TANNOY

Analogic, digital, sisteme audio, casti, revelatii si review-uri
User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: TANNOY

Post by felixx »

Hmm...nu stiu.Ar trebui sa cunoastem caracteristicile difuzorului in cauza.
Materialul folosit in realizarea conului,pentru mine este foarte important.Optez pentru celuloza (hartie).Modul cum se trateaza aceasta hartie se pare ca este diferit de la un producator la altul.
Inainte de a cumpara orice difuzor trebuie sa cunoastem cate ceva despre el...caracteristici,raspuns,etc.
Dupa cum se poate observa in poze,conul este tratat pe partea dorsala.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

Nu am gasit pina acum un site care comercializeaza drivere Tannoy, nu am indicativul driverului de 16 cm de pe Sensys dc,Mai caut

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: TANNOY

Post by felixx »

Din cate stiu eu,driverele Tannoy nu se prea comercializeaza....foarte rar si doar unele modele entry level.
Lockwood audio UK. este una din putinele firme care au avut colaborari cu Tannoy.Poti incerca la ei (persoana de contact -Roger) pentru spare parts sau alte date.
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

User avatar
yinyangbt
Posts: 205
Joined: 11 Oct 2008, 18:59

Re: TANNOY

Post by yinyangbt »

felixx wrote:Din cate stiu eu,driverele Tannoy nu se prea comercializeaza....foarte rar si doar unele modele entry level.
Lockwood audio UK. este una din putinele firme care au avut colaborari cu Tannoy.Poti incerca la ei (persoana de contact -Roger) pentru spare parts sau alte date.
Asa se explica...Thanks !

User avatar
felixx
Posts: 200
Joined: 04 Oct 2008, 09:13
Location: Bacau

Re: TANNOY

Post by felixx »

Astazi,pe forumul dedicat Tannoy,s-a inscris al 2500-lea detinator 8).
http://customaudioprojects.com
"I'm glad I can build my own mistakes."

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by ViMe »

Se pot asculta pe undeva prin Bucuresti boxe TANNOY la ceva magazin sau showroom?

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

Din pacate nu stiu daca importatorul (realacustic) care aduce seriile ieftine le aduce si pe cele scumpe....pe dvdplanet insa gasesti toata seria....

Eu mi-am comandat patru bucati de asa ceva sa-mi fac home-cinema si sa ma uit la fimele turcesti de pe canal D... :D

http://www.shopmania.ro/magazin~online- ... 16304.html

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

de la TANNOY infara de seriile chinezofile de conteiner si de monitoarele fabricate in Polonia si pe drum incoace, tot din seriile cele ieftine, nu gasesti altceva. Pe siteul ala sunt puse toate minunile lumii dar le ai doar daca dai banul si faci comanda pe NV. De vazut si ascultat nici urma prin mioritik land. Din pacate!
E un brand care merita din plin toata consideratia.

Pe vremuri s-au preocupat de acest brand, din cate stiu, firma Master-HIFI alias Lotustelecom (sau cam asa ceva, nu tin minte denumirea). Dar respectivii s-au "preocupat" si de Accuphase sau Nakamichi si de atata preocupare au ramas branduri obscure pana nu s-au mai...ocupat deloc, slava Domnului!

Dar asa e piata din tara asta, IEFTINEAUA. Noi nu ducem mai mult decat seriile de jos pentru saraci, restul in poze sau se aduc pe comanda direct cu lada la usa celor bogati.

Personal consider Tannoy unul din cele mai mari si mai formidabile branduri de incinte acustice din lume.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

Daca stai sa te gandesti cati dealeri ar avea bani sa aduca macar o pereche de tannoy Westimster Royal, ce showroom le-ar trebui si mai ales ce amplificare ptr asa ceva!!!
Lotustelecom vinde la greu in cora: Teac, Cambridge, Vincent, Jamo, Sharp toate china....pe vremuri aduceau si Marantz si Accuphase. Accuphase au adus doar 3 bucati pe care le-au tinut in cutie fara posibilitate de ascultare, nici macar vizualizare.....dupa 2-3 ani nu au vandut nici macar cele 3 bucati si au pierdut distributia. Asta e.
Multe firme prefera sa supravietuiasca prin nimicuri ci nu sa faca profit cu marfa adevarata, caci de acolo vin adevaratii bani, nu din scule de 2-300 euro bucata....

User avatar
LEKTOR
Posts: 1774
Joined: 05 Oct 2008, 16:08
Location: Audiofilsburg

Re: TANNOY

Post by LEKTOR »

TomJones wrote: Eu mi-am comandat patru bucati de asa ceva sa-mi fac home-cinema si sa ma uit la fimele turcesti de pe canal D... :D

http://www.shopmania.ro/magazin~online- ... 16304.html
Macar mai comandai inca 1 si un sub, pt un 5.1 setup ! :D
... living a vi(ntage)king analog lifestyle in a digital world ...

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

TomJones
Daca stai sa te gandesti cati dealeri ar avea bani sa aduca macar o pereche de tannoy Westimster Royal, ce showroom le-ar trebui si mai ales ce amplificare ptr asa ceva!!!
ai sa razi dar pentru "frigiderul" ala nu-ti trebuiesc neaparat "aparate de sudura". Sunt difuri harnice si naturale.

LEKTOR
Macar mai comandai inca 1 si un sub, pt un 5.1 setup !
ai sa razi dar una din aia umileste subwoofere serioase. Nu ar avea nevoie de sub, chiar ar fi daunator la calitate.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

Sunt difuri harnice si naturale.
Da, ai dreptate. Am vazut la ei pe site ca au 99db sensibilitate, enorm.

ViMe
Posts: 56
Joined: 20 Nov 2008, 05:40
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by ViMe »

momolo wrote:Pe vremuri s-au preocupat de acest brand, din cate stiu, firma Master-HIFI alias Lotustelecom (sau cam asa ceva, nu tin minte denumirea).
Vremurile acelea par a fi demult apuse, pe noul site TANNOY lipseste din sectiunea Incinte acustice, pe cel vechi apareau; oricum LotusTelecom nu par a fi din cei cu magazin sau showroom ci mai degraba din cei cu depozit. Au cumva magazin sau showroom pentru partea de Hi-Fi?
TomJones wrote:Din pacate nu stiu daca importatorul (realacustic) care aduce seriile ieftine le aduce si pe cele scumpe....pe dvdplanet insa gasesti toata seria....
Cred ca din pacate Real Acustic nu mai este importator de TANNOY, pe site mai exista doar jumatate de sistem Home Teather la vanzare in sectiunea Lichidari de stoc.

Pe magazinul online DVD Planet apar foarte multe modele de TANNOY insa ultima data cand i-am intrebat n-aveau amenajat showroom/demoroom si nu pareau dispusi sa ofere posibilitatea de testare a echipamentelor fara comanda, i.e. sa le desfaca ei din ambalaje. Sa fie cumva ei importatorii directi actuali de TANNOY?

Se pot asculta la momentul actual boxe TANNOY la ceva magazin sau showroom? macar seriile ieftine si medii, pentru ca pe cele scumpe n-am pretentii.

User avatar
TomJones
Posts: 636
Joined: 06 Oct 2008, 08:33
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by TomJones »

Vremurile acelea par a fi demult apuse, pe noul site TANNOY lipseste din sectiunea Incinte acustice, pe cel vechi apareau; oricum LotusTelecom nu par a fi din cei cu magazin sau showroom ci mai degraba din cei cu depozit. Au cumva magazin sau showroom pentru partea de Hi-Fi?
Au magazin si showroom langa hotel Mariott (cel de la gara de langa hotel ibis s-a desfintat) si mai au la sediul lor din Crangasi, str. mehadia in incinta fostului institut de metalurgie sau cam asa ceva...

http://www.lotustelecom.ro/ro/index.html

User avatar
momolo
Moderator
Posts: 15650
Joined: 02 Oct 2008, 10:11
Location: Bucuresti

Re: TANNOY

Post by momolo »

Lotus Telecom avea doua magazine-show-room, unul la Universitate "coada calului" (asta a fost primul si o vreme, prin anii 1999....2001 cel mai cunoscut) precum si unul la hotel Ibis la Gara de Nord, fostul hotel Nord. Cel de la "coada calului" s-a desfintat de multa vreme insa habar nu mai am daca mai exista magazinul de la hotel Ibis ?! Acolo, daca insistai si te placea vanzatorul (de obicei un tip scarbit de viata) aveai sansa sa ti se puna la cantat doua boxe direct pe podea sau tejghea (din cele "gata desfacute") si sa ti se faca "proba" (ca merg si se aud!) precum se facea pe vremurile comuniste in magazinele electro-casnice sau precum in talcioc (proba insotita si de "dialogul" tipic talciocar , ocazie cu care puteai auzi imense gogomanii - asta mai mult la "coada calului" ). Eventual puteai purta o discutie interesanta si tensionata cu cel care vindea la magazinul din Ibis, adica Lucian. Era bine sa nu-l contrazici deoarece rabdarea lui era extrem de limitata, omul enervandu-se rapid la limita de a lua clientul cicalitor direct la bataie. Tot acolo, Lucian mai facea cateodata si "probe" ceva mai putin electrocasnice (doar cu marfa "gata desfacuta", cea sigilata nu putea fi desfacuta decat daca puneai banul pe tejghea) insa mai mult pentru cunoscuti si deloc pentru "gura casca". De multe ori, inainte de un raspuns la cerinta de a asculta aparatul sau boxele X erai intrebat daca ai bani in buzunar ca sa le cumperi ca altfel nu se deranjau.


Cautand pe net am gasit ca au Tannoy (serii ieftine) si la AVstore care din cate stiu au un soi de show-room prin aviatorilor si sunt baieti de treaba. Eu nu am fost la ei niciodata insa dintre cunoscuti majoritatea i-au laudat pentru ca si-au dat interesul cu "probele" si "desfacutul din lada". Chiar mi-au fost foarte laudati pentru amabilitate si interesul pe care si l-au dat pentru client.
Uite-le si siteul:
http://www.avstore.ro/cautare/?q=tannoy" onclick="window.open(this.href);return false;

Cautand pe net am mai gasit HTB de care habar nu am avut pana acum:

http://www.htb.ro/contact.php" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.htb.ro/home-audio/boxe-inter" onclick="window.open(this.href);return false; ... =crescator

Acestia au mentionat la contact un "showroom", deci trebuie verificat daca au "la proba" si Tannoy.

On-line ar mai fi si astia:

http://www.be-loud.ro/produse/Boxe_interior/Tannoy/" onclick="window.open(this.href);return false;

Toti inafara de dvdplanet care ofera on-line toata gama si stiu ca nu au posibilitate de proba fara sa platesti banul si nici show-room. Aduc doar pe comanda. Pe patronul de la dvdplanet il stiu din vedere (este el si eventual un sofer, probabil si o secretara). E de treaba, amabil, si ofera servicii serioase dar exclusiv vanzare cu lada sigilata adusa la usa, inclusiv aducere la ore mai neordotoxe pentru cei care sunt la munca toata ziua. Deci foarte amabili si ok, dar numai vanzare, nu si expunere sau probe de show-room.
Mai stiu ca multe scule audio expuse pe site sunt luate pentru revanzare on-line de la cei cativa dealeri pe care-i stim cu totii .

Adaosul practicat nu-mi pare mare insa preturile sunt cele "generice" si nenegociabile decat eventual in mici limite pentru cei care cumpara marfa scumpa si multa sau sunt clienti vechi.

In concluzie - poate ca Tannoy din cele "chinezofile de conteiner" poti asculta (in conditii "electro-casnice") in RO, dar seriile superioare nu ! Trebuie batut drumul la austrieci sau eventual la unguri ca sunt mai aproape. Sau italieni. Dar drumul costa ceva bani, merita doar pentru boxele foarte scumpe.

Eu personal, din ce am auzit, seriile ieftine, nu mi-au placut deloc, in opinia mea, "lazi cu difuzoare" printre alte lazi cu difuzoare (ieftine.....defapt pentru omul muncitor din RO nu sunt nici astea deloc ieftine!) Insa seriile de sus sunt de luat in seama cu mare atentie.


PS - acum observ ca mai sus Tom Jones a spus ca magazinul de la Ibis nu mai exista.
Prostu' invata pe pielea lui, desteptu' pe-a altuia.

Post Reply