scumpe facute pentru cei pretentiosi. Astia sunt prea putini. Banii se fac cu conteinerul plin de lucruri IEFTINE (care sa arate cat mai bine si sa aiba un marketing bun in spate) vandute la majoritari.

Si mai intervine ceva, educatia urechilor celor care cumpara. Tanara generatie este crescuta cu doapele de la telefon in urechi, cu PC-ul si diversele agregatushe auxiliare, tanara generatie nu a pipait, vazut, auzit instrumente muzicale clasice ("reci") si nu e interesanata de muzica generata natural (exemplu, muzica clasica unde in sali sunt mai degraba oameni cu parul albit). Tanara generatie vine din urma, are din ce in ce mai multi bani si CUMPARA. Astora le poti vinde orice lada cu difuzoare daca are design atragator gusturilor generate de moda, daca e trendy, daca marketingul ii convinge ca produsul incorporeaza noi tehnologii galactice si mai ales, daca comparatorul simte ca a gasit un CHILIPIR! Ori chilipirul se fabrica in CHINA! Mare, frumos, mult, mai ieri era apanajul doar celor bogati, era o LEGENDA, azi ESTE LA OFERTA SPECIALA, NU GASITI PRETURI MAI MICI CA LA NOI!

Si astfel, intr-o zi nemaifiind nimeni care sa aprecize calitatea sunetului natural al unor boxe (sunet natural care in viata reala a 99% din populatie a disparut demult), poti face ce sunet vrei caci posibilitatile de a suna orice inafara de natural sunt infinite! Vei vinde numai pe baza de marketing si design. Nu va mai exista nici un reper cat de cat legat realitatii, vom intra cu totul in lumea virtuala unde totul este posibil, reperele sunt volatile, exista numai mofturi de moment, moda, clipe trecatoare.

Gusturile audio se educa. Baza educatiei vine din copilarie. Ce sa pretinzi de la copiii crescuti cu doapele de la telefon in urechi care nu au vazut si auzit in viata lor instrumente muzicale clasice si muzica naturala?! (din ce muzica naturala!? Din boxele de manele de la paranghelii?!)

In plus astia pe la varsta mijlocie vor fi semi-surzi (de prea multe doape zuzuind in urechi). Astora le poti vinde TEHNOLOGIE GALACTICA! MARKETING! ORICE! (atata vreme cat reusesti sa le captezi atentia, nu conteaza cum, poate si pe facebook, in orice fel in care poti declansa o moda, o directie. Omul e maimuta, vede la altul si face si el la fel, problema e doar la inceput, cum declansezi "moda", cum faci primul maimutoi sa faca ceva care va fi copiat de ceilalti maimutoi. Cu mentiunea ca si unii dintre noi au fost maimutoi la vremea lor.... atat ca vremurile ofereau mai multe sanse!).
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

Tannoy moare anul asta. Vor urma lazile pe care va scrie numele respectiv asa cum scrie azi "AKAI" pe caloriferele electrice din supermarket.
Sunt curios daca scotienii din fabrica (in curand defuncta) vor infinta macar un atelier de difuzoare coaxiale sau alta firma. Banui ca nu vor emigra in China. Dar in mod cert vor merge in somaj!

Viitor luminos va avea Tannoy pe mana lui Behringer!
Care aveti boxe Tannoy fabricate in UK, sa tineti de ele ca s-ar putea sa le creasca pretul in viitor!

http://gcmagazine.co.uk/tannoy-workers- ... 6-97170885" onclick="window.open(this.href);return false;
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
SOLO
Moderator
Posts: 1881
Joined: 25 Sep 2008, 22:42
Location: Milan

Re: TANNOY

Post by SOLO »

Se pare ca seria Prestige ramane acasa in Scotia

http://musicentedivision.cmail19.com/t/ ... 5EEC5F0895" onclick="window.open(this.href);return false;
Every foot from the wall adds 1000$ to the sound
*Doneaza pentru libertatea si sustenabilitatea forumului

ovidiu
Posts: 2
Joined: 27 Mar 2015, 12:41

Re: TANNOY

Post by ovidiu »

Salutări tuturor! Pentru că e vorba de Tannoy, mă bag şi eu :).A fost un ” personal branding ” mai greu de digerat sau trecut repede cu vederea,pentru că sună mai prost în cel mai ,,bun caz” de audiție...Asta e.Personal, nu plec cu idei preconcepute la drum.
M-am hotărât să-mi mai cumpăr o pereche de boxe, aşa de suflet.Nu am fost croit pe nicio firmă,doar mă uitam pe net să găsesc ceva care să rezoneze cu mine.După o lună şi jumătate de căutări,nişte trancote de la Tannoy se lipiră ca: marca de scrisoare. Astea erau..M 20-seria 90.Discuții cu vânzătorul (aduse din Belgia),singura mea reținere fiind construită pe acel gând parşiv care se strecurase în mintea mea şi nu-mi dădea pace: ASTEA O SĀ-ŢI MĀNÂNCE ”FICAŢII ! Au ajuns în bună stare şi am simțit aceal entuziasm trancotăresc de adolescent. Soția : -alte boxe ne mai trebuiau ! Clasic feminin.Eu eram mulțumit,pentru că nu-mi mai trebuiau standuri şi în plus era lemn pe lemn (puse peste boxele de podea).La treabă ..! Am început cu un CF 5500-2,tras printr-o stație de la Marantz.Sunet de porc ratat.Pun un alt deck cu adâncime mare,tot de la Marantz.Tot porcul acela îmi râdea în nas.Sursa.Schimbă sursaa ! O să-l lovesc în cap pe ”porcul ăsta nenorocit, cu vinil ...Situația s-a schimbat,în sensul : joase minunate,nemaiauzite de mine până acum/partea de voce bărbătească excepțională/frecvențele medii..la pământ.Şi uite aşa,trecură mai bine de două săptămâni de ascultare vinil.Miercuri m-am hotărât să scot dintr-o linie aflată în camera mea o piesă de aproape 13 kg,full option,anii ”70.Aveam aşteptări cât China de mari.Chiar aveam! Play.Am început reglajele pe stație.Mda.După 15 minute de reglat am strigat : încă o țeapă .. Suna altfel,dar asta nu era muzică.Trec la ultima sursă şi anume CD.Descumpănit,înfig cablul.Primul CD căzut în mână a fost Mike Oldfield.ORIBIL SUNA.Mai pun următoarele trei piese.Eşec TOTAL ..Opresc totul şi cad în cele mai negre gânduri.
Au fost 24 de ore de zbucium şi nenumărate calcule.Daca-i bal, bal să fie! Făcusem un nou plan de atac începând de la aruncarea sârmelor chinezeşti şi punerea cablurilor de sudură.Bătrâneşte tată.. Bătrâneşte.
Flash
Joi,în jurul orei 18”30,am spart boom-ul sonic numit atât de frumos : TANNOY
Nu am mai auzit un sunet atât de curat şi strălucitor !Chiar şi acum,când vă scriu,am acel sunet minunat în urechi.Cu siguranță e (a fost) printre cei mai grei în domeniu. Am multe de pus la punct, dar acum e altă poveste.Finețuri îndulcite de lămpi ...
PS/ Sper să nu deranjeze acest comment.Respect !!

User avatar
_BGD_
Posts: 415
Joined: 09 Oct 2018, 13:56
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by _BGD_ »

Foarte tare!

Si imi permit, in contextul acesta, o mica nota:

-Care este cel mai dificil element din lantul audio? .... sotia :))))

Carmenandrea
Posts: 34
Joined: 23 Mar 2021, 00:20

Re: TANNOY

Post by Carmenandrea »

ovidiu wrote:
25 Mar 2021, 13:32
Salutări tuturor! Pentru că e vorba de Tannoy, mă bag şi eu :).A fost un ” personal branding ” mai greu de digerat sau trecut repede cu vederea,pentru că sună mai prost în cel mai ,,bun caz” de audiție...Asta e.Personal, nu plec cu idei preconcepute la drum.
M-am hotărât să-mi mai cumpăr o pereche de boxe, aşa de suflet.Nu am fost croit pe nicio firmă,doar mă uitam pe net să găsesc ceva care să rezoneze cu mine.După o lună şi jumătate de căutări,nişte trancote de la Tannoy se lipiră ca: marca de scrisoare. Astea erau..M 20-seria 90.Discuții cu vânzătorul (aduse din Belgia),singura mea reținere fiind construită pe acel gând parşiv care se strecurase în mintea mea şi nu-mi dădea pace: ASTEA O SĀ-ŢI MĀNÂNCE ”FICAŢII ! Au ajuns în bună stare şi am simțit aceal entuziasm trancotăresc de adolescent. Soția : -alte boxe ne mai trebuiau ! Clasic feminin.Eu eram mulțumit,pentru că nu-mi mai trebuiau standuri şi în plus era lemn pe lemn (puse peste boxele de podea).La treabă ..! Am început cu un CF 5500-2,tras printr-o stație de la Marantz.Sunet de porc ratat.Pun un alt deck cu adâncime mare,tot de la Marantz.Tot porcul acela îmi râdea în nas.Sursa.Schimbă sursaa ! O să-l lovesc în cap pe ”porcul ăsta nenorocit, cu vinil ...Situația s-a schimbat,în sensul : joase minunate,nemaiauzite de mine până acum/partea de voce bărbătească excepțională/frecvențele medii..la pământ.Şi uite aşa,trecură mai bine de două săptămâni de ascultare vinil.Miercuri m-am hotărât să scot dintr-o linie aflată în camera mea o piesă de aproape 13 kg,full option,anii ”70.Aveam aşteptări cât China de mari.Chiar aveam! Play.Am început reglajele pe stație.Mda.După 15 minute de reglat am strigat : încă o țeapă .. Suna altfel,dar asta nu era muzică.Trec la ultima sursă şi anume CD.Descumpănit,înfig cablul.Primul CD căzut în mână a fost Mike Oldfield.ORIBIL SUNA.Mai pun următoarele trei piese.Eşec TOTAL ..Opresc totul şi cad în cele mai negre gânduri.
Au fost 24 de ore de zbucium şi nenumărate calcule.Daca-i bal, bal să fie! Făcusem un nou plan de atac începând de la aruncarea sârmelor chinezeşti şi punerea cablurilor de sudură.Bătrâneşte tată.. Bătrâneşte.
Flash
Joi,în jurul orei 18”30,am spart boom-ul sonic numit atât de frumos : TANNOY
Nu am mai auzit un sunet atât de curat şi strălucitor !Chiar şi acum,când vă scriu,am acel sunet minunat în urechi.Cu siguranță e (a fost) printre cei mai grei în domeniu. Am multe de pus la punct, dar acum e altă poveste.Finețuri îndulcite de lămpi ...
PS/ Sper să nu deranjeze acest comment.Respect !!

Buna, la tine e problema sotia, ( tipic femeiesc?) la mime luptele se duc cu tata cu mama iar eu fiind femeie, deci cred eu ca femeile se gandesc mai mult la cheltueli ci nu la boxe credema si eu ador muzica si boxe cat mai bune dar ma cam retine bani ca repet femeile la bani se gandesc cum sa faca sa nu sufere familia ei din cauza lipsurilor( bun poate ca va permiteti dar este din instinct asa ca nu o invinovatii. O zi buna.

Post Reply